άλλο ένα "synology DS3612xs" NAS: ATOM D510MO & XPEnology

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
h/w:
Intel D510MO (Atom D510 @ 1.66GHz, 2c/4t)
2GB RAM / 800MHz
PicoPSU 90W + power brick 80W
2TB WD Green ( +1TB ακόμα αν όλα πάνε καλά)
Προσωρινά σε ένα κουτί ΤΤ SD100 mini.
κόστος μέχρι αυτή τη στιγμή: 0 (προϋπήρχαν όλα)

s/w:
XPEnology DS3612xs DSM 4.3 build 3810++ (repack v1.0) (κρατήθηκα με τρομερή προσπάθεια για να μην βάλω απευθείας το DSM 5.0 beta)

οδηγοί:
http://xpenology.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=17
http://forums.overclockers.co.uk/showthread.php?t=18528018

Συνολικός χρόνος που χρειάστηκα: περίπου 10 λεπτά.
Για την ώρα κάνει scan τον δίσκο. Νεότερα σύντομα...
Πρώτη εντύπωση ότι τα specs είναι overkill, ram 5% και cpu 10% έχω.. θα δείξει βέβαια καλύτερα όταν αρχίσω και του ενεργοποιώ πακέτα... :fahne90:

(ζήλεψα το αντίστοιχο project με τον ΗΡ Ν54L... :ADFAD2: :a0210: )
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ωραίος! Ψήνομαι πολύ άσχημα να πάρω ένα hp54 και ένας από τους λόγους είναι το xpenology. Αν μπορείς ανά τακτά χρονικά διαστήματα ενημερώνει μας για τι προβλήματα σντιμετωπιζεις και τι δεν δουλεύει. Έχω ήδη ένα 212j και το λατρεύω, αλλά το hardware του είναι για τα πανηγύρια
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Ευχαρίστως... φαντάζομαι ότι ακόμα και αυτό το ΑΤΟΜάκι είναι 10άδες φορές ισχυρότερο από τον μονοπύρηνο ARM του 212j... αν στηθούν όλα φυσιολογικά και το μάθω και λιγάκι (καθότι δεν είχα ποτέ "φυσιολογικό" NAS), θα πω και περισσότερες λεπτομέρειες... δείχνει πάντως να δουλεύει λες και είναι πραγματικό synology...


υγ. κανά κουτάκι δεν μπορώ να βρω μικρό, σε αντίστοιχη λογική και μέγεθος όπως των 2bay ΝΑS...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Διάβασα τα threads που βρήκα αλλά δεν είμαι σίγουρος για κάτι και ήθελα να ρωτησω αν το πετυχες πουθενά εσύ. Όταν θέλεις να αναβαθμίσεις DSM, προφανώς περιμένεις την ειδική εκδοση που βγάζει το xpenology. Κανένα πρόβλημα. Αυτή γίνεται εγκατάσταση πανω στην παλια (στον σκληρό που έχει το OS) και τα δεδομένα μένουν ανέπαφα (στους άλλους σκληρούς); ευχαριστώ πολύ!
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: άλλο ένα "synology DS3612xs" NAS: ATOM D510MO & XPEnology

Διάβασα τα threads που βρήκα αλλά δεν είμαι σίγουρος για κάτι και ήθελα να ρωτησω αν το πετυχες πουθενά εσύ. Όταν θέλεις να αναβαθμίσεις DSM, προφανώς περιμένεις την ειδική εκδοση που βγάζει το xpenology. Κανένα πρόβλημα. Αυτή γίνεται εγκατάσταση πανω στην παλια (στον σκληρό που έχει το OS) και τα δεδομένα μένουν ανέπαφα (στους άλλους σκληρούς); ευχαριστώ πολύ!

και εγώ είδα μερικά πραγματάκια σχετικά, αλλά δεν έμεινα εντελώς σίγουρος... γι'αυτό και η τόση σκέψη αν θα έβαζα τελικά 4.3 stable ή 5.0 beta...
Πιστεύω το καλύτερο θα ήταν να περιμένει λίγο κάποιος, και να βάλει xpenology 5 stable απευθείας, όταν αυτό θα είναι διαθέσιμο... νομίζω είναι και το πιο ασφαλές... Νταξ εγώ για παιχνίδι το φτιάχνω τώρα, τα data μου υπάρχουν έτσι κι αλλιώς αλλού (και backup επίσης αλλού τουλάχιστον τα κρίσιμα). Αν επιτύχει το project, ίσως γίνει στο μέλλον αυτό το backup-machine...

====
και μερικές ερωτήσεις... γενικότερα τα synology, μπορούν να ανοίξουν, να πάρουν backup από άλλους win PCs μέσα στον εσωτερικό τους δίσκο, και να ξανακλείσουν? Πως? δεν μπορώ να το βρω γμτ...!!! Μόνο το ανάποδο βλέπω... από τον εσωτερικό τους αλλού...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ναι γίνεται αλλά πρεπει να παίξεις λίγο με τα schedules. Είμαι από κινητό, αν δεν βγαλεις άκρη τα γράφω αργότερα αναλυτικά. Ψάξε το backup app για windows.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: άλλο ένα "synology DS3612xs" NAS: ATOM D510MO & XPEnology

Ναι γίνεται αλλά πρεπει να παίξεις λίγο με τα schedules. Είμαι από κινητό, αν δεν βγαλεις άκρη τα γράφω αργότερα αναλυτικά. Ψάξε το backup app για windows.

αρα αυτό που λέω δεν μπορεί να γίνει έτσι κι αλλιώς από το ίδιο το "synology"? (η οποιοδήποτε άλλο NAS?) Πρέπει ο άλλος υπολογιστής να τρέχει την διαδικασία και να του pushάρει τα data? Εαν είναι έτσι.. την πατήσαμε (ουσιαστικά δεν μου κάνει διαφορά αν είναι xpenology ή nas4free/freenas κλπ, αφού πάλι εγώ θα πρέπει να φροντίζω να ανοίγω το 2ο μηχάνημα, να επιβλέπω την διαδικασία, και μετά να το ξανακλείνω... Το πρώτο είναι 24x7 ανοιχτό, το 2ο θα ήθελα να ανοίγει με κάποιο schedule το βράδυ και να μου τραβάει αλλαγές -συγχρονισμό δλδ σε ότι έχει αλλάξει- και να ξανακλείνει... ίσως να ζητάω και πολλά δεν ξέρω)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Τώρα κατάλαβα τι θέλεις να κανείς. Νομίζω ότι δεν γίνεται αυτό με τον τρόπο που θέλεις. Μόνο αν έχεις συγχρονισει με schedules. Δηλαδή να κανεις wake up on time τα PC, να τρέχει το synology backup και μετά να κανείς hibernate μετά από κάποια ώρα inactivity. Μπορείς επίσης να ανοίγει και να κλείνει το synology βάσει προγράμματος.

Οπότε κοινώς γίνεται αυτό που λες άλλα θέλει λίγο να σκεφτείς και να συγχρονισεις τα μηχανήματα. Και ναι, τα data γίνονται push από τα PC
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: άλλο ένα "synology DS3612xs" NAS: ATOM D510MO & XPEnology

Σε αυτό το pc θα μπορουσες να εγκαταστησεις το λογισμικο της synology?


http://www.you.gr/proionta/ypologis.../branded-pcs/mini-pc-intel-nuc-boxdn2820fykh0

χλωμό το κόβω, είναι πολύ φρέσκο σαν hardware, και λίγο καιρό στην αγορά, δεν νομίζω ότι έχουν προλάβει να ενσωματώσουν τους drivers του στο xpenology..

βέβαια μπορείς να κάνεις κανα google search να δεις αν βγάζει τίποτα... Εγώ πριν ξεκινήσω, είχα βρει 2-3 σελίδες που ανέφεραν το δικό μου Μ/Β με xpenology...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: άλλο ένα "synology DS3612xs" NAS: ATOM D510MO & XPEnology

@lykman αν συνδέσεις πανω USB drive το βλέπει μέσα από το DSM?

έχω μείνει λίγο πίσω με τις δοκιμές μου λόγω χρόνου, αλλά είναι και αυτό κάτι που θέλω να δοκιμάσω... (ίσως το κάνω κάποια στιγμή στα γρήγορα)

το γενικότερο "πρόγραμμα" (με το επονομαζόμενο και lykstation) έχει ως εξής:

-> να βρεθεί το πραγματικό mac address, γιατί χωρίς αυτή την ενημέρωση στα default στοιχεία του xpenology, δεν παίζει το WoL (για να γίνει αυτό πρέπει να μπουτάρει με κάποιο άλλο λειτουργικό, άρα έχουμε λίγο ιστορία εδώ, πιθανά θα αναλάβει δράση κάποιο linux-live-usb για να μην ανοίγω κουτί να αποσυνδέω δίσκους κλπ)

-> να μπει DSM5.0b, καθώς απέτυχε η προσπάθεια για αναβάθμιση από το DSM4.3->DSM5.0b. Δεν έχω σοβαρά data ακόμα στους δίσκους, οπότε δεν με απασχολεί να τα ξαναφτιάξει από την αρχή όλα... Εδώ όμως μάλλον δεν θα αποφύγω την αποσύνδεση δίσκου, καθώς το synology assistant βλέπει το σύστημα σαν ενεργό, και δεν πάει να το ξαναστήσει από την αρχή (ώστε να του βάλω το DSM5 αυτή τη φορά)...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
ε οχι ΔΕΝ ΣΕ ΣΥΓΧΩΡΟΥΜΕ! :twoguns:

εννοειται σε ευχαριστουμε που καθεσαι και κανεις δοκιμες και γραφεις τις εντυπωσεις σου. Στη συνεχεια (σαν να μην εφτανε αυτο) σε βομβαρδιζουμε και με τις δικες μας ερωτησεις και καθεσαι και κανεις ΚΑΙ τις δικες μας δοκιμες (που θα θελαμε να κανουμε) και γραφεις και τις απαντησεις!

Πριν λιγο καιρο ειχα πεσει πανω σε αυτο http://forum.synology.com/wiki/index.php/How_to_add_a_second_pre-formatted_drive_to_your_NAS_to_copy_data_from/to το οποιο ισως ειναι χρησιμο μετα που θα κανεις το update σε dsm 5. Ειναι ομως για 2ο σκληρο. Οποτε κοινως θα χρειαζεται και ενας "1ος" που θα φαει το wipe. Αν δουλευει αυτο στο xpenology ισως ειναι ενας "ασφαλης" τροπος να κανεις update, με την προοπτικη βεβαιως οτι τα δεδομενα χωρανε σε εναν σκληρο.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: άλλο ένα "synology DS3612xs" NAS: ATOM D510MO & XPEnology

δεν ξέρω για αυτό αλλά μόλις τελείωσα την εγκατάσταση σε αυτό http://www.you.gr/proionta/ypologis...uest-mini/quest-mini-pc-slim-i20-pd-r-freedos και τρέχει μια χαρά

4.3 ή 5.0b?
Ουσιαστικά ίδιο h/w με το δικό μου έχει (ΑΤΟΜ D510 και αυτό). Κοίτα να δεις που ξαναβρήκαν ζωή οι ΑΤΟΜς... :firstprize:
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: άλλο ένα "synology DS3612xs" NAS: ATOM D510MO & XPEnology

4.3 ή 5.0b?
Ουσιαστικά ίδιο h/w με το δικό μου έχει (ΑΤΟΜ D510 και αυτό). Κοίτα να δεις που ξαναβρήκαν ζωή οι ΑΤΟΜς... :firstprize:

5.0b,για αυτό το αγόρασα,είχα αυτό http://www.e-shop.gr/product?id=PER.908602 και δεν έπαιζε