Σε αναζήτηση ολοκληρωμένου

goulasggg

New member
29 January 2014
11
Καλησπέρα στην παρέα.
Διαβάζω αρκετό καιρό το φόρουμ και τώρα ήρθε η ώρα να ζητήσω βοήθεια.
Η αλήθεια είναι ότι δεν μου πολυαρέσει να γράφω,όμως μου αρέσει να διαβάζω.
Ηρθε η ώρα λοιπόν για αγορά ολοκληρωμένου με μπάτζετ ως 5500 ευρώ.
Αποκλείονται οι λυχνίες… όπως και τα μεταχειρισμένα…
επίσης δεν σημαίνει ότι είμαι άνετος να δώσω τα 5500 εάν μπορώ με λιγότερα
να έχω ικανοποιητικό αποτέλεσμα.*
Θα ήθελα λυχνίες εάν και εφόσον είχα μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη
που όμως δεν έχω.
Τα ηχεία που διαθέτω είναι τα Monitor Audio PL 200.
Μετά από προκαταρτική έρευνα και τονίζοντας ότι δεν έχω ακούσει κάτι από αυτά
έχω κάνει μια λίστα με ορισμένα μηχανήματα διαβάζοντας αυτό το φόρουμ και άλλα φυσικά,
αλλά και αρκετά περιοδικά του ειδικού τύπου.
Βέβαια θα προσπαθήσω να ακούσω όσα περισσότερα μπορέσω στις αντίστοιχες αντιπροσωπείες εφόσον είναι διαθέσιμα.
Δυστυχώς το ιδανικό να ακουστούν όλα τα μηχανήματα με τα ηχεία μου στον χώρο μου
δεν είναι εφικτό.
Η λίστα που έχω συγκεντρώσει έχει ως εξής:
Devialet 110
McIntosh MA 5200
ModWright KWI 200
Electrocompaniet ECI 5 MKII
ATC SIA2-150
Sony TA-A1ES
Naim Supernait 2
Ο χώρος μου (ακρόασης) είναι περίπου 50 τ.μ.
Το κάθε μηχάνημα έχει αποσπάσει καλές κριτικές αν και διαφέρουν μεταξύ τους σε
δυνατότητες,ισχύ κλπ. *
Θα ήθελα λοιπόν εάν έχετε διάθεση να μου πείτε τις γνώμες σας και φυσικά εάν κάποιος
έχει ακούσει κάποιο μηχάνημα και έχει άποψη τόσο το καλύτερο ή να μου προτείνετε
και κάποιο άλλο αν και θα προτιμούσα να παραμείνουμε στη λίστα.
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Οι επιλογές είναι πρακτικά άπειρες! Πάρε σβάρνα τα καταστήματα και άσε και τους αντιπροσώπους να σου προτείνουν αυτοί το κάτι-τι τους. Και δίνε μας κι αναφορά, τέτοιες αναζητήσεις έχουν πολύ ενδιαφέρον για όλους, αν και ο υποκειμενικός παράγοντας παίζει πάντα ρόλο.

Επίσης, οι ενισχυτές που παραθέτεις δεν διαφέρουν μόνο σε δυνατότητες και ισχύ, αλλά και σε χαρακτήρα (McIntosh vs. Devialet για παράδειγμα).
 
Last edited:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εχω ακούσει τον Naim Supernait 2 αλλά με το εξωτερικό τροφοδοτικό του. Πολύ ωραίος ενισχυτής. Γρήγορος, καθαρός, άμεσος. Πολύ καλή υλοποίηση.

Επίσης Εχω ακούσει εκτεταμένα και τον BMC CS2. Κατ εμέ, από τους πιο μουσικούς ενισχυτές στα χρήματα που κοιτάς. Ο Hegel 300 δεν με έπεισε τόσο όσο της BMC που τους άκουσα στον ίδιο αντιπρόσωπο.

McIntosh MA 5200 και ATC SIA2-150 μόνο σε εκθέσεις τους έχω ακούσει οπότε δεν μπορώ να κρίνω. Για τους υπόλοιπους δεν τους έχω ακούσει.
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Η λίστα που έχω συγκεντρώσει έχει ως εξής:
Devialet 110
McIntosh MA 5200
ModWright KWI 200
Electrocompaniet ECI 5 MKII
ATC SIA2-150
Sony TA-A1ES
Naim Supernait 2

Καλωσήρθες κατ´αρχήν!

Από την λίστα σου με εξιτάρει ο Devialet 110..Δεν εχω ακούσει
το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά ο 240 που έχει παρουσιαστεί στις εδώ εκθέσεις
έδειχνε να έχει κάτι το ξεχωριστό και σαν ήχο, εκτός από την μοναδική εμφάνιση..
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Σε αναζήτηση ολοκληρωμένου

Καλωσήρθες κατ´αρχήν!

Από την λίστα σου με εξιτάρει ο Devialet 110..Δεν εχω ακούσει
το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά ο 240 που έχει παρουσιαστεί στις εδώ εκθέσεις
έδειχνε να έχει κάτι το ξεχωριστό και σαν ήχο, εκτός από την μοναδική εμφάνιση..

+1
Δεν νομίζω να τον πλησιάζει κανείς σε ευκολίες και δυνατότητες.
Η ισχύς του είναι υπεραρκετή,συγκεντρώνει τα καλύτερα δύο κόσμων,καταφέρνει να είναι αναλυτικός,γρήγορος και ζεστά ουδέτερος και είναι πλήρως αναβαθμίσιμος.
Από εμφάνιση εννοείται πως παίζει χωρίς αντίπαλο (για τα γούστα μου).
 

sc3l

Established Member
4 February 2009
159
Aφου εθεσες τον Devialet στην λιστα σου , μηχανημα με πολλους ρολους βαλε στο καδρο και τους Grand Integrated X-1 της Peachtree audio καθως και τον Stello Ai 700 της Αpril Music.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Έχεις θέσει μια παλέτα από πολύ καλούς ενισχυτές.

Δεν έχω ακούσει κανέναν από αυτούς και ο Devialet είναι, όντως, ιδιαίτερη περίπτωση... από όλες τις απόψεις!
Η μόνη μου γνώση από αυτούς που ανέφερες πάντως είναι ότι κάποιοι (άκρως σοβαροί και έμπειροι γνώστες του αντικειμένου) πίνουν νερό στο όνομα του... ModWright.

Καλή συνέχεια στη υπέροχη αναζήτησή σου!
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Σε τέτοιου ύψους αγορές,απλά παίρνεις τα ηχεία σου υπό μάλης και πάς κι ακούς τι σου πάει.
Ακόμη καλύτερα να ζητούσες,να σου τους φέρουν για ακρόαση στο σπίτι σου.

Οι σωστοί επαγγελματίες,κάτω απο λογικούς όρους το κάνουν.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,732
πετρουπολη
Σε τέτοιου ύψους αγορές,απλά παίρνεις τα ηχεία σου υπό μάλης και πάς κι ακούς τι σου πάει.
Ακόμη καλύτερα να ζητούσες,να σου τους φέρουν για ακρόαση στο σπίτι σου.

Οι σωστοί επαγγελματίες,κάτω απο λογικούς όρους το κάνουν.

+1000
 

goulasggg

New member
29 January 2014
11
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμμετοχή όλους σας,ωστόσο αυτό που λέει ο Dipie
και το αναφέρω και γω στο αρχικό ποστ είναι ανέφικτο παρόλο που είναι και το
πιο σωστό. Ούτως ή άλλως το περπάτημα
και την γύρα στις αντιπροσωπείες δεν το γλυτώνω.
Να τα πάρω από την αρχή και ελπίζω να μην σας κουράζω.

Devialet 110: Εκπληκτικό μηχάνημα σε δυνατότητες, design,παραμετροποιήσιμο,
έχεις πολλά μηχανήματα σε ένα (αν και μου θυμίζει motherboard από pc),
με ένα μόνο μειονέκτημα σε σχέση με τα περισσότερα της λίστας που είναι η ισχύς.
Είναι 2Χ110W στα 6Ω που σημαίνει (απ’ότι έχω διαβάσει σε τεστ που του έχουν κάνει) περίπου 2Χ70W στα 8Ω μπορεί και λιγότερο.
Και όπως έγραψε και ο Ken Kessler εδώ:
http://www.telegraph.co.uk/luxury/technology/16463/devialet-the-last-word-in-amplification.html
“It didn’t help that Devialet is French, for France’s track record in high-end audio is abysmal. Aside from a handful of valve amp manufacturers and a couple of top-flight speaker brands, it lags so far behind the Big Four – the USA, the UK, Germany and Japan – that even the most chauvinistic of Gauls would be hard-pressed to present a case for France having a seat at that table.”

McIntosh MA 5200:Εχει κι αυτό άριστες κριτικές,design που εμένα μου αρέσει,
έχει κι αυτό phono MM όχι βέβαια παραμετροποιήσιμο,έχει DAC,είναι λίγο πιο
ισχυρό από το Devialet και το κυριότερο είναι ίσως το πιο προσιτό McIntosh με αυτό τον εξοπλισμό σ’αυτή την τιμή και με τόσο καλό ήχο που έχει κυκλοφορήσει.

ModWright KWI 200:Αφθονη ισχύς 2Χ200W στα 8Ω και διπλασιάζει στα 4Ω,που σημαίνει πολύ μελετημένη τροφοδοσία,στα reviews σκίζει,μπορεί να οδηγήσει τα πάντα
http://www.youtube.com/watch?v=G9Fs3d7R-Co
και έχει μια καλή εμφάνιση.

Electrocompaniet ECI 5 MKII:Εδώ λίγο πολύ δεν έχω να πω και πολλά,
Αρκετή ισχύς,αμέτρητα καλά reviews,design-κατασκευή και έχει αποδείξει την αξία του σε
όλα τα έντυπα και τις εκθέσεις.

ATC SIA2-150:Από εταιρία που φτιάχνει ενεργά και μη άριστα ηχεία,έχει την τεχνογνωσία της ενίσχυσης από τα ενεργά της ηχεία, και έχει αποσπάσει άριστες κριτικές.
Αρκετή ισχύς κι απότι λέει τα πρώτα 2/3 σε τάξη Α,καλή κατασκευή,design σχετικά καλό
με κάποια φάουλ όπως την τοποθέτηση της εισόδου ακουστικών στην πίσω πλευρά.

Sony TA-A1ES:Οσα έντυπα τον δοκίμασαν λένε πολύ καλά λόγια,κουβαλάει αρκετή τεχνολογία και αυτός,καλή κατασκευή,design,με όχι μεγάλη ισχύ όμως και με πολύ καλό ήχο σε καλή τιμή.

Naim Supernait 2:Κι εδώ δεν έχω πολλά να πω.Κατασκευή Naim,design,ήχος λίγο καλύτερος
του προκατόχου,κι αυτός όμως με όχι μεγάλη ισχύ.

Όπως καταλαβαίνετε πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή μεταξύ ήχου,ισχύος και δυνατοτήτων.
Αρχίζω από την ερχόμενη εβδομάδα την ακρόαση,εν τω μεταξύ παραμένω ανοικτός στις
απόψεις σας.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

bower

Senior Member
19 October 2010
497
Μιας και βλέπω ότι έχει πέσει μπόλικο.... διάβασμα, να πω ότι όλα καταρρίπτονται (ή και ενισχύονται) όταν όλα αυτά τα ακούσεις να παίζουν με τα ηχεία σου.
Τα ηχεία είναι αρκετά ιδιαίτερα. ελαφρά φουσκωμένo μπάσo και ribbon tweeter που σημαίνει ότι άλλους ενισχυτές θα τους απογειώσει και άλλους θα τους θάψει. Το budget πάντως επιτρέπει πολλές επιλογές.
δύσκολο να φανταστούμε το ματσάρισμα εκτός και εάν κάποιος τα έχει ήδη.
Naim πάντως, προσωπικά, θα τα άφηνα απέξω. μπασάτο μηχανήμα με μπασάτο ηχείο.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Η αλήθεια είναι ότι δεν με πολυενθουσιάζουν οι προτιμήσεις σου σε ενισχυτές...

Σε κάθε περίπτωση ψάξε-άκουσε και τους παρακάτω.

Tucana%203QTR.jpg

http://www.leema-acoustics.com/html/product_tucana2.html

lux00006_20130804032924_67.jpg

http://www.luxman.com/product.php?pid=6

Beyondxxxx.gif

http://www.stereotimes.com/post/beyond-frontiers-tulip-integrated-amplifier
 

nikolai asimov

Senior Member
19 August 2012
558
μ αρεσουν κατι τετοια ποστ γιατι προσφερονται για οφθαλμολουτρο.

καλο ειναι να κοιταξεις να βρεις κατοχους αυτων των ηχειων με τι τα συνδυαζουν .βοηθαει και αυτο αρκετα γιατι παιρνεις μια αποψη
 

goulasggg

New member
29 January 2014
11
Re: Απάντηση: Σε αναζήτηση ολοκληρωμένου

Η αλήθεια είναι ότι δεν με πολυενθουσιάζουν οι προτιμήσεις σου σε ενισχυτές...

Σε κάθε περίπτωση ψάξε-άκουσε και τους παρακάτω.

Tucana%203QTR.jpg

http://www.leema-acoustics.com/html/product_tucana2.html

lux00006_20130804032924_67.jpg

http://www.luxman.com/product.php?pid=6

Beyondxxxx.gif

http://www.stereotimes.com/post/beyond-frontiers-tulip-integrated-amplifier



Οσον αφορά τον Beyond Frontiers Tulip Integrated Amplifier που παραθέτεις κοστίζει $18,000 οπότε δεν μπορώ να καταλάβω καν γιατί τον αναφέρεις.
Τωρα για τον Luxman L-507uX σύμφωνα με πάρα πολλά περιοδικά του ειδικού τύπου είναι υποδεέστερος και του Electrocompaniet για να μην αναφέρω τον Devialet ή τον ModWright και τον McIntosh,οπότε αποκλείεται.
Εάν μου έλεγες για τον Luxman L 509u τότε εντάξει αλλά κοστίζει 8000 Ευρώ οπότε δεν παίζει κι αυτός.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σε αναζήτηση ολοκληρωμένου

Οσον αφορά τον Beyond Frontiers Tulip Integrated Amplifier που παραθέτεις κοστίζει $18,000 οπότε δεν μπορώ να καταλάβω καν γιατί τον αναφέρεις.
Τωρα για τον Luxman L-507uX σύμφωνα με πάρα πολλά περιοδικά του ειδικού τύπου είναι υποδεέστερος και του Electrocompaniet για να μην αναφέρω τον Devialet ή τον ModWright και τον McIntosh,οπότε αποκλείεται.
Εάν μου έλεγες για τον Luxman L 509u τότε εντάξει αλλά κοστίζει 8000 Ευρώ οπότε δεν παίζει κι αυτός.

Ο Tulip σε ντέμο πουλιέται απο τον αντιπρόσωπο κάπου στα 6000.Γι' αυτό τον αναφέρω.


Για τους άλλους δυό άσε τι γράφουν,όπως επίσης και γι' αυτούς που λές φρόντισε ν' αποκτήσεις δική σου άποψη...

Πήγαινε ν' ακούσεις εσύ με τα αυτιά σου.
 

goulasggg

New member
29 January 2014
11
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σε αναζήτηση ολοκληρωμένου

Ο Tulip σε ντέμο πουλιέται απο τον αντιπρόσωπο κάπου στα 6000.Γι' αυτό τον αναφέρω.


Για τους άλλους δυό άσε τι γράφουν,όπως επίσης και γι' αυτούς που λές φρόντισε ν' αποκτήσεις δική σου άποψη...

Πήγαινε ν' ακούσεις εσύ με τα αυτιά σου.

OK Αυτή είναι η καλύτερη συμβουλή.Σίγουρα δεν αγοράζει κάποιος μόνο από τα γραφόμενα αλλά εφόσον τους ακούσει να παίζουν και σχηματίσει την δική του άποψη.
 

tzam65

Established Member
11 October 2010
134
Χαϊδάρι - Αττική
Προτείνω μόλις τους ακούσεις Όλους να περάσεις μια βόλτα απο Γέρακα και να ακούσεις τους Omega . Νομίζω πως εαν συνεννοηθείς μπορείς να τους ακούσεις και στο χώρο σου.