Fiction Art (Φαντασιακή Τέχνη)

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Δεν ειδα κατι αντιστοιχο στην κατηγορια (Πολιτισμος) και ειπα να καθελκυσω δικο μου τρικαταρτο (νηματακι).
Αν, παρολα αυτα, υπαρχει κατι σχετικο ... νηολογηστε με αναλογα !!! Νο problemo :p

Η Fiction Art (Φαντασιακη η Πλασματικη τεχνοτροπια στην ζωγραφικη) μετρα ιστορια μεγαλυτερη απο
εναν αιωνα. Κατα μερικους, ιστορια χιλιετηριδων (απο τα σκαλιστα ελικοπτερακια και αεροπλανακια των
ΠροΚολομβιανων κοινωνιων μεχρι τα σκαλιστα των Σουμεριων ... και ακομα παλιοτερα). Ο ανθρωπος, οτι δεν
εβρισκε στην καθημερινοτητα, ειχε μια ταση να το ζωγραφιζει με την δυναμη της φαντασιας του. Δυναμη που
δεν απωλεσε απο την αυγη της ιστοριας του. Ειναι αυτη η αποτομη εισπνοη απο την σαστισμαρα μιας εικονας
φανταστικης αλλα ... καθ'ολα ομιλουσας στην ψυχη και στην συνειδηση μας. Μια εικονα που περιμενε στωικα
τις αμμους του χρονου να την ξεγυμνωσουν στα ανυποπτα ματακια μας :speechless-smiley-0

Αρκετα με την ποιητικη μου διαθεση ...
Περναμε στην ανεμοπορηση > (δεν γνωριζω τον δημιουργο !!!)

Old anew.jpg

Θα παρακαλουσα να ποσταρετε εικονες ακομα και αν δεν γνωριζετε τον δημιουργο (η την συγκυρια).
Κατι που να απογειωνει την φαντασια σας, που σας προξενει αφορητο πονο να προσγειωθειτε πισω στα
καθημερινα. Εαν καποιος ποσταρει κατι που καποιος αλλος γνωριζει περισσοτερα, ας γραψει δυο λογια.
Δεν θα ποσταρω ΟΛΟ το αρχειο μου μονοκοπανια ... αλλωστε ειναι πολυ το υλικο που δεν γνωριζω
τους δημιουργους και ΤΩΡΑ θα αναγκαστω να ψαξω ! Thanks to you -bye-

ΑΠΟΓΕΙΩΘΕΙΤΕ ... :angel:
 
Last edited:

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
( ... καταλαβα .... μονος μου θα τραβαω κουπι ! ... ας ειναι ...)

Συνεχιζουμε >
Michael Whelan - Foundation (του γνωστου Isaac Asimov)

http://theincrediblog.com/wp-content/uploads/2014/01/michael-whelan_isaac-asimov_foundation.jpg

michael-whelan_isaac-asimov_foundation.jpg


H λεπτομερεια των κτιριων δεν εντυπωσιαζει. Ιδιως σημερα !
Ομως αυτο που εντυπωσιαζει σε καθε ζωγραφικη απεικονιση ειναι οι ΦΩΤΙΣΜΟΙ και οι ΧΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ.
ΔΕΝ υπαρχουν τετοιοι φωτισμοι και χρωματα στην πραγματικη ζωη. Τοσο καθαροι, διαυγεις και πλουμιστοι.
Ειναι αποκοσμος ο οριζοντας στον ψυχικο κοσμο (του καθενος).

To βιβλιο (Foundation) πραγματευεται την οδυσσεια ενος ψυχοιστορικου, του Hari Seldon, που αποκαλυπτει
στους ηγετες της αυτοκρατοριας του, οτι η αυτοκρατορια τους θα πεσει σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα
μεσω ενος μαθηματικου μοντελου προβλεψεων πανω στα ιστορικα στοιχεια ολων των κοινωνιων που
ευδοκιμουν στον γαλαξια.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,291
Αθήνα
Μάνο, αν και εντάσσονται αρκετά κακόγουστα έργα στην συγκεκριμένη τεχνοτροπία, ένας καλλιτέχνης/σχεδιαστής, που πραγματικά αξίζει και την τιμά όσο κανένας άλλος, είναι ο μεγάλος Roger Dean. Από τις αρχές της δεκαετίας του '70, φιλοτέχνησε πολλά εξώφυλλα progressive συγκροτημάτων, τα οποία είναι πραγματικά έργα τέχνης.

Τι να πεις για τον Roger Dean, το ταλέντο του και ποιό έργο του να πρωτοθαυμάσεις;


ΥΓ. Οι φίλοι των YES, και όχι μόνο, τον γνωρίζουν καλά...

:ernaehrung004:
 
Last edited:

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,680
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Fiction Art (Φαντασιακή Τέχνη)

Michael Whelan....

O Whelan εχει κανει τις καλυτερες εικονογραφησεις στον Εlric του Michael Moorcock.

elric7.jpg


Stormbringer-Michael-Whelan.jpg



Για τον Roger Dean οτι και να πουμε ειναι λιγο...
Γρηγορη...:worshippy:
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Μάνο, αν και εντάσσονται αρκετά κακόγουστα έργα στην συγκεκριμένη τεχνοτροπία ...

Αν και ... ΑΠΟ ΑΥΤΟ τον γνωρισα .... δεν ειναι οτι πιο καλογουστο εφτιαξε.

cover_1354171512009.jpg


Nevertheless, η συντριπτικη πλειοψηφια των εργων του ηταν απο τα καλυτερα dreamscapes που σχεδιαστηκαν ποτε !
Αλλωστε εκανε και μυνηση στον James Cameron για κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας (αν δεν απατωμαι).
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,680
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Fiction Art (Φαντασιακή Τέχνη)

Αλλωστε εκανε και μυνηση στον James Cameron για κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας (αν δεν απατωμαι).

Δεν κανεις λαθος...

Επιστρεφοντας στα του θεματος αυτο που αγαπαω πολυ σαν στυλ ειναι το Steampunk (http://en.wikipedia.org/wiki/Steampunk).

station-steampunk-wallpaper.jpg


Sci-Fi-Ship-Steampunk-Wallpaper.jpg


countryside.jpg
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Τα δυο πρωτα θεματα (SteamPunk) τα εκτυπωσα σε αφισες ... τα ειδε η μανα μου και ειπε
"παιδακι μου, θελεις να σε περασουν για σατανιστη ? " :laugh: .... και δεν εχω καμια αμορφωτη μανα :p

Επανερχομαι στον Dean > Freyja's Castle !!!!

http://archive.nyafuu.org/foolfuuka/boards/wg/image/1371/33/1371337494481.jpg

1371337494481.jpg
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,291
Αθήνα
...
Αλλωστε εκανε και μυνηση στον James Cameron για κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας (αν δεν απατωμαι).
E, ναι, γιατί στο Avatar οι επιρροές, να μην πω αντιγραφές, είναι προφανέστατες. Όταν το πρωτοείδα, το πρώτο που αναγνώρισα ήταν αυτό και βέβαια ότι άξιζε, για μένα, στη ταινία ήταν η απόδοση αυτών των ονειρικών και φανταστικών τοπίων...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,680
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Fiction Art (Φαντασιακή Τέχνη)

Δηλαδη, μπαινω σε ενα βιβλιοπωλειο και ζηταω Moebius ? :p

Ο Μοebius βρισκεται παντου...Αμετρητα κομικ εχουν βγει.
Προσωπικα τα αγαπημενα μου ειναι οι συνεργασιες που εκανε με τον μεγαλο Alejandro Jodorowsky.Oργια πραγματικα...


Οσον αφορα το Steampunk εαν γκουγκλαρεις θα βρεις απο αντικειμενα μεχρι σταθμους μετρο.
Στο Παρισι εχουν ενα τετοιο

Metro_Paris_-_Ligne_11_-_station_Arts_et_Metiers_01.jpg




arts-et-m%C3%A9tier-steampunk-station-paris-metro.jpg



Αρκετες ταινιες εχουν επιρροες απο το Steampunk....
 
Last edited:

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Ναι, θα βρεις πολλα κομικ του GIR και αυτα με τον Jodo ειναι εξαιρετικά. Πραγματικα εργα τεχνης..

Αλλα οπως ειπα και πριν, την δουλειά του την γνωριζεις απο τις ταινιες. Δες λιγο την βιογραφία και θα καταλαβεις για τι μεγεθος μιλαμε
 

Cosmic Wonder

AVClub Addicted Member
24 October 2012
2,854
Ωραία ιδέα αυτή φίλε μάνο...Ανέκαθεν μου άρεσαν,τέτοιους είδους δημιουργήματα!! Λέω να συνδράμω και εγώ λίγο. (Sorry αν είναι λίγο μεγάλες..:D)

buildings_sunlight_science_fiction_art_vehicle_sci_fi_1024x768_56013.jpg



cityscapes%20futuristic%20deus%20ex%20fantasy%20art%20skyscrapers%20science%20fiction%20pyramids%201920x1200%20wallpape_www.wallpaperhi.com_14.jpg



Fantasy-Art-Science-Fiction-Artwork-Cities-485x728.jpg
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Το πρωτο ειναι raytracing, το δευτερο ζωγραφικος καμβας.
Λογω μη-ρεαλιστικων χρωματικων αποχρωσεων θα προτιμησω το δευτερο.
Πρεπει ... ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βλεπω κατι που δεν αντιστοιχει στον πραγματικο κοσμο :p

(βαζουμε και κανα λινκ ... ειπαμε -bye-)
 
Last edited:

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,551
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Ας πουμε ....

chris_foss__the_view_from_the_stars.jpg


σ'αυτη την αρχαια δουλεια (1972) του Chris Foss (που δεν δρεπει ιδιαιτερες δαφνες) βλεπουμε εναν ουρανο ... αδυνατο να υπαρξει.
Οσο κατεβαινει ο οριζοντας, τοσο αλλαζει η αποχρωση απο την πολωση του φωτος (του ηλιου).
Δεν μπορει να παραμενει ενα πλακατ χρωμα ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (και κανεναν πλανητη).

Ε ... αυτα τα τοπια ψαχνω ! -bye-
 
Last edited:

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Πάρε ένα δωράκι, είναι από πολύ πρόσφατη ταινία...


oblivionconceptart12620128.jpeg



αν το βρεις θα σου δώσω το λινκ για να δεις και άλλα όπως αυτό !!!

oblivionconceptart126201214.jpeg