Timelapse εξοπλισμός και προγράμματα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Παιδιά ήθελα να δοκιμάσω λίγο timelapse. Στα διάφορα howtos στο διαδίκτυο βλέπω ότι ουσιαστικά οι μέθοδοι είναι δύο, βίντεο και στη συνέχεια πείραγμα στην ταχύτητα (μπακάλικος τρόπος), ή φωτογράφηση κατά διαστήματα με απόλυτο έλεγχο των πάντων (σωστός τρόπος).


Για τον δεύτερο προτείνουν όλοι τη χρήση ενός intervalometer (κάποιοι άλλοι προτείνουν μοντιφιές σε calculators αλλά ποιός μπλέκει τώρα...)


Έχετε υπόψιν τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει αυτό το intervalometer για να δουλέψει σωστά σε μια T3i (600D)?

Έχω βρει κάποια στο amazon, όπως:

http://www.amazon.com/Rainbowimaging-TMC-Remote-Control-Series/dp/B008YCP9FC/ref=pd_sim_sbs_p_7

http://www.amazon.com/Neewer®-Shutter-Release-Control-Hasselblad/dp/B003Q9RERY/ref=cm_cd_ql_qh_dp_i

http://www.amazon.com/Cowboystudio-Timer-Remote-Control-Shutter/dp/B003PFYKGW/ref=pd_sim_sbs_p_9


...αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό που πρέπει να προσέξω.

Οποιεσδήποτε άλλες συμβουλές φυσικά απόλυτα επιθυμητές! :ernaehrung004:
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Timelapse εξοπλισμός

Ψάξε πρώτα στα forum του Magic Lantern για intervalometer - silent dng κλπ. δες τι υποστηρίζεται για το μοντέλο που έχεις και μετά αποφασίζεις .. μπορεί να την βγάλεις τζἀμπα :)
 

pap-x

Senior Member
17 September 2007
540
Θεσσαλονίκη
Re: Timelapse εξοπλισμός

Ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Magic Lantern έχει επιλογή για ιντερβαλόμετρο με πολλές παραμέτρους. Εγώ με αυτό έκανα το παρακάτω timelapse με την 550D:


Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο απλά πειραματιζόμουν. Ξεκινώντας με αυτό μετά μπορείς να προμηθευτείς sliders, rails κτλ για να έχεις κίνηση μέσα στο βίντεο αλλά ξεφεύγουν σε κόστος και δεν θα στο πρότεινα αν δεν το βλέπεις σοβαρά. Για αρχή πειραματίσου και δες κατά πόσο σου αρέσει. Επίσης μην ξεχνάς το γεγονός ότι το timelapse καταπονεί το κλείστρο και στην μηχανή σου που έχει γύρω στα 50000-70000 κλικς ζωή, τα 1500 κλικς για 1 λεπτό βίντεο δεν τα λες και λίγα. Επίσης πρέπει να μπορείς να αποθηκεύεις και όλα αυτά τα αρχεία (θα σου πρότεινα να μην τραβάς σε RAW) τα οποία θα φτάνουν τα 15GB για το 1 λεπτό βίντεο. Αυτά από μένα ελπίζω να σου έδωσα μια εικόνα...
 
Re: Timelapse εξοπλισμός

Ωχ αυτό πόνεσε λίγο... δηλαδή για ένα 5λεπτο timelapse που έχω στο μυαλό μου πρέπει να υπολογίζω κοντά στα 10 χιλιάδες κλικς (μαζί με τις αποτυχίες κλπ)?

Μάλλον πρέπει ν'αρχισω να σκέφτομαι τη λύση του video...
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Timelapse εξοπλισμός

Ωχ αυτό πόνεσε λίγο... δηλαδή για ένα 5λεπτο timelapse που έχω στο μυαλό μου πρέπει να υπολογίζω κοντά στα 10 χιλιάδες κλικς (μαζί με τις αποτυχίες κλπ)?

Μάλλον πρέπει ν'αρχισω να σκέφτομαι τη λύση του video...

Ανάλογα με το τι λήψεις θέλεις .. αν θέλεις 1/sec = 5Χ60 = 300 δεν είναι και τραγικό ..

Αν θέλεις πάρα πολλές λήψεις συμφέρει να μην ξοδεύεις ζωή απο το κλείστρο οπότε πας σε video ή στα silent DNG του Magic Lantern για ασυμπίεστο stream (ουσιαστικά είναι σύλληψη αυτού που δείχνει το Live view σε αρχείο RAW).
Eίχα διαβάσει οτι ξέρουν τον τρόπο να πάρουν όλη την ανάλυση του κάδρου (18Mp) σε εξη αντιγραφές του display buffer (σαν πανόραμα) αλλά ο αρχηγός (Α1ex) το θεώρησε πολύ εύκολο (και άρα αδιάφορο για αυτόν) και το άφησε να το προγραμματίσει κάποιος άλλος .. αλλά έμεινε εκεί .. ένα τσίγκλισμα θέλει ..
 

pap-x

Senior Member
17 September 2007
540
Θεσσαλονίκη
Re: Timelapse εξοπλισμός

Ανάλογα με το τι λήψεις θέλεις .. αν θέλεις 1/sec = 5Χ60 = 300 δεν είναι και τραγικό ..

Αν θέλεις πάρα πολλές λήψεις συμφέρει να μην ξοδεύεις ζωή απο το κλείστρο οπότε πας σε video ή στα silent DNG του Magic Lantern για ασυμπίεστο stream (ουσιαστικά είναι σύλληψη αυτού που δείχνει το Live view σε αρχείο RAW).
Eίχα διαβάσει οτι ξέρουν τον τρόπο να πάρουν όλη την ανάλυση του κάδρου (18Mp) σε εξη αντιγραφές του display buffer (σαν πανόραμα) αλλά ο αρχηγός (Α1ex) το θεώρησε πολύ εύκολο (και άρα αδιάφορο για αυτόν) και το άφησε να το προγραμματίσει κάποιος άλλος .. αλλά έμεινε εκεί .. ένα τσίγκλισμα θέλει ..

Αν θέλει το τελικό βίντεο να έχει 5 λεπτά διάρκεια θέλει 5*60*24=7500 κλικς. Με 300 φωτογραφίες έχεις βίντεο διάρκειας 12 δευτερολέπτων.
Ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις πάντως για αποθήκευση από το love view μακάρι να ασχοληθεί κάποιος και να το υλοποιήσει.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Timelapse εξοπλισμός

Το ότι το βίντεο έχει 24 καρέ το δευτερόλεπτο, δεν σημαίνει πως πρέπει να τραβήξουμε και 24 φωτογραφίες για κάθε δευτερόλεπτο βίντεο. Αφού ούτως ή άλλως κατά διαστήματα τραβούμε, οπότε δεν τίθεται καν θέμα ομαλότητας της κίνησης. Δίχως να ασχολούμαι με βίντεο, φαντάζομαι πως μια χαρά θα κάνουν και τα μισά.

Επίσης, η ζωή του κλείστρου για το συγκεκριμένο μοντέλο, τοποθετείται από την Canon στις 100.000 λήψεις. Στην πράξη πιάνουν παραπάνω, εξ όσων γνωρίζω.
 
Re: Timelapse εξοπλισμός

Αυτός εδώ πάντως χρησιμοποιεί κοντά 44 καρέ / δευτερόλεπτο. (Κι αυτός με 600D)

http://vimeo.com/76813467

Δεν ξέρω τελικά πόσο χρειαζόμαστε, η αλήθεια είναι ότι σε μερικά timelapses η κίνηση είναι πολύ smooth, χωρίς βέβαια αυτό να είναι και απόλυτος στόχος.

Είναι εξαιρετικό πάντως αυτό το βιντεάκι.
 
Last edited:
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Timelapse εξοπλισμός

Μωρε εγώ μπερδεύτηκα, δεν κατάλαβα οτι θές να παραξεις 5λεπτο βιντεο αλλά να καλύψεις ενα πενταλεπτο γεγονός :)

Κανονικά για να το παίξεις σε youtube - vimeo το καλύτερο είναι να έχεις 30 καρέ ανα δευτερολεπτο αναπαραγωγής, αυτά είναι το κανονικά fps τους. Γίνεται και με 24 χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα .. τα λιγότερα θα δώσουν αντιληπτά σκαλώματα στην κίνηση νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος.

Τώρα πως θα προέλθουν αυτά τα καρέ .. δεν είναι υποχρεωτικό να είναι όλα μανίσια (frame interpolation) .. και βέβαια παίζουν και τεχνικές deflicker - smoothing για καλύτερο αποτέλεσμα.

Εχεις διάβασμα .. :)
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Timelapse εξοπλισμός

Εγω με το iPhone έχω κανει κανα δυο, με το Timelapse HD App. Προφανώς δεν φτάνει την ποιότητα που παίρνεις απο DSLR αλλά για πειραματισμούς στα γρήγορα καλό είναι.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Timelapse εξοπλισμός

Εγω με το iPhone έχω κανει κανα δυο, με το Timelapse HD App. Προφανώς δεν φτάνει την ποιότητα που παίρνεις απο DSLR αλλά για πειραματισμούς στα γρήγορα καλό είναι.

Υπάρχει και η εφαρμογή iMotion HD η οποια είναι προσωρινά δωρεάν, οποτε όσοι ενδιαφέρεστε, σπεύσετε:

https://itunes.apple.com/en/app/imotion-hd/id421365625?mt=8
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Timelapse εξοπλισμός

125.000 λήψεις .. απο αυτές χρησιμοποιησε 20,000 καρέ

http://www.lightalivephotography.com/wyoming-wildscapes-ii

ενδιαφέρουσα "λεπτομέρεια" οτι δεν τον βόλεψαν τα sRAW της Canon που προτείνει το tutorial στο #6.

125,000 λήψεις είναι σχεδόν ολόκληρη η ζωή ενος κλείστρου της σειράς .. αρα θέλεις λήψεις χωρίς κλείστρο .. χμμ λήψεις live view με ηλεκρονικό κλείστρο φαίνεται σαν λύση .. αλλά αυτό τρώει μπαταρία και ανεβάζει και θερμοκρασίες -θόρυβο .. το Magic Lantern νομίζω κλείνει την οθόνη στο ενδιάμεσο των λήψεων και γλυτώνεις απο τους σχετικούς μπελάδες !!.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Timelapse εξοπλισμός

Εγώ πάντως προτείνω μια φθηνή nikon 1 j1 που έχει timelapse, ηλεκτρονικό κλείστρο και μικρό μέγεθος. Και μια 2η μπαταρία και είμαστε οκ. Την έχω και το έχω δουλέψει 2-3 φορές, μια χαρούλα.
 
Re: Timelapse εξοπλισμός

!!

Έχω στα χέρια μου (περίπου) μια J1, δεν ήξερα ότι έχει dedicated timelapse mode! Θα το δοκιμάσω σίγουρα, τουλάχιστον για να μην καταπονώ την Canon στα πειραματικά αρχικά στάδια.

Και μετά Magic Lantern, ψάξιμο, διάβασμα και καλή δύναμη!