Joseph audio pulsars

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Καλησπερα και χρονια πολλα. Ειμαι σε αναζητηση ηχειων για δικαναλη ακροαση και μεταξυ αλλων ειδα και ακουσα στην εκθεση τα monitor της joseph audio. Τα ηχεια που ψαχνω θελω να παιζουν καλα σε ολο το φασμα των συχνοτητων και το κυριοτερο σε χαμηλες εντασεις. Περα απο την τιμη τους, που ειναι ενα θεμα, με προβληματιζει το πισω bass reflex καθως δεν εχω τη δυνατοτητα στο χωρο μου να τα βαλω περα απο 25-30 ποντους απο τον πισω τοιχο.

Αντιστοιχα εξαιρετικα μου ακουστηκαν και τα cremona της sonus faber με το ιδιο βεβαια θεμα του πισω bass reflex αν και εδω το ηχειο δυσκολευει περισσοτερο ως φορτιο.

Εχετε αποψη;
 
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Τα Pulsar ειναι απο τα πιο μουσικα, εντυπωσιακα ηχεια που κυκλοφορουν αυτη την στιγμη στην κατηγορια τους. Πολυ καλο κρος, ευκολο φορτιο, ομορφη καμπινα.... Βγαινουν φλατ μεχρι τους 50 κυκλους. Δεν νομιζω να εχεις θεμα στην τοποθετηση αλλα αν δεν σε ενοχλει η αισθητικη μπορεις να βαλεις καποιο ειδικο υλικο πισω τους για βελτιστοποιηση.
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Το θεμα ειναι οτι θα μπουν σε σαλονι και δε θα υπαρχει δυνατοτητα για διορθωση του χωρου.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Τα Pulsar ειναι απο τα πιο μουσικα, εντυπωσιακα ηχεια που κυκλοφορουν αυτη την στιγμη στην κατηγορια τους. Πολυ καλο κρος, ευκολο φορτιο, ομορφη καμπινα.... Βγαινουν φλατ μεχρι τους 50 κυκλους. Δεν νομιζω να εχεις θεμα στην τοποθετηση αλλα αν δεν σε ενοχλει η αισθητικη μπορεις να βαλεις καποιο ειδικο υλικο πισω τους για βελτιστοποιηση.

+1


Κι εγώ συμφωνώ με τον doctor. Εξαιρετκό ηχείο και δεν νομίζω να σε δυσκολέψει καθόλου. Πολύ ζωντανός και μεγάλος ήχος από ένα μικρό ηχείο θαύμα. Αν είχα της δυνατότητα θα ήταν ήδη στο σαλόνι μου.
 
26 June 2006
14,830
Athens
Τρομερό ηχείο το Pulsar! Πολύ (μα πολύ) ακριβό όμως για ηχείο βάσης.
Έχω την εντύπωση όμως ότι με τα ίδια λεφτά θα μπορούσε κανείς - με λίγο ψάξιμο - να καταλήξει σε ηχείο με πολυ-ενίσχυση και ενεργό κρος (και ψηφιακή διόρθωση ακουστικής χώρου). Καλές οι πολύ μεγάλες αποκοπές στα παθητικά κρος αλλά το παιχνίδι σ'αυτό τον τομέα γίνεται σήμερα σε ψηφιακό επίπεδο.
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Ενεργο κρος ενννοεις εξωτερικο; Ενα παραδειγμα της λυσης που αναφερεις;
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Καλησπέρα,

για τα Neat Acoustics (ULTIMATUM XLS) έχετε άποψη;

Τα άκουσα και μου φάνηκαν εξαιρετικά. Τρομερό σώμα και πολύ ωραία σκηνή.

Βέβαια δεν είμαι βέβαιος για τα 2 super tweeter που έχει από επάνω. Ο κατασκευαστής θεωρεί ότι δίνουν βάθος στη σκηνή κλπ.

Το ηχείο κατεβαίνει πραγματικά χαμηλά και γι' αυτό θέλει καλό έλεγχο από τον ενισχυτή. Έτσι μου φάνηκε. Τα άκουσα με pro-τελικό της LEEMA (Pyxis-Hydra).

Ένα από τα αρνητικά που έχω διαβάσει είναι ότι έχει στενό sweet spot...
 
Last edited:

georgarab

Senior Member
4 March 2011
317
Καλησπερα και χρονια πολλα. Ειμαι σε αναζητηση ηχειων για δικαναλη ακροαση και μεταξυ αλλων ειδα και ακουσα στην εκθεση τα monitor της joseph audio. Τα ηχεια που ψαχνω θελω να παιζουν καλα σε ολο το φασμα των συχνοτητων και το κυριοτερο σε χαμηλες εντασεις. Περα απο την τιμη τους, που ειναι ενα θεμα, με προβληματιζει το πισω bass reflex καθως δεν εχω τη δυνατοτητα στο χωρο μου να τα βαλω περα απο 25-30 ποντους απο τον πισω τοιχο.

Αντιστοιχα εξαιρετικα μου ακουστηκαν και τα cremona της sonus faber με το ιδιο βεβαια θεμα του πισω bass reflex αν και εδω το ηχειο δυσκολευει περισσοτερο ως φορτιο.

Εχετε αποψη;

δεν ξερω πως τα ακουσες και με τι ενισχυτικα αλλα για αυτο που θες ´´να παιζουν καλα σε ολο το φασμα των συχνοτητων και το κυριοτερο σε χαμηλες εντασεις '' μαλλον πρεπει να τα ταιριαξεις με μια λαμπα.
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Καλημερα. Δε θα ειναι οκ και ενας τρανζιστορατος με αρκετα ρευματα; Λεω να μην μπλεξω με λαμπα.
 

asvestos1157

AVClub Addicted Member
5 March 2011
2,173
Whitecastleshire
Γιατί, τι σε αποθαρρύνει; Αν δεν σου μπούν τα διαόλια να ακούς ολοένα διαφορετικές λάμπες, θα είσαι μια χαρά.
Και πολύ κρατάνε και ούτε είναι ανάγκη να βάζεις τίποτα πανάκριβες κάθε φορά.
Συμφωνώ με τον georgarab. Τα "δυνατά ρεύματα" συνήθως δεν πάνε μαζί με το υπογραμμισμένο χαρακτηριστικό που ανέφερες, ενώ οι λαμπάτοι (πάλι συνήθως) το δίνουν από κατασκευής.
Γιατί δεν ζητάς από τον αντιπρόσωπο της neat να σου βάλει τα ultimatum με έναν ekco, να δεις τι παίζει;
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δεν είμαι εναντίον της λάμπας. Απλά είναι πολύ πιθανό να μην έχω το χρόνο που χρειάζεται για το ζέσταμα, με αποτέλεσμα τα ακούσματα να είναι υποδεέστερα των δυνατοτήτων των συσκευών. Το είδα σαφώς με τον viva που μου έφερε ο Γιώργος, ο οποίος έπαιξε πραγματικά εξαιρετικά μετά από 30-45 λεπτά από την εκκίνηση της ακρόασης.

Το σύστημα που θέλω να φτιάξω, θα ήθελα να παραμείνει αρκετό καιρό στην αρχική του μορφή άρα δε νομίζω να μπω σε παιχνίδι αλλαγών λάμπας κλπ. Δεν το κατέχω και το άθλημα. Είπα απλώς να επενδύσω σε καλό και ποιοτικό σύστημα ξεκινώντας από ένα καλό ηχείο.
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Επίσης διαβάζω ότι τα neat πάνε πολύ με NAIM του οποίους συμπαθώ ηχητικά. Θα δω όμως και λάμπα.
 

asvestos1157

AVClub Addicted Member
5 March 2011
2,173
Whitecastleshire
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δεν είμαι εναντίον της λάμπας. Απλά είναι πολύ πιθανό να μην έχω το χρόνο που χρειάζεται για το ζέσταμα, με αποτέλεσμα τα ακούσματα να είναι υποδεέστερα των δυνατοτήτων των συσκευών. Το είδα σαφώς με τον viva που μου έφερε ο Γιώργος, ο οποίος έπαιξε πραγματικά εξαιρετικά μετά από 30-45 λεπτά από την εκκίνηση της ακρόασης.

Το σύστημα που θέλω να φτιάξω, θα ήθελα να παραμείνει αρκετό καιρό στην αρχική του μορφή άρα δε νομίζω να μπω σε παιχνίδι αλλαγών λάμπας κλπ. Δεν το κατέχω και το άθλημα. Είπα απλώς να επενδύσω σε καλό και ποιοτικό σύστημα ξεκινώντας από ένα καλό ηχείο.
Ούτε εγώ μπαίνω σ' αυτό το παιχνίδι, όταν χαλάσουν τότε βλέπουμε τι θα βάλουμε.
Όσο για τον χρόνο ζεστάματος, έχω διαπιστώσει ότι είναι περίπου ο ίδιος και για τις δύο προσεγγίσεις (λάμπα/τρανσίστορ).
Σημειώνω ότι στο παραπάνω ποστ ΔΕΝ σου πρότεινα τον συγκεκριμένο λαμπάτο, αφού δεν τον ξέρω ούτε κατ' όνομα. Απλά επειδή ο αντιπρόσωπος είναι ο ίδιος θα ήταν εύκολο να στα στήσει...
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
Απλά επειδή ο αντιπρόσωπος είναι ο ίδιος θα ήταν εύκολο να στα στήσει...

Το κατάλαβα. Θα τον ακούσω. Είναι και μουράτος...

...και σχετικά οικονομικός
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δεν είμαι εναντίον της λάμπας. Απλά είναι πολύ πιθανό να μην έχω το χρόνο που χρειάζεται για το ζέσταμα, με αποτέλεσμα τα ακούσματα να είναι υποδεέστερα των δυνατοτήτων των συσκευών. Το είδα σαφώς με τον viva που μου έφερε ο Γιώργος, ο οποίος έπαιξε πραγματικά εξαιρετικά μετά από 30-45 λεπτά από την εκκίνηση της ακρόασης.

Το σύστημα που θέλω να φτιάξω, θα ήθελα να παραμείνει αρκετό καιρό στην αρχική του μορφή άρα δε νομίζω να μπω σε παιχνίδι αλλαγών λάμπας κλπ. Δεν το κατέχω και το άθλημα. Είπα απλώς να επενδύσω σε καλό και ποιοτικό σύστημα ξεκινώντας από ένα καλό ηχείο.

εχεις δικιο στην προσεγγιση σου,και γω ειμαι της ιδιας αποψεως,
οι λαμπες ειναι για μερακλιδες που εχουν αφθονο χρονο ακροασης,
με τους σημερινους ρυθμους το μισαωρο και τα 3 τεταρτα που ζητουν οι λαμπες σε εμενα προσωπικα ειναι ολος ο χρονος ακροασης γυρνωντας απ την δουλεια.
Στο λεει ανθρωπος που ειχε χρονια λαμπες,ακομα και το ντακ μου λαμπατο ηταν.
 

alkman

Senior Member
11 April 2007
462
εχεις δικιο στην προσεγγιση σου,και γω ειμαι της ιδιας αποψεως,
οι λαμπες ειναι για μερακλιδες που εχουν αφθονο χρονο ακροασης,
με τους σημερινους ρυθμους το μισαωρο και τα 3 τεταρτα που ζητουν οι λαμπες σε εμενα προσωπικα ειναι ολος ο χρονος ακροασης γυρνωντας απ την δουλεια.
Στο λεει ανθρωπος που ειχε χρονια λαμπες,ακομα και το ντακ μου λαμπατο ηταν.

Θα συμφωνήσω. Αν και οπτικά η αναμένη λάμπα είναι άλλο πράμα...
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Καλησπέρα,

για τα Neat Acoustics (ULTIMATUM XLS) έχετε άποψη;

Τα άκουσα και μου φάνηκαν εξαιρετικά. Τρομερό σώμα και πολύ ωραία σκηνή.

Βέβαια δεν είμαι βέβαιος για τα 2 super tweeter που έχει από επάνω. Ο κατασκευαστής θεωρεί ότι δίνουν βάθος στη σκηνή κλπ.

Το ηχείο κατεβαίνει πραγματικά χαμηλά και γι' αυτό θέλει καλό έλεγχο από τον ενισχυτή. Έτσι μου φάνηκε. Τα άκουσα με pro-τελικό της LEEMA (Pyxis-Hydra).

Ένα από τα αρνητικά που έχω διαβάσει είναι ότι έχει στενό sweet spot...

Και τα δυο ηχεία είναι πολύ καλά..Τα έχω ακούσει αρκετά και τα δύο..
Το pulsar κατά την προσωπική μου άποψη, είναι μερικά σκαλιά πιο πάνω..
Ψυχή, συναίσθημα και μια απέραντη εικόνα από ένα σπουδαίο μικρό ηχείο με έχει βάλει
πολλές φορές σε πειρασμό για ένα δεύτερο σύστημα!

Και οι δυο αντιπρόσωποι είναι εξαιρετικά παιδιά και δεν θα αρνηθούν να ακούσεις και να ξανακούσεις
στον χώρο σου τα ηχεία τους..Μην βιαστείς να ψωνίσεις.Και μην διαβάζεις τα προσπέκτους των κατασκευαστών!

Ακου και αποφάσισε αφού έχεις κατασταλάξει ποιό από τα δύο θα καλύψει καλύτερα
τις μουσικές σου προτιμήσεις στον χώρο που διαθέτεις.
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
.....σε εμενα προσωπικα ειναι ολος ο χρονος ακροασης γυρνωντας απ την δουλεια.

Στον alkman αυτός ο χρονικός περιορισμός μπορεί να μην υφίσταται, Θοδωρή.

Το ζέσταμα όμως ισχύει και για όλες τις συσκευές ήχου, είτε τρανσιστορ, είτε ψηφιακά, όλα θέλουν
το χρόνο τους για να αποδώσουν τα μέγιστα.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Οπως τα λεει ο Καπταιν. Και τα τρανζιστορ θελουν ζεσταμα, ακομα και αυτα που ειναι σε ενα υποτυπώδες stand by αποδιδουν τα μεγιστα μετα απο αρκετα λεπτα-δεκαλεπτα.