Samsung E6750 : Αξίζει τα λεφτά του; ή αγορά ξεχωριστού ενισχυτή και ηχείων;

pitelk

New member
17 December 2013
10
Καλησπερα,

Φετος τα χριστουγεννα λεω να κανω ενα δωρο στον εαυτο μου και να αγορασω surround ηχοσυστημα. Δυστυχως ειμαι πληρως ασχετος με το θεμα και θα ηθελα την συμβουλη σας!
Εχω καλαταβει οτι γενικα αξιζεi να παρεις ξεχωριστα ενισχυτη και ηχεια γιατι ετσι μπορεις να πετυχεις την καλυτερη αποδοση / τιμη. Επειδη ομως δεν εχω τις τεχνικες γνωσεις θα προτιμουσα ενα σετ να ξεμπερδευω αν η διαφορα αποδοσης /τιμης δεν ειναι μεγαλη. Το budget μου κυμενεται 500-800e.

Το surround το θελω για να βλεπω ταινιες και για κανενα παιχνιδακι στο PS3. Επισης οι ταινιες ειναι συνηθως (δλδ παντα :fahne90:) απο torrent, αλλα καλης ποιοτητας (με surround ηχο)

Αρα 1) αξιει να δωσω τοσα λεφτα η να παρω κανενα φθηνοτερο σεττακι (150-300) απο την στιγμη που οι ταινιες ειναι απο torrent
2) το Ε6750 http://www.samsung.com/gr/consumer/...heatre/home-theatre-systems/HT-E6750W/EN-spec ειναι καλο για τα λεφτα του (800e), η μπορω να βρω κατι φθηνοτερο στην ιδια αποδοση και εαν ναι τι εχετε να προτεινετε;;

3) οποιαδηποτε παρατηρηση (τι να προσεξω κλπ) ειναι ευπροσδεκτη

Σας ευχαριστω εξ των προτερων!
 

Ektorakos

New member
7 October 2011
82
Re: Samsung E6750 : αξιζει τα λεφτα του Η αγορα ξεχωριστου ενισυχτη και ηχειων

Εγω το Σαββατο χτυπησα ενα ONKYO HT-S6305 στα 480 το οποιο για το χωρο μου ειναι οκ.
Μεχρι τωρα ειμαι υπερευχαριστημενος!
αλλα ειμαι και εγω ψιλοασχετος οποτε μη σε παρω στο λαιμο μου. Παντως τα λευτα που διαθετεις δεν ειναι λιγα. Ψαξτο λιγο. Σιγουρα θα πηγαινα σε ξεχωριστο ενισχυτη.
 

pitelk

New member
17 December 2013
10
Re: Samsung E6750 : αξιζει τα λεφτα του Η αγορα ξεχωριστου ενισυχτη και ηχειων

Εγω το Σαββατο χτυπησα ενα ONKYO HT-S6305 στα 480 το οποιο για το χωρο μου ειναι οκ.
Μεχρι τωρα ειμαι υπερευχαριστημενος!
αλλα ειμαι και εγω ψιλοασχετος οποτε μη σε παρω στο λαιμο μου. Παντως τα λευτα που διαθετεις δεν ειναι λιγα. Ψαξτο λιγο. Σιγουρα θα πηγαινα σε ξεχωριστο ενισχυτη.

Καλημερα! Σ' ευχαριστω για την απαντηση. Ειδα το συστημα σου στο internet και φαινεται καλο.. Βεβαια οπως ειπες πρεπει να το ψαξω! Απο εχθες εχω λιωσει να διαβαζω διαφορα σχετικα "νηματα" στα forums και μπορω με σηγουρια να σου πω οτι τωρα ειμαι ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ :frusty:

Εντωμεταξυ διαβασα reviews για τα Ε6750 οπου λενε οτι το συστημα ειναι καταπληκτικο για τα λεφτα του και αντιστοιχα συστηματα ειναι 4x πιο ακριβα!! Ποιο πολυ διαφημιση μου φαινεται παντως ..http://www.techguide.com.au/reviews...71-channel-blu-ray-home-theatre-system-review. Παντως απο σχεδιαση σκιζουνε, ειναι πολυ κομψα!

Τελικα ομως εαν τις περισσοτερες φορες βλεπω ταινιες απο torrent (συνηθως καταβαζω τορεντς μεγεθους 1.5GB ανα ωρα ταινιας) εχει νοημα να εχω τοσο ακριβα ηχεια;
Παντως εαν παρω ξεχωριστο ενισχυτη εχω καταληξει (ας με διορθωσει καποιος εαν κανω λαθος) οτι ενας pioneer η yamaha στο 250e ειναι αρκετος για τις αναγκες μου. Τωρα για τα ηχεια ... δεν εχω ιδεα

Τελος αυτη ειναι η διαρυθμιση του σαλονιου μου
room.jpg
 

w2vc

New member
6 November 2007
50
Re: Samsung E6750 : Αξίζει τα λεφτά του; ή αγορά ξεχωριστού ενισυχτή και ηχείων;

Καλησπέρα,

Έχω ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο προβληματισμό με τον pitelk! Επειδη ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα πρέπει τα surround ηχεία να είναι ασύρματα , με τα πολλά, κατέληξα πως η καλύτερη επιλογή μου σε all in one είναι το samsung e6750. Όμως, η ανάγκη μου είναι ξεκάθαρα ο ήχος και όχι το blue ray player. Έχω ps3 (και πάω για ps4) και το home cinema το θέλω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για ταινίες και παιχνίδια ΜΕΣΩ του ps3. Επομένως θα ήταν πιο σωστό να πάω σε ενίσχυτη και ηχεία ξεχωριστά. Είμαι άσχετος όμως με τα θέματα αυτά και όσο και εάν έψαξα δε μπόρεσα να βρω κάτι συγκεκριμένο που να καλύπτει τις ανάγκες μου (ασύρματα πίσω ηχεία και μέχρι 800 ευρώ ο ενισχυτης και τα ηχεία).

Μήπως θα ήταν εύκολο οι γνωστές του θέματος να μας διαφωτίσουν λίγο; Υπάρχει αυτό που ζητάω ή η καλύτερη λύση είναι το e6750;

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

pitelk

New member
17 December 2013
10
Re: Samsung E6750 : Αξίζει τα λεφτά του; ή αγορά ξεχωριστού ενισυχτή και ηχείων;

Κανενας γνωστης ρε παιδια;
Οχι τιποτα αλλο αλλα θα φαμε το δωρο πουθενα αλλου και μετα θα πρεπει να περιμενουμε αλλον ενα χρονο ....
 

ntragas

New member
26 November 2013
29
Re: Samsung E6750 : Αξίζει τα λεφτά του; ή αγορά ξεχωριστού ενισυχτή και ηχείων;

Μια χαρα είναι το εχω ακουσει από κοντα.Αν δεν εχεις πρόβλημα με τα καλωδια μπορεις να πας σε κατι καλυτερο ξεχωριστα δηλαδή ενισχυτή ηχεια .Για μενα με 500 ευρω ηχεια και 350 ενισχυτή θα τα επαιρνα ξεχωριστα.Το Samsung όμως είναι αρκετα τιμιο .Πολύ κομψω και αρκετα γεματος ηχος αλλα αυτά με τις λαμπες που λεει είναι marketing.