Αστικό τοπίο...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
... καθημερινές εικόνες, άχαροι όγκοι, συνηθισμένες ταράτσες και αντιαισθητικά κτήρια.

Μπορούν να αποτελέσουν ερέθισμα για καλές φωτογραφίες, ή μήπως η υπόθεση είναι χαμένη εξ ορισμού;

Θα κάνω μια προσπάθεια. Η θέα από το μπαλκόνι μου, χθες στο ηλιοβασίλεμα...
 

Attachments

  • DSCF0303_1.jpg
    DSCF0303_1.jpg
    88 KB · Views: 220

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Ίσως το πρόβλημα είναι ακριβώς το "συνηθισμένο". Δεν μπορούμε να ξαναδούμε γνωστά μας πράγματα με άλλο "φρέσκο" μάτι...
Ενδεικτικό παράδειγμα οι τουρίστες φωτογραφίζουν συχνά πράγματα γύρω μας που εμάς μας φαίνονται κοινά, αδιάφορα και ανάξια προσοχής!
Ο ουρανός ευτυχώς κάποιες ώρες μας δίνει ασυνήθιστες εικόνες, αν θυμηθούμε να κοιτάξουμε προς τα πάνω!
 

Attachments

  • B4sunRise.jpg
    B4sunRise.jpg
    51.3 KB · Views: 201
  • Rays.jpg
    Rays.jpg
    53.4 KB · Views: 199

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Δύσκολο θέμα. Μπορεί να λειτουργήσει όμως σε θέματα κάπως αφαιρετικά ή σε λεπτομέρειες. Ή μπορεί να είναι κάτι εντελώς αδιάφορο που όμως το αναδεικνύει το φως:

575671



για την ιστορία, τραβηγμένη με τον 28-135 is στα 100mm, f/5.6
 
Μπορούν να αποτελέσουν ερέθισμα για καλές φωτογραφίες, ή μήπως η υπόθεση είναι χαμένη εξ ορισμού;

το κάθε τι μπορεί να αποτελέσει ερέθισμα για φωτογραφία...

ακολουθεί μια ιστορία που μου είπε ενας δάσκαλος φωτογραφίας ο οποίος διδάσκει σε σεμινάρια που παρακολουθώ :

Κατά τη διάρκεια μιας φωτογραφικής εξόρμησης ενός απο αυτούς που τους αποκαλούμε "μεγάλους φωτογράφους" και των μαθητών του, ο "δάσκαλος" φωτογράφιζει ακατάπαυστα με τους μαθητές του να τον παρακολουθούν εκστασιασμένοι προσπαθώντας να δούν οτι εκείνος έβλεπε και ένιωθε. Κάποια στιγμή τελειώνει το φίλμ του δάσκαλου ο οποίος με την άνεση του και χωρίς να βιάζεται ξεκινάει τη διαδικασία να το αλλάξει. Τότε τον πλησιάζουν κάποιοι και τον ρωτούν "Δάσκαλε, δε φοβάσαι μη χάσεις καμιά καλή φωτογραφία την ώρα που αλλάζεις το φίλμ ; " και ο δάσκαλος απαντά "Όταν αλλάζω το φίλμ δεν υπάρχουν φωτογραφίες".

καλή συνέχεια και καλές φωτογραφίσεις.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
το κάθε τι μπορεί να αποτελέσει ερέθισμα για φωτογραφία...

ακολουθεί μια ιστορία που μου είπε ενας δάσκαλος φωτογραφίας ο οποίος διδάσκει σε σεμινάρια που παρακολουθώ :

Κατά τη διάρκεια μιας φωτογραφικής εξόρμησης ενός απο αυτούς που τους αποκαλούμε "μεγάλους φωτογράφους" και των μαθητών του, ο "δάσκαλος" φωτογράφιζει ακατάπαυστα με τους μαθητές του να τον παρακολουθούν εκστασιασμένοι προσπαθώντας να δούν οτι εκείνος έβλεπε και ένιωθε. Κάποια στιγμή τελειώνει το φίλμ του δάσκαλου ο οποίος με την άνεση του και χωρίς να βιάζεται ξεκινάει τη διαδικασία να το αλλάξει. Τότε τον πλησιάζουν κάποιοι και τον ρωτούν "Δάσκαλε, δε φοβάσαι μη χάσεις καμιά καλή φωτογραφία την ώρα που αλλάζεις το φίλμ ; " και ο δάσκαλος απαντά "Όταν αλλάζω το φίλμ δεν υπάρχουν φωτογραφίες".

καλή συνέχεια και καλές φωτογραφίσεις.

Garry Winogrand?
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Μήπως ο δάσκαλος είναι ο Πλάτωνας Ριβέλλης του Φωτογραφικού Κύκλου; Ρωτώ διότι ήταν μαθητής του μεγάλου αυτού αμερικανού φωτογράφου.
 
Μήπως ο δάσκαλος είναι ο Πλάτωνας Ριβέλλης του Φωτογραφικού Κύκλου; Ρωτώ διότι ήταν μαθητής του μεγάλου αυτού αμερικανού φωτογράφου.

οχι οχι...τα σεμινάρια του Κύκλου είναι κάπως ακριβά για τα "κυβικά" μου.

ο δάσκαλος μου είναι μαθητής του κ. Ριβέλη.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Τραβηγμένη με Olympus μ 700 σε ανάλυση 2048x1536 όλα στο auto...
 

Attachments

  • P4230059.jpg
    P4230059.jpg
    117.8 KB · Views: 67

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Re: Απάντηση: Αστικό τοπίο...

Με ελάχιστο κόψιμο θα γίνει εξαιρετική. Μπράβο Στέργιο...

Κόψιμο? :slapface: Θα τρίζουν τα κοκκαλάκια του Winogrand, του Cartier-Bresson, και όλων των "μεγάλων" που μας παρακολουθούν...
:FSGSFGS4:

Γνώμη μου είναι ότι αν μια φωτογραφία θέλει κόψιμο για να γίνει "καλή", τότε απλά δεν είναι αρκετά καλή...:flipout: Άσε που μιλάμε για έγχρωμη...:flipout:
 
Last edited:

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Περίπου αυτό είχε πει και ο Robert Capa πολλά χρόνια πριν από εμένα βέβαια:

"Αν οι φωτογραφίες σου δεν είναι αρκετά καλές, τότε δεν ήσουν αρκετά κοντά".
 
Περίπου αυτό είχε πει και ο Robert Capa πολλά χρόνια πριν από εμένα βέβαια:

"Αν οι φωτογραφίες σου δεν είναι αρκετά καλές, τότε δεν ήσουν αρκετά κοντά".

κι αφού πιάσαμε τις φωτογραφικές ρήσεις...
κάποιος άλλος μεγάλος έχει πεί :

"διόρθωση στη φωτογραφία είναι το επόμενο κλίκ... "
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Νομίζω ότι η έννοια του αυθεντικού αν και είναι πολύ γοητευτική, συχνά καταλήγει παρεξηγημένη!

Οι μεγάλοι δάσκαλοι της φωτογραφίας είχαν συχνά περισσότερες επιλογές απ' όσες φανταζόμαστε, αρκετά μετά την λήψη. Στην εκτύπωση γίνονται εύκολα πολλές επιλογές σε ποιότητες χαρτιών και διορθώσεις σε χρόνους έκθεσης σε διάφορα σημεία της φωτογραφίας.
Ίσως η μόνη αυθεντική λήψη είναι των Polaroid στιγμής.

Δυστυχώς δεν μας είναι πάντα εφικτό να πάμε πιο κοντά ή να διορθώσουμε στο επόμενο κλικ ότι ξέφυγε στο προηγούμενο, αν και αυτές οι κλασσικές συμβουλές παραμένουν σωστές! Ευτυχώς η επεξεργασία στο computer απλοποιεί πράγματα που πριν λίγα χρόνια ήταν αδιανόητα.

Η φωτογραφική μηχανή είναι ένα εργαλείο, το computer ένα ακόμα, ο εκτυπωτής ένα τρίτο! Δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην κάνουμε την καλύτερη χρήση όλων, και απλά να δεχτούμε την μοίρα μας σε όποιο κλικ δεν μπόρεσε να γίνει καλύτερο στην κρίσιμη στιγμή.
Γιατί για παράδειγμα δεν θα πρέπει να σβήσω μετά τα καλώδια της ΔΕΗ που δεν μπορώ να αποφύγω στο καδράρισμα? Γιατί να μην φωτίσω κάποια υποφωτισμένα σημεία αφήνοντάς τα στην αφάνεια την στιγμή που η δυναμική περιοχή του ccd δεν με καλύπτει για να τα δω διαφορετικά? Γιατί να μην διορθώσω μετά την ισορροπία λευκού αν δεν τα καταφέρνει η μηχανή?

Νομίζω άλλο η τεχνική επεξεργασίας και άλλο η τέχνη στο καδράρισμα...

Τουλάχιστον μέχρι εκεί καταλαβαίνω εγώ...