Chromecast εντυπωσεις;

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Χρονια πολλα!
δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο σημειο για το συγκεκριμενο θεμα, αλλα εδω μου φαινεται οτι ειναι το πιο σχετικο. Το εχει παρει κανεις να μας πει εντυπωσεις; το γερμανικο αμαζον ειδα οτι το εχει 46 ευρω ενω το αμερικανικο δυστυχως δεν το στελνει ελλαδα. Σιγουρα ειναι προσανατολισμενο πιο πολυ προς αγορα αμερικης λογω τον apps του, αλλα εχω αρχισει να ψηνομαι μπας και υπαρχουν πληροφοριες https://www.google.gr/url?sa=t&rct=...nEGdcaJrPp5gl0ERyLJp3pw&bvm=bv.58187178,d.bGQ οτι συντομα θα επιτρεπει screen mirroring (κατι που ειχε στην αρχη, αλλα μετα η google το εκοψε) μεσω Miracast. Η μονη αλλη αξιοπιστη συσκευη που εχω βρει μεχρι στιγμη ειναι το netgear ptv3000 το οποιο ειναι αρκετα πιο ακριβο.

Αν το εχει κανενας φιλος, μπορει να μας πει πως το χρησιμοποιει και αν τον εχει βολεψει;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Όχι αλλά με το ποστ σε τσακωσα :). Για πες,πως σου φαίνεται και κυρίως πως το χρησιμοποιείς Ελλάδα; μιας και εδώ δεν έχουμε. Netflix hulu etc
 

Charles Thompson

New member
28 January 2010
15
Από τον Αύγουστο που το έχω μέχρι και τις αρχές Δεκέμβρη, το χρησιμοποιούσα για να στέλνω από τις συσκευές μου βίντεο από YouTube, αυτά που αναφέρεις έτσι κι αλλιώς δε με ενδιέφεραν, όπως και τα Play Movies και Music.
Εδώ όμως και δυο μήνες βγήκε μια ντουζίνα εφαρμογών μεταξύ των οποίων και εφαρμογές για ναστέλνεις τοπικά αρχεία από τις συσκευές σου, βίντεο (mp4) φωτογραφίες και mp3. Μπορώ επιςηςκαι συνδέομαι με plex media server και στέλνω περιεχόμενο από τον υπολογιστή μου.
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Για YouTube χρησιμοποιώ το xbmc. Θα το αγοράσω αμέσως αν δω οτι θα (ξανά)κανει screen mirroring απο android. Αυτό περιμένω...
 

Charles Thompson

New member
28 January 2010
15
Για YouTube χρησιμοποιώ το xbmc. Θα το αγοράσω αμέσως αν δω οτι θα (ξανά)κανει screen mirroring απο android. Αυτό περιμένω...

Κατά λάθος είχα πατήσει send πριν ολοκληρώσω το ποστ :)
Νομίζω ότι ήδη εδώ και δυο μήνες έχει γινει καλή πρόοδος και θα βελτιωθεί περαιτέρω.
Να μην έχεις κανένα ενδοιασμό αν μπορείς να το αποκτήσεις.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
αν ειναι μονο για youtube, μπορειτε να το κανετε με οποιοδηποτε smartphone αν πατε στα settings του youtube.. σε οποιαδηποτε smart tv.

για απλη tv χρησιμοποιηστε το Flipps (android/ios) και το στελνετε μεσω media player ή κατευθυαν στην smart tv.

τα youtube app των mp/tv ειναι μακραν τα πιο δυσχρηστα (ισως και αυτο του xbmc αν δεν μπορεις να γραφεις απο το πληκτρολογιο του smartphone), καθως με το κινητο κανεις απευθυας search και απλα στελνεις το βιντεο στην tv κατι σαν το airplay της apple..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Μόλις χτες έδωσαν το SDK επίσημα προς τα έξω οπότε ας περιμένουμε να δούμε τι θα σκαρφιστουν οι ανα τον κόσμο devs. Ψιθυριζεται οτι το ds video του DSM 5.0 θα υποστηρίζει chromecast :)
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Μόλις χτες έδωσαν το SDK επίσημα προς τα έξω οπότε ας περιμένουμε να δούμε τι θα σκαρφιστουν οι ανα τον κόσμο devs. Ψιθυριζεται οτι το ds video του DSM 5.0 θα υποστηρίζει chromecast :)

Πολυ καλα νεα!

Το θεμα ειναι τι γίνεται για όποιον θελει εξωτερικούς υπότίτλους..
Και δεν νομιζω οτι ποτέ θα υποστηρίξει full bluray.. Κανα Mkv ιςως..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Για τους υπότιτλους πολύ σωστό! Σκέψου όμως ποσα μηχανάκια θα σπρώξει η synology με το στικερ "streams to chromecast" ;) . Για τους μη αμερικανούς που θέλουν υπότιτλους δεν ξέρω ποσό βολικό θα είναι.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Για full be rip αμφιβάλλω κατά πόσο είναι πρακτικά λόγω μεγέθους. Ίσως με το χ265.
 

Charles Thompson

New member
28 January 2010
15
Με transcoding από plex και υπότιτλοι παίζουν και mkv, αλλά χρειάζεται υπολογιστής με καλή επεξεργαστική ισχύ, που ο δικός μου δεν την έχει. Mp4 παίζω σε 720p και με υπότιτλους χωρίς προβλήματα.
Και τα κανάλια του Plex μια χαρά παίζουν.
 
Last edited:

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Το κουτακι ειναι ενα απαιχτο media player, κυριως σε απαιχτη τιμή....
Οσο για ταινιες, αν το συνδιασει κανεις με plex τοτε εχει τη βιβλιοθηκη του διαθεσιμη παντου.
Ειναι λιγο σπαστικο οτι θελει να εισαι χρηστης (ναρκωτικων) που να πληρωνεις, αλλα αυτό παρακάμπτεται τουλαχιστον
σε android client. http://androidmarketidownload.blogspot.gr/2014/01/plex-for-android-v32487-patched.html
Η ιδια η plex διατεινεται οτι θα το δωσει το feature δωρεαν. Αργουμε ομως... :)
Το δοκιμασα με plex server σε windows 2003, να τραβαει τα data απο το freebsd με το zfsguru με transcoding σε διαφορα mkv.
Θα δοκιμασω να το βαλω απευθειας στο freebsd.
Smart tv features σε smart price. Απο ενα τετοιο σε καθε τηλεοραση απο πισω. Αν καποιος φτιαξει και ενα dvb-t to plex plugin, δεν χρειαζεται τιποτε αλλο... :)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,559
Αθηνα
Καλό που έχουμε ενημέρωση από κάποιον που το έχει ήδη. Ψήνομαι και εγώ να πάρω αλλά θα περιμένω λίγο να δω τι εφαρμογές θα βγουν τώρα που έχει ανοίξει το SDK. Από τις υπάρχουσες με ψήνει πολύ το beyondpod μιας και το έχω ήδη στο τηλέφωνο μου
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Το κοστος του ειναι μαλλον αστειο, προσφερεται για impulse buying.
Το πηρα απο το amazon αμερικης με δωρεαν μεταφορικα σε αμερικανικη διευθυνση.
Ειναι μικρο και ελαφρυ, ευκολα στελνεται με απλο ταχυδρομειο.
Δοκιμασα το dvblink, επαιξε το dvb-t, αλλα το plugin για το plex αρνειται..
Βρισκει το server, βλεπεις τα καναλια που εχει βρει το dvblink, πατας να δεις το stream και τιποτε.
Στο κινητο λεει cannot play , στο pc απλα περιμενεις μεχρι να κανει timeout. το ιδιο και στο chromecast.
Ε release candidate ειναι, εδω και πολυ καιρο, δεν περιμενω θαυματα.
Με ενα μαλλον παλιο dual core, τα καταφερνει στο transcode..
http://prntscr.com/2ufhep
http://prntscr.com/2ufhqi

Κατα ταλλα , στα χερια του junior προς το παρον αποδεικνυεται σταθερο. (ισως βοηθαει και το γεγονος οτι
το κλεισιμο της tv κοβει και τη ταση στο usb.... :) )
 

sakis1234567

Established Member
11 October 2009
136
Απάντηση: Re: Chromecast εντυπωσεις;

παιδια γεια σας. θελω να ρωτησω τι μπορει καποιος να κανει με το chromecast? τι μπορει να κανει και τι μπορει να μεταφερει στην tv. ας που μποει να μεταφερει το nova go απο τι κινητο του στην tv? τουλαχιστον ενα οδηγο για αρχαριους!!!
 

Stivo75

New member
4 May 2013
96
Για τα παιδιά που το εχουν κάποιες ερωτήσεις: μπορει να στριμαρει full hd περιεχόμενο απο υπολογιστη; δεδομένου οτι ειναι μονο wifi και ισως τρωει ζορι σε αυτο. Επισης, τι παιζει με τους υποτιτλους; μπορει να δει εξωτερικους. srt υποτιτλους; μπορει να τους κατεβαζει αυτοματα ισως; τρεχω ενα plex server στο mac mini πού εχω αλλα δεν εχω καταφερει να στριμαρω υποτιτλους στο media player που εχω τώρα. Αν ειναι τοσο φτηνο και κανει αυτα που ρωταω σιγουρα θα το παρω.

Ευχαριστώ για τυχον απαντησεις.
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Οτι κανει το plex σε ενα κοινο ταμπλετ με υποτιτλους κανει και στο chromecast... το chromecast δεν εχει τροπο να κατεβασει υποτιτλους....
Οι εξωτερικοι srt υποτιτλοι μεσω plex λειτουργουν κανονικα, αλλα αυτο ειναι plex feature και παλι.
Το chromecast δεν εχει τροπο να streamαρει περιεχομενο απευθειας απο υπολογιστη, μονο μεσω plex.
Σε συνδιασμο με τους περιορισμους του wifi, ειναι μαλλον ασφαλεστερο να θεωρησει κανεις οτι μπορει μεχρι 720p...
 

Stivo75

New member
4 May 2013
96
Οποτε και θα κανει downscale ή θα τα παιζει με σπασιματα; Οσο για τους υποτιτλους από ότι καταλαβα, αν υπαρχουν σε μορφη srt θα τους στριμαρει κανονικα στην τιβι μεσω plex φυσικα. Σωστα;