Web Browser

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Δοκιμαζω εδω και 4 ημερες τον Next Browser της Go Dev team και νομιζω οτι ειναι ο πιο γρηγορος για πλοηγηση στο Android.
 
Last edited by a moderator:

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Πλοήγηση στο Android

Εδω και αρκετές ημέρες με τον Dolphin είναι αδύνατη η αναπαραγωγή video σε youtube κτλ βγάζοντας σφάλμα ότι είναι απαραίτητος ο Adobe Flash Player,οπότε...
αντίο Dolphin.
Σερφάρισμα πλέον με τον UC Browser.
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: Απάντηση: Πλοήγηση στο Android

Εδω και αρκετές ημέρες με τον Dolphin είναι αδύνατη η αναπαραγωγή video σε youtube κτλ βγάζοντας σφάλμα ότι είναι απαραίτητος ο Adobe Flash Player,οπότε...
αντίο Dolphin.
Σερφάρισμα πλέον με τον UC Browser.

Δεν υπάρχει χειρότερος browser απ τον dolphin. Λόγω κάποιου παιχνιδιού στρατηγικής κι επειδή πρέπει να επιβλέπω 3 ή και 4 λογαριασμούς ταυτόχρονα, ο dolphin έχει μακράν τη χειρότερη συμπεριφορά, δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες γιατί θα γράφω για καμιά ώρα και δεν θα καταλάβει και κανείς λόγω της ιδιαιτερότητας του παιχνιδιού, όμως τα βρισίδια που ρίχνω κι οι κατάρες στο δημιουργό του θα έχουν ακουστεί μέχρι την άλλη άκρη του σύμπαντος. Περιμένω να τελειώσει το παιχνίδι το Μάρτη και θα φύγει από κει που ήρθε!!!!!
 

mousis

New member
22 July 2012
26
Re: Πλοήγηση στο Android

Νομίζω ο boat browser είναι πολύ καλός...δοκιμάστε τον...
Έχει και HD για tablet
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Πλοήγηση στο Android

Όντως, εγώ τώρα πια κυρίως τον Boat χρησιμοποιώ. Πολύ γρήγορος, επιλογές για srink to fit ή κανονική ανάπτυξη της σελίδας, καλό και γρήγορο downloading όπου το χρειάστηκα, κτλ. Μόνο που δεν μου παίζει καθόλου flash αρχεία (αφού το κινητό μου δεν δέχεται flash πρόσθετο) ενώ άλλοι browser παίζουν.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πλοήγηση στο Android

Εδώ είναι που γελάμε φίλε μου χωρίς παρεξήγηση έτσι; Αστο καλύτερα...
Δεν μας λες κι εμας να γελάσουμε;Αφού γράφεις σε τεχνικό φόρουμ,κάνε μας τη χάρη να μεταφέρεις τις γνώσεις σου για τους πιο γρήγορους browsers.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Πλοήγηση στο Android

Ωρε φίλε, δεν αναφέρεις το ζουμί όμως: οι σέρβερ βρίσκονται ΗΠΑ και εξυπηρετούν περιεχομενο απο ΗΠΑ. Για Ελληνικό περιεχόμενο έχει μεγάλες καθυστερήσεις.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Πλοήγηση στο Android

Ο Puffin έχει ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό. Παίζει flash περιεχόμενο σε κινητά που δεν έχουν υποστήριξη flash.
Το κινητό μου δεν δέχεται το πρόσθετο της adobe για υποστήριξη flash. Έτσι έψαξα browsers που κάνουν από μόνοι τους αναπαραγωγή flash. Βρήκα 3 που είναι συμβατοί με το κινητό μου, και άλλον έναν που δεν ήταν, γιαυτό τώρα δεν τον θυμάμαι.
Ο πρώτος είναι ο Mozilla Firefox. Απελπιστικά αργός, κρασάρει συνέχεια, και γενικά με κουράζει πάρα πολύ.
Ο δεύτερος είναι ο Skyfire σε μία παλιότερη έκδοση, γιατί από ένα σημείο και μετά κατάργησε την υποστήριξη flash. Αλλά κάνει πρώτα όλο το buffering του αρχείου βίντεο που χρειάζεται το flash. Μία δοκιμή έκανα, περίμενα 10 λεπτά να κάνει το buffering χωρίς να τελειώνει, σταμάτησα και διέγραψα αμέσως τον browser. Με τόση καθυστέρηση καλύτερα να χρησιμοποιώ τον Firefox.
O τρίτος είναι ο Puffin. Δεν ήξερα τι γίνεται με τους σέρβερ που βρίσκονται στις ΗΠΑ. Στην αρχή φαίνεται σαν να προσπαθεί να συνδεθεί κάπου για λίγα δευτερόλεπτα. Η δοκιμή έγινε με την χρήση που κυρίως τον χρειάζομαι. Στην σελίδα του καναλιού ΣΚΑΙ υπάρχουν on demand εκπομπές του ραδιοφώνου του ΣΚΑΙ. Όπως η εκπομπή του Βουλαρίνου που έχει πλάκα και την ακούω. Αλλά πάντα ξεκινάει η εκπομπή με μία διαφήμιση που είναι αρχείο βίντεο, και χρειάζεται υποστήριξη flash. Οι browser που δεν παίζουν από μόνοι τους flash μου βγάζουν μήνυμα ότι δεν μπορούν να παίξουν το αρχείο, ζητάνε το πρόσθετο, και η διαδικασία τελειώνει εκεί.
Ο Firefox κάνει όλη την διαδικασία αλλά με τρομερά σπασίματα, καθυστερήσεις, και πιθανόν κρασάρισμα.
Ο Puffin άνοιξε αμέσως την σελίδα του ΣΚΑΙ, κανονικά και γρήγορα όλες τις υποσελίδες που χρειάζονται για να φτάσω μέχρι το on demand, έκανε πολύ γρήγορα και χωρίς προβλήματα την αναπαραγωγή της διαφήμισης, και μετά κανονικά άρχιζε να παίζει την εκπομπή, που είναι απλά αναπαραγωγή του mp3 της εκπομπής, αλλά υπάρχει το θέμα με το mp4 της διαφήμισης. Μόνο αυτός έπαιξε κανονικά και την διαφήμιση.
Όλα αυτά έγιναν πολύ γρήγορα, και αφού άνοιξε κανονικά και γρήγορα όλες τις υποσελίδες του ΣΚΑΙ νομίζω δεν θα έχει πρόβλημα με άλλες ελληνικές σελίδες. Αλλά αυτό το θέμα με τους σέρβερ και την σύνδεση με αποθαρρύνει να τον χρησιμοποιήσω σε άλλες σελίδες, και τον χρησιμοποιώ μόνο για flash. Άρα δεν έχω γενική άποψη για την συνολική ταχύτητα του. Η καλύτερη δοκιμή βίντεο θα ήταν στο You Tube, αλλά για κάποιον λόγο το κινητό μου έχει εφαρμογή You Tube που παίζει κανονικά τα βίντεο. Δεν ξέρω αν έχει κάποια light flash ή κλειδωμένη υποστήριξη, οπότε το δοκίμασα στην σελίδα του ΣΚΑΙ που αποδεδειγμένα κολλάνε οι υπόλοιποι browser που έχω.
O δωρεάν Puffin έχει περιορισμούς στην χρήση του flash, οπότε χρειάζεται ο επί πληρωμή.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Πλοήγηση στο Android

Εγώ δοκίμασα απλά πράγματα στο Puffin και ήταν απογοητευτικός ως μη λειτουργικός. Ο Opera παραμένει αξιόπιστος browser. Ο Firefox κανει άλματα, κάποια στιγμή θα τους ξεπεράσει όλους. Ο stock browser του android πάντα είναι ο ταχύτερος σε όσα κινητά έχω δοκιμάσει και πολλές φορές αν εγκαταστήσει κανείς χειροκίνητα flash τότε το αναπαράγει.
Ο Σκαι έχει πλέον και (προβληματική) εφαρμογή στο Android.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Πλοήγηση στο Android

Ναι, όντως ο Opera παραμένει σταθερός και απροβλημάτιστος browser. Δεν κάνει τόσο πλήρη σελιδοποίηση όσο άλλοι browsers, και ορισμένα πράγματα (όχι flash) που εμφανίζονται σε άλλους browsers δεν εμφανίζονται στον Opera. Δηλαδή μερικές σελίδες δεν εμφανίζονται τόσο πλήρεις στον Opera όσο σε άλλους browsers. Αλλά μία χαρά κάνει κανείς την δουλειά του και με τον Opera. Έχει μάλιστα και δύο ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που με κάνει να τον χρησιμοποιώ και αυτόν.
Ο Opera Mini αν ρυθμιστεί στις πιο χαμηλές ρυθμίσεις (mobile mode, χαμηλής ανάλυσης εικόνες, κτλ) χρησιμοποιεί τα λιγότερα δεδομένα για να κατεβάσει μία σελίδα. Έχω δοκιμάσει σε διάφορους browsers (με ανάλογες ρυθμίσεις) να ανοίξω την ίδια σελίδα. Και μετά πήγα σε εφαρμογή μέτρησης δεδομένων για να δω πόσα δεδομένα χρησιμοποίησε ο browser. Είδα ότι ο Opera Mini κατανάλωσε τα λιγότερα δεδομένα. Από τα μισά μέχρι το 1/4 των δεδομένων που κατανάλωσαν οι άλλοι browsers. Αυτό τον κάνει πολύ καλό αν χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί εκτός WiFi, πχ στον δρόμο για κάτι επείγον που ψάχνουμε.
Ο Opera Classic (πρώην Opera Mobile), σε desktop mode, είναι ο μόνος browser που ανοίγει το πλαίσιο μηνυμάτων στις σελίδες Live24. Ορισμένα site ραδιοφωνικών σταθμών έχουν ένα κουμπί που σε παραπέμπει σε σελίδα του Live24 από όπου μπορείς να ακούσεις τον σταθμό, αλλά υπάρχει και ένα πλαίσιο όπου γράφεις μήνυμα που πάει στον σταθμό και το διαβάζει ο ραδιοφωνικός παραγωγός. Όλοι οι άλλοι browsers όταν πατάω το κουμπί στο site για να πάω στην σελίδα αυτή, μου βγάζουν παράθυρο για να ακούσω τον σταθμό. Αλλά δεν υπάρχει το πλαίσιο μηνυμάτων. Μόνο στον Opera Classic βγαίνει το πλαίσιο μηνυμάτων, αν και δεν βγαίνει τρόπος να ακούσω τον σταθμό. Όσοι Ολυμπιακοί έχουν στείλει μήνυμα για να εκφράσουν την "εκτίμηση" τους στον Τάσο Νικολογιάννη, ή αντίστοιχα όσοι Παναθηναικοί έχουν στείλει για να εκφράσουν την "εκτίμηση" τους στον Κώστα Νικολακόπουλο ξέρουν πόσο χρήσιμο είναι αυτό.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Πλοήγηση στο Android

Για τον Chrome τι γνώμη έχετε παιδιά..;

Παραδόξως η τελευταία beta έκδοση μου αρέσει. Είναι πολύ γρήγορη (έχει συμπίεση δεδομένων 50%), καρτέλες flying και συγχρονίζει άψογα - γρήγορα με ότι έχεις στο desktop. Αρνητικό το ότι δεν βλέπεις flash ακόμα κι αν το έχεις εγκαταστήσει χωριστά ως .apk
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
Στο Note 3 με Kik Kat,o Dolphin σερνόταν και για πρώτη φορά από τότε που έχω android κινητά,είπα να δοκιμάσω τον stock.
Παιδιά είναι η μέρα με την νύχτα στην ταχύτητα με τον stock να ανοίγει τις σελίδες σε 1 δευτερόλεπτο!!!
 

mixalis_cof

Banned
28 July 2013
122
Ποιός broswer λειτουργεί πλήρως όπως σε ένα desktop υπολογιστή, εννοώ να φορτώνει desktop τα sites όχι τα mobile και να λειτουργεί πραγματικά το flash.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Stock android 4.2 εξαρτάται κι απο τη ROM νομίζω.


Υπάρχει επιλογή για desktop version. Επίσης και στο Firefox
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Σημασία έχουν και οι ρυθμίσεις που κάνει κανείς στον browser. Πρέπει να επιλέξει desktop mode (όχι mobile mode ή κάτι ανάλογο) και να απενεργοποιεί κάποια έξυπνη μορφοποίηση σελίδων (shrink to fit κτλ). Τότε οι σελίδες αναπτύσσονται πλήρως σε έκταση όπως σε υπολογιστή. Για το flash υπάρχουν αρκετοί browsers που δείχνουν flash, αν το έχεις εγκατεστημένο στην συσκευή σου. Υπάρχει ένα σχετικό thread που περιγράφει πως εγκαθίσταται το plugin, ανάλογα και με την έκδοση του android του κινητού, και αν μπορεί να εγκατασταθεί. Browsers που από μόνοι τους δείχνουν flash είναι ο Firefox, o Puffin και μία παλιά έκδοση του Skyfire. Κοίτα στην αρχή της σελίδας για αυτούς.