Benq w750

marios28

New member
17 May 2008
23
Καλησπέρα. Έχοντας στην κατοχή μου περίπου 2 βδομάδες το συγκεκριμένο προβολέα καταθέτω εν συντομία τις εντυπώσεις μου. Ξεκαθαρίζω ότι είναι ο πρώτος μου προβολέας -δεν είχα την παραμικρή εμπειρία με προβολείς- και η αγορά έγινε βασιζόμενος σε δύο reviews (Trusted Reviews, avforums), και σε σχόλια χρηστών. Η αγορά έγινε από γερμανία(amazon) στα 460 ευρώ με μεταφορικά (ups). Είχα υπόψιν μου το fullhd μοντέλο w1070, αλλά ήθελα να κρατήσω το κόστος όσο το δυνατόν πιο χαμηλά. Προς το παρόν τον έχω σε τοίχο, και η οθόνη έχει άνοιγμα 120 ίντσες.
Δεν ξέρω αν τα sites που αναφέρω παραπάνω είναι αξιόπιστα και αντικειμενικά στις κριτικές τους, αλλά επιβεβαιώνω 99% τα δύο reviews. Δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο από τις παραπάνω κριτικές. Το 1% απόκλιση είναι επειδή διαφωνώ στο θέμα του θορύβου. Αν και όπως είπα δεν έχω εμπειρία με προβολείς, πιστεύω ότι είναι αθόρυβος.
Αρνητικά:
1)Το μαύρο του δε με ικανοποιεί απόλυτα (λογικό και αναμενόμενο)
2)Υπάρχει rainbow, αλλά δεν είναι ενοχλητικό.
3)Για να μου ανοίξει η έξοδος του ήχου (audio out) του προτζέκτορα, όταν τον έχω συνδέσει με hdmi, πρέπει κάθε φορά να ανοίγω και να κλείνω το 3D ή το αντίθετο (μικρό το κακό, αφού φαντάζομαι δε χρειάζεται συχνά να χρησιμοποιούμε την audio out του προτζέκτορα, αλλά είναι ενοχλητικό).
4)Μια φορά παρουσιάστηκε η εξής περίεργη συμπεριφορά: Πατώντας μια φορά κατά λάθος το κουμπί: eco blank (χρησιμεύει στις παρουσιάσεις, μαυρίζει η οθόνη - υποτίθεται το ξαναπατάς και επανέρχεται σε κανονική λειτουργία), κόλλησε ο προβολέας και δεν ανταποκρινόταν σε καμία εντολή είτε από το κοντρόλ είτε από τα ενσωματωμένα κουμπιά πάνω του. Αναγκάστηκα να πατήσω το κουμπί on/off της πρίζας και όταν τον ξαναλειτούργησα εμφανίστηκε το red light της λάμπας (αυτό είναι πολύ κακό). Εκεί που ήμουν έτοιμος για το service, ευτυχώς μετά από 1 λεπτό έσβησε και επανήλθε σε κανονική λειτουργία. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο το γεγονός, φροντίζω όμως το eco blank να μην το πατάω.
5)Όταν συνδέεται με pc φαίνεται ξεκάθαρα ότι πρόκειται για 720p ανάλυση ιδιαίτερα στις 120 ίντσες(λογικό). Όποιος είναι άρρωστος με την ευκρίνεια και συνηθίζει να χρησιμοποιεί τον προβολέα ως μόνιτορ pc μάλλον πρέπει να επιλέξει 1080 ανάλυση.
Θετικά:
Τα περισσότερα τα αναφέρουν τα παραπάνω reviews αλλά θέλω να σταθώ στo 3D.
1) Το 3D του Benq w750 είναι εξαίσιο. Ήταν ο κυριότερος λόγος που αγόρασα τον προβολέα και πραγματικά δε με απογοήτευσε. Απεναντίας. Ξεκούραστη θέαση, το κοντράστ εκπληκτικό, το μαύρο απογειώνεται, τα χρώματα ζωντανεύουν. Από κινηματογράφο είναι πιο απολαυστικό. Μπορώ να πω ότι το 3D είναι καλύτερο από 2D.
2) Η ομοιομορφία των χρωμάτων είναι άψογη τόσο στο 2D όσο και στο 3D. Κανένα πρόβλημα.
3) Θετικό, όσον αφορά τη χαμηλότερη ανάλυση. Τα avi χαμηλής ανάλυσης εμφανίζονται άψογα, όπως βέβαια και τα κανάλια της τηλεόρασης.
4) Το κόστος της λάμπας κυμαίνεται περί τα 130-150 ευρώ.
5) Θεωρώ πως πρόκειται για αθόρυβο μηχάνημα, εκτός αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την ακοή μου.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Σίγουρα συνιστώ το συγκεκριμένο προβολέα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Καλοθεατος.!
460 ευρω μαζι με τα μεταφορικα. ? Απο που. ?

Aν τον δουλευεις σε smart eco, δοκιμασε και το eco. Πιθανολογειται οτι το smarteco δεν κοβει αρκετο φως παρα μονο σε μαυρη καρτελα. Οποτε με το eco οπου κοβει 30% φως σιγουρα, θα εχεις ελαφρως καλυτερο μαυρο.
 

marios28

New member
17 May 2008
23
Re: Απάντηση: Benq w750

Ευχαριστώ. Τον αγόρασα από το Beemer-Discount. Τον είχε 449 τότε + 13 ευρώ μεταφορικά. Τώρα βλέπω είναι στα 469 όσο και το Amazon. Αυτό που λες για το smart-eco το είχα παρατηρήσει εξ' αρχής. Έχεις δίκιο. Από την αρχή, όταν διάβαζα το manual μου είχε κάνει εντύπωση πώς γίνεται να έχουμε 70% οικονομία στη λάμπα με σχεδόν αμελητέα αλλαγή στη θέαση. Πρέπει να είναι μεγάλη μούφα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
To smarteco ειναι μια λειτουργια οπου βοηθα π.χ. σε καποιες αιθουσες σεμιναριων/διδασκαλιας οπου αν θελει το ατομο που κανει παρουσιασεις να μην καταναλωνει ισχυ οταν δεν προβαλει κατι, παταει το κουμπι με την μαυρη καρτελα και η λαμπα ριχνει την ισχυ 70%. Ομοιως οταν δεν ανιχνευσει σημα. Βολευει απλα γιατι για λιγα λεπτα που δεν θες να προβαλεις κατι στην αιθουσα, δεν μπορεις να κανεις κλεισιμο και ξανα ανοιγμα του προβολεα συνεχεια, καταπονειται η λαμπα.

Στην αναπαραγωγη ταινιων ομως, διαπιστωθηκε οτι ακομα και σε μαυρο φοντο, ενας υποτιτλος να εμφανιστει, η λαμπα επανερχεται σε φουλ ισχυ.
Καταλαβαινεις οτι στις ταινιες δεν θα δουμε και ποτε μαυρη καρτελα. Ενδεχεται σε καποιες πολυ σκοτεινες σκηνες, η λαμπα στο smarteco να παιρνει και αλλες τιμες, αλλα μεχρι στιγμης ολοι οι κατοχοι αναφερουν οτι η λαμπα δουλευει σε φουλ ισχυ.
Οποτε ειναι προτιμοτερη η λειτουργια eco οπου σιγουρα απο την αρχη εως το τελος της ταινιας θα εχεις μειωση 30% της ισχυος.

Πιστευω οτι σε αυτη την τιμη ειναι μια τιμια προταση, απο τη στιγμη που στην Ελλαδα με τετοιες τιμες βρισκεις κατι data προβολεις με μικροτερη αναλυση.

Εχεις ρωτησει για το θεμα της εγγυησης. ? Αν χρειαστει, αναλαμβανει η εδω αντιπροσωπεια/service (ευρωπαικη εγγυηση) ή πρεπει ο προβολεας να επιστρεψει στο καταστημα που τον αγορασες. ?
 

marios28

New member
17 May 2008
23
Δεν έχω ρωτήσει για εγγύηση γιατί -ίσως να είμαι αφελής- το θεωρώ αυτονόητο να είναι πανευρωπαϊκή η εγγύηση. Πάντως όπως είναι δομημένο το site της Benq, έτσι φαίνεται. Κάποια στιγμή θα τηλεφωνήσω για επιβεβαίωση.
 

thor

AVClub Enthusiast
30 December 2006
722
Αθηνα
επισης να μην ξεχασουμε να αναφερουμε οτι ο συγκεκριμενος χρησιμοποιει Triple flash τεχνολογια για το 3d. οι κατοχοι στο εξωτερικο τον εκθιαζουν
 

Kolina1981

New member
28 January 2014
2
Καλησπερα και καλοθεατος
Εχω διαβασει και εγω πολυ καλες κριτικες και ενδιαφερομαι να αγορασω το συγκεκριμενο μοντελο!
Θελω να σε ρωτησω τι γυαλια χρησιμοποιεις για το 3d και ποσο στοιχισαν;
2ον αν το 3d εχει αρκετο pop out;
Τελος με τι τροπο προχωρησες σε πληρωμη στο amazon;
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

marios28

New member
17 May 2008
23
Καλησπέρα.
1) Γυαλιά χρησιμοποιώ τα blue heaven. Στοίχησαν 100 ευρώ τα 2 ζευγάρια μαζί με τα μεταφορικά. Τώρα τα βλέπω κάνα δεκάρικο πιο ακριβά. Έχω παραγγείλει 2 ακόμη ζευγάρια κινέζικα από ebay. Δεν τα έχω παραλάβει ακόμη. Θα κάνω σύγκριση και θα επανέλθω, για το αν αξίζουν την τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή (σχεδόν 30-35 ευρώ στο ζευγάρι) σε σχέση με τα κινέζικα. Και από τα γυαλιά πάντως είμαι ευχαριστημένος. Καλό κοντράστ, ωραία χρώματα, ελαφριά, ξεκούραστα, αν χαθεί ο συγχρονισμός επανέρχεται αυτόματα εντός δευτερολέπτου αν ξαναεστιάσεις στην οθόνη.
2) Προφανώς εννοείς αν έχει βάθος το 3d. Εξαρτάται το βίντεο. Οι ταινίες ή ντοκιμαντέρ που θεωρούνται ότι έχουν μεγάλο βάθος, όντως εμφανίζονται με μεγάλο βάθος. Αν συγκρίνω πάντως 3D ταινίες που έχω δει στον κινηματογράφο, θα έλεγα ότι είναι σχεδόν όμοιο. Πάντως δε θα έλεγα ότι έχω εντυπωσιαστεί τόσο με το βάθος πεδίου, όσο με το πολύ καλό κοντραστ, το ωραίο μαύρο, τα κρυστάλλινα χρώματα, την ομοιομορφία και την ξεκούραστη θέαση(σα να παρακολουθείς 2d). Προτιμώ να παρακολουθώ 3D παρά 2D.
3) Πληρωμή με πιστωτική. Δεν υπάρχει θέμα. Φαντάζομαι και χρεωστική περνάει.
 
Last edited:

Kolina1981

New member
28 January 2014
2
Γεια σου και παλι
Δεν εννοουσα το βαθος αλλα την αισθηση του να βγαινουν τα αντικειμενα εξω απο την οθονη προς εσενα
Θα βλεπω κυριως ταινιες και κατα προτιμηση 3d

Τι αποσταση θεασης εχεις;;
Και παλι ευχαριστω
 

marios28

New member
17 May 2008
23
Φαντάζομαι το φαινόμενο έχει να κάνει με το πώς κινείται η κάμερα και τα αντικείμενα, αν δηλαδή έρχονται προς το μέρος του θεατή. Πάντως όσον αφορά το pop out, όπως το λες, δεν μπορώ να πω πως έχω εντυπωσιαστεί και ιδιαίτερα. Εννοείται αν υπάρχουν τέτοιες σκηνές, υπάρχει η αίσθηση του να έρχονται τα αντικείμενα προς το μέρος σου, αλλά δε θα έλεγα ότι είναι και κανόνας. Ίσως να παίζει ρόλο ότι στο 3D δε με εντυπωσιάζει τόσο αυτή καθαυτή η αίσθηση(αφού ούτως ή άλλως έχει να κάνει με την τεχνική του κινηματογραφιστή), αλλά κυρίως το να είναι ξεκούραστο, η εικόνα να είναι καθαρή, καλά εστιασμένη κ.τ.λ. Σε αυτά τα πάει περίφημα. Τώρα αν κάποιος ενδιαφέρεται να βλέπει τα αντικείμενα μπροστά στη μούρη του, δεν ξέρω, ίσως να μην μείνει και τόσο ικανοποιημένος.
Η θέαση είναι περίπου στα 4 μέτρα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Τα pop out εφε αλλα και το βαθος δεν εχουν να κανουν με τον προβολεα, αλλα με τις επιλογες του σκηνοθετη στην ταινια.
Για αυτο και υπαρχουν ταινιες οπου το 3d ειναι αδιαφορο και αλλες οπου γινεται χαμος.

Ο προβολεας (και εν μερη τα γυαλια) ειναι υπευθυνος για το φως, την ευκρινεια, το crosstalk.
 

melimar

New member
28 November 2013
71
marios28 θέλω να ρωτήσω η διαφορά μεταξύ εικόνας bluray και dvd πόση περίπου είναι. Αν επίσης γνωρίζεις μήπως λόγω χαμηλότερης ανάλυσης παίζει dvd και τηλεοπτικά προγράμματα καλύτερα από ότι ένας χιλιάρης. Τέλος από φωτεινότα στην πράξη τι λέει παίζει και με κανένα φως αναμμένο. Συγνώμη αν σε κούρασα, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

marios28

New member
17 May 2008
23
Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου σχετικά με τη διαφορά ανάμεσα στο bluray και το dvd. Αν ρωτάς το πώς είναι η ευκρίνεια στο bluray, είναι άριστη. Προφανώς σε σχέση με έναν προβολέα που έχει 1080 ανάλυση, η εικόνα θα εμφανίζεται πιο soft. Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος από την ευκρίνεια του συγκεκριμένου προβολέα. Επαναλαμβάνω όμως, ότι αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιεί τον προβολέα ως μόνιτορ pc σε ανάλυση 1080 προφανώς δε θα μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Στο 3D πάντως, έχω την ταπεινή γνώμη ότι ένας χιλιάρης δε θα μου πρόσφερε κάτι περισσότερο στην ευκρίνεια (προφανώς σε λογική κατηγορία τιμής). Η εικόνα είναι κρύσταλλο.
Όσον αφορά τα τηλεοπτικά κανάλια και τα DVDs -dvd δεν έχω δοκιμάσει-, νομίζω θα εμφανίζονται καλύτερα σε σχέση με έναν χιλιάρη(αν και δεν έχω δοκιμάσει χιλιάρη προβολέα, το λογικό αυτό είναι, εκτός αν το upscaling (από τον αποκωδικοποιητή?, από τον προβολέα? -δεν ξέρω-) είναι αρκετά ικανοποιητικό).
Ο προβολέας είναι πολύ φωτεινός. Κανένα πρόβλημα με αναμμένο φως.
 

mce22

Senior Member
19 July 2006
582
Παντα απο PC ρυθμιζουμε στην εγγενη (native) αναλυση της οθονης/προβολεα

Και ο συγκεκριμενος σε 1280x720 θα τα δειχνει ολα pixel-perfect :)
 

zbutsam

New member
19 February 2014
2
Re: Benq w750 βοηθεια για το 3D

Hello!!έχω πάρει κ εγώ τον ίδιο προτζέκτορα και μόλις μου ήρθαν τα 3D γυαλιά που είχα παραγγείλει (sainsonic zodiac 904) αλλά δεν έχω καταφέρει να δω ακόμα 3D ταινία!..το σύνδεσα με το ps3 και δούλεψαν όλα comple..αλλά με το λαπτοπ δυσκολεύομαι..χρησιμοποιώ το powerdvd12 και το totalmedia theatre 6 και έχω windows 8.
Πρέπει να κάνω και κάτι ακόμα;μπορείς να μου πεις τι ακριβώς κάνεις/τι χρειάζεται;
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

marios28

New member
17 May 2008
23
Re: Benq w750 βοηθεια για το 3D

Στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών(nvidia) ενεργοποίησε το "stereoscopic 3D" (για Ati δεν ξέρω πώς ονόμαζεται η ρύθμιση) Φρόντισε να έχεις ανάλυση 1080p στα 24hz ή 720p στα 60hz (προτιμώ την πρώτη). Μόλις ενεργοποιηθεί το 3D αυτόματα ο projector θα γυρίσει σε 3d frame packing. Φόρτωσε το iso στο power dvd kαι όλα κομπλέ. Θα έχει ενεργοποιηθεί και η επιλογή 3d στο powerdvd. Αν όχι πάτησε το αντίστοιχο κουμπί. Μην ξεχάσεις να ρυθμίσεις και το depth στο powerdvd έτσι ώστε να είναι ξεκούραστη η θέαση. Tα sbs και τα over bottom, λειτουργούν κατά τον ίδιο τρόπο.

ps. Επί την ευκαιρία να πω πως τα ακριβά γυαλιά σε σχέση με τα φθηνά είναι καλύτερα όσον αφορά το κοντράστ και το μαύρο. Κατά τα άλλα και τα φθηνά μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους.
 
Last edited:

zbutsam

New member
19 February 2014
2
Re: Benq w750 βοηθεια για το 3D

Μάριε σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου!Είχα λίγο τρέξιμο εκείνη τη περίοδο και συγνώμη που άργησα να απαντήσω,έψαξα στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών (nvidia έχω) αλλά δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή για stereoscopic 3D!..Έψαξα γενικά και όλοι αναφέρουν αυτή την επιλογή όμως εμένα δεν υπάρχει..πήγα στο site της nvidia πήγα να κατεβάσω τα drivers για 3D vision όμως δεν έχει για win8!..Ωστόσο κατάφερα να δω για κάποια λεπτά ένα 5λεπτο demo μέσω του stereoscopic player!όμως και αυτό δεν παίζει υπότιτλους και έχω απογοητευτεί..Ξέρεις πως μπορώ να εμφανίσω αυτή την επιλογή του stereoscopic 3d;
 

marios28

New member
17 May 2008
23
Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το 3D. Δεν ξέρω δηλαδή αν μπορώ να σε βοηθήσω. Πρώτα απ' όλα νομίζω πως το 3D vision της NVIDIA έχει να κάνει με το αντίστοιχο δικό της σύστημα (γυαλιά, κ.τ.λ.), οπότε μάλλον η εγκατάσταση ή όχι των αντίστοιχων drivers δεν έχει να κάνει με την περίπτωσή σου. Όσον αφορά την επιλογή stereoscopic 3D φαντάζομαι ισχύουν: 1) συνδέεις τον προβολέα με το λάπτοπ ή με το pc. Διαφορετικά η επιλογή δεν είναι ορατή όταν δεν είναι συνδεδεμένο μόνιτορ ή προβολέας που δεν υποστηρίζει 3D. 2) οι drivers της κάρτας γραφικών είναι σχετικά πρόσφατοι. 3) χρησιμοποιείς hdmi καλώδιο
Σ' αυτήν την περίπτωση είτε δεν υποστηρίζεται η κάρτα γραφικών σου (ψάξε στο νετ να επιβεβαιώσεις), είτε κάποιο πρόβλημα με το καλώδιo (δοκίμασε κάποιο άλλο), είτε κάποιο πρόβλημα με τους drivers (κάνε ένα update ή επαναγκάτασταση).