Ξυλογλυπτική & μικροξυλοκατασκευές! Ιδέες και κατασκευές.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Δεν το συζηταμε! Η ξυλογλυπτικη ειναι απο τις παλαιοτερες, ομορφοτερες και πλεον δημιουργικες ενασχολησεις.

Η διαδρομη της τεχνης της ξυλογλυπτικης ειναι μαγευτικη, απο τα ειδικα εργαλεια της μεχρι τα αριστουργηματα που εχουν φτιαχτει -και φτιαχνονται.

Σημερα ειναι πιο ευκολο απο ποτε να ασχοληθει κανεις με αυτο το χομπυ λογω της πληθωρας των ειδικων εργαλειων για την επεξεργασια του ξυλου.
Αρα λιγο χρονο, εμπνευση και μερακι να εχει κανεις, μπορει να γευτει σχεδον αμεσα αυτη τη χαρα της δημιουργιας.

Το ταλεντο ειναι δευτερευον..(το λεω επειδη δεν εχω καθολου, φαινεται αλλωστε:)

Kανω την αρχη παρουσιαζοντας το πρωτο μου ..εργο, που μου βγηκε τυχαια δοκιμαζοντας την αντοχη καποιων φρεζοτρυπανων!!

Ειπα λοιπον να μην παει χαμενο κατι που εμοιαζε με ποτηρι, και το επεξεργαστηκα λιγακι περισσοτερο προσθετοντας του και ενα χερουλι!
Το χερουλι μου πηρε καμμια ωρα (ναι, μια ωρα, αυτο το απλο ημικυκλιο!) για να κατσει καλα στην τομη που εκανα στο ξυλο, διοτι ηθελα να καθεται χωρις κολλα.

Σε δευτερο σταδιο, αν υπαρξει, ειναι να τριψω και να λουστραρω το ποτηρακι καθως και να δωσω ενα διαφορετικο σχεδιο στο χερουλι.

Επισης θα παρουσιασω τα εργαλεια και τα bits που χρησιμοποιησα για να φτιαξω αυτο το υπεροχο κουπακι :)

Εδω η πρωτη υλη της κουπας και η κουπα με το μαγικο χερουλι :)
12088503166_32639396fe_c.jpg


Επισης οποιαδηποτε tips and tricks σχετικα με την επεξεργασια του ξυλου θα ειναι ιδιαιτερως χρησιμα και ευπροσδεκτα.

Και ιδεες για νεα projects και κατασκευες που εχουμε ηδη κανει. Mε λεπτομερειες!

Μην ντρεπεστε, οτιδηποτε θα ειναι καλυτερο απο το παραπανω κομψοτεχνημα :)))
 
Last edited:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Εδω τα εργαλεια που χρησιμοποιηθηκαν.

Σημειωτεον οτι ολη η επεξεργασια εγινε αποκλειστικα με ηλεκτρικα εργαλεια(!!) καθως δεν εχω ανασυρει ακομα τα εργαλεια ξυλογλυπτικης που εχω απο παλια.

12088769405_1eaedd7581_b.jpg


Απο αριστερα προς τα δεξια
-Multitool Dremel με το εξαιρετικο προσαρτημα πριονολαμας: αυτο εκοψε τις λεπτες φετες ξυλου που χρειαζοταν για το χερουλι της κουπας.
-Εξαρτημα γυαλοχαρτου: Aυτο εδωσε σχημα στο χερουλι. Τρωει το ξυλο ταχυτατα, προσοχη στον τυπο του γυαλοχαρτου. Φοβερα χρησιμο bit για τριψιμο αλλα και σμιλευση ξυλου.
-Κυλινδρικο εξαρτημα λειανσης: Aυτο εδωσε τη λεπτομερεια πλευρικης λειανσης στη τρυπα που ανοιξα για το χερουλι.
-Κυκλικο εξαρτημα κοπης: Αυτο δημιουργησε την καθετη τομη για την τρυπα που ανοιξα για το χερουλι.
-Στρογγυλο εξαρτημα λειανσης (τροχος οδοντογιατρου): Aυτο βαθυνε την καθετη τομη οπου χρειαζοταν.
-Μεγαλος (διαμαντο)τροχος κοπης: Aυτος εκοψε το κομματι καρυδιας απο το κλαδι.
-Rotary tool dremel: Aυτο εκανε ολη τη δουλεια. Το προστατευτικο διαφανο εξαρτημα ηταν ιδιαιτερα χρησιμο κατα την διαδικασια λειανσης με το bit γυαλοχαρτου.
-Τελευταιο ειναι το φρεζοτρυπανο powerfix (απο lidl) που εσκαψε το ξυλο και ανοιξε την τρυπα.
Το τρυπανι μπηκε σε ενα δραπανοκατσαβιδο μπαταριας 10.2βολτ, parkside, στην λειτουργια της κρουσης. Ζορικη η διατρηση στην καρυδια.

Αυτο που δεν φαινεται ειναι η μεγγενη της dremel καθως και ο μικρος παγκος εργασιας της dremel που κρατουσε ορθιο και πολυ γερα το κλαδι καρυδιας καθως γινοταν η διατρηση με το δραπανο.

Απο περιεργεια, σε καποια φαση, θα κανω το ιδιο απλο project χρησιμοποιωντας αποκλειστικα εργαλεια χεριου.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
17 June 2006
9,768
Απάντηση: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Ωραία η κούπα! Δεν έχουμε αίσθηση μόνο μεγέθους της στη φωτογραφία (οκ μπορούμε να υπολογίσουμε έμμεσα από το dremel) :)
Καμιά μεγάλη πάνω από μισό λίτρο για μπύρα θα ήταν ενδιαφέρουσα κατασκευή.
Αλήθεια ξέρουμε με τι μπορούμε να επεξεργαστούμε το ξύλο μετά (λούστρο κλπ) που όμως να επιτρέπει να καταναλώνουμε το περιεχόμενο άφοβα σε σχέση με τα χημικά;
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Eιναι κουπα για σφηνακια! 4εκ υψος, 3εκ. διαμετρος.

Ωραια η ερωτηση σου περι χημικης επεξεργασιας του ξυλου γενικοτερα. Δεν ξερω δυστυχως!!

Εχω αρχισει εδω και 2-3 μερες να συλλεγω πληροφοριες για μικροξυλοκατασκευες και ξυλογλυπτικη.

Κουπα για μπυρα/καφε (διαμετρου ~ 7-8εκ)) ειναι προκληση!
Το δυσκολοτερο σημειο ειναι να 'αδειασεις' το ξυλο απο τη μεση του κορμου/κομματιου.
Φανταζομαι οτι θα χρειαστει μεγαλης διαμετρου φρεζοτρυπανο πανω σε κολωνατο δραπανο. (εχει κανεις καμμια αλλη ιδεα για το φαγωμα του ξυλου?)
Μετα ερχεται η ερωτηση σου για την χημικη επεξεργασια (μεσα/εξω).
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Καταρχήν, καλορίζικο και αυτό το τοπικ! Προορίζεται μόνο για ξυλογλυπτική ή γενικά για ξυλοκατασκευές;

-Τελευταιο ειναι το φρεζοτρυπανο powerfix (απο lidl) που εσκαψε το ξυλο και ανοιξε την τρυπα.
Το τρυπανι μπηκε σε ενα δραπανοκατσαβιδο μπαταριας 10.2βολτ, parkside, στην λειτουργια της κρουσης. Ζορικη η διατρηση στην καρυδια.

Νομίζω ότι το bold είναι η αιτία που ζορίστηκες στη διάτρηση. Δε νομίζω ότι ενδείκνυται για τέτοια δουλειά το δράπανο μπαταρίας (και η κρούση δε νομίζω να βοηθάει κάπου). Με δράπανο ρεύματος σε κάθετη βάση θα ήταν πολύ πιο απλά τα πράγματα νομίζω, ακόμα κι αν είναι σκληρό το ξύλο. Υπόθεση κάνω, δεν έχω δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο.

Σχετικά με το ασφαλές βάψιμο σε σκεύη που προορίζονται για τρόφιμα, μερικές πληροφορίες εδώ. Δεν ξέρω βέβαια αν έχουν τα χρωματοπωλεία τέτοια πράγματα...
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Για το φινίρισμα, υπάρχουν διάφορα ασφαλή για τρόφιμα. Το πιο φυσικό είναι κάποιο ανεπεξέργαστο λάδι πχ λινέλαιο. Σε διάφορα μπώλ για σαλάτες και πλάκες κοπής που έχω δεί, συνήθως τέτοιο χρησιμοποιούν. Το κακό είναι οτι στη φυσική του μορφή, χρειάζεται πάρα πολύ χρόνο σε ξηρό μέρος για να στεγνώσει/πολυμεριστεί πλήρως κάθε στρώση και να φτιάξει το φυσικό προστατευτικό φίλμ.

Όσο για το ποτήρι μπύρας, ο μόνος σχετικά εύκολος τρόπος να γίνει μασίφ είναι σε τόρνο.

Με πιο απλά εργαλεία θα είναι ευκολότερο να γίνει από πολλά κομμάτια κολλητά.

Κάτι σαν κι αυτό που μπορεί να γίνει με ρούτερ ή σέγα και ένα κυκλικό οδηγό (δεν είναι τίποτα, μια σανίδα με 2 τρύπες και μια σφίνα που λειτουργεί σαν διαβήτης)

il_340x270.151897845.jpg


Ή σαν αυτό που μπορεί να γίνει και με απλό πριόνι

mrwTfULQL-9dktVZTH2AhJw.jpg


Προσωπικά προτιμώ το τελευταίο μάλλον, και από κανένα άγριο ξύλο, έτσι να δείχνει βάρβαρο...

F77M341GNXX0Z4W.MEDIUM.jpg


Έτσι με μπόλικο αφρό και φυσικά σκούπισμα τη μπύρα από τα γένια στο μανίκι.... :D
 
Last edited:

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Το τρυπανι μπηκε σε ενα δραπανοκατσαβιδο μπαταριας 10.2βολτ, parkside, στην λειτουργια της κρουσης. Ζορικη η διατρηση στην καρυδια.

Όπως είπε και ο Νάσσος, ορίστε ο ένοχος για το στράβωμα του τρυπανιού φτερού, αλλά και για το έξτρα ζόρι...

Η κρουστική λειτουργία είναι μόνο για υλικά που τρίβονται, στύλ μπετόν, και φυσικά μόνο με κατάλληλα τρυπάνια.

Το ξύλο είναι κάτι τελείως διαφορετικό, και τα τρυπάνια για ξύλο είναι σχεδιασμένα για να "ξύνουν" το ξύλο συνεχόμενα, βγάζοντας ροκανίδι. Η κρουστική λειτουργία όχι μόνο ζόρισε τον οδηγό του φτερού ώστε να στραβώσει, αλλά διέκοπτε και το "ξύσιμο" του ξύλου. Γι αυτό και το έξτρα ζόρι.
 
Last edited:

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Σχετικά με το ασφαλές βάψιμο σε σκεύη που προορίζονται για τρόφιμα, μερικές πληροφορίες εδώ. Δεν ξέρω βέβαια αν έχουν τα χρωματοπωλεία τέτοια πράγματα...

Έχω δοκιμάσει και το κερί με διαλυτικό (για γρήγορο στέγνωμα) με πολύ ωραία αποτελέσματα, αλλά προφανώς δεν είναι ασφαλές. Φαντάζομαι λάδι με κερί θα δώσει ακόμα πιο ωραία αποτελέσματα, αλλά θα θέλει αρκετό παραπάνω χρόνο να στεγνώσει.
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Δεν το συζηταμε! Η ξυλογλυπτικη ειναι απο τις παλαιοτερες, ομορφοτερες και πλεον δημιουργικες ενασχολησεις.

Η διαδρομη της τεχνης της ξυλογλυπτικης ειναι μαγευτικη, απο τα ειδικα εργαλεια της μεχρι τα αριστουργηματα που εχουν φτιαχτει -και φτιαχνονται.

Σημερα ειναι πιο ευκολο απο ποτε να ασχοληθει κανεις με αυτο το χομπυ λογω της πληθωρας των ειδικων εργαλειων για την επεξεργασια του ξυλου.
Αρα λιγο χρονο, εμπνευση και μερακι να εχει κανεις, μπορει να γευτει σχεδον αμεσα αυτη τη χαρα της δημιουργιας.

Το ταλεντο ειναι δευτερευον..(το λεω επειδη δεν εχω καθολου, φαινεται αλλωστε:)

Kανω την αρχη παρουσιαζοντας το πρωτο μου ..εργο, που μου βγηκε τυχαια δοκιμαζοντας την αντοχη καποιων φρεζοτρυπανων!!

Ειπα λοιπον να μην παει χαμενο κατι που εμοιαζε με ποτηρι, και το επεξεργαστηκα λιγακι περισσοτερο προσθετοντας του και ενα χερουλι!
Το χερουλι μου πηρε καμμια ωρα (ναι, μια ωρα, αυτο το απλο ημικυκλιο!) για να κατσει καλα στην τομη που εκανα στο ξυλο, διοτι ηθελα να καθεται χωρις κολλα.

Σε δευτερο σταδιο, αν υπαρξει, ειναι να τριψω και να λουστραρω το ποτηρακι καθως και να δωσω ενα διαφορετικο σχεδιο στο χερουλι.

Επισης θα παρουσιασω τα εργαλεια και τα bits που χρησιμοποιησα για να φτιαξω αυτο το υπεροχο κουπακι :)

Εδω η πρωτη υλη της κουπας και η κουπα με το μαγικο χερουλι :)
12088503166_32639396fe_c.jpg


Επισης οποιαδηποτε tips and tricks σχετικα με την επεξεργασια του ξυλου θα ειναι ιδιαιτερως χρησιμα και ευπροσδεκτα.

Και ιδεες για νεα projects και κατασκευες που εχουμε ηδη κανει. Mε λεπτομερειες!

Μην ντρεπεστε, οτιδηποτε θα ειναι καλυτερο απο το παραπανω κομψοτεχνημα :)))

Μπραβο και παλι μπραβο για την δημιουργια της κατηγοριας αυτης.....

:firstprize:
 
17 June 2006
9,768
Απάντηση: Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Καταρχήν, καλορίζικο και αυτό το τοπικ! Προορίζεται μόνο για ξυλογλυπτική ή γενικά για ξυλοκατασκευές;

Έχω ανοίξει με μεταφορά ένα θέμα για κατασκευές επίπλων με μεταφορά χθες...τα βλέπουμε πως πάνε και φτιάχνουμε και καινούργια θέματα αν δεν μας φτάνουν αυτά!

Απάντηση: Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Κουπα για μπυρα/καφε (διαμετρου ~ 7-8εκ)) ειναι προκληση!
Το δυσκολοτερο σημειο ειναι να 'αδειασεις' το ξυλο απο τη μεση του κορμου/κομματιου.
Φανταζομαι οτι θα χρειαστει μεγαλης διαμετρου φρεζοτρυπανο πανω σε κολωνατο δραπανο. (εχει κανεις καμμια αλλη ιδεα για το φαγωμα του ξυλου?)
Μετα ερχεται η ερωτηση σου για την χημικη επεξεργασια (μεσα/εξω).

Βασικά αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι προφανώς χρονοβόρο...άνοιγμα τρυπών με μεγάλο τρυπάνι όσο κάτω γίνεται σιγά σιγά και μετά με κάποιο τύπου dremel σιγά σιγά φάγωμα εσωτερικά από τις βασικές τρύπες για ένωση τους και διαμόρφωση της εσωτερικής πλευράς του ποτηριού...Έχω δει κατασκευές με κολλημένα κομμάτια, αλλά νομίζω πως ένα ποτήρι σχετικά ψηλό από ένα εννιαίο κομμάτι κορμού με διακόσμιση την φλούδα του κορμού (οκ λειασμένη σε κάποιο βαθμό να μην μπαίνουν ακίδες και φυσικά βγαλμένη για τα πρώτα 3-5 cm για να πίνεις άνετα) νομίζω θα ήταν αρκετά καλή. Να μπει και κάτι διαφορετικό στη συλλογή από γυάλινα ποτήρια μπύρας που έχω.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Δημητρη, Νασσο, πολυτιμες πληροφοριες, thanks!!

Το νημα το σκεφτομουν για ξυλογλυπτικη ΚΑΙ μικροξυλοκατασκευες σαν τα ποτηρακια που ανεβασε ο Δημητρης και διαφορες αλλες μινιατουρες.

Μicro woodworking δηλαδη, αν υπαρχει τετοιος ορος.

Το στραβωμα στο φρεζοτρυπανο φτερου οφειλεται οντως στην κρουση. Σωστο!! Ολα εξηγουνται τελικα :))
Προφανως η σωστη αφαιρεση ξυλου γινεται σε κολωνατο δραπανο με φρεζοτρυπανα.

Αλλιως οπως λεει ο Γιωργος παραπανω με μεγαλο τρυπανι ξυλου και καθαρισμα μετα με καποιο κοπτικο bit dremel.
Πολυ ωραια ιδεα με το ποτηρι ενιαιου κορμου με τη φλουδα του. Θα το προσπαθησω, αλλα σε μινιατουρα.

Αυτο με τα κολλημενα κομματια φαινεται πολυ ομορφο επισης. Exουμε αρκετο food for thought :))
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

il_340x270.151897845.jpg


Ή σαν αυτό που μπορεί να γίνει και με απλό πριόνι

mrwTfULQL-9dktVZTH2AhJw.jpg


Προσωπικά προτιμώ το τελευταίο μάλλον, και από κανένα άγριο ξύλο, έτσι να δείχνει βάρβαρο...

F77M341GNXX0Z4W.MEDIUM.jpg


Έτσι με μπόλικο αφρό και φυσικά σκούπισμα τη μπύρα από τα γένια στο μανίκι.... :D

Θα εχει πολυ ενδιαφερον αυτη η κατασκευη με τα κολλητα κομματια!

Επειδη ειχες ρωτησει για τη βαση ρουτερ dremel που παρελαβα προχτες, ανεβασα φωτο στο αλλο νημα με τα εργαλεια.

Aν θες να την δοκιμασεις, ευχαριστως να στην δανεισω για καμμια βδομαδα διοτι τα bits που θελω ερχονται αργα αργα απο Αμερικη...
 
17 June 2006
9,768
Απάντηση: Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Το νημα το σκεφτομουν για ξυλογλυπτικη ΚΑΙ μικροξυλοκατασκευες σαν τα ποτηρακια που ανεβασε ο Δημητρης και διαφορες αλλες μινιατουρες.

Μicro woodworking δηλαδη, αν υπαρχει τετοιος ορος.

Άλλαξα τον τίτλο αυτού του νήματος αντίστοιχα και άλλαξα και τον τίτλο του άλλου που είχα ανοίξει από έπιπλα να περιλαμβάνει τις μεγάλες κατασκευές. Νομίζω είναι καλά για αρχή!
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Aν θες να την δοκιμασεις, ευχαριστως να στην δανεισω για καμμια βδομαδα διοτι τα bits που θελω ερχονται αργα αργα απο Αμερικη...

Δεν έχω και γω τα τρυπανάκια που θέλω. Περιμένω να δω του lidl για να παραγγείλω αυτά που θέλω. Από την άλλη, τα κομμάτια που θέλω να δουλέψω είναι πολύ μικρά και δεν θα βολεύει έτσι κι αλλιώς... μάλλον χεράτα πρέπει να τα κάνω

Σ ευχαριστώ πάντως :)
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη & μικροξυλοκατασκευες! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Παιδια για να ανοιξω τετοιες
12088503166_32639396fe_c.jpg
τρυπες οπως και για ρεσο πανω σε ξυλο, τι εργαλεια θα χρειαστω?
 
17 June 2006
9,768
Απάντηση: Χομπυ Ξυλογλυπτικη & μικροξυλοκατασκευες! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Λοιπόν πρώτα από όλα αφού βρεις τον κορμό θα θελήσεις να κόψεις φέτες κάποιου πάχους. Αυτό μπορείς να το κάνεις με πριόνι χειρός, με κάποιο γωνιακό τροχό με τον αντίστοιχο τροχό ή ακόμη και σιγά-σιγά με τον κατάλληλο τροχό σε κάποιο εργαλείο τύπου dremel (έχει βέβαια ένα μέγιστο αυτή η προσέγγιση).
Μετά θα θελήσεις να ανοίξεις την κοιλότητα για να μπει το κερί, αυτό μπορείς να το κάνεις με κάποιο φρεζοτρύπανο ή ποτηροτρύπανο ξύλου προσαρτημένο πάνω σε κάποιο δράπανο.
Αφού ανοίξεις την τρύπα θα θελήσεις λογικά να λειάνεις τις επιφάνειες, την πάνω προφανώς με την κοιλότητα, αλλά και την κάτω. Αυτό είτε στο χέρι, είτε με τη βοήθεια εργαλείου τύπου dremel και του κατάλληλου εξαρτήματος για λείανση ξύλου.
Τέλος μπορείς να περάσεις κάποιο βερνίκι, και είσαι έτοιμος!
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Χομπυ Ξυλογλυπτικη & μικροξυλοκατασκευες! Ιδεες, κατασκευες και εργαλεια.

Μια μεγγενη για να πιασεις το ξυλο, ενα δραπανοκατσαβιδο και ενα τρυπανι ξυλου τυπου forstner διαμετρου 40mm.
Το ρεσουδακι εχει διαμετρο λιγο κατω απο 4 εκατοστα.

Yπαρχουν και ειδικα κυκλικα τρυπανια με ρυθμιζομενη διαμετρο. Ειναι καλυτερο για μαλακα ξυλα γιατι κανονιζεις την διαμετρο.
Προσαρμοζεται ανετα και σε τρυπανι χειρος.

trpania5.jpg