Κειμενογραφος / ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ορθογραφος σε mac....

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
....εχω δοκιμασει τα παντα, δεν γινεται τιποτε....

Και επειδη το χρησιμοποιεί η συζυγος, σημερα μου το εκανε ξεκαθαρο:

"'Η το φτιαχνεις, ή παιρνω το pc σου...", και επειδη δεν θελω να γινει αυτο το δευτερο,,,, ζητω βοηθεια...

Εχω κατεβασει open office, office libre, εχω κατεβασει μικρομαλακο office για μακ, και δεν μπορω με τιποτα να τα κανω να δουλεψουν σωστα... Ελληνικος ορθογραφος / λεξικο με τ-ι-π-ο-τ-α
Το office κολλαει αλύπητα.


Παρακαλω για την βοηθεια σας....


Ευχαροστω πολυ εκ των προτερων !!
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Ευχαριστω Τακη !

Πρωτη φορα τον βλεπω.

Δουλευει απροβληματιστα ?
(γ@μω τα δικογραφα σας μεσα γ@μω)
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Θενκς Νασο !
(Πολυχρονος για την γιορτη σου επι της "ευκαιριας" που σε βλεπω εδω)




(Δεν καταλαβα σε ποιες ερωτησεις αργω)
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Ντίνο, τα γλωσσικά εργαλεία στο Mac, υπάρχουν από το 2010 και συνεργάζονται με όλες τις εφαρμογές (TextEdit, Mail, iWork) που υποστηρίζουν τις υπηρεσίες (services) του OS X. To MsOffice δεν αξιοποιεί τα services, οπότε η λύση είναι άλλη.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,853
Παλλήνη
Βαλε και τους δυο ορθογραφους (έναν για office και τον άλλο για το σύστημα) και θα είσαι τζετ.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Ας κανω αλλη μια προσπαθεια σημερα.

Αλλιως με βλεπω να τρεχω με το imac υπο μαλης σε κανα μαστορα :(


Εντω μεταξυ εχει εξαφανιστει εκεινος ο Μιχαλης ο Κορ να παω να του κατσικωθω ενα απογιομα να το σιαξει...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Απάντηση: Κειμενογραφος / ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ορθογραφος σε mac....

Ρε Ντίνο, υπάρχει δωρεάν Ελληνικός ορθογραφος/θησαυρος, τον έχεις βάλει;

http://www.isquare.gr/blog/content/δωρεαν-ελληνικός-ορθογράφος-και-θησαυρός-από-την-isquare


Δεν δειχνει να λειτουργει σε κειμενογραφο παντως... (πχ open office)
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Re: Απάντηση: Κειμενογραφος / ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ορθογραφος σε mac....

Δεν δειχνει να λειτουργει σε κειμενογραφο παντως... (πχ open office)
Ντίνο, ξανά...
Ντίνο, τα γλωσσικά εργαλεία στο Mac, υπάρχουν από το 2010 και συνεργάζονται με όλες τις εφαρμογές (TextEdit, Mail, iWork) που υποστηρίζουν τις υπηρεσίες (services) του OS X. To MsOffice δεν αξιοποιεί τα services, οπότε η λύση είναι άλλη.
Δεν γνωρίζω, αν σου λέει κάτι αυτό που υπογράμμισα, τέλος πάντων, πρέπει στο διάλογο του ελέγχου ορθογραφίας της εφαρμογής να εμφανίζεται η επιλογή <Ελληνικά (iSquare)>. Εάν δεν εμφανίζεται, είτε η εφαρμογή δεν είναι "δεκτική" στα services του OS X, είτε πρέπει να "φρεσκάρεις" την εγκατάσταση των γλωσσικών εργαλείων. Για το φρεσκάρισμα κοίτα την αναφορά του Τάκη, στο blog της iSquare.