Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 6 απο 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 51 έως 60 από 119

Θέμα: Another Mini HTPC

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθηνα

Re: Another Mini HTPC

Οριστε λυση για remote:
    http://shop.inteset.com/remotes-receivers

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Απάντηση: Re: Another Mini HTPC

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από zounds Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιταζοντας λιγο βρηκα ενα remote που νομιζω πως ειναι και ιδια μαρκα με το κουτι σου, οποτε παιζει να μπορει να εγκατασταθει εσωτερικα ο receiver, χωρις καλωδια να εξεχουν.
    http://www.digiart-av.com/en/Brands/...ine_/_214.html

Δεν ξερω για σενα, αλλα και μονο η κοπελα στη σελιδα εμενα με πειθει.
    Μια χαρα φαινεται, αλλα δε βλεπω δεκτη !

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από pettakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οριστε λυση για remote:
    http://shop.inteset.com/remotes-receivers
    Οντως κατι τετοιο θελω. Στα υποψιν. Δεν παραγγελνω ακομα , θελω να δοκιμασω με bluetooth πρωτα. Αν δε βγει κατι οπως το θελω, μαλλον σαυτο θα παω!
    Θενκς.
    ((F9[172] - F9[171]) / (F9[177] - F9[176]))*F9[211] + (F9[171] - (F9[176]*((F9[172] - F9[171]) / (F9[177] - F9[176]))))

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Re: Απάντηση: Re: Another Mini HTPC

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Browser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα φαινεται, αλλα δε βλεπω δεκτη !
    Package contents:
    IR control RC6, IR receiver, internal and external usb cable, mounting material, batteries, rebuilt kit for internal use inside the PC

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία, Αθήνα

Απάντηση: Another Mini HTPC

Καμμια ιδεα για τηλεκοντρολ με usb ir reciever που να κανει και on/off το συστημα (για να μπει μεσα στο κουτι) ?

edit.
    Τωρα που το ξανακοιταω το μπορντ εχει και bluetooth. Παιζει κανα bluetooth τηλεκοντρολ, ισως κι απο ps3 η απο κατι αλλο, που να εχετε δοκιμασει σε imon η αν δουλευει xbmc κτλ ?
    Λύση με Bluetooth: Sony PLaystation 3 Remote Κάνεις pair το remote με τον USB Bluetooth Receiver και στη συνέχεια κάνεις εγκατάσταση το PS3blumote app.

Λύση IR με εσωτερικό USB Receiver: Inteset’s INT-413 Media Center Infrared Remote Control η οποία για να δουλέψει βέβαια πρέπει να έχει onboard CIR Receiver. Έχω την εντύπωση πως η συγκεκριμένη μητρική πρέπει να έχει.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από zounds Εμφάνιση μηνυμάτων
    Package contents:
    IR control RC6, IR receiver, internal and external usb cable, mounting material, batteries, rebuilt kit for internal use inside the PC
    Thanks, δεν το ειχα προσεξει.

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Αυγερινός Παπαδάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λύση με Bluetooth: Sony PLaystation 3 Remote Κάνεις pair το remote με τον USB Bluetooth Receiver και στη συνέχεια κάνεις εγκατάσταση το PS3blumote app.

Λύση IR με εσωτερικό USB Receiver: Inteset’s INT-413 Media Center Infrared Remote Control η οποία για να δουλέψει βέβαια πρέπει να έχει onboard CIR Receiver. Έχω την εντύπωση πως η συγκεκριμένη μητρική πρέπει να έχει.
    Οντως του ps3 το remote θελω να δοκιμασω αλλα οχι με δεκτακι. Εχει το board ενσωματωμενο bluetooth και θα παω απο εκει. Αν δεν παιξει αυτο και μιας και θελω να βαλω και το dinovo mini που ηδη εχω κι ειναι κι αυτο bluetooth θα το παω απο εκει.
    Αλλιως απεξω με καποιο ir receiver οπως αυτα που προτεινατε.
    Το Board δεν εχει CIR οπως και κανενα απο τα τελευταια που βγαινουν. Απ οτι διαβασα τη συγκεκριμενη πορτα την εχουν καταργησει ολοι σχεδον στα νεα board.
    ((F9[172] - F9[171]) / (F9[177] - F9[176]))*F9[211] + (F9[171] - (F9[176]*((F9[172] - F9[171]) / (F9[177] - F9[176]))))

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

αρχιζουν και με ζωνουν τα φιδια που λενε για το τροφοδοτικο. Ισως να πεσει μικρο...

Τι λετε?

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2006
    Περιοχή
    Marousi

Re: Απάντηση: Re: Another Mini HTPC

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Babis K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι καλά.... Όποτε είναι αυτός έγκαυλος και ξεκινάει εγώ σκέφτομαι οτι πάλι το χέρι στη τσέπη θα χώσω...
    Εσυ να κατσεις στ αυγα σου! Τι αλλο θες παλι??

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Aθήνα

αρχιζουν και με ζωνουν τα φιδια που λενε για το τροφοδοτικο. Ισως να πεσει μικρο...

Τι λετε?
    Οτι θα δεις πολύ μικρότερες καταναλώσεις, από αυτές που αναφέρουν τα άρθρα από τα οποία δείχνεις εικόνες.

full ATX M/B vs. mini-itx εσύ
    ~800W τροφοδοτικά (εκτός efficiency για σύστημα στο 1/10 της ισχύος του PSU)
    και ίσως και άλλα επι μέρους πιο efficient υλικά που εσύ θα χρησιμοποιήσεις.

το όριο σου νομίζω είναι τα 120W που έχει το "τούβλο" και όχι τα 150W που έχει το pico σου.

δικό μου παράδειγμα:

http://www.xbitlabs.com/images/cpu/a...a6/power-3.png

τον i3-3225 που τον έχει σαν συστεμική κατανάλωση 77W, εγώ τον έχω τόσο, σε burn-test όλου του μινι δικού μου συστήματος (+2 HDs + ssd + ram + cpu + igpu + +++ ότι μπορεί να κάνει burn test το AIDA64 τελικά).

Δική μου πρόβλεψη (και κρίνοντας και από τα 91W που δίνει στον μικρότερο i5-4430 συν την εμπειρία μου μέχρι τώρα μετρώντας τα δικά μου), είναι ότι εσύ θα πας 100 άντε 110W. Δυστυχώς όμως είναι απλά πρόβλεψη και δεν μπορώ να στο πω με σιγουριά...
    Attached Images Attached Images

Supreme Member

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Νεο Ψυχικο

Re: Another Mini HTPC

Οταν λεει ι5 4670 full throttle στα 150w, με τι τπολοιπο συστημα τον υπολογιζει;
    you live by the sword you die by the sword

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Aθήνα

Απάντηση: Re: Another Mini HTPC

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από PanMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λεει ι5 4670 full throttle στα 150w, με τι τπολοιπο συστημα τον υπολογιζει;
    το xbitlabs πάντα έχει μια σελίδα του άρθρου αφιερωμένη στο/στα σύστημα/συστήματα που χρησιμοποιούν για να κάνουν τις μετρήσεις... συνήθως την τρίτη σελίδα. Συνήθως με κάποια hi end full ATX M/B, ένα τροφοδοτικάκι τέρας, μια καλή ψήκτρα, έναν SSD για O/S, κλπ κλπ...

εδώ π.χ.:

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu...0_3.html#sect0

Σελίδα 6 απο 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης