Θεωρίες συνομωσίας ή....

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Πάντα οι πλούσιοι ήθελαν να ελέγχουν τους φτωχούς και να ξέρουν τα πάντα για αυτούς
Δεν είναι θεωρία - Αξίωμα είναι περισσότερο παρά είδηση

Και φυσικά ένα κάρο εφαρμογές ζητάνε πολλά προσωπικά δεδομένα και πρόσβαση σε άλλα τόσα

Δεν είναι το antivirus το πρόβλημα, το πρόβλημα είναι πολύ ευρύτερο, ότι είναι ακρυποτγραφητο στο νετ κάποιοι το ακούνε
Ότι είναι κρυπτογραφημένο από την πλευρά του κατασκευαστή, του ζητάνε τα κλειδιά για αποκρυπτογράφηση

Και η ΕΕ παρόλο που το παίζει σκληρό καρύδι, τελικά κάνει τα χατίρια των λομπιστών
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δεν είναι μόνο κάποιες εφαρμογές που έχουν αυξημένες άδειες για να κάνουν τα πάντα, ακόμα και να χρησιμοποιούν την κάμερα για να τραβάνε φωτογραφίες χωρίς να το ξέρουμε. Αυτά φαίνονται στις άδειες που έχει κάθε εφαρμογή, όπου φαίνεται τι τους επιτρέπουμε να κάνουν. Αλλά είναι και το ίδιο το λειτουργικό Android που ανήκει στην Google. Και ξέρουμε ότι η Google αναφέρει τα πάντα στις αρχές. Όχι τις δικές μας βέβαια.
Έχετε προσπαθήσει να εγκαταστήσετε εφαρμογή που υπάρχει ήδη στην συσκευή σας, αλλά δεν λειτουργεί και τόσο καλά; Σαν να ξαναπερνάμε την εφαρμογή, κάτι που γίνεται στα Windows. Αλλά στο Android δεν γίνεται. Δεν υπάρχει κουμπί εγκατάστασης εφόσον η εφαρμογή είναι ήδη εγκατεστημένη. Πρέπει να απεγκαταστήσεις την εφαρμογή για να εμφανιστεί πάλι το κουμπί εγκατάστασης στην σελίδα της εφαρμογής στο Google Play. Άρα η Google ξέρει πάντα τι εφαρμογές υπάρχουν στο κινητό μας. Και αφού ξέρει τις εφαρμογές μας, ποιος μου λέει ότι δεν ξέρει και τα προσωπικά μας αρχεία;
Επίσης όταν μία εφαρμογή είναι παγωμένη όταν είσαι root, το κουμπί εγκατάστασης της εφαρμογής στο Google Play γίνεται κουμπί ενεργοποίησης. Άρα η Google ξέρει ποιες συσκευές είναι root, Ποιος μου λέει ότι δεν δίνει και αναφορά στις εταιρίες κατασκευής κινητών, και όταν χρειαστείς το service να ξέρουν ήδη ότι κάποτε είχες ρουτάρει την συσκευή που τους πας για service;
Αυτή την συμπεριφορά των εφαρμογών στο Google Play την έχω διαπιστώσει μόνος μου, δεν είναι θεωρία που διάβασα κάπου. Αλλά έχω αποδεχτεί πως σε ότι συνδέεται στο internet δεν υπάρχει καμία ιδιωτικότητα. Μην ξεχνάμε ότι στην Ρωσία οι υπηρεσίες έχουν σταματήσει να γράφουν σε υπολογιστή και έχουν ξαναγυρίσει σε γραφομηχανές και χαρτιά. Εμείς ατομικά είμαστε μικρά ψάρια για να ασχοληθούν όλες αυτές οι υπηρεσίες. Αλλά αν θελήσουν να ασχοληθούν με κάποιον, ξέρω πια ότι μπορούν να βρουν τα πάντα.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Επαναφέρω το αρχαίο αυτό thread για να κάνω μία ερώτηση. Που το πάει η Google; Γιατί έχει λυσσάξει να μάθει τον αριθμό τηλεφώνου μου;
Μέχρι πριν λίγο καιρό όταν έμπαινα στο Google Play, συχνά μου έβγαζε ένα μήνυμα ότι δεν της έχω δηλώσει αριθμό τηλεφώνου, και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι πια. Διεύθυνση, δεύτερο email, δεν είμαι σίγουρος πια. Εγώ πάντα το αγνοούσα και το παρέκαμπτα, συνεχίζοντας την είσοδο στο Play. Εδώ και αρκετό καιρό έχει σταματήσει, μέχρι προχθές που μου έστειλε email λέγοντας κάποια θέματα ασφαλείας που έχει το τηλέφωνο μου. Και πατώντας με πήγαινε στις ρυθμίσεις του λογαριασμού μου. Το πρόβλημα ασφαλείας ήταν ότι δεν είχα δηλώσει δεύτερο email για περίπτωση ανάγκης, κάτι που δεν είναι και εντελώς τρελό. Αλλά επίσης ότι δεν της είχα δηλώσει αριθμό τηλεφώνου! Γιατί έχει λυσσάξει να μάθει τον αριθμό τηλεφώνου μου; Υπόψιν ότι έχω απενεργοποιήσει από την πρώτη στιγμή και οποιονδήποτε συγχρονισμό, οπότε ίσως να μην έχει πρόσβαση και στις επαφές μου. Τι γίνεται λοιπόν; Δεν μπορεί να παρακολουθήσει και τις συνομιλίες μου, εκτός από αυτά που ήδη παρακολουθεί, δηλαδή emails μου, ιστορικό ίντερνετ αν χρησιμοποιείς τους browsers της πχ native browser και chrome (μπαίνοντας παλιότερα στις ρυθμίσεις του λογαριασμού μου είδα πλήρη λίστα bookmarks και ιστορικό του chrome, ακόμα και αυτού που χρησιμοποιούσα στον υπολογιστή μου, οπότε διαγραφή του chrome σε κινητό και υπολογιστή), φωτογραφίες; Το τελευταίο πρόβλημα ασφαλείας που μου έβγαλε ήταν ότι δεν είχα ενεργοποιήσει κωδικό κλειδώματος οθόνης! Πρώτη σκέψη, σιγά μην πρέπει να γράφω κωδικούς όποτε σβήνει η οθόνη και θέλω να την ξαναανάψω. Δεύτερη σκέψη, πως είναι δυνατόν να ξέρει η Google τέτοιες λεπτομέρειες από τις ρυθμίσεις της συσκευής μου, που κανονικά είναι καθαρά του κινητού και δεν έχουν καμία σχέση με την Google; Σε τι άλλο έχει πρόσβαση στο τηλέφωνο μου, που λογικά δεν έχει καμία σχέση με αυτήν; Άρχισα να σκέφτομαι, που να έχω βάλει άραγε το τελευταίο συμβατικό τηλέφωνο που είχα, προ smartphones;
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Μάλλον δεν έχεις ενεργοποιήσει το 2 step verification για αυτό σου ζητάει αριθμό τηλεφώνου, υπάρχει εδώ και χρόνια η επιλογή για 2 step verification, αν δεν την έχεις ενεργοποιήσει ακόμη είναι παράλειψη αφού ακόμη και αν κάποιος βρει email και κωδικό για το λογαριασμό σου δεν θα μπορέσει να συνδεθεί γιατί θα χρειαστεί ακόμη ένα κωδικό μιας χρήσης που στέλνετε στο τηλέφωνο με SMS εκείνη τη στιγμή και ισχύει για λίγα λεπτά, το τηλέφωνο σου το πιθανότερο είναι να το ξέρει ήδη ακόμη και αν εσύ δεν έχεις συγχρονισμό φαντάζομαι κάποιος γνωστός, συγγενείς, φίλος, ...... έχει το τηλέφωνο σου και έχει ενεργοποιημένο το συγχρονισμό, αν δεν θέλεις να γνωρίζει το οτιδήποτε μπορείς να μην βάλεις λογαριασμό Google στη συσκευή σου με ότι συνεπάγεται αυτό
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Δεν έχω ενεργοποιήσει 2 step verification γιατί χρησιμοποιώ τον λογαριασμό σε δύο κινητά (παλιό, νέο), τάμπλετ, υπολογιστή, και δεν μπορώ να πληκτρολογώ συνέχεια κωδικούς. Από ότι κατάλαβα το τηλέφωνο θεωρείται η κύρια συσκευή στην οποία έρχεται ο κωδικός, και οι υπόλοιπες θέλουν και τον έξτρα κωδικό για να συνδέονται. Πολύ φασαρία. Άσε που δεν ξέρω αν μπορώ να παραλάβω και τον κωδικό.
"Στη συνέχεια, ένας κωδικός θα αποσταλεί στο τηλέφωνό σας μέσω μηνύματος κειμένου, φωνητικής κλήσης ή της εφαρμογής για κινητά."
https://www.google.com/landing/2step/#tab=how-it-works
Για το μήνυμα κειμένου θα πρέπει να ικανοποιήσω την Google και να της δώσω τον αριθμό τηλεφώνου μου, την εφαρμογή Google την έχω απενεργοποιήσει όπως και ότι μπορούσα από τις εφαρμογές της Google γιατί είτε μου είναι άχρηστες, είτε χρησιμοποιώ browser για την ίδια δουλειά, και έτσι τις έχω απενεργοποιήσει για να γλιτώσω μπαταρία και RAM, αφού είμαι ακόμα με 1 GB RAM και θα μου την έτρωγε όλη η Google με τις σαβούρες της.
Άρα μεγάλη φασαρία το 2 step verification, και δεν το έχω ενεργοποιήσει.
Να καταργήσω γενικώς την Google, δύσκολο. Γιατί θα χάσω τις δύο εφαρμογές της που θέλω άμεση πρόσβαση, το Gmail και το Play.
Το τηλέφωνο μου το έχει σίγουρα κόσμος, αλλά φαίνεται θέλει να συσχετίσει την συσκευή με τον αριθμό τηλεφώνου, και ίσως επικοινωνίες, SMS κτλ. Ίσως να μην μπορεί να τα δει άμεσα. Αυτό ψυλλιάζομαι και αντιδρώ.