PCM vs DSD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
http://www.audiostream.com/content/ayres-pcm-dsd-comparison

Το ζουμί είναι στις ερωταπαντήσεις μετά το τέλους του άρθρου. Τι γίνεται τελικά, έχει νόημα όλος αυτός ο συρφετός των φτηνών dsd dac's ή η υπόθεση dsd δεν είναι τόσο φθηνή? Ας μας ξεστραβώσουν οι γνώστες!
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει καποιο σοβαρο dsd τσιπακι. To pcm 1792 ειναι πολυ χειροτερο στο pcm απο το 1704K οποτε τι να συγκρινει κανεις.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Ισως να μη το εγραψα καλα. Το dsd δεν ειναι φουμαρο, απλα το βουβαλι και to 1792 που παιζουν dsd δεν παιζουν καλο pcm. Το 1704 δεν παιζει dsd. Αρα πως θα συγκρινουμε τι ειναι καλυτερο;
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ας μην ξεχνάμε και τα AKM 4396/9 που έχουν δυνατότητα DSD... έχω φτιάξει ένα με το 4396, αλλά έχω πολύ λίγο υλικό για να μπορέσω να βγάλω συμπέρασμα, καλά ακούγεται αλλά δεν έχω αντίστοιχο υλικό σε άλλες δειγματοληψίες...

Θεωρώ ότι είναι πρόβλημα το φίλτρο, παρά κάτι άλλο, αφού στο DSD υπάρχει τεράστιο πλήθος πληροφορίας έξω από το ακουστικό φάσμα και αυτό πρέπει να φιλτραριστεί ειδάλλως και εν δυνάμει είναι επικίνδυνο κυρίως για τα ηχεία.
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Απο την πλευρά του ακροατή και μάλιστα του μέσου ακροατή, για να βάλουμε και οικονομικά όρια. Αν αγοράσει κάποιος ένα dac πχ, Teac, Mytek, Benchmark, Μ2Τech αντε μέχρι και το Weiss (υπάρχουν και ένα σωρό άλλα σαυτό το οικονομικό εύρος) και αναπαράγει το ίδιο υλικό απο pcm και απο dsd θα υπάρξουν ακουστικές διαφορές ή τσάμπα καίει η λάμπα. Υπάρχει πλέον πολύ υλικό (κυρίως στην κλασική μουσική) σε dsd. Επίσης αξίζει τον κόπο η μεταφορά των βινυλίων να γίνει σε dsd ή άδικα ο χώρος και ο έξτρα εξοπλισμός?
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: PCM vs DSD

Απο την πλευρά του ακροατή και μάλιστα του μέσου ακροατή, για να βάλουμε και οικονομικά όρια. Αν αγοράσει κάποιος ένα dac πχ, Teac, Mytek, Benchmark, Μ2Τech αντε μέχρι και το Weiss (υπάρχουν και ένα σωρό άλλα σαυτό το οικονομικό εύρος) και αναπαράγει το ίδιο υλικό απο pcm και απο dsd θα υπάρξουν ακουστικές διαφορές ή τσάμπα καίει η λάμπα. Υπάρχει πλέον πολύ υλικό (κυρίως στην κλασική μουσική) σε dsd. Επίσης αξίζει τον κόπο η μεταφορά των βινυλίων να γίνει σε dsd ή άδικα ο χώρος και ο έξτρα εξοπλισμός?

Εγώ τα μετατρέπω σε ψηφιακή μορφή 24-bit/ 96KHz με την κάρτα TASCAM US-144 και εξωτερικό τροφοδοτικό, η οποία δεν υποστηρίζει DSD, και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό από κάθε λογική άποψη. Δεν έχω δοκιμάσει κάποια κάρτα με δυνατότητα DSD οπότε δεν γνωρίζω αν το ηχητικό αποτέλεσμα πλησιάζει περισσότερο τον αυθεντικό ήχο της αναλογικής πηγής, γιατί αυτό κανονικά θα έπρεπε να είναι και το ζήτούμενο.
 
Last edited:

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,176
ΕΛΛΑΔΑ
Απο την πλευρά του ακροατή και μάλιστα του μέσου ακροατή, για να βάλουμε και οικονομικά όρια. Αν αγοράσει κάποιος ένα dac πχ, Teac, Mytek, Benchmark, Μ2Τech αντε μέχρι και το Weiss (υπάρχουν και ένα σωρό άλλα σαυτό το οικονομικό εύρος) και αναπαράγει το ίδιο υλικό απο pcm και απο dsd θα υπάρξουν ακουστικές διαφορές ή τσάμπα καίει η λάμπα. Υπάρχει πλέον πολύ υλικό (κυρίως στην κλασική μουσική) σε dsd. Επίσης αξίζει τον κόπο η μεταφορά των βινυλίων να γίνει σε dsd ή άδικα ο χώρος και ο έξτρα εξοπλισμός?

Βαγγέλη υπάρχουν μερικά υπέρ αλλά και κατά. Στην αναπαραγωγή το DSD έχει ένα πλεονέκτημα στο θέμα των φίλτρων. Αυτό όμως που κατά τη γνώμη μου πρέπει να λάβει κανείς σοβαρά υπ' όψη του είναι οτι όλη η παραγωγή γίνεται κατά 95% σε PCM, οπότε αν τα υπάρχοντα DSD προέρχονται από μετατροπή μάλλον αναιρείται το πλεονέκτημά τους. Εν ολίγοις νομίζω οτι κανείς πρέπει να πληρώνει απολύτως μέχρι 24/96 και να μην έχει άλλες ανησυχίες.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Αν το SACD είχε ηχογραφηθεί σε DSD, ναι το αποτέλεσμα του ripping με PS3 είναι DSD.
Το ίδιο κάνει και η HD Tracks.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Απο την πλευρά του ακροατή και μάλιστα του μέσου ακροατή, για να βάλουμε και οικονομικά όρια. Αν αγοράσει κάποιος ένα dac πχ, Teac, Mytek, Benchmark, Μ2Τech αντε μέχρι και το Weiss (υπάρχουν και ένα σωρό άλλα σαυτό το οικονομικό εύρος) και αναπαράγει το ίδιο υλικό απο pcm και απο dsd θα υπάρξουν ακουστικές διαφορές ή τσάμπα καίει η λάμπα. Υπάρχει πλέον πολύ υλικό (κυρίως στην κλασική μουσική) σε dsd. Επίσης αξίζει τον κόπο η μεταφορά των βινυλίων να γίνει σε dsd ή άδικα ο χώρος και ο έξτρα εξοπλισμός?

Έχω το Mytek και μπορώ να πώ με σιγουριά οτι δεν αντιλαμβάνομαι καμία απολύτως διαφορά του ίδιου προγράμματος σε dsd και σε επιτόπου μετατροπή σε 24/176,4 κάτι εφικτό με το ντάκ και το λογισμικό που χρησιμοποιώ. Απο εκεί και πέρα ότι έχω σε dsd συμπεριλαμβανομένων και περίπου 300 βινυλίων που έχω ψηφιοποιήσει σε αυτήν την μορφή το ακούω σαν dsd απο το Mytek αφού μπορώ, απο το άλλο μου ντάκ το Meridian Director το ακούω σαν 24/176,4 χωρίς κανέναν ενδοιασμό ή "κόμπλεξ" αφου το Mytek υπήρξε σχολείο για εμένα σε αυτόν τον τομέα.

Εκεί που υπάρχει μια προφανής αλλα εκμεταλλεύσιμη μόνο απο άψογες παραγωγές ή μεταφορές απο αναλογικό μεταφορές διαφορά είναι με το dsdΧ128 αλλα και πάλι μικρή πείρα έχω και δεν έχω κάνει κάποιαάμεση σύγκριση με PCM DXD (άν και μπορώ να φανταστώ το αποτέλεσμα..)

Όσον αφορά για τα βινύλια που ρωτάς. Κατ' αρχάς αν ο αναλογικός σου εξοπλισμός δεν είναι κάποιου αρκετά σοβαρού επιπέδου μην μπαίνεις κάν στον κόπο. Απο εκεί και πέρα αν κρίνεις οτι αξίζει τον μπελά (και πολύ μπελά μάλιστα) να κάνεις μια σωστή δουλειά ναι το dsd είναι το πιό "αόρατο" Format απο άποψης χαρακτήρα για να μεταφέρεις το υλικό σου και συγκρίνεται μόνο με PCM 24/192 σε αυτόν τον τομέα. Απο εκεί και πέρα και με 24/96 θα "πιάσεις" όλη την πληροφορία που θα σου δώσει το αναλογικό απλά θα έχεις και κάποιον ελάχιστο χαρακτήρα (ζωηράδα, έξτρα ενέργεια) που θα διαφοροποιεί το πρωτότυπο ελάχιστα σε σχέση με την εγγραφή σου.

Στην πράξη με το DSD κάνεις μια μικρή οικονομία χώρου σε σχέση με το 24/192 αφου το DSD βγαίνει περίπου 10% πιό μικρό, χάνεις βεβαίως την δυνατότητα επεξεργασίας του πρωτότυπου αφου ως γνωστόν λογισμικό που να κάνει αυτή την δουλειά ουσιαστικά δεν υπάρχει για το ευρύ κοινό (πλήν του Audio Gate με το οποίο γίνεται μόνο κοπή ραφή τραγουδιών και διόρθωση του Level επεξεργασία των metadata και εξαγωγή σε άλλες μορφές αρχείου η εγγραφή σε cd ή DSD διακάκι) Αλλα άν το καλοσκευτεί κανείς σπάνιαθα βρεί κάτι αντίστοιχο και για τα 24/192 αρχεία οπότε μία η άλλη σχεδόν.

Άν έχεις κορυφαίο 24/96 A/D μετατροπέα μην το σκεύτεσαι καθόλου, αν ξεκινάς τώρα και απαιτείς την απόλυτη πιστότητα και ακρίβεια στην μεταφορά του αναλογικού πρωτότυπου βάλε το dsd ή το 192/24 στους προβληματισμούς σου. Προσωπκά απο την πείρα μου και χρησιμοποιώνατας κάποιον πολύ σοβαρό αναλογικό εξοπλισμό -κάτι το πολύ βασικό- ναι άξιζε τον κόπο αφου μία φορά την κάνει κανείς αυτήν την δουλειά..
 
Last edited:

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Κάπου έδώ να γράψω και κάποιους άλους προβληματισμούς που μου έχουν προκύψει σχετικά με το DSD.
Παρατηρώ κατα κανόνα οτι τα 24άρια αρχεία μου ακούγονται σχεδόν πάντα καλύτερα απο τα αντίστοιχα SACD ISO Rips.
Προσοχή δεν αναφέρομαι στα αρχεία 24/88,2 που προκύπτουν απο αυτά τα Rips τα οποία ακούγοντα σαφώς (αν και όχι τραγικά) υποδεέστερα απο το πρωτότυπο Iso.
Αναφέρομαι στην σύγκριση του αντίστοιχού Sacd Iso με το αντίστοιχο HD Tracks Hi Res Pcm αρχείο..

Λογικό λοιπόν θα ήταν να συμπεράνει κανεις οτι το Hi Res Pcm υπερέχει αφου η διαφορά κατα κανόνα είναι σαφής υπέρ αυτού.

Απο τη άλλη έχω τα βνύλια που έχω μεταφέρει σε dsd με απίστευτα αποτελέσματα αλλα και τις συγκρίσεις που έχω κάνει με εγγραφές του ιδιού σε 24/96 (ή μετατροπή του απο το DSD) και το αποτέλεσμα είναι σαφές υπέρ του DSD δηλαδή το ανάποδο..

Έτυχε πρόσφατα να πέσουν στα χέρια μου μερικά dsd άλμπουμ όχι απο Iso αλλα κατευθείαν απο την Sony (Acoustic Sounds Super Hi-Res Store) και το αποτέλεσμα ήταν αφοπλιστικά ρεαλιστικό και διάφανο που άν και δεν είχα τα ίδια σε Pcm να συγκρίνω πραγματικάσυγκλονίστικα απο αυτό που άκουσα κάτι που ομολογουμένως δεν το περίμενα..

Όπως καταλαβαίνετε είχα κάπως μπερδευτεί αρχικά με τα Iso αλλα τώρα μετά και την ακρόαση "ατόφιων" DSD αρχείων έχω αρχίσει να υποψιάζομαι οτι η διαδικασία ριπαρίσματος του DSD Layer απο τα SACD μέσω Ps3 ίσως να πάσχει κάπως σε ακρίβεια (αλλα bit perfect όπως οταν ριπάρουμε cd) και ίσως εκεί να οφείλονται εν μέρει οι σχετικά χειρότερες επιδόσεις του.

Αυτό δεν σημαίνει φυσικά οτι το ριπάρισμα των Sacd μας και η απελευθέρωση τους απο το φυσικό μέσο δεν είναι κάτι χρήσιμο ή οτι δεν ακούγονται φανταστικά, αλλα σίγουρα βοηθάει στο να κατανοήσουμε την υπεροχή του PCM όταν πρόκειται για αρχείο που έχουμε προμηθευτεί απευθείας απο το ηλεκτρονικό δισκοπωλείο και την σαφή του ποιοτική υποχώρηση όταν προκύπτει απο Sacd Iso σε σχέση με το πρωτότυπο (Sacd Iso)..

Τέλος οι εντυπώσεις μου απο τα DSD αρχεία που άρχισαν πλέον επίσημα να έρχονται στο φώς δείχνουν οτι το Format Aυτό τουλάχιστον δεν υστερεί σε τίποτα σε σχέση με τα πολύ υψηλής αντίστοιχα Pcm 24/176,4 - 24/192 τώρα αν έχει κάτι παραπάνω να πεί πρέπει να περιμένουμε να αυξηθεί η ποικοιλία των τίτλων ωστε να γίνουν οι απαραίτητες απευθείας συγκρίσεις.

Aυτά σαν τροφή για την σκέψη και συζήτηση - έρευνα εδώ στο νήμα
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Το DSD είναι Nice-to-have, είναι κερασάκι στην τούρτα, είναι ένα feature που θέλουμε μεν δεν είναι απαραίτητο δε.

Προσωπικά το ήθελα πρώτα από όλα για να καταφέρω να ξεφύγω από το sacd-player μου που ούτε κορυφαίο δεν ήταν ούτε η αγαπημένη μου συσκευή.
Πήρα backup όλα τα sacd μου και κατάφερα να έχω στο κύριο σύστημα μόνο ένα dac, πετώντας σε δεύτερο-υποδεέστερο σύστημα το sony-sacd-player μου.

Από εκεί και πέρα τα iso που παίρνουμε από ps3-ripping είναι ακριβή αντίγραφα, Totsipaki μην έχεις απορία για την ποιότητα τους, είναι ακριβή αντίγραφα.

Η ευκολία του να ταΐζεις το dac με το iso είναι τεράστια.

Παρόλο που έχω δοκιμάσει αρκετά πειράματα μετατρέποντας τα iso σε pcm, δεν υπάρχει κανένας λόγος ΙΜΗΟ εφόσον το dac παίζει dsd. Όντως υπάρχουν software που κάνουν μετατροπή , αλλά το θέμα είναι ότι φίλτρα και άλλες αποφάσεις που πρέπει να πάρει κανείς επηρεάζουν το αποτέλεσμα της μετατροπής, και μετά ψάχνουμε πιο ‛remaster’ μπορεί να είναι καλύτερο.
ΙΜΗΟ τα dsd σας κρατήστε τα σα dsd δεν υπάρχει τόσο ιδιαίτερος λόγος μετατροπής.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Yπάρχει άραγε τρόπος να εξαχθούν τα Stereo Tracks απο ένα Iso ώς χωριστά DSF ή DSD IFF Tracks ;..
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Yπάρχει άραγε τρόπος να εξαχθούν τα Stereo Tracks απο ένα Iso ώς χωριστά DSF ή DSD IFF Tracks ;..

φυσικά και υπάρχει
οχι οτι είναι τοσο χρήσημο ΙΜΗΟ
δες εδώ το command line εργαλείο:
http://sacd-ripper.googlecode.com/svn/trunk/readme

λ.χ.
Code:
$ sacd_extract -2 -p -c -i"Foo_Bar_RIP.ISO"
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Όχι όχι... εννοώ απο τα ήδη ριπαρισμένα ISO στον υπολογιστή μας αν υπάρχει τρόπος και όχι απο ps3
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Όχι όχι... εννοώ απο τα ήδη ριπαρισμένα ISO στον υπολογιστή μας αν υπάρχει τρόπος και όχι απο ps3

για τον υπολογιστή είναι το παρπάνω :)
στο pc to τρέχεις
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Απο ότι κατάλαβα πρόκειται για λογισμικό που το χειρίζεσαι με κώδικα διαδικασία με την οποία δεν ειμαι καθόλου εξεικοιωμένος χώρια που με τα πισι δεν τα πάω και τόσο καλά.. Δεν πειράζει, άς είναι απλά έλεγα μήπως καιυπήρχε κάποιος πρακτικός και εύκολος τρόπος να εξοικονομήσω λίγο χώρο στον σκληρό αφου τα πολυκάναλα Layer μου είναι άχρηστα.