Fuji X-T1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Fuji X-T1 ?

main_en_01.jpg


Ωραια! 28 Γενναρη που εχω γενεθλια να μου την στειλουν δωρο! :HTEHETH63:
 

konkell

New member
21 February 2008
37
Κιατο
Re: Fuji X-T1 ?

Αν διαθέτει βίντεο και την μισή τιμή από την Nikon, θα έχει επιτυχία:music-smiley-005:
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Fuji X-T1 ?

Άλλη μια "δήθεν DSLR", τουλάχιστον να δούμε πόσο καλή θα είναι και πόσο θα κοστίζει...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Fuji X-T1 ?

Από τότε "σκοτώναν" οι fujinon, αλλά άν έλεγες σε κάπιον ότι θα αγοράσεις Fujica σε κοίταζε με βλέμα τύπου "τον κακομοίρη, και φαίνεται καλό παιδί"...
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: Fuji X-T1 ?

ενταξη το πιο ωραιο συστημα mirorless για μενα ειναι, με τους πιο σωστους φακους (θα επαιρνα ολους τους σταθερους:))....αλλα πολυ ακριβα ειναι ολα γμτ
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Re: Fuji X-T1 ?

ενταξη το πιο ωραιο συστημα mirorless για μενα ειναι, με τους πιο σωστους φακους (θα επαιρνα ολους τους σταθερους:))....αλλα πολυ ακριβα ειναι ολα γμτ

Συμφωνω απολυτα!!!!
Και ισως καποια στιγμη θα πρεπαι να της δωσω μια ευκαιρια..
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Fuji X-T1 ?

Είναι πολλά τα λεφτά! Ακόμα και για έναν επαγγελματία, αν σκεφτούμε ότι έχει επενδύσει ήδη ένα τσουβάλι ευρώ σε εξοπλισμό. Αν όμως αποδείξει ότι μπορεί να ανταποκριθεί στην πραγματικά επαγγελματική χρήση, τότε ναι, θα είναι όντως ένα σύστημα που βάλει πολλούς σε πειρασμό. Για να δούμε τι θα δούμε, αύριο παρουσιάζεται και από την επόμενη εβδομάδα θα αρχίσουν να σκάνε οι πρώτες δοκιμές.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Fuji X-T1 ?

Λοιπόν αν βαρεθήκατε την γκρίνια μου για τις δήθεν DSLR και το ρετρό design, τώρα που την κοιτάω με προσοχή δηλώνω ότι μάλλον είναι η πιο form follows function DSLR like mirrorles camera (μόνος μου το είπα όλο αυτό το κατεβατό?). Δέστε π.χ. πόσο μικρό είναι το καρούμπαλο για το EVF, ακριβώς όσο πρέπει για να χωρέσει το περιεχόμενό του και να πατήσει και το hot shoe, ούτε χιλιοστό παραπάνω! Το δε προσοφθάλμιο δεν προεξέχει σχεδόν καθόλου, η διόρθωση διοπτρίας είναι στο πλάι του και όχι κολλητά κ.λ.π. Χειριστήρια τα πάντα όλα, πολύ καλός κιτ φακός, και grip για όσους θέλουν το κάτι παραπάνω. Πειρασμός...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Fuji X-T1 ?

Ξέχασες τις E550, f10 και την f30 που αγόρασα... πέρισυ! Είναι πολλά τα λεφτά Παναγιώτη, αν μου κάτσει καμιά Μεταχειρισμένη αργότερα μπορεί...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Fuji X-T1 ?

f31 ειχα κι εγω.... απο τις πιο καλες μηχανες που ειχα!

Εχω καποιες ενστασεις παντως...

Με νευριαζουν τα κουμπια ασφαλειας στους περιστροφικους διακοπτες.
Δε θελω να παταω ενα παραπανω κουμπι για ν αλλαζω μια παραμετρο... δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα τυχαιας αλλαγης σε αλλα σωματα.
Δεν εχει touch screen , δε ξερω αν ειχε ποτε σε καποιο σωμα η fuji ετσι κι αλλιως. Βολευει τρομερα στην επιλογη σημειου εστιασης.
Δεν εχει ΠΑΛΙ 24-25p στο βιντεο!!! Ελεος πια , τοσο δυσκολο ειναι στη fuji - olympus να το βαλουν ?
Δεν εχει ΠΑΛΙ manual ρυθμισεις στο βιντεο ....
Δεν εχει ζοομ φακους η fuji με σταθερο διαφραγμα, ελπιζω αυτο ν αλλαξει συντομα.

Εκτος αυτων ομως, ειναι μια πολυ καλη προταση , ειδικα για αμιγως φωτογραφικη .
Εβαλε επιτελους και tilt screen, πολυ καλο το EVF επισης.

Θελω να δω πως θα τα παει σε auto focus σε low-medium light και σε AF trackng.

Σιγουρα μια απο τις καλυτερες προτασεις σε crop αισθητηρες , αν δεν ειχα παρει την Α7 θα την σκεφτομουν σοβαρα!

 
Last edited: