Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 2 απο 12 ΠρώτοΠρώτο 123456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 119

Θέμα: Another Mini HTPC

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Απάντηση: Another Mini HTPC

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Dalanik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα!

Δοκίμασε στο ΜG και την cosmodata για τη μητρική, μπας και... (αναφέρουν ότι είναι σε απόθεμα)

Εγώ θα έβαζα κοιτούσα προς i3 με αυτό το τροφοδοτικό. Νομίζω πως το ίδιο καλά θα γίνει η δουλειά σου.
    Πρόσφατα μου είπε ειδικός ότι το τροφοδοτικό είναι καλύτερο να έχει "αέρα" ισχύος, πέραν της περίπτωσης αναβάθμισης και επειδή έχουν αρκετά μεγάλες αυξομειώσεις.
    Αν υπάρχει μεγαλύτερο pico τότε ίσως ναι και για i5, μιας και είσαι large στις επιλογές.

Kαι οι δυο που αναφερεις δινουν λαθος στοιχεια και ΔΕΝ το εχουν διαθεσιμο......

Το τροφοδοτικο, κι αυτο και μικροτερο, εχει δοκιμαστει αρκετα χρονια τωρα σε επεξεργαστη παλιοτερο "φαγανα" και ειναι οκ.
    Σαφως και περασε και αρκετα στρες τεστ με αρκετη ωρα τη cpu σε 100% και ειναι οκ.
    Εννοειται οτι θα δοκιμαστει οπως πρεπει και σε αυτο το συστημα.
    Τωρα για τον "αερα" που λες, δεν εχω αποψη. Παντως καλο τροφοδοτικο που κραταει τα volt του και σε φουλ ισχυ, δεν ξερω τι καλο θα του κανει.
    Τα καλα τροφοδοτικα παντως γενικα, δεν θελουν "αερα". Ειναι και αυτο που τα διακρινει απο τα "κακα"

(ΥΓ. large ναι, αλλα θα βγει πιο φτηνο απο το μακ)
    ((F9[172] - F9[171]) / (F9[177] - F9[176]))*F9[211] + (F9[171] - (F9[176]*((F9[172] - F9[171]) / (F9[177] - F9[176]))))

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Another Mini HTPC

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Coolmaster δεν χωρα στο κουτι , ειναι 59mm
    Χωρις ανεμιστηρα , δεν θα ζεσταινεται , υπερμετρα?
    Απο δοκιμες που εχω κανει , παλι σε παλιοτερο ενεργοβορο επεξεργαστη εκτιμω πως οχι.

(υγ. μιας κι εχεις τη noctua, κανε τη δοκιμη μονος σου και θα καταλαβεις. Βαλε μια εφαρμογη που βλεπεις θερμοκρασιες cpu και κανει και stress test και δοκιμασε τη με και χωρις ανεμηστηρακι. Θα με θυμηθεις)
    Last edited by Browser; 03-01-2014 at 12:12.
    ((F9[172] - F9[171]) / (F9[177] - F9[176]))*F9[211] + (F9[171] - (F9[176]*((F9[172] - F9[171]) / (F9[177] - F9[176]))))

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από lykman Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις ξεχάσει το power brick...
    Θενκς για την υπενθιμηση αλλα το εχω μαζι με το pico

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Aθήνα

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Browser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θενκς για την υπενθιμηση αλλα το εχω μαζι με το pico
    Με τι δυνατότητα παροχής ισχύος είναι εκείνο? (περιέργεια, γιατί έχω δύο αλλά δεν είχα δει κάποιο μεγάλο τότε που τα ψώνιζα...)

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Dalanik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα μου είπε ειδικός ότι το τροφοδοτικό είναι καλύτερο να έχει "αέρα" ισχύος, πέραν της περίπτωσης αναβάθμισης και επειδή έχουν αρκετά μεγάλες αυξομειώσεις.
    Αν υπάρχει μεγαλύτερο pico τότε ίσως ναι και για i5, μιας και είσαι large στις επιλογές.
    Δύο διευκρινήσεις.
    1. τα "65/77/κλπ Watt TDP" που βλέπουμε δίπλα στους επεξεργαστές, σημαίνουν Thermal Design Power. Και αφορά την θερμότητα που πρέπει να είναι ικανό να "διώξει" το σύστημα ψύξης από τον επεξεργαστή. ΔΕΝ είναι η κατανάλωση του επεξεργαστή.

2. Όταν τα τροφοδοτικά έχουν "αέρα" ισχύος, βγαίνουν εκτός καμπύλης efficiency... Αρα καλύτερα να είναι ποιοτικό, και κοντά στις πραγματικές ανάγκες, παρά "watt με το τσουβάλι", και μέτρια/κακή σχεδίαση (σωστά τα είπε και ο Browser).

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Με τι δυνατότητα παροχής ισχύος είναι εκείνο? (περιέργεια, γιατί έχω δύο αλλά δεν είχα δει κάποιο μεγάλο τότε που τα ψώνιζα...)
    Θα το δω το απογευμα και θα σου πω γιατι δε θυμαμαι. Παντως ειναι μεγαλο. Φαντασου ενα μεγεθος 1.5 φορα ενος μεγαλου τροφοδοτικου λαπτοπ.

Δύο διευκρινήσεις.
    1. τα "65/77/κλπ Watt TDP" που βλέπουμε δίπλα στους επεξεργαστές, σημαίνουν Thermal Design Power. Και αφορά την θερμότητα που πρέπει να είναι ικανό να "διώξει" το σύστημα ψύξης από τον επεξεργαστή. ΔΕΝ είναι η κατανάλωση του επεξεργαστή.
    Πολυ σωστα. Επισης να σημειωσω οτι στα ψιλα γραμματα στην ιντελ οσον αφορα τους επεξεργαστες, υπαρχουν λεπτομερη στοιχεια για την ισχυ που ζητουν οπως επισης και για τις
    θερμοκρασιες που δουλευουν. Αξιζει να ριξετε μια ματια....

2. Όταν τα τροφοδοτικά έχουν "αέρα" ισχύος, βγαίνουν εκτός καμπύλης efficiency... Αρα καλύτερα να είναι ποιοτικό, και κοντά στις πραγματικές ανάγκες, παρά "watt με το τσουβάλι", και μέτρια/κακή σχεδίαση (σωστά τα είπε και ο Browser).
    Σωστα, αν και το efficiency δεν μας πολυκοβει σε αυτες τις καταναλωσεις, δεν παυει να ειναι κατι που αυξανει τη καταναλωση!

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα

Ευχαριστώ παιδιά, πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά!

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Aθήνα

Επισης να σημειωσω οτι στα ψιλα γραμματα στην ιντελ οσον αφορα τους επεξεργαστες, υπαρχουν λεπτομερη στοιχεια για την ισχυ που ζητουν οπως επισης και για τις θερμοκρασιες που δουλευουν. Αξιζει να ριξετε μια ματια....
    που σκ... τα αναφέρει αυτά η Ιντελ, ποτέ δεν έχω καταφέρει να τα βρω, μόνο ότι έχω μετρήσει μόνος μου στον G630 και στον i3-3225 που έχω... (και σε όλα τα προηγούμενα μηχανάκια βέβαια).

Inactive User
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2007

Γραψε και σε τι τιμες εχεις βρει τα κομματια και απο που;

Το εξωτερικο τροφοδοτικο ποσα βατ η αμπερ ειναι;

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα

(ΥΓ. large ναι, αλλα θα βγει πιο φτηνο απο το μακ)
    ζηλεύεις για αυτό λολ

Supreme Member

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Νεο Ψυχικο

Re: Another Mini HTPC

you live by the sword you die by the sword

Σελίδα 2 απο 12 ΠρώτοΠρώτο 123456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης