Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 1 απο 12 1234511 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 119

Θέμα: Another Mini HTPC

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Another Mini HTPC

Αφου μετεφερα τα παλια εξαρτηματα σε νεο κουτακι, ειπα να μονταρω ενα φρεσκο μινι για το σαλονι.

Το case που θα χρησιμοποιηθει ειναι αυτο....

Απο hardware εχω κατηληξει στα παρακατω , που μαλλον αν προλαβω θα μαζεψω σημερα....

psu

picoPSU-150-XT

http://www.logicsupply.eu/power-supp...icopsu-150-xt/

motherboard GA-H87N-WIFI

http://www.gigabyte.com/products/pro...px?pid=4601#ov

cpu...
    Intel® Core™ i5-4670 Processor

http://ark.intel.com/products/75047/

ram...

KHX16C9B1BK2/8X

http://www.kingston.com/datasheets/KHX16C9B1BK2_8X.pdf

Ψυκτρα για τη cpu θα παρω να δοκιμασω την παρακατω , μπορει ομως να προσπαθησω να το φτιαξω παλι με heatpipes, μιας και μου εχουν μεινει αρκετα υλικα απο προηγουμενη υλοποιηση....

Cooler Master GeminII M4

http://www.coolermaster.com/cooling/...er/geminii-m4/

ssd

sh103s3/120g

http://www.kingston.com/us/ssd/hyperx#sh103s3

Προς το παρον αυτα. Οπως ειπα σημερα θα προσπαθησω να μαζεψω οτι μου λειπει και να ξεκινησω σιγα σιγα.
    Ειναι λιγο overkill το συστημα για htpc αλλα μιας και υποστηριζεται απο τα υλικα θα δοκιμασω και λιγο 4Κ σε λιγο καιρο να δω τι γινεται (δεδομενου οτι θα βρω πηγη παντα).

Αναμενω τα σχολια σας....
    ((F9[172] - F9[171]) / (F9[177] - F9[176]))*F9[211] + (F9[171] - (F9[176]*((F9[172] - F9[171]) / (F9[177] - F9[176]))))

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα

Απάντηση: Another Mini HTPC

Μπράβο παλίκαρε, χαράς το κουράγιο σου!
    (παράτησες τα αμαξάκια και το έριξες στα σκληρά λολ)

Πριν τα δικά μας σχόλια δε κάνεις μια αναφορά στη χρήση αλλά κυρίως γιατί επέλεξες τα συγκεκριμένα?
    Αλλιώς θα ρωτάμε γιατί Η87 και i5 και όχι h81 και ι3 πχ... κοκ και θα σε ταλαιπωρούμε.

Α! πες και λειτουργικό, sw (αν υπάρχει λόγος βέβαια να το λάβεις υπόψιν σου πριν την σύνθεση)

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010

Re: Another Mini HTPC

Εχω φτιαξει το ιδιο ακριβως κουτι με Ι3-3225 , και δουλευει super
    Του εχω βαλει τη ψυκτρα NOCTUA NH-9LI , με υψος 3,8 cm , που ειναι φοβερη και τρομερη.
    Απο θορυβο?
    Σχεδον τιποτε.
    Για να ακουσω αν δουλευει , πρεπει να κολησω το αυτι μου , ακριβως απο πανω ..................

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αθήνα

Re: Another Mini HTPC

Μια μικρή παρατήρηση. Αν πας σε λύση με heatpipes μπορεί να είσαι λίγο οριακά (ανάλογα βέβαια και την υλοποίηση που θα κάνεις), γιατί βλέπω ότι ο επεξεργαστής είναι στα 84 W.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Ελληνικη αγορα = νευρα τσαταλια.....παντα.
    6 καταστηματα που αναφερουν τη μητρικη σαν ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ και δεν την εχουν......(εαν εχει κανεις υποψιν του κατι ας το αναφερει μπας και ξεκινησω το σ/κ)....παμε παρακατω.

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Dalanik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο παλίκαρε, χαράς το κουράγιο σου!
    (παράτησες τα αμαξάκια και το έριξες στα σκληρά λολ)

Πριν τα δικά μας σχόλια δε κάνεις μια αναφορά στη χρήση αλλά κυρίως γιατί επέλεξες τα συγκεκριμένα?
    Αλλιώς θα ρωτάμε γιατί Η87 και i5 και όχι h81 και ι3 πχ... κοκ και θα σε ταλαιπωρούμε.

Α! πες και λειτουργικό, sw (αν υπάρχει λόγος βέβαια να το λάβεις υπόψιν σου πριν την σύνθεση)

Οπως ειπα και πιο πριν, ειχα υποψιν μου και το 4κ που υποστηριζεται απο τη μητρικη. Τα 2 λαν δεν ηταν απαραιτητα, ουτε το wifi, αλλα αφου το βρηκα μπορει να χρησιμευσει αμα το
    παρω πουθενα μαζι !
    Ο ι5 μπορουσε και μικροτερος, αλλα ειπα να μην τον "τσιγγουνευτω" μιας και υπαρχει τωρα η δυνατοτητα. Διαφορες σε gpu δεν εχουν,, μιας κι ολες φορουν την 4600.
    Σε Κ δεν πηγα διοτι δεν με ενδιαφερει overclock κτλ, ειναι ηδη μπολικα ολα.
    Η μνημη επιλεχθηκε βαση του γρηγοροτερου χρονισμου που επιτρεπει το board (1600), επισης να υποστηριζει και XMP μαζι με board.
    Τα 8 ισως ειναι πολλα, αλλα εφοσον θα χρησιμοποιει και η gpu το 1gb απο αυτην (εαν δεν κανω λαθος σαυτο) ειπα να μην μεινω στα 4.

Λειτουργικο θα βαλω 7 χ64 και frontend xbmc (external mpc player/lav/mad).
    Επισης θελω να βρω μικρο δεκτακι και τηλεκοντρολ για userfriendly καταστασεις μιας και θα το δουλευει πολυ η συζυγος....
    Last edited by Browser; 03-01-2014 at 11:39.
    ((F9[172] - F9[171]) / (F9[177] - F9[176]))*F9[211] + (F9[171] - (F9[176]*((F9[172] - F9[171]) / (F9[177] - F9[176]))))

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Απάντηση: Re: Another Mini HTPC

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω φτιαξει το ιδιο ακριβως κουτι με Ι3-3225 , και δουλευει super
    Του εχω βαλει τη ψυκτρα NOCTUA NH-9LI , με υψος 3,8 cm , που ειναι φοβερη και τρομερη.
    Απο θορυβο?
    Σχεδον τιποτε.
    Για να ακουσω αν δουλευει , πρεπει να κολησω το αυτι μου , ακριβως απο πανω ..................
    Τη NOCTUA NH-9LI τη χαζεψα λιγο και φαινεται τρομερη. Πολυ μαζεμενη. Βεβαια για ι5 ειναι λιγο ....λιγη , βαση τα στοιχεια της noctua, αλλα οχι απαγορευτικη, μιας και δεν θα δουλευει το μηχανημα στο 100% για πολυ ωρα σχεδον ποτε.
    Εχω σκοπο να δοκιμασω τη cooler master χωρις τον ανεμιστηρα που πιστευω οτι θα ειναι παραπανω απο ΟΚ.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Απάντηση: Re: Another Mini HTPC

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από zounds Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια μικρή παρατήρηση. Αν πας σε λύση με heatpipes μπορεί να είσαι λίγο οριακά (ανάλογα βέβαια και την υλοποίηση που θα κάνεις), γιατί βλέπω ότι ο επεξεργαστής είναι στα 84 W.
    Εχεις δικιο. Η κεφαλη-ψυκτρα των heatpipes που εχω τωρα ειναι για 2 pipes και θα ειναι οριακα οπως το λες.
    Εαν καταληψω σε αυτη τη λυση, θα μετατρεψω τη κεφαλη για 4 pipes που πιστευω θα ειναι καλα.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα

Μάλιστα!

Δοκίμασε στο ΜG και την cosmodata για τη μητρική, μπας και... (αναφέρουν ότι είναι σε απόθεμα)

Εγώ θα έβαζα κοιτούσα προς i3 με αυτό το τροφοδοτικό. Νομίζω πως το ίδιο καλά θα γίνει η δουλειά σου.
    Πρόσφατα μου είπε ειδικός ότι το τροφοδοτικό είναι καλύτερο να έχει "αέρα" ισχύος, πέραν της περίπτωσης αναβάθμισης και επειδή έχουν αρκετά μεγάλες αυξομειώσεις.
    Αν υπάρχει μεγαλύτερο pico τότε ίσως ναι και για i5, μιας και είσαι large στις επιλογές.

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010

Re: Απάντηση: Re: Another Mini HTPC

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Browser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω σκοπο να δοκιμασω τη cooler master χωρις τον ανεμιστηρα που πιστευω οτι θα ειναι παραπανω απο ΟΚ.
    Η Coolmaster δεν χωρα στο κουτι , ειναι 59mm
    Χωρις ανεμιστηρα , δεν θα ζεσταινεται , υπερμετρα?

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Aθήνα

εχεις ξεχάσει το power brick...

Σελίδα 1 απο 12 1234511 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης