Runeaudio - άλλο ένα embedded audiophile linux bases λειτουργικό σύστημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Runeaudio - άλλο ένα embedded audiophile linux based λειτουργικό σύστημα

Ψάχνοντας audiophile linux διανομές για το raspberry μου, έπεσα πάνω σε αυτό:

http://www.runeaudio.com


Επί της ουσίας πρόκειται για ένα "fork" του raspyfi/volumio, από πρώην συνεργάτες του εν λόγω project. Πρόκειται για τα άτομα που έχουν γράψει το web interface του raspyfi/volumio οι οποίοι αποσχίστηκαν και έκαναν μια διανομή βασισμένη σε archlinux, στη λογική που κινείται το αρχικό project.

H βασική διαφορά με το volumio είναι το "μαμά" λειτουργικό σύστημα, το archlinux, σε αντίθεση με το debian στο οποίο βασίσζεται το volumio.


Επειδή τυχαίνει να έχω χρησιμοποιήσει debian για 5 χρόνια ως βασικό λειτουργικό σύστημα και archlinux για τα επόμενα 5, έχω ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον και στις δύο αυτές διανομές.

Για όποιον δε γνωρίζει από linux, η παρακάτω σύνοψη είναι αρκετή:

- Debian: Σταθερό, πολύ συντηριτικό στις αναβαθμίσεις του και σχετικά εύκολο ως προς τη ρύθμισή του, γιατί έρχεται προρρυθμισμένο στα περισσότερα
- Archlinux: Bleeding edge, με πολύ ενημερωμένο software, χειρότερο quality control και πάρα πολυ optimized για απόδοση, ενώ θέλει πολύ "χέριασμα" για να στηθεί σωστά.

Τα τελεταία 5 χρόνια ως βασικό λειτουργικό σύστημα έχω το δεύτερο.


Έχω ξεκινήσει τα tests με το raspberry pi μου, συνδεμένο στο HifiMeDIY usb Sabre 2 + PSM3 external power supply, ακούγοντας από κάτι ακουστικά του κ@λου (πατώντας f5 και περιμένοντας τον τρίπαθό μου να φτάσει στην ελλάδα), δοκιμάζοντας αναπαραγωγή με 24/192 flac αρχεία.

Δυστυχώς έχω μείνει με μισή χαρά, καθώς στην beta του Runeaudio που κατέβασα, δεν γίνεται mount το usb flash και δεν μπορώ να το δοκιμάσω καν σε αναπαραγωγή ήχου:

http://www.runeaudio.com/forum/usb-drive-not-showing-t17.html

Επειδή κάτι μου λέει όμως ότι το archlinux θα πηγαίνει "σφαίρα" στο Raspberry, μόλις βγει νεότερη έκδοση που να λύνει το πρόβλημα αυτό, θα επανέλθω με ενδελεχή δοκιμή και συμπεράσματα, καθώς και με Α/Β τεστ των δύο διανομών.
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Για άλλη μια φορά μπράβο για την παρουσίαση
Έχουν ωραίο όνομα και logo !

Θεωρητικά, μπορείς να φτιάξεις ένα δικό σου kernel , και να μην τους περιμένεις.
Νταξ δεν είναι αυτή λογική - όταν ψάχνουμε για μικρό ολοκληρωμένο λειτουργικό, αλλά ξεκινώντας με τη βασική του έκδοση και κατεβάζοντας developer εργαλεία και κάμποσες ώρες μετά, θα τον έχεις έτοιμο.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να βάζω στο μυαλό μου ως project ένα τέτοιο χεράτο συστηματάκι. Έχω μια έξτρα sd για δοκιμές και πιθανότατα θα το κάνω το εγχείρημα.

Ο λόγος που μου κέντρισε το ενδιαφέρον αυτό το project είναι καθαρά και μόνο το Archlinux που είναι η διανομή της προτίμησής μου (αν και όποτε έχω χρειαστεί server επιλέγω ανάμεσα σε centos/debian).

Ψάχνοντας πριν μέρες να δω πως έχει δημιουργηθεί το raspyfi/volumio, διαπίστωσα ότι οι δημιουργοί του δεν έχουν χρησιμοποιήσει τα βασικά προγράμματα (πχ mpd) μέσω του package management του debian, αλλά τα έχουν κάνει compile μόνοι τους, για να έχουν τις τελευταίες εκδόσεις, κάτι που σε archlinux δεν χρειάζεται να κάνεις γιατί απλά τις έχεις διαθέσιμες από τους developers. Tα παραπάνω μικρή σημασία έχουν για έναν audiophile, αλλά όταν ξέρω ότι χρησιμοποιώ linux σύστημα που έχει "σπάσει" το package management με πιάνουν οι ψυχαναγκασμοί μου.

Βέβαια μέχρι τώρα Runeaudio - Volumio : 0-1, αλλά δε θέλω να βγάζω τελικά συμπεράσματα από beta εκδόσεις.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Στην περίπτωση σου είμαι σίγουρος ότι τελικά θα καταλήξεις στην δική σου ‛έκδοση’ Linux.
Όλα αυτά τα μικροσκοπικά λειτουργικά ενσωματώνουν όμορφες ιδέες και μικρά tweaks.
Αλλά τελικά όποιος έχει εμπειρία στο Linux, Θέλει και κάτι παραπάνω, όποτε είναι σχετικά μονόδρομος το να βασιστείς σε μια πιο ολοκληρωμένη διανομή.
Με το arch έχω ελάχιστη εμπειρία (κάπου εδώ κυκλοφορεί και ο user kernel panic με το arch του). Αλλά χρησιμοποιώ παραδοσιακά gentoo για μικροσκοπικά συστήματα source based και centos για πιο παχιά με binary distributions.

Σε ARM based και ειδικά για multimedia τα πράγματα είναι λίγο πιο δύσκολα από ότι σε x86. Για παράδειγμα θα βρεις μέχρι και binary mpd με πολλά patch στο πόδι που ο developer δε δίνει οργανωμένο τρόπο για build καθώς είναι στην ουσία μικρές χακιές. Και το Pi είναι λίγο περιοριστικό, θα δεις και στο rune να συζητάνε για προβλήματα λόγο της shared usb/Ethernet.
Γενικά τα έτοιμα μικρά λειτουργικά έχουν πολλά υπέρ, αλλά και το ‛χειροποίητο’ δε θα υπολείπεται σε ‛ποιότητα’ ΙΜΗΟ.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Runeaudio - άλλο ένα embedded audiophile linux based λειτουργικό σύστημα

Το βασικό πρόβλημα που έχω αυτή τη στιγμή, είναι ότι το Hi fi audio είναι για μένα κάτι εντελώς νέο. Έτσι ενώ ξέρω να στήσω ένα Linux σύστημα, δεν είμαι καθόλου εξοικειωμενος με την έννοια του bit perfect και κατά συνέπεια πχ δε γνωρίζω τι επιπλέον configuration θέλει η alsa, ο mpd κλπ.

Το καλό με αυτά τα έτοιμα λειτουργικά είναι ότι προσφερονται για μελέτη. Γι αρχή λοιπόν αρκούμαι στο στήσιμο τους και στο διάβασμα των conf τους, και είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα οδηγήθω στη δικιά μου υλοποίηση.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Σίγουρα είναι η καλύτερη τακτική για να μάθεις , το να βλέπεις τι κάνουν όλοι αυτοί :ernaehrung004:

Μακάρι και οι hi end εταιρίες να ήταν και γιο πιο φιλικές στον κόσμο του Linux, να μας έδιναν το πακεταριμένο λειτουργικό που παίζει σε πολλά μηχανάκια. Αρκετές εταιρίες βοηθάνε φυσικά στην ανάπτυξη προτύπων και κάποιες βάζουν και το δαχτυλάκι τους στο software, αλλά ακόμα οι περισσότεροι κρύβονται πίσω από το δάχτυλο τους, και δε δίνουν καμία πληροφορία για το στήσιμο και τις επιλογές που έχουν κάνει.
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Παρακολουθω και εγω τις εξελιξεις μιας και με ενδιαφερει καποια τετοια λυση .Αυτο που με προβληματιζει και δεν προβαινω σε αγορα π.χ. ενος raspberry ειναι οτι δεν υπαρχει καποια σαφης εικονα του τι υπολογιστικη ισχυ χρειαζεται ενα συστημα αναπαραγωγης βασιζομενο σε Linux ωστε να θεωρηται "audiophile" κατι που για windows ειναι σχετικα ευκολο να το βρεις .Επισης οι υπολοιπες επιλογες που παρουσιαζονται σε embeded πλατφορμες πλησιαζουν σε τιμη "κανονικες" λυσεις π.χ. η Cubox-I εχει τιμη περιπου 100-120 ευρω και με καποια χρηματα παραπανω απο οσο προχειρα εψαξα παιρνεις intel NUC με Celleron η i3 που η υπολογιστικη ισχυ ειναι η μερα με την νυχτα ...
Αναμενουμε λοιπον τα ακουστικα αποτελεσματα ...
Επισης αναλογη εφαρμογη οπως το Runeaudio και to Volumio αλλα για "κανονικους" υπολογιστες ειναι και το Daphile http://www.daphile.com/ .
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Παρακολουθω και εγω τις εξελιξεις μιας και με ενδιαφερει καποια τετοια λυση .Αυτο που με προβληματιζει και δεν προβαινω σε αγορα π.χ. ενος raspberry ειναι οτι δεν υπαρχει καποια σαφης εικονα του τι υπολογιστικη ισχυ χρειαζεται ενα συστημα αναπαραγωγης βασιζομενο σε Linux ωστε να θεωρηται "audiophile" κατι που για windows ειναι σχετικα ευκολο να το βρεις .Επισης οι υπολοιπες επιλογες που παρουσιαζονται σε embeded πλατφορμες πλησιαζουν σε τιμη "κανονικες" λυσεις π.χ. η Cubox-I εχει τιμη περιπου 100-120 ευρω και με καποια χρηματα παραπανω απο οσο προχειρα εψαξα παιρνεις intel NUC με Celleron η i3 που η υπολογιστικη ισχυ ειναι η μερα με την νυχτα ...
Αναμενουμε λοιπον τα ακουστικα αποτελεσματα ...
Επισης αναλογη εφαρμογη οπως το Runeaudio και to Volumio αλλα για "κανονικους" υπολογιστες ειναι και το Daphile http://www.daphile.com/ .

ΙΜΗΟ το Pi είναι πολύ μικρό, νομίζω αξίζει κάτι έστω λίγο καλύτερο, όχι για τα βασικά αλλα για τα παραπάνω που θα θελίσεις.

Φυσικά σε audio μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πολύ πιο ασθενικά μηχανάκια, αλλά, όταν ξεκινάμε να θέλουμε και δίκτυο και κάνα γραφικό κ.ο.κ. τότε το Pi ίσως δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

Για embedded λύση –χωρίς γραφικά και μεγάλες απαιτήσεις για σκέτο Player - είναι αρκετό. Από εκεί και περά ανάλογα ότι σε εξυπηρετεί.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Runeaudio - άλλο ένα embedded audiophile linux based λειτουργικό σύστημα

Όταν με το καλό παραλάβω το tripath και ολοκληρωθεί το σύστημα, διατιθεμαι να κάνω ότι δοκιμή μου προτείνετε, καθώς και να διαθέσω ολόκληρο το σύστημα για δοκιμή σε εμπειροτερους, ώστε να έχουμε μια όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το τί μπορεί να κάνει το Rpi και τι όχι, αναφορικά με την αναπαραγωγή ήχου.
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Αυτο θα ηταν super για να ξερουμε κατα ποσο ειναι "audiophile" η απλα ενα gadjet project που απλα μπορει να αναπαραγαγει μουσικα αρχεια...
Αν κανονισθει κατι παντως ειμαι μεσα για δοκιμες με οτι μηχανακια διαθετω ...
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Παρακολουθω και εγω τις εξελιξεις μιας και με ενδιαφερει καποια τετοια λυση .Αυτο που με προβληματιζει και δεν προβαινω σε αγορα π.χ. ενος raspberry ειναι οτι δεν υπαρχει καποια σαφης εικονα του τι υπολογιστικη ισχυ χρειαζεται ενα συστημα αναπαραγωγης βασιζομενο σε Linux ωστε να θεωρηται "audiophile" κατι που για windows ειναι σχετικα ευκολο να το βρεις .Επισης οι υπολοιπες επιλογες που παρουσιαζονται σε embeded πλατφορμες πλησιαζουν σε τιμη "κανονικες" λυσεις π.χ. η Cubox-I εχει τιμη περιπου 100-120 ευρω και με καποια χρηματα παραπανω απο οσο προχειρα εψαξα παιρνεις intel NUC με Celleron η i3 που η υπολογιστικη ισχυ ειναι η μερα με την νυχτα ...
Αναμενουμε λοιπον τα ακουστικα αποτελεσματα ...
Επισης αναλογη εφαρμογη οπως το Runeaudio και to Volumio αλλα για "κανονικους" υπολογιστες ειναι και το Daphile http://www.daphile.com/ .

δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς αλλά δες εδώ στο ποστ 11 για να πάρεις μια ιδέα,

στο αρχαίο netbook που έχω βγάζει 98% cpu idle παίζοντας 24/96 , σε διανομή σεταρισμένη αποκλειστικά για music server


το raspberry είχα σκεφτεί και εγώ αλλά είμαι άσχετος από αυτά (και από linux),
αν βρω χρόνο και κάνα φθηνό παλιό κουτάκι ή πολύ μαζεμένη μητρική, ίσως στήσω ένα music server χωρίς οθόνη και πληκτρολόγιο
 
Last edited:

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Runeaudio - άλλο ένα embedded audiophile linux based λειτουργικό σύστημα

Δοκίμασα σήμερα την beta 2 αμέσως μόλις βγήκε, η οποία υποτίθεται ότι υποστηρίζει πλέον usb αλλά για ακόμα μια φορά δεν τα κατάφερα. Ενημέρωσα και τους developers και περιμένω feedback.

Ορίστε και το επίσημο changelog :

http://www.runeaudio.com/changelog/
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μη τυχών και έχεις usb3 και χρειάζεσαι στον kernel - xHCI HCD
Γράφει τίποτα σχετικό στο dmesg ?
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Runeaudio - άλλο ένα embedded audiophile linux based λειτουργικό σύστημα

Δεν έχω usb 3. Τοποθετώ το usb δίσκο, κάνω update την mpd database και πλέον μου εμφανίζεται το usb στη βιβλιοθήκη αλλά όταν κάνω browse αντί να δω τα περιεχόμενα του δίσκου βλέπω τα περιεχόμενα της sd card.
Δε χάθηκε και ο κόσμος βέβαια. Με το volumio κάνω μια χαρά τη δουλειά μου απλώς θέλω να δω αν θα υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους. Διάφοροι χρήστες αναφέρουν ότι συγκεκριμένες διαδικασίες, πχ mpd database update, είναι αισθητά γρηγορότερες.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Άκυρο το πρόβλημα με τον USB δίσκο. Ήταν ένα θεματάκι του δίσκου μου. Υποστηρίζεται κανονικά.

Μπόρεσα να αναπαράγω ήχο με αρχεία από αυτόν χωρίς πρόβλημα.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Μου ήρθε ειδοποίηση με newsletter για την 0.3 beta που θα κυκλοφορήσει σε λίγες ημέρες:

http://www.runeaudio.com/changelog/


Added CuBox and UDOO as certified working devices (coming soon)
Improved sound quality
Improved general stability
Support for Raspberry Pi model B+
Out of the box support for Raspberry Pi’s most popular I²S DACs:
G2Labs BerryNOS
G2Labs BerryNOS mini
HiFiBerry DAC and HiFiBerry DAC+
HiFiBerry Digi and HiFiBerry Digi+
IQaudIO Pi-DAC and IQaudIO Pi-DAC+
RaspyPlay3 and RaspyPlay4
Wolfson Audio Card
Out of the box Wi-Fi support with configuration wizard
Working USB automount
Rpi Analog and HDMI outputs enabled and working fine
Shairport audio output switch
Shairport patched to achieve better integration with MPD
Spotify Premium integration through spop
UPnP/DLNA capability with OpenHome support through upmpdcli v0.8.2
Better support of SMB/CIFS and NFS mounts
Updated MPD to 0.18.16
Updated PHP to 5.5.17
Updated NGiNX to 1.4.7 with nginx-push-stream-module support
Changed database type (removed sqlite, added Redis)
PHP, NGiNX and MPD optimized and recompiled
RuneUI 1.3 with the following updates:
DEEP CODE REWORK (more details in this blog post)
Huge performance boost (rendering speed and response times)
New Wi-Fi configuration section
New Library home screen
Bookmarks management
Webradios management
Integration of Dirble (radio stations Open Directory) and Jamendo
Playlists management, save/clear current queue
Queue sorting with drag and drop (not working on Firefox mobile)
Improved Sources section (network mounts management)
Improved Network section
Added new Debug section
Added toggable FFmpeg decoder plugin in MPD options
New ultra-fast database backend based on Redis
Real event-driven UI notifications
Upgraded Twitter Bootstrap to v3.2.0
Upgraded Font Awesome to v4.1
Upgraded jQuery Knob to v.1.2.9
Upgraded jQuery Countdown to v.2.0.1
Upgraded Parsley to v.2.0.5
Upgraded PNotify to v2.0.1
Added apple-touch-icon.png for iOS touch devices
Added support for Firefox Open Web App
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Στo kickstarter έχει κάνει την εμφάνισή της μια ενδιαφέρουσα πρόταση για όσους ενδιαφέρονται για μια τύπου squeezebox λύση:

https://www.kickstarter.com/projects/1626717193/audiophile-touch-audio-player-raspberry-pi-3-sabre

Πίσω από την προσπάθεια αυτή είναι το Audiophonics το οποίο προμοτάρει αρχικά το volumio, αλλά όπως θα δείτε θεωρητικά υπάρχει και πλήρης υποστήριξη για PiCorePlayer, αρα πολύ εύκολα θα μπορέσει να γίνει ένας squeezebox κλώνος.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Runeaudio - άλλο ένα embedded audiophile linux bases λειτουργικό σύστημ

Στo kickstarter έχει κάνει την εμφάνισή της μια ενδιαφέρουσα πρόταση για όσους ενδιαφέρονται για μια τύπου squeezebox λύση:

https://www.kickstarter.com/projects/1626717193/audiophile-touch-audio-player-raspberry-pi-3-sabre

Πίσω από την προσπάθεια αυτή είναι το Audiophonics το οποίο προμοτάρει αρχικά το volumio, αλλά όπως θα δείτε θεωρητικά υπάρχει και πλήρης υποστήριξη για PiCorePlayer, αρα πολύ εύκολα θα μπορέσει να γίνει ένας squeezebox κλώνος.

Από ότι βλέπω, πωλείται ήδη : http://www.audiophonics.fr/fr/recherche?search_query=rasptouch&orderby=price&orderway=asc
Με μεγάλο όμως time delivery...