Audia Flight One Γνώμες

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Έχει ακούσει κάποιος από εσάς ποτέ τον μεγάλο ολοκληρωμένο της Ιταλικής Εταιρίας;

Και αν ναι, ποια η άποψή σας ή η εμπειρία σας;

Έχω ακούσει και διαβάσει εξαιρετικά λόγια όπως επίσης από ότι έχω δει είναι πάρα πολύ καλά υλοποιημένος κυκλωματικά.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Specifications

Output power W rms 8/4 ohm 100/180
Amplifier stage gain 26 dB
Frequency response (1W rms -3dB) 3 Hz ÷ 500 KHz
Slew-Rate (on 8 ohm) > 180 V/μS
THD 0,05 %
S/N Ratio 95 dB
Input impedance 680pF Unbalanced 51 Kohm
Balanced 3 Kohm
Main voltage AC (50-60Hz) 100, 110-115, 220-230, 240 V
Power consumption 100 W, 650 W MAX
Dimensions and weigthv 460x153x466mm (wxhxd) - 26 Kg
Shipping dimensions and weigth 540x350x550mm (wxhxd) - 32 Kg
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Κάποτε κάποιος στο φόρουμ είχε τα Tempo με Audia Flight και είχε προτείνει αυτόν τον συνδυασμό.

Περιμένω εντυπώσεις και εμπειρίες από ακροάσεις που έχετε κάνει με ολοκληρωμένους της εταιρίας.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Τον συγκεκριμένο δεν έχει τύχει να τον ακούσω αλλά από ότι βλέπω είναι πολύ καλή σχεδίαση.

Έχει dual mono τελικό στάδιο με το κάθε κανάλι υλοποιημένο ξεχωριστά με το δικό του τροφοδοτικό, όπου ο κάθε μετασχηματιστής είναι 300VA για το κάθε κανάλι με αρκετούς πυκνωτές (δεν έχω βρει στοιχεία για την συνολική χωρητικότητα) που εξασφαλίζουν αποθέματα ισχύος για ανάγκες απαιτητικής οδήγησης. Επίσς υπάρχουν άλλοι δύο μετασχηματιστές οι οποίοι λογικά θα πρέπει να είναι ο ένας για τα κυκλώματα ελέγχου-λειτουργίας και ο άλλος για την προ ενίσχυση (κρίνοντας από τις φωτογραφίες) Επίσης το στάδιο της προενίσχυσης είναι θωρακισμένο.



Γενικότερα αλλά και ειδικότερα υπάρχει μέριμνα για το ορθό της σχεδίασης και υλοποίησης σε όλα τα επίπεδα.
 

rolexakias

Established Member
20 December 2009
150
Kαλημερα και χρονια πολλα στη παρεα ,φιλε μου το μονο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις τα cd σου και να πας να τον ακουσεις,και εφοσον σε καλυπτει σε ισχυ και ηχητικα προχωρας.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Kαλημερα και χρονια πολλα στη παρεα ,φιλε μου το μονο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις τα cd σου και να πας να τον ακουσεις,και εφοσον σε καλυπτει σε ισχυ και ηχητικα προχωρας.

Δεν μπορώ ακόμα...

Σε λίγο καιρό θα μπορέσω να τον ακούσω. Σε καμιά 10αριά ημέρες, καλώς εχόντων των πραγμάτων. Άμα μπορούσα δεν θα έκανα την συζήτηση.

Καλημέρα και χρόνια πολλά κι από εμένα!
 

rolexakias

Established Member
20 December 2009
150
Οκ οποτε μπορεσεις να πας να τον ακουσεις για να εχεις κι εσυ τη δικη σου αποψη για το μηχανημα,αλλα μπορεις να ακουσεις κι αλλα μηχανηματα στα λεφτα που θελεις να κινηθεις για να εχεις κι αλλες επιλογες,ο καθε κατασκευαστης εχει τη δικη του αποψη στον ηχο.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,843
Είμαι παντού
εγω μπορω να σου πω μονο για τον μικροτερο αδελφακι τον 3.
Εχοντας ζησει μαζι του για περιπου δυο χρονια και μ'ενα πολυ μικρο πειραγματακι,ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Τον δουλευω με τα σονους φαμπερ σιγκνουμ(φαινονται στο αβαταρ μου) και του δινω σημα στις XLR,για να παιζει με πιο μεγαλο τσαμπουκα και μ'εχει βολεψει απιστευτα και στο χομ σινεμα,γιατι εχει πας θρου.
Φανταζομαι κι ο μεγαλυτερος,πανω κατω τα ιδια ειναι,αλλα με περισσοτερα βατ και υποπτευομαι και πιο ποιοτικος.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Οκ οποτε μπορεσεις να πας να τον ακουσεις για να εχεις κι εσυ τη δικη σου αποψη για το μηχανημα,αλλα μπορεις να ακουσεις κι αλλα μηχανηματα στα λεφτα που θελεις να κινηθεις για να εχεις κι αλλες επιλογες,ο καθε κατασκευαστης εχει τη δικη του αποψη στον ηχο.

Την άποψή μου την έχω.

Έχω ακούσει πολλούς ακόμα ενισχυτές στον χώρο μου. Αν παρακολουθούσες τα νήματα στο φόρουμ, θα ήξερες...
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Audia Flight One Γνώμες

εγω μπορω να σου πω μονο για τον μικροτερο αδελφακι τον 3.
Εχοντας ζησει μαζι του για περιπου δυο χρονια και μ'ενα πολυ μικρο πειραγματακι,ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Τον δουλευω με τα σονους φαμπερ σιγκνουμ(φαινονται στο αβαταρ μου) και του δινω σημα στις XLR,για να παιζει με πιο μεγαλο τσαμπουκα και μ'εχει βολεψει απιστευτα και στο χομ σινεμα,γιατι εχει πας θρου.
Φανταζομαι κι ο μεγαλυτερος,πανω κατω τα ιδια ειναι,αλλα με περισσοτερα βατ και υποπτευομαι και πιο ποιοτικος.

Ο 3 ήταν μεγάλη επιτυχία και είναι ακόμα.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Απάντηση: Audia Flight One Γνώμες

Πάντως ο αντιπρόσωπος στο site του, που συνήθως είναι ενημερωμένο, έχει εδώ και πολύ καιρό μόνο τον 3 από ολοκληρωμένους.
 

rolexakias

Established Member
20 December 2009
150
Αφου εχεις ακουσει κι αλλα μηχανακια, τοτε εχεις μια αποψη για αλλους κατασκευαστες τοτε εσυ αποφασιζεις αν εμπιστευεσε τα αυτια σου.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Πάνο, αν έχω καταλάβει καλά, ψάχνεις τη μαγεία της λάμπας χωρίς τους περιορισμούς της σε ισχύ.
Μια λύση θα ήταν η τάξη Α.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Audia Flight One Γνώμες

Πάνο, αν έχω καταλάβει καλά, ψάχνεις τη μαγεία της λάμπας χωρίς τους περιορισμούς της σε ισχύ.
Μια λύση θα ήταν η τάξη Α.

+1
Δύο Pass Labs-XA1005 μια χαρά θα ήταν....
Αλλά πάει ψηλά το θέμα.
 
Last edited:

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Πάνο, αν έχω καταλάβει καλά, ψάχνεις τη μαγεία της λάμπας χωρίς τους περιορισμούς της σε ισχύ.
Μια λύση θα ήταν η τάξη Α.

'Ετσι είναι Σωτήρη. Αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Βρήκα πριν λίγο καιρό έναν τελικό σε τιμή ευκαιρίας αλλά ήθελα μετά και προενισχυτή και πήγαινε ψηλά η τιμή. Πάντως ο Audia Flight One έχει υψηλή πόλωση στα τρανζίστορ από ότι διαβάζω.