Nέα κεραία...

ΜΗΤΣ

Supreme Member
19 June 2006
3,418
Athens, Greece
Mάλλον εδώ είναι η κατάλληλη θέση του μηνύματός μου. Eγκατέστησα μια νέα κεραία (όχι δορυφορική, όχι ψηφιακή) το ΣK αλλά μου κάνει ψιλοείδωλο στην εικόνα των καναλιών. Mήπως ξέρετε πώς μπορώ να το διορθώσω? Eυχαριστώ.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Είναι πού απλό. Δεν έχεις καλή λήψη. Γυρνά την λίγο αριστερά – δεξιά και αν και πάλι δεν στρώσει πάς για ενισχυτή. Καλό είναι να έχεις μια μικρή TV δίπλα σου για να βλέπεις άμεσα το αποτέλεσμα και όχι να φωνάζεις σε κάποιον αν παίζει καλά η χάλια.
 

ΜΗΤΣ

Supreme Member
19 June 2006
3,418
Athens, Greece
Kαι μου είπε ο τεχνικός ότι στην περιοχή μου δεν χρειάζομαι ενισχυτή... ΓKPPPP... Eυχαριστώ και πάλι.
 
17 June 2006
1,443
Άλιμος
Πιθανό είναι να έχεις είδωλα απο ανακλάσεις του σήματος απο διπλανά κτήρια-επιφάνειες. Το άκουγα παλιότερα και δεν το πίστευα αλλα το είδα και ήταν έτσι. Σε κάθε περίπτωση η λύση είναι κίνηση της κεραίας όπως είπε ο Κώστας.
 

ΜΗΤΣ

Supreme Member
19 June 2006
3,418
Athens, Greece
Eυχαριστώ παιδιά. Όντως μπορεί να έχει ανακλάσεις εκεί που είναι. Θα το παιδέψω λίγο.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Ο ενισχυτης σηματος , ενισχυει τα παντα ( και τα κακως κειμενα ). Εαν εχει ανακλασεις το σημα, ειναι οντως δυνατο και δεν θες ενισχυτη. Απλα κεντραρισμα, οπως σου ειπαν και τα παιδια !
 

Dimosthenis

Supreme Member
17 June 2006
3,277
Επισης άλλαξε θεσεις, ψηλωσε την κατεβασε την ....και καπου θα βρεις την κατάλληλη θεση!!
 

doctor-x

New member
19 June 2006
53
ΜΗΤΣ,χρειάζεσαι μια κατευθυντική κεραία,δλδ από αυτές με το μακρύ "τσου..νάμι" μπροστά,το είδωλο είναι προς τα δεξιά,σωστά?
Κάνε όλα όσα σου είπαν τα παιδιά,αν και δεν θα έχεις την τέλεια λήψη με καμία από αυτές,δυστυχώς.
 

ΜΗΤΣ

Supreme Member
19 June 2006
3,418
Athens, Greece
Nαι το είδωλο είναι προς τα δεξιά. Δεν το έχω ψάξει ακόμη αλλά αυτό το "τσου..νάμι" είναι καλύτερη επιλογή από τον ενισχυτή?
 

doctor-x

New member
19 June 2006
53
Ο ενισχυτής θα σου μεγεθύνει το πρόβλημα,χρειάζεσαι κατευθυντική κεραία,η οποία να βλέπει όσο το δυνατόν πιο άμεσα και ανεμπόδιστα προς τους πομπούς.
Υπάρχει και η λύση του τεχνικού με πεδιόμετρο κτλ,αλλά δεν ξέρω αν θα διορθωθεί και πολύ η κατάσταση.
Μιλάμε πάντα για απ' ευθείας καλώδιο,χωρίς διακλαδωτή,έτσι?
Προσοχή,γιατί οι διακλαδωτές της σειράς δίνουν κι αυτοί ghosting.
Επίσης,κάτι είχα διαβάσει ότι μπορείς να καλύψεις με ένα αλουμινένιο πλαίσιο το πίσω μέρος της κεραίας,μάλλον έτσι μπορεί να αποσβένονται τα δευτερέυοντα-τριτεύοντα σήματα.
Δεν το έχω δοκιμάσει πάντως,δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και αν λύνει εντελώς το πρόβλημα.