Σύνδεση Nova PVR με Home Cinema (παλαιάς κοπής...)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jimmis74

Established Member
5 September 2013
183
Παιδιά τη βοήθεια σας παρακαλώ, έχω ένα home cinema της Sony και συγκεκριμένα το DAV-DZ410 5.1, το οποίο το έχω συνδεδεμένο με τη TV μέσω scart, όταν βλέπω DVD ή TV έχω ήχο 5.1, όποτε αυτός είναι διαθέσιμος, όταν όμως βλέπω Nova (δέκτης PVR 865) ο ήχος αναπαράγεται από τα ηχεία της TV, δυστυχώς το Home Cinema εκτός από έξοδο SCART έχει μόνο RCA/RGB, δεν έχει ούτε HDMI, ούτε οπτική ίνα.
Υπάρχει η περίπτωση να μπορέσω με κάποια σύνδεση να πάρω ήχο 5.1 από τον PVR;
Το μόνο που έχω κάνει είναι να συνδέσω RCA του HC με τον PVR, αλλά εκεί πήρα στερεοφωνικό ήχο και όχι 5.1 το οποίο δουλεύει στο Function Line” του HC. Επίσης συνέδεσα την TV στην έξοδο “ακουστικά” με το RCA του ΗC όπως μου είχαν πει από το Πλαίσιο, πως από όποια πηγή βλέπω στη TV θα παίρνω 5.1 ήχο στο HC αλλά εκεί δεν ακούγεται καθόλου ήχος.
Κάποια βοήθεια παρακαλώ…
Υ.Γ. αν έχω ανοίξει το θέμα σε λάθος σημείο παρακαλώ τους συντονιστές να με συγχωρέσουν και να μεταφέρουν το θέμα μου αναλόγως, ευχαριστώ.
 

jimmis74

Established Member
5 September 2013
183
Όταν λές coaxial input μπορεί να συνδεθεί και σε αυτό εδω, COAXIAL FM 75 Ω jack, στο οποίο γράφει στο manual να συνδέσω εξωτερική κεραία για το ραδιόφωνο, ή πέταξα κοτρώνα;
Κάποια στιγμή είχα συνδέσει το HC με τη TV με 3RCA αντί για SCART, ώστε μέσω SCART να συνδέσω τον PVR με το HC, αλλά η εικόνα πού έπερνα στη τηλεόραση από το HC δεν ήταν έγχρωμη και έκανε και θόρυβο, οπότε το εγκατέλειψα κι αυτό.
 
Last edited:

jimmis74

Established Member
5 September 2013
183
Δυστυχώς οι συνδέσεις μου είναι πολύ φτωχές, φοβάμαι πως πρέπει να συμβιβασθώ με τον στερεοφωνικό ήχο και τίποτα παραπάνω.
 

Attachments

  • SONY DAV-DZ410 5.1.jpg
    SONY DAV-DZ410 5.1.jpg
    82 KB · Views: 70

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
Last edited: