Ιδέες για κατασκευές επίπλων και μεγάλων κατασκευών με ξύλο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Κυριακο το δεύτερο παγκο τον ερωτευτηκα ήδη! Και εντελώς συμπτωματικά χθες είπαμε με τον αδελφό μου να του φτιάξω έναν πάγκο εξωτερικού χώρου για το καινούργιο του σπίτι! Για τι ξύλο μιλάμε;

δες ενα πολυ καλο τραπεζι εξωτερικου χωρου που εχει στο wood whisperer Youtube, Rustic Table νομιζω...ή καπως ετσι...εξισου ωραιο...
 
Last edited by a moderator:

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Re: DIY αναδιπλουμενος παγκος εργασιας για router, σεγα & δισκοπριονο

Συγνώμη για το hijack του θέματος ίσως να έπρεπε να μετακινηθούν αυτά τα πόστο σε ένα τοπικ τύπου σκέφτομαι να κάνω αυτό το πρότζεκτ ή ιδέες για πρότζεκτ κτλ κτλ
 
17 June 2006
9,768
Απάντηση: Ιδέες για κατασκευές επίπλων με ξύλο

Άνοιξα ένα νέο θέμα για γενική κουβέντα. Αν τελικά αποφασίσεις να υλοποιήσεις αυτό το Project ανοίγεις νέο θέμα!
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Re: Ιδέες για κατασκευές επίπλων με ξύλο

Αν και ειμαι κατα το ημισυ off topic, θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει βαψει ξυλεια osb.
Για να γινω ποιο συνγκεκριμενος, τελειωνω την κατασκευη ενος τετρατροχου καροτσιου κηπου, με τιμονι και ανατροπη, και το πατωμα του "χωρου φορτωσης" θα ειναι απο την συγκεκριμενη ξυλεια.
Οποτε οπως καταλαβαινετε δεν με ενδιαφερει τοσο η εμφανιση, οσο η οικονομια και η αντοχη.
Αν καποιος εχει δουλεψει osb, ας μου προτεινει κατι, γιατι εχω ακουσει τα παντα.
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Re: Απάντηση: Ιδέες για κατασκευές επίπλων και μεγάλων κατασκευών με ξύλο

Κυριε διαχειριστα, ειμαι παρανομος στο topic σας λεω. Ξυλινα θα ειναι μονο το δαπεδο και η επενδυση απο τα "παραπέτια".
Τα υπολοιπα ειναι μεταλο (Mig, τορνος, τροχοι).
Βεβαια μολις ολοκληρωθει και επειδη ειναι λυομενο και πολυμορφικο, θα κατασκευασθει ενας παγκος ή τραπεζι απο παλετοξυλα, που θα εφαρμοζει στο σασι, και θα του δινει ετσι την δυνατοτητα μετακινησης (του παγκου).
 
17 June 2006
9,768
Ε δεν θα γράψουμε και εν μέρει ξύλινα στον τίτλο :flipout::flipout:
Όταν το προχωρήσεις θα ανοίξεις ξεχωριστό θέμα. Μέχρι τότε και εδώ καλά είναι!
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Μια άλλη εύκολη λύση για όσους δεν θέλουν να δώσουν πολλά λεφτά, είναι να φτιάξουν μόνοι τους βάσεις ηχείων.

Τις έφτιαξα μέσα σε λιγότερο από 2 ώρες (χωρίς τα βαψίματα) και κόστισαν με κόντρα πλακέ για ξύλο γύρω στα 40 ευρώ.

vaseis.jpg

Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να γράψω και πιο αναλυτικά
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Βεβαίως και υπάρχει Δημήτρη ! Προχώρα όποτε μπορείς !

Μια σχετική ερώτηση από εμένα (που νομίζω κολλάει στο thread) ειναι πώς μπορούμε να στοκάρουμε και να βάψουμε σωστά ένα έπιπλο είτε καινούργιο είτε παλαιότερο που έχει χτυπηματάκια και φθορές από την χρήση.
 
Last edited:

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Μια σχετική ερώτηση από εμένα (που νομίζω κολλάει στο thread) ειναι πώς μπορούμε να στοκάρουμε και να βάψουμε σωστά ένα έπιπλο είτε καινούργιο είτε παλαιότερο που έχει χτυπηματάκια και φθορές από την χρήση.

H απάντηση είναι ένα τεράστιο και σπαστικό εξαρτάται... Από το ξύλο, από το φινίρισμα, από το σκάλισμα... αν μας το κάνεις πιο συγκεκριμένο... ίσως και καμιά φωτό... :)
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Θα βάλω μόλις μπορέσω αλλά κυρίως με ενδιαφέρει να συντηρήσω λίγο 1-2 παλαιά επιπλάκια NEOSET που εχω (χρώμα κερασιά, απλες επιφάνειες χωρίς σκαλίσματα).
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Αν δεν είναι μελαμίνες τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Το πιο καθαρό θα είναι να το τρίψεις ολόκληρο και να περάσεις καινούριο φινίρισμα.
 
Μου έχει μπεί στο μυαλό η ιδέα να φτιάξω σε ένα χωράφι που έχω,ένα ξύλινο σπιτάκι για "εξοχικό".Η βασική ιδέα είναι να φτιαχτεί με κορμούς αλλά δεν ξέρω κατα πόσο μπορώ να το φέρω εις πέρας.Το καλό είναι ότι έχω κουμπάρο μαραγκό,άρα βοήθεια υπάρχει.Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να γίνει;
 

Ali Malik

Senior Member
11 December 2008
670
Ίσως θα πρέπει να ξεκινήσεις με κάτι μικρότερο, και σιγά-σιγά βλέπεις αν σε παίρνει να συνεχίσεις.

Επίσης, γενικά οι κατασκευές κοστίζουν, και το ξύλο δεν είναι φτηνό. Π.χ. μια πρόχειρη αποθηκούλα-κουνελόσπιτο (περίπου 3 χ 4 μέτρα) που έφτιαξα πρόσφατα, κόστισε περίπου 1.200-1.500 ευρώ σε υλικά και ΠΟΛΥ προσωπική εργασία. Και τα υλικά δεν ήταν σούπερ-ντούπερ ποιοτικώς.
 
Παιδιά τα προκάτ στη διάσταση που το σκέφτομαι (περίπου 25 τμ) ξεκινούν απο 9000.Έχω βρεί και κάποια απο τη Ρουμανία σε εξευτελιστικές τιμές,όταν βρώ λίγο χρόνο θα φτιάξω ένα νηματάκι,αυτά τα κορμόσπιτα είναι απίστευτα.Αξίζει να ζεί κανείς σε ένα τέτοιο..
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Για εξοχικό και γω θα το γούσταρα πολύ. Αλλά μόνος για να το φτιάξεις σίγουρα δεν θα βγεί φτηνότερο.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Παιδιά τα προκάτ στη διάσταση που το σκέφτομαι (περίπου 25 τμ) ξεκινούν απο 9000.Έχω βρεί και κάποια απο τη Ρουμανία σε εξευτελιστικές τιμές,όταν βρώ λίγο χρόνο θα φτιάξω ένα νηματάκι,αυτά τα κορμόσπιτα είναι απίστευτα.Αξίζει να ζεί κανείς σε ένα τέτοιο..

Μιας και τα κοίταζα και εγώ είδα στο "επι γης" ότι κάνει τέτοιες κατασκευές δεν ξέρω αν έχεις δει