Αναβάθμιση από Naim XS... Τι προτείνετε;

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
Γειά χαρά.

τελευταία σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον Naim XS σε κάτι καλύτερο για να οδηγεί τα 19ρια ATC μου (δευτερεύον σύστημα, που ελέω βινυλίου -όσοι με γνωρίζετε ξέρετε πως ξεχειμωνιάζω στη σοφίτα με τους δίσκους-, έχει γίνει πρωτεύον...) .

τρανζιστοράτο ολοκληρωμένο θέλω , γλυκόηχο ενισχυτή με οδήγηση θέλω , σαφώς δυνάμενο να αποδώσει στάθμες υψηλότερες -αν και μεγάλη , σοφίτα είναι , πάντα βέβαια καλό είναι να υπάρχει ... απόθεμα) , και μια μάρκα να με συνοδέψει απροβλημάτιστα για χρόνια .

κατ'αρχήν απέκλεισα κάποιες κορυφαίες εταιρίες λόγω τιμής κυρίως , αλλά όχι μόνο βέβαια (bryston , pass, moon κ.λ.π. ) και σκέφτηκα λίγο την magnum dynalab που δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία, μετά όμως παρ' ότι η μόνη μου σχέση με ιαπωνέζικα ενισχυτικά ήταν ένας παλιός sansui του 80 (απόλαυση τότε, τότε ....) σκέφτηκα "ρε συ δεν πάω κατά luxman , accuphase κλπ μεριά?".

οι ολοκληρωμένοι της luxman (τα τελευταία μοντέλα σίγουρα) είναι γεγονός πως μου φαίνονται αρκετά μακριά σε χροιές από αυτό που ψάχνω , τον μαλακό και κάπως στρογγυλό και ονειρώδη ήχο που θα αναδειχθεί μέσω των 19.... οπότε accuphase. λίγο είχα ακούσει , παλιότερα μοντέλα , ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ εντυπώσεις είχα αποκομίσει !

το πιο προσιτό μοντέλο της είναι ασφαλώς το e-260.

εδώ λοιπόν θέλω τη γνώμη σας , γιατί παρ'όλο το made in japan , έχω διαβάσει σε κάποια γαλλικά και γερμανικά κυρίως φόρα , κάποια θεματάκια σχετικά με την ποιότητα (!!!) κατασκευής της σειράς x60, πράγμα που δεν θέλω να πιστέψω. αφ'ενός γιατί η accuphase ήταν μια ονειρώδης μάρκα (τουλάχιστον στο μυαλό μου μέχρι τώρα) και φυσικά λόγω τιμής . συγκεκριμένα (τα βρίσκετε εύκολα με λίγο googling) μιλούν για συχνά προβλήματα στα vu-μετρα καθώς και για ανεξήγητους background βόμβους, buzz κλπ.

τον ενισχυτή αυτό τον βρίσκεις στην Ελλάδα γύρω στα 4000 (ίσως λίγο πιο πάνω ελπίζω λίγο πιο κάτω) . Δεν έχω καταφέρει να βρω επίσημες τιμές στην υπόλοιπη Ευρώπη κάποιες ενδεικτικές που είδα (όχι επίσημες) μέσω Ιαπωνίας σε ευρώ ήταν (εκεί απογοητεύεσαι) στα 2/3 μη σας πώ και χαμηλότερα , εννοείται βέβαια ότι εκεί έχεις τελωνεία κλπ.

με δεδομένη την τιμή (και το ότι ο XS θα φύγει άρα υπολογίζω και στη διαφορά που θα προκύψει υπέρ μου) υπολογίστε και πείτε μου την άποψή σας για τον ε-260 ΜΟΝΟ -θα παρακαλούσα- όσοι τον έχετε τεστάρει και ειδικά ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ τον έχετε και σπίτι σας ακόμα καλύτερα ! . επίσης κρίνετε το σκεπτικό μου και πείτε μου αν στην κατηγορία τιμής του ε-260 και με βάση τα γούστα μου στον ήχο (ΔΕΝ θα ήθελα ήχο ξυράφι με τίποτα) θα πηγαίνατε για κάτι άλλο.

κάτι ακόμα που με "χαλάει" είναι πως ο accuphase παίρνει κάρτα-phono stage , ΔΕΝ έχει by default , όμως. ΠΟΛΥ θα ήθελα ο ολοκληρωμένος που θα αντικαθιστούσε τον XS να έχει , χωρίς να χρειάζεται να βάλω το χέρι στην τσέπη ΞΑΝΑ. έχω phono stage εννοείται , φαντάζομαι πως της accuphase είναι εξαιρετικό επίσης, όμως έξτρα χρήματα ΔΕΝ δίνω. θα ήθελα λοιπόν...

α και κάτι τελευταίο , όσο γίνεται (η ΔΕΗ μας πίνει καθημερινά το αίμα) οικονομική λειτουργία ... ειδικά σε idle mode , να μην τραβάει ..... καταλαβαινόμαστε νομίζω !


για πείτε.
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: accuphase e-260

Ρίχνοντας μια ματιά στα specs και μετρήσεις των ηχείων, βλέπω ότι το θέμα που ίσως έχεις δεν είναι οδήγησης αλλά ισχύος.
Κάτω απο 5Οhm περίπου δεν πέφτουν, αλλά απο ευαισθησία σκίζουν (83db)

Μήπως να κοίταζες προς watt μεριά? Ο Ε260 δίνει 115 στα 4Ohm, σύμφωνα με την εταιρεία.
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
Re: accuphase e-260

Hegel είχα ΔΕΝ ΘΕΛΩ (δεν είναι ηχητικά αυτό που ψάχνω) BMC? NORMA ? αν έχουμε τιμές και links θα το εκτιμούσα.

ας επικεντρωθούμε όμως στη λύση που είμαι πιο κοντά , τον e-260...
 
Απάντηση: accuphase e-260

Είχα για αρκετό καιρό τον E211 και τον E406.

Νομίζω ότι δε θα βρεις τον ήχο που περιγράφεις στην accuphase.

Εξαιρετικά μηχανήματα (περισσότερο ο Ε211) αλλά με τίποτα...γλυκά.

Είναι εξαιρετικά αυτό που λέει το όνομά τους: ακριβή.

Ο 211 είχε περισσότερο "αρμονικό πλούτο" (να με συγχωρέσετε για την ρηβιουερίδικη περιγραφή!). Ο 406 ήταν πιο στιβαρός στην οδήγηση αλλά πιο... τρανζίστορ.

Επειδή ούτως ή άλλως είσαι ψηλά σε μπάτζετ θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια τον cary SLI80 (παρόλο που δεν είναι τρανζίστορ). Ο ήχος του είναι...αρρώστια...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: accuphase e-260

Υπαρχει ενα ενδιαφερον αρθρο απο το High Fidelity, φανταζομαι θα το εχεις διαβασει.

Αναφερει βελτιωση του damping factor= καλυτερο ελεγχο στις χαμηλες και βελτιωση στα σημεια γενικα.

Οσων αφορα τα βατ, 2χ90/8 Ohm ειναι υπεραρκετα για τα ηχεια σου.
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
Re: accuphase e-260

Γειά χαρά.

τελευταία σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον Naim XS σε κάτι καλύτερο για να οδηγεί τα 19ρια ATC μου (δευτερεύον σύστημα, που ελέω βινυλίου -όσοι με γνωρίζετε ξέρετε πως ξεχειμωνιάζω στη σοφίτα με τους δίσκους-, έχει γίνει πρωτεύον...) .

τρανζιστοράτο ολοκληρωμένο θέλω , γλυκόηχο ενισχυτή με οδήγηση θέλω , σαφώς δυνάμενο να αποδώσει στάθμες υψηλότερες -αν και μεγάλη , σοφίτα είναι , πάντα βέβαια καλό είναι να υπάρχει ... απόθεμα) , και μια μάρκα να με συνοδέψει απροβλημάτιστα για χρόνια .

κατ'αρχήν απέκλεισα κάποιες κορυφαίες εταιρίες λόγω τιμής κυρίως , αλλά όχι μόνο βέβαια (bryston , pass, moon κ.λ.π. ) και σκέφτηκα λίγο την magnum dynalab που δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία, μετά όμως παρ' ότι η μόνη μου σχέση με ιαπωνέζικα ενισχυτικά ήταν ένας παλιός sansui του 80 (απόλαυση τότε, τότε ....) σκέφτηκα "ρε συ δεν πάω κατά luxman , accuphase κλπ μεριά?".

οι ολοκληρωμένοι της luxman (τα τελευταία μοντέλα σίγουρα) είναι γεγονός πως μου φαίνονται αρκετά μακριά σε χροιές από αυτό που ψάχνω , τον μαλακό και κάπως στρογγυλό και ονειρώδη ήχο που θα αναδειχθεί μέσω των 19.... οπότε accuphase. λίγο είχα ακούσει , παλιότερα μοντέλα , ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ εντυπώσεις είχα αποκομίσει !

το πιο προσιτό μοντέλο της είναι ασφαλώς το e-260.

εδώ λοιπόν θέλω τη γνώμη σας , γιατί παρ'όλο το made in japan , έχω διαβάσει σε κάποια γαλλικά και γερμανικά κυρίως φόρα , κάποια θεματάκια σχετικά με την ποιότητα (!!!) κατασκευής της σειράς x60, πράγμα που δεν θέλω να πιστέψω. αφ'ενός γιατί η accuphase ήταν μια ονειρώδης μάρκα (τουλάχιστον στο μυαλό μου μέχρι τώρα) και φυσικά λόγω τιμής . συγκεκριμένα (τα βρίσκετε εύκολα με λίγο googling) μιλούν για συχνά προβλήματα στα vu-μετρα καθώς και για ανεξήγητους background βόμβους, buzz κλπ.

τον ενισχυτή αυτό τον βρίσκεις στην Ελλάδα γύρω στα 4000 (ίσως λίγο πιο πάνω ελπίζω λίγο πιο κάτω) . Δεν έχω καταφέρει να βρω επίσημες τιμές στην υπόλοιπη Ευρώπη κάποιες ενδεικτικές που είδα (όχι επίσημες) μέσω Ιαπωνίας σε ευρώ ήταν (εκεί απογοητεύεσαι) στα 2/3 μη σας πώ και χαμηλότερα , εννοείται βέβαια ότι εκεί έχεις τελωνεία κλπ.

με δεδομένη την τιμή (και το ότι ο XS θα φύγει άρα υπολογίζω και στη διαφορά που θα προκύψει υπέρ μου) υπολογίστε και πείτε μου την άποψή σας για τον ε-260 ΜΟΝΟ -θα παρακαλούσα- όσοι τον έχετε τεστάρει και ειδικά ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ τον έχετε και σπίτι σας ακόμα καλύτερα ! . επίσης κρίνετε το σκεπτικό μου και πείτε μου αν στην κατηγορία τιμής του ε-260 και με βάση τα γούστα μου στον ήχο (ΔΕΝ θα ήθελα ήχο ξυράφι με τίποτα) θα πηγαίνατε για κάτι άλλο.

κάτι ακόμα που με "χαλάει" είναι πως ο accuphase παίρνει κάρτα-phono stage , ΔΕΝ έχει by default , όμως. ΠΟΛΥ θα ήθελα ο ολοκληρωμένος που θα αντικαθιστούσε τον XS να έχει , χωρίς να χρειάζεται να βάλω το χέρι στην τσέπη ΞΑΝΑ. έχω phono stage εννοείται , φαντάζομαι πως της accuphase είναι εξαιρετικό επίσης, όμως έξτρα χρήματα ΔΕΝ δίνω. θα ήθελα λοιπόν...

α και κάτι τελευταίο , όσο γίνεται (η ΔΕΗ μας πίνει καθημερινά το αίμα) οικονομική λειτουργία ... ειδικά σε idle mode , να μην τραβάει ..... καταλαβαινόμαστε νομίζω !


για πείτε.

λάμπα δεν θες? :drummer:
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: accuphase e-260

Ο συνδυασμός Luxman + ATC μου είχε αφήσει τις χειρότερες εντυπώσεις.
Αφού, πάντως, είσαι φίλος του αγγλικού ήχου, μια λύση θα ήταν και η αναβάθμιση ΧS στον ολόφρεσκο και πλήρως αναλογικό supernait 2 που με τη προσθήκη κάποιου εξωτερικού τροφοδοτικού, όταν και αν μπορέσεις, λέγεται ότι κάνει θαύματα. Βέβαια δεν έχει phono stage.
Για τους Accu δεν έχω γνώμη.
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
Re: accuphase e-260

όντως το Luxman + ATC ούτε εμένα μου είχε αρέσει θυμάμαι . βέβαια όλα είναι ΚΑΙ υποκειμενικά γιατί για τους περισσότερους κακός είναι και ο νυν συνδυασμός μου του παρόντος συστήματος.


δεν ξέρω , κάπου κάνω reset αυτή τη στιγμή και σκέφτομαι διάφορα και ΟΧΙ μόνο τον accuphase (αν θέλει ο moderator ας μας αλλάξει και τον τίτλο σε " αναβάθμιση από Naim XS σε τί ? ") . ευχαριστώ.

ιδέες πολλές και δικές μου αλλά και φίλων..

μιλάμε πάντα με δεδομένο το χώρο (φυσικά) , το βινύλιο καθώς και τα ATC 19 για κάποιον ενισχυτή διαφανή αλλά με guts , ουσιαστικά ανάλυση αλλά και χροιές λάμπας , πάει κάπου το μυαλό σας φαντάζομαι ....
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: accuphase e-260

.................................
αν θέλει ο moderator ας μας αλλάξει και τον τίτλο σε " αναβάθμιση από Naim XS σε τί ? ")
................
Έγινε! :music-smiley-005:

Υπενθύμισε μας με την ευκαιρία τα ηχεία για τα οποία προορίζεται ο "καινούργιος"... -bye-
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Re: accuphase e-260

μιλάμε πάντα με δεδομένο το χώρο (φυσικά) , το βινύλιο καθώς και τα ATC 19 για κάποιον ενισχυτή διαφανή αλλά με guts , ουσιαστικά ανάλυση αλλά και χροιές λάμπας , πάει κάπου το μυαλό σας φαντάζομαι ....

τον accuphase e-260 με 2Χ90 στα 8Ω και 2Χ115 στα 4Ω, δεν ξέρω αν θα τον έλεγα "με guts", όσο συντηρητική και να είναι η εταιρία στα νούμερα που δίνει
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
Re: accuphase e-260

τον accuphase e-260 με 2Χ90 στα 8Ω και 2Χ115 στα 4Ω, δεν ξέρω αν θα τον έλεγα "με guts", όσο συντηρητική και να είναι η εταιρία στα νούμερα που δίνει

πάμε χαλαρά , ΧΩΡΙΣ "προαπαιτούμενα" για πρωτογενές ηχητικό πλεόνασμα ! στην άκρη o accuphase (προς το παρόν τουλάχιστον)

για πείτε μου γνώμες για class-d υλοποιήσεις ... ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ μοντέλα , εμπειρίες ... ό,τι νομίζετε πως μπορεί να προσφέρει στην κουβέντα μας...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: accuphase e-260

πάμε χαλαρά , ΧΩΡΙΣ "προαπαιτούμενα" για πρωτογενές ηχητικό πλεόνασμα ! στην άκρη o accuphase (προς το παρόν τουλάχιστον)

για πείτε μου γνώμες για class-d υλοποιήσεις ... ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ μοντέλα , εμπειρίες ... ό,τι νομίζετε πως μπορεί να προσφέρει στην κουβέντα μας...

Για τα Ncore μπορώ να σου πω τα εξής.
Από τα μεσοχαμηλά και κάτω,είναι ταμαμ.
Ειδικά με τόσο πιστούς αναπαραγωγείς όπως τα δικά σου ηχεία το αποτέλεσμα θα είναι απίστευτο στα χαμηλά.
ΟΜΩΣ,ακριβώς επειδή είναι έτσι τα ηχεία σου,κι επειδή ζητάς ζεστό ήχο,από τα μεσοχαμηλά και πάνω θα σε απογοητεύσουν.
Όχι,δεν ξυρίζουν,το αντίθετο,ούτε και είναι τόσο ξερά όσο υποθέτουν κάποιοι.
Απλώς είναι τελείως ουδέτερα κι αυτή η απουσία αρμονικών κακοφαίνεται αν τις έχεις συνηθίσει και είσαι του πιο ξεκούραστου ακούσματος.
Σε τέτοια περίπτωση θα ταίριαζαν ίσως σε ηχεία Ιταλικής η Αγγλικής σχολής και πάντα με μια λαμπάτη ή τόσο ζεστή προενίσχυση.
Αυτά τουλάχιστον αποκόμισα εγώ από την μικρή μου συμβίωση μαζί τους.
 
Last edited:

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
πέρυσι τέτοια εποχή παρακολουθούσα τη συζήτηση για τον pioneer a-70... με γαργάλαγε κάπως .


φέτος, και ειδικά τον τελευταίο καιρό κρατάω ένα μάτι όπως λεν και στην ινγγλατέρα στους S.M.S.L - SA-98 και τους παρεμφερείς τους (ebay...) .

αισίως δε, διάβασα ένα άρθρο στο stereophile σχετικά με τον μικρό της "ροδακινιάς του ήχου" ... http://www.peachtreeaudio.com/nova125-amplifier-with-dac.html

εντάξει κι αυτός στην κινεζία κατασκευάζεται απ'ότι διάβασα , ίσως αξίζει τα χρήματά του με το παραπάνω , αν μόνο είχε καμια δυο αναλογικές εισόδους ακόμα (χρειάζομαι 3) ....
 
27 July 2006
1,926
Φιλε μου το θεμα ειναι να κανεις αναβαθμιση και οχι απλως μια αγορα. Δεν νομιζω οτι με τον παραπανω ισχυει αυτο. Ο xs που εχεις ειναι στα χρηματα του πολυ καλος ενισχυτης και γενικα οι δυο εταιριες που εχεις ταιριαζουν ηχητικα. Αν οι απαιτησεις σου σε "γκαζια" δεν ειναι υπερβολικες μην χαλας τα χρηματα σου...ισως απλως να του ριξεις ενα τροφοδωτικο καποια στιγμη στο μελλον.
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Re: accuphase e-260

μιλάμε πάντα με δεδομένο το χώρο (φυσικά) , το βινύλιο καθώς και τα ATC 19 για κάποιον ενισχυτή διαφανή αλλά με guts , ουσιαστικά ανάλυση αλλά και χροιές λάμπας , πάει κάπου το μυαλό σας φαντάζομαι ....

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι ένας υβριδικος λάμπα-τρανζίστορ θα έδινε αυτά που θέλεις;