Another Mini HTPC

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Αφου μετεφερα τα παλια εξαρτηματα σε νεο κουτακι, ειπα να μονταρω ενα φρεσκο μινι για το σαλονι.

Το case που θα χρησιμοποιηθει ειναι αυτο....

hfx-m2-bb.jpg



Απο hardware εχω κατηληξει στα παρακατω , που μαλλον αν προλαβω θα μαζεψω σημερα....


psu

picoPSU-150-XT

http://www.logicsupply.eu/power-supplies/dc-converters/picopsu-150-xt/
picopsu150w-xt.jpg


motherboard GA-H87N-WIFI

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4601#ov

8176_m.jpg



cpu...
Intel® Core™ i5-4670 Processor

http://ark.intel.com/products/75047/


ram...

KHX16C9B1BK2/8X

http://www.kingston.com/datasheets/KHX16C9B1BK2_8X.pdf




HyperX_blu_black_DIMM_2_tn.png




Ψυκτρα για τη cpu θα παρω να δοκιμασω την παρακατω , μπορει ομως να προσπαθησω να το φτιαξω παλι με heatpipes, μιας και μου εχουν μεινει αρκετα υλικα απο προηγουμενη υλοποιηση....

Cooler Master GeminII M4

http://www.coolermaster.com/cooling/cpu-air-cooler/geminii-m4/

290_a3c2368d3db4aa2cea036870778baadc_1361408986.jpg

ssd

sh103s3/120g

http://www.kingston.com/us/ssd/hyperx#sh103s3

prodSSD-sh103s3-thumb.png




Προς το παρον αυτα. Οπως ειπα σημερα θα προσπαθησω να μαζεψω οτι μου λειπει και να ξεκινησω σιγα σιγα.
Ειναι λιγο overkill το συστημα για htpc αλλα μιας και υποστηριζεται απο τα υλικα θα δοκιμασω και λιγο 4Κ σε λιγο καιρο να δω τι γινεται (δεδομενου οτι θα βρω πηγη παντα).

Αναμενω τα σχολια σας....:ernaehrung004:
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Μπράβο παλίκαρε, χαράς το κουράγιο σου!
(παράτησες τα αμαξάκια και το έριξες στα σκληρά λολ)

Πριν τα δικά μας σχόλια δε κάνεις μια αναφορά στη χρήση αλλά κυρίως γιατί επέλεξες τα συγκεκριμένα?
Αλλιώς θα ρωτάμε γιατί Η87 και i5 και όχι h81 και ι3 πχ... κοκ και θα σε ταλαιπωρούμε.

Α! πες και λειτουργικό, sw (αν υπάρχει λόγος βέβαια να το λάβεις υπόψιν σου πριν την σύνθεση)

:ernaehrung004:
 
13 June 2010
3,048
Εχω φτιαξει το ιδιο ακριβως κουτι με Ι3-3225 , και δουλευει super
Του εχω βαλει τη ψυκτρα NOCTUA NH-9LI , με υψος 3,8 cm , που ειναι φοβερη και τρομερη.
Απο θορυβο?
Σχεδον τιποτε.
Για να ακουσω αν δουλευει , πρεπει να κολησω το αυτι μου , ακριβως απο πανω ..................
 

zounds

Established Member
25 October 2010
165
Αθήνα
Μια μικρή παρατήρηση. Αν πας σε λύση με heatpipes μπορεί να είσαι λίγο οριακά (ανάλογα βέβαια και την υλοποίηση που θα κάνεις), γιατί βλέπω ότι ο επεξεργαστής είναι στα 84 W.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Ελληνικη αγορα = νευρα τσαταλια.....παντα.
6 καταστηματα που αναφερουν τη μητρικη σαν ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ και δεν την εχουν......(εαν εχει κανεις υποψιν του κατι ας το αναφερει μπας και ξεκινησω το σ/κ)....παμε παρακατω.


Μπράβο παλίκαρε, χαράς το κουράγιο σου!
(παράτησες τα αμαξάκια και το έριξες στα σκληρά λολ)

Πριν τα δικά μας σχόλια δε κάνεις μια αναφορά στη χρήση αλλά κυρίως γιατί επέλεξες τα συγκεκριμένα?
Αλλιώς θα ρωτάμε γιατί Η87 και i5 και όχι h81 και ι3 πχ... κοκ και θα σε ταλαιπωρούμε.

Α! πες και λειτουργικό, sw (αν υπάρχει λόγος βέβαια να το λάβεις υπόψιν σου πριν την σύνθεση)

:ernaehrung004:

Οπως ειπα και πιο πριν, ειχα υποψιν μου και το 4κ που υποστηριζεται απο τη μητρικη. Τα 2 λαν δεν ηταν απαραιτητα, ουτε το wifi, αλλα αφου το βρηκα μπορει να χρησιμευσει αμα το
παρω πουθενα μαζι !
Ο ι5 μπορουσε και μικροτερος, αλλα ειπα να μην τον "τσιγγουνευτω" μιας και υπαρχει τωρα η δυνατοτητα. Διαφορες σε gpu δεν εχουν,, μιας κι ολες φορουν την 4600.
Σε Κ δεν πηγα διοτι δεν με ενδιαφερει overclock κτλ, ειναι ηδη μπολικα ολα.
Η μνημη επιλεχθηκε βαση του γρηγοροτερου χρονισμου που επιτρεπει το board (1600), επισης να υποστηριζει και XMP μαζι με board.
Τα 8 ισως ειναι πολλα, αλλα εφοσον θα χρησιμοποιει και η gpu το 1gb απο αυτην (εαν δεν κανω λαθος σαυτο) ειπα να μην μεινω στα 4.

Λειτουργικο θα βαλω 7 χ64 και frontend xbmc (external mpc player/lav/mad).
Επισης θελω να βρω μικρο δεκτακι και τηλεκοντρολ για userfriendly καταστασεις μιας και θα το δουλευει πολυ η συζυγος....
 
Last edited:

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: Another Mini HTPC

Εχω φτιαξει το ιδιο ακριβως κουτι με Ι3-3225 , και δουλευει super
Του εχω βαλει τη ψυκτρα NOCTUA NH-9LI , με υψος 3,8 cm , που ειναι φοβερη και τρομερη.
Απο θορυβο?
Σχεδον τιποτε.
Για να ακουσω αν δουλευει , πρεπει να κολησω το αυτι μου , ακριβως απο πανω ..................

Τη NOCTUA NH-9LI τη χαζεψα λιγο και φαινεται τρομερη. Πολυ μαζεμενη. Βεβαια για ι5 ειναι λιγο ....λιγη , βαση τα στοιχεια της noctua, αλλα οχι απαγορευτικη, μιας και δεν θα δουλευει το μηχανημα στο 100% για πολυ ωρα σχεδον ποτε.
Εχω σκοπο να δοκιμασω τη cooler master χωρις τον ανεμιστηρα που πιστευω οτι θα ειναι παραπανω απο ΟΚ.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: Another Mini HTPC

Μια μικρή παρατήρηση. Αν πας σε λύση με heatpipes μπορεί να είσαι λίγο οριακά (ανάλογα βέβαια και την υλοποίηση που θα κάνεις), γιατί βλέπω ότι ο επεξεργαστής είναι στα 84 W.

Εχεις δικιο. Η κεφαλη-ψυκτρα των heatpipes που εχω τωρα ειναι για 2 pipes και θα ειναι οριακα οπως το λες.
Εαν καταληψω σε αυτη τη λυση, θα μετατρεψω τη κεφαλη για 4 pipes που πιστευω θα ειναι καλα.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Μάλιστα! :ernaehrung004:

Δοκίμασε στο ΜG και την cosmodata για τη μητρική, μπας και... (αναφέρουν ότι είναι σε απόθεμα)

Εγώ θα έβαζα κοιτούσα προς i3 με αυτό το τροφοδοτικό. Νομίζω πως το ίδιο καλά θα γίνει η δουλειά σου.
Πρόσφατα μου είπε ειδικός ότι το τροφοδοτικό είναι καλύτερο να έχει "αέρα" ισχύος, πέραν της περίπτωσης αναβάθμισης και επειδή έχουν αρκετά μεγάλες αυξομειώσεις.
Αν υπάρχει μεγαλύτερο pico τότε ίσως ναι και για i5, μιας και είσαι large στις επιλογές.
 
13 June 2010
3,048
Re: Απάντηση: Re: Another Mini HTPC

Εχω σκοπο να δοκιμασω τη cooler master χωρις τον ανεμιστηρα που πιστευω οτι θα ειναι παραπανω απο ΟΚ.
Η Coolmaster δεν χωρα στο κουτι , ειναι 59mm
Χωρις ανεμιστηρα , δεν θα ζεσταινεται , υπερμετρα?
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Μάλιστα! :ernaehrung004:

Δοκίμασε στο ΜG και την cosmodata για τη μητρική, μπας και... (αναφέρουν ότι είναι σε απόθεμα)

Εγώ θα έβαζα κοιτούσα προς i3 με αυτό το τροφοδοτικό. Νομίζω πως το ίδιο καλά θα γίνει η δουλειά σου.
Πρόσφατα μου είπε ειδικός ότι το τροφοδοτικό είναι καλύτερο να έχει "αέρα" ισχύος, πέραν της περίπτωσης αναβάθμισης και επειδή έχουν αρκετά μεγάλες αυξομειώσεις.
Αν υπάρχει μεγαλύτερο pico τότε ίσως ναι και για i5, μιας και είσαι large στις επιλογές.


Kαι οι δυο που αναφερεις δινουν λαθος στοιχεια και ΔΕΝ το εχουν διαθεσιμο......

Το τροφοδοτικο, κι αυτο και μικροτερο, εχει δοκιμαστει αρκετα χρονια τωρα σε επεξεργαστη παλιοτερο "φαγανα" και ειναι οκ.
Σαφως και περασε και αρκετα στρες τεστ με αρκετη ωρα τη cpu σε 100% και ειναι οκ.
Εννοειται οτι θα δοκιμαστει οπως πρεπει και σε αυτο το συστημα.
Τωρα για τον "αερα" που λες, δεν εχω αποψη. Παντως καλο τροφοδοτικο που κραταει τα volt του και σε φουλ ισχυ, δεν ξερω τι καλο θα του κανει.
Τα καλα τροφοδοτικα παντως γενικα, δεν θελουν "αερα". Ειναι και αυτο που τα διακρινει απο τα "κακα"

(ΥΓ. large ναι, αλλα θα βγει πιο φτηνο απο το μακ:ernaehrung004:)
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Another Mini HTPC

Η Coolmaster δεν χωρα στο κουτι , ειναι 59mm
Χωρις ανεμιστηρα , δεν θα ζεσταινεται , υπερμετρα?

Απο δοκιμες που εχω κανει , παλι σε παλιοτερο ενεργοβορο επεξεργαστη εκτιμω πως οχι.

(υγ. μιας κι εχεις τη noctua, κανε τη δοκιμη μονος σου και θα καταλαβεις. Βαλε μια εφαρμογη που βλεπεις θερμοκρασιες cpu και κανει και stress test και δοκιμασε τη με και χωρις ανεμηστηρακι. Θα με θυμηθεις:ernaehrung004:)
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Θενκς για την υπενθιμηση αλλα το εχω μαζι με το pico :ernaehrung004:

Με τι δυνατότητα παροχής ισχύος είναι εκείνο? (περιέργεια, γιατί έχω δύο αλλά δεν είχα δει κάποιο μεγάλο τότε που τα ψώνιζα...)

Πρόσφατα μου είπε ειδικός ότι το τροφοδοτικό είναι καλύτερο να έχει "αέρα" ισχύος, πέραν της περίπτωσης αναβάθμισης και επειδή έχουν αρκετά μεγάλες αυξομειώσεις.
Αν υπάρχει μεγαλύτερο pico τότε ίσως ναι και για i5, μιας και είσαι large στις επιλογές.

Δύο διευκρινήσεις.
1. τα "65/77/κλπ Watt TDP" που βλέπουμε δίπλα στους επεξεργαστές, σημαίνουν Thermal Design Power. Και αφορά την θερμότητα που πρέπει να είναι ικανό να "διώξει" το σύστημα ψύξης από τον επεξεργαστή. ΔΕΝ είναι η κατανάλωση του επεξεργαστή.

2. Όταν τα τροφοδοτικά έχουν "αέρα" ισχύος, βγαίνουν εκτός καμπύλης efficiency... Αρα καλύτερα να είναι ποιοτικό, και κοντά στις πραγματικές ανάγκες, παρά "watt με το τσουβάλι", και μέτρια/κακή σχεδίαση (σωστά τα είπε και ο Browser).
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Με τι δυνατότητα παροχής ισχύος είναι εκείνο? (περιέργεια, γιατί έχω δύο αλλά δεν είχα δει κάποιο μεγάλο τότε που τα ψώνιζα...)

Θα το δω το απογευμα και θα σου πω γιατι δε θυμαμαι. Παντως ειναι μεγαλο. Φαντασου ενα μεγεθος 1.5 φορα ενος μεγαλου τροφοδοτικου λαπτοπ.

Δύο διευκρινήσεις.
1. τα "65/77/κλπ Watt TDP" που βλέπουμε δίπλα στους επεξεργαστές, σημαίνουν Thermal Design Power. Και αφορά την θερμότητα που πρέπει να είναι ικανό να "διώξει" το σύστημα ψύξης από τον επεξεργαστή. ΔΕΝ είναι η κατανάλωση του επεξεργαστή.

Πολυ σωστα. Επισης να σημειωσω οτι στα ψιλα γραμματα στην ιντελ οσον αφορα τους επεξεργαστες, υπαρχουν λεπτομερη στοιχεια για την ισχυ που ζητουν οπως επισης και για τις
θερμοκρασιες που δουλευουν. Αξιζει να ριξετε μια ματια....

2. Όταν τα τροφοδοτικά έχουν "αέρα" ισχύος, βγαίνουν εκτός καμπύλης efficiency... Αρα καλύτερα να είναι ποιοτικό, και κοντά στις πραγματικές ανάγκες, παρά "watt με το τσουβάλι", και μέτρια/κακή σχεδίαση (σωστά τα είπε και ο Browser).

Σωστα, αν και το efficiency δεν μας πολυκοβει σε αυτες τις καταναλωσεις, δεν παυει να ειναι κατι που αυξανει τη καταναλωση!
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Επισης να σημειωσω οτι στα ψιλα γραμματα στην ιντελ οσον αφορα τους επεξεργαστες, υπαρχουν λεπτομερη στοιχεια για την ισχυ που ζητουν οπως επισης και για τις θερμοκρασιες που δουλευουν. Αξιζει να ριξετε μια ματια....

που σκ... τα αναφέρει αυτά η Ιντελ, ποτέ δεν έχω καταφέρει να τα βρω, μόνο ότι έχω μετρήσει μόνος μου στον G630 και στον i3-3225 που έχω... (και σε όλα τα προηγούμενα μηχανάκια βέβαια).
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Γραψε και σε τι τιμες εχεις βρει τα κομματια και απο που;

Το εξωτερικο τροφοδοτικο ποσα βατ η αμπερ ειναι;