DIY. Φτιαξ'το μονος σου! Ιδεες, projects και λυσεις.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Επειδη υπαρχει περισσια καπατσοσυνη, μερακι και θεληση τριγυρω, ανοιγω αυτο το νημα για να μοιραζομαστε τα μαστορεματα και τις δημιουργιες μας!

Επισης αν καποιος θελει να φτιαξει η να επιδιορθωσει κατι, μπορει να ρωτησει και να παρει καποιες ιδεες και γνωμες αναφορικα με την υλοποιηση αλλα και τα εργαλεια που θα χρειαστει.

Οι περισσοτεροι κατα καιρους εχουμε σκεφτει διαφορα projects, μικρα η μεγαλα, αλλα τελικα δεν προχωρησαμε ισως επειδη δεν ειμασταν σιγουροι για το πως και το γιατι.

Ελπιζω το παρον νημα να δωσει τις ολες τις ιδεες και τις γνωσεις που χρειαζονται για να φτιαξουμε η/και να δημιουργησουμε μονοι μας ο,τι μας χρειαζεται και κυριως ο,τι μας ευχαριστει :)

Αν σκεφτεστε πως να φτιαξετε/να δημιουργησετε κατι, ρωτηστε!

Αν εχετε ηδη φτιαξει/επισκευασει/δημιουργησει κατι, μοιραστειτε το!
 
17 June 2006
9,768
Καλή ιδέα αυτό το νήμα! Θα έκανα μια μικρή πρόταση...ας μείνει αυτό το νήμα για γενική συζήτηση γύρω από DIY μαστορέματα που δεν έχουν σχέση με audio/video και ως χώρος συζήτησης όταν κάποιος ψάχνει να ξεκινήσει κάτι ή έχει δει κάτι ή έχει κάποια ιδέα κλπ. Αν κάποιος έχει οριστικοποιήσει τι θέλει να φτιάξει μπορεί να ανοίγει και νέο νήμα ώστε να παρακολοθούμε βήμα-βήμα την εξέλιξη του project μέχρι την ολοκλήρωσή του!
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Ναι, ετσι ακριβως!
Να παρουμε και καμμια ιδεα, οπως με τους ωραιοτατους παγκους εργασιας του Κυριακου και του δικου σου και τη βαση για σεγα που σκεφτεται να κανει ο asotosios :))
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: Απάντηση: DIY. Φτιαξ'το μονος σου! Ιδεες, projects και λυσεις.

Καλή ιδέα αυτό το νήμα! Θα έκανα μια μικρή πρόταση...ας μείνει αυτό το νήμα για γενική συζήτηση γύρω από DIY μαστορέματα που δεν έχουν σχέση με audio/video και ως χώρος συζήτησης όταν κάποιος ψάχνει να ξεκινήσει κάτι ή έχει δει κάτι ή έχει κάποια ιδέα κλπ.


Μμμμ...
Γενικά;
Και ας είναι άσχετα με την κατηγορία ή το forum;
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Πως ειναι ασχετα με το φορουμ η με την κατηγορια?

Αφου μεσα στο φορουμ υπαρχουν οι "ειδικες κατηγοριες" με φακους LED, Gadgets/EDC, τηλεφωνια κλπ.
Και μεσα στην (υπο)κατηγορια με τα γκατζετς/EDC υπαρχει νημα με εργαλεια.

Το παρον νημα ειναι απλα μια ωφελιμη "παρενεργεια" του συγκεκριμενου νηματος των "εργαλειων που κανουν τον μαστορα" :)
 
17 June 2006
9,768
Απάντηση: Re: Απάντηση: DIY. Φτιαξ'το μονος σου! Ιδεες, projects και λυσεις.

Μμμμ...
Γενικά;
Και ας είναι άσχετα με την κατηγορία ή το forum;

Αυτό δείχνει πως τα gadget μας, είτε ηλεκτρονικά είτε μηχανικά, τα μικρο-εργαλεία και εργαλεία γενικότερα και τα χρηστικά αντικείμενα που κουβαλάμε καθημερινά (EDC) έχουν και κάποια χρηστικότητα, όχι απλά να τα έχουμε/κουβαλάμε και να λέμε πόσο ωραία είναι...παρουσίαση εκτός του αντικειμένου καθεαυτού και της χρήσης του!
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Μπραβο Χιωτης για την πρωτοβουλια να ανοιξεις το θεμα...
θελω να πιστευω οτι μεσα απο αυτο το θεμα ολοι...θα παρουμε ιδεες για προτζεκτακια και θα μαθουμε και κατι...
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: DIY. Φτιαξ'το μονος σου! Ιδεες, projects και λυσεις.

Αυτό δείχνει πως τα gadget μας, είτε ηλεκτρονικά είτε μηχανικά, τα μικρο-εργαλεία και εργαλεία γενικότερα και τα χρηστικά αντικείμενα που κουβαλάμε καθημερινά (EDC) έχουν και κάποια χρηστικότητα, όχι απλά να τα έχουμε/κουβαλάμε και να λέμε πόσο ωραία είναι...παρουσίαση εκτός του αντικειμένου καθεαυτού και της χρήσης του!

Καλά...
Από DIY έχω φτιάξει από μακαρόνια...
makaronia.JPG




μέχρι χτιστό κρεβάτι. :flipout:

krebati.jpg

Με ότι μπορείς να φανταστείς ενδιάμεσα.

Μπορεί να βάλω τίποτα από αυτά που παίζω τώρα... Κατηγορία games στο forum υπάρχει, αλλά μάλλον θα με κυνηγάτε ή θα φάω ban για παλιμπαιδισμό. . :rofl:
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
To κάτω μέρος έγινε ενυδρείο...
Χωρίς να το θέλω βέβαια, βλέπεις, ερασιτέχνης, δεν σκέφτηκα ότι τα τσιμέντα θα βγάλουν τόση υγρασία και το έκλεισα με τάβλες ενώ είχα αποθηκεύσει διάφορα πράγματα.
Το κόστος μηδαμινό, αν θυμάμαι καλά, 170 ευρώ για ένα σκαλιστό μάρμαρο στο προσκέφαλο + 4 μάρμαρα για τα κομοδίνα και άλλα 200 ευρώ για το υπόλοιπο κρεβάτι.
Το πρόβλημα είναι ότι φτυαρίζεις τσιμέντο και άμμο μέσα στο σπίτι... :p
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Ωραια ιδεα το χτιστο κρεββατακι!
Εκ των υστερων για την υγρασια θα μπορουσαν να γινουν 1-2 ζευγαρια τρυπες με ποτηροτρυπανο στα τουβλα και να εμπαιναν απο πανω σαν καλυμα στρογγυλες περσιδες με σιτα η κατι παρομοιο.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Ωραια ολα, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι εδω κι οχι στην εκτος/cafe.....
 
Last edited:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Bρε παιδια, εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολη αυτη η πρεμουρα απο μελη για το συγκεκριμενο νημα στη συγκεκριμενη υποκατηγορια των ειδικων κατηγοριων του φορουμ!

Τη στιγμη μαλιστα που οι διαχειριστες δεν φαινεται να εχουν ιδιαιτερο θεμα με αυτο!!

Αν ειναι να υπαρχει τετοια αναστατωση, ας ξαναγυρισουμε να γραφουμε στα υπαρχοντα νηματα, οπως τοσο καιρο τωρα. Δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Το οτι μπορει να μην τα βλεπουμε ολοι απο την ιδια οπτικη γωνια , σου περασε απο το μυαλο?

Οπως λες την αποψη σου , ειπαμε κι εμεις τη δικη μας. Τα της "πρεμουρας" δεν τα καταλαβαινω.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Απλή ερώτηση

Θέλω να αλλάξω το μίκτη στην μπαταρία του νιπτήρα (κλασσική αναμικτική ideal standard, περίπου 9 ετών) μιας και μάλλον τα έχει παίξει και βγάζει νερό σε οτι θερμοκρασία θελει.. Εχω δει οτι σε κάποιες άλλες μπαταρίες υπάρχει μια βιδούλα στην πλάτη της μπαταρίας που την ξεβιδώνουμε ώστε να βγει το κινητό μερος (αυτό που γυρναμε δεξια-αριστερά για να ρυθμίζουμε θερμοκρασία) ώστε μετά να αποκτήσουμε πρόσβαση στο εσωτερικό της μπαταρίας και να προχωρήσουμε στην αλλαγή του μικτη..

Το κακό ειναι οτι η δική μου δεν έχει κανένα ορατό σημάδι και δεν ξέρω πως μπορώ να βγάλω το πάνω μέρος της για να μπορέσω να την ανοίξω και να αλλάξω το μικτη..

Το έχει δοκιμάσει κανείς ;
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Απλή ερώτηση

Θέλω να αλλάξω το μίκτη στην μπαταρία του νιπτήρα (κλασσική αναμικτική ideal standard, περίπου 9 ετών) μιας και μάλλον τα έχει παίξει και βγάζει νερό σε οτι θερμοκρασία θελει.. Εχω δει οτι σε κάποιες άλλες μπαταρίες υπάρχει μια βιδούλα στην πλάτη της μπαταρίας που την ξεβιδώνουμε ώστε να βγει το κινητό μερος (αυτό που γυρναμε δεξια-αριστερά για να ρυθμίζουμε θερμοκρασία) ώστε μετά να αποκτήσουμε πρόσβαση στο εσωτερικό της μπαταρίας και να προχωρήσουμε στην αλλαγή του μικτη..

Το κακό ειναι οτι η δική μου δεν έχει κανένα ορατό σημάδι και δεν ξέρω πως μπορώ να βγάλω το πάνω μέρος της για να μπορέσω να την ανοίξω και να αλλάξω το μικτη..

Το έχει δοκιμάσει κανείς ;

Ειχα το ιδιο θεμα πριν χρονια.
Αν δεν εχει βιδακι το πιο πιθανο (ειμαι σιγουρος δηλαδη..) ειναι να μην ανοιγει και να πρεπει να φυγει ολη η μπαταρια.
Με αλλα λογια, δυστυχως δεν φτιαχνεται.