Counterpoint

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

savatage

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,402
Γνωρίζει κάποιος αν αυτή η εταιρία αντιπροσωπεύεται στν χώρα μας?Είδα το cd player που έχουν και μου έπεσαν τα σαγόνια. δείτε στο site τους http://www.counterpointaudio.com/
 
Η επανεμφάνιση της Counertpoint είναι σημαντικό νέο ! :grandpa:

Αναρωτιέμαι εάν στην επανεμφάνιση αυτής της πολύπαθης αλλά εξαιρετικής εταιρείας παίζει ρόλο και ο βασικός σχεδιαστής και ιδρυτής Michael Elliot ( www.altavistaaudio.com )
 

ONGAKU

AVClub Enthusiast
4 March 2007
768
ΑΤΤΙΚΗ
Είχα έναν προ SA-1000 και τον έδωσα ωσάν βλαξ.... Φυσικά το μετάνοιωσα οικτρώς αλλά ήτο αργά...
 
Απάντηση: Re: Counterpoint

Είχα έναν προ SA-1000 και τον έδωσα ωσάν βλαξ.... Φυσικά το μετάνοιωσα οικτρώς αλλά ήτο αργά...

Τελικά δεν είμαι ο μόνος που έχω κάνει βλακείες στη ζωή μου! -bye-

Εγώ μετάνοιωσα για το Rotel 991 και για τον Accuphase Ε211.

αααααααχ!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Πολύ απωανατολίτικο μου φαίνεται το site βρε παιδιά. Λάθη στα αγγλικά, link προς κυβερνητικό οργανισμό της Κίνας... Μάλλον ο Elliot δεν θα έχει σχέση. Γιατί αλλιώς θα ήταν το βασικό θέμα της αναβίωσης.

Λουκά, μια και που ξέρεις τον Elliot προσωπικά, δεν μας διαφωτίζεις;
 

ONGAKU

AVClub Enthusiast
4 March 2007
768
ΑΤΤΙΚΗ
Υπάρχει ένας SA-1000.
Ο 'δικός' μου ήταν πειραγμένος από μένα τον ίδιο με αλλαγμένο και μονωμένο μ/τ, αλλαγμένο ποτενσιόμετρο, fader off, λυχνίες tesla nos και μονωμένη πλακέτα...Μάλιστα στη μέση της πλακέτας έγραφε τη φράση 'Marsians need women' κάτι που μου έκανε εντύπωση και ποτέ δεν κατάλαβα...
 

ONGAKU

AVClub Enthusiast
4 March 2007
768
ΑΤΤΙΚΗ
Re: Απάντηση: Re: Counterpoint

Τελικά δεν είμαι ο μόνος που έχω κάνει βλακείες στη ζωή μου! -bye-

Εγώ μετάνοιωσα για το Rotel 991 και για τον Accuphase Ε211.

αααααααχ!
Ακόμα βέβαια έχω στην αποθήκη αρκετά καλά μηχανάκια αλλά το σκέφτομαι πολύ να τα σπρώξω...
 

savatage

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,402
Έχει ακούσει κάποιος τα counterpoint morton 6.1 ? Μήπως ο κύριος Λουκάς Στεφανίδης μπορεί να μας πεί πόσο περίπου "πάει" το ζευγάρι ? Φαίνονται πολύ καλά ηχεία.Πολύ καλή αντιγραφή της sonus faber μου φαίνεται!Ίσως και καλύτερα από τα μικρά της sonus faber!
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Ο 'δικός' μου ήταν πειραγμένος από μένα τον ίδιο με αλλαγμένο και μονωμένο μ/τ, αλλαγμένο ποτενσιόμετρο, fader off, λυχνίες tesla nos και μονωμένη πλακέτα...Μάλιστα στη μέση της πλακέτας έγραφε τη φράση 'Marsians need women' κάτι που μου έκανε εντύπωση και ποτέ δεν κατάλαβα...
Σχεδόν μέσα σε κάθε μηχάνημα του Elliott έγραφε κάποια ωραία πρόταση στην πλακέτα! Θυμάμαι μία: "Life would be dull without music."
Η εταιρεία αυτη δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με τον ίδιο τον Elliott.
Ελπίζω να σας δώσω σύντομα περισσότερες πληροφορίες. Λ.Σ.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Από το site του Elliott (http://www.altavistaaudio.com/)

Q: Will Counterpoint ever start up again?

A: I doubt it very much. The company is gone, the assets auctioned off and the brand name has been purchased by conrad-johnson. Bill and Lew are great guys, but I can't imagine any reason why they'd want to see Counterpoint back in business.
The good news is that I have started a new company, Aria Ltd, to manufacture new products. These are high-end audio products, designed with reliability and sonic performance in mind. I am selling directly to consumers, to avoid the 50% retail markup that doubles the price.


Q: Counterpoint in China?

A: Intellectual property is not respected in mainland China. This company, www.counterpointaudio.com is totally unrelated to the original Counterpoint. I doubt that they contacted conrad-johnson (see above) for permission to use the name or the logo. I know they have not contacted me about anything. Their designs appear to be the usual mid-fi transistor rubbish dressed up to look decorator-friendly.

Συμπέρασμα: ξεχάστε το...
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
εγω εχω ενα SA-100 και SA-1000 ξερει κανεις που μπορω να του κανω servise
μιας και κανει ενα περιεργο βουιτο σε κατασταση ηρεμιας. :grandpa:
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Εξαρτάται πού είσαι.
Η εταιρεία δεν υπάρχει πια, οπότε άμα βρεις μάστορα να εμπιστευτείς, κάτι γίνεται.

Εδώ είναι το site του κατασκευαστή των Counterpoint, Michael Elliott.
Τσέκαρέ το.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
δεν πειραζει φιλε μου, τοχω δει το altavista εδω και χρονια αλλα ποιος στελνει στην αμερικη ενισχυτη ποιο πολλα θα στοιχισει το πηγαινε ελα
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Εγώ είχα σκεφτεί για τον SA-2000 που έχω, να πάρω τις ιδέες από το Altavistaaudio και να τις εφαρμόσω με τη βοήθεια κάποιου μάστορα ή DIYer με μεράκι που να εμπιστεύομαι.

Γι' αυτό σου είπα αν έχεις δικό σου άνθρωπο να τα κάνει.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
μπα δεν εχω εμπιστοσυνη γιατι δεν εχω γνωσεις ηλεκτρονικης,μια φορα τοχα στειλη σε εναν παλια και μου πηρε 200 ευρω χωρις να ακουμπισει. μουπε πως εφταιγε μια λυχνια και μου την εφαγε ειχα παρει τοτε κατι sovtek καινουργιες
και μου εβαλε μια αλλα αντι αλλων.:violent-smiley-030: