ΒΕΛΤΙΩΣΗ TECHNICS SL 1200 MK2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

THANOS58

New member
30 January 2013
11
Γειά σας,
Με δεδομένο ότι είναι χρησιμοποιημένο ελάχιστα, και βγήκε από το κουτί του το 2008, θα ήθελα να το κρατήσω και να το βελτιώσω χωρίς να ξοδέψω μια περιουσία... Αν ήμουν στο New Jersey, θα πήγαινα ασυζητητί στην KAB, εδώ όμως δεν ξέρω ποιος θα έκανε πραγματικά καλή και προσεκτική δουλειά στη ανακαλωδίωση κυρίως, καθώς και να μου παραγγείλει και να βάλει το fluid damper της KAB (δεν έχω πιστωτικές κάρτες). Έχω ειδική αντικραδασμική βάση, κι έτσι δεν χρειάζονται έξτρα ποδαράκια. Πληροφορίες και υποδείξεις/συμβουλές πολύ καλοδεχούμενες, ειδικά απ' όσους έχουν ήδη κάνει κάτι ανάλογο!
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ο λόγος που θες να το "βελτιώσεις" είναι ποιος?

Κατά την γνώμη καλύτερα είναι τα λεφτά αυτά να τα επενδύσεις σε μια πολύ καλή κεφαλή/headshel και στην σωστή τοποθέτηση του πικάπ επάνω σε βάση (είπες ότι έχεις αλλά δεν είπες τι ακριβώς...).

Τι phono stage έχεις και σε τι σύστημα παίζει?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Τι κεφαλη εχει?
Τι δεν σου αρεσει και θα ηθελες να βελτιωθει?
Τι phono εχεις?Επισης το υπολοιπο συστημα?
Οταν λες ανακαλωδιωση εννοεις το καλωδιο η εσωτερικα τον βραχιωνα?
Ποσα θα ηθελες να ξοδεψεις?
 
Last edited:

THANOS58

New member
30 January 2013
11
Ευχαριστώ για την πρώτη προσέγγιση! Παίζουν δύο κεφαλές: Η Stanton 881 mkIIs, και για πιο γενική χρήση η Shure M97xe, μάλιστα έχω και για τις δύο αναπληρωματικές γνήσιες βελόνες. Το σήμα πάει κατ' ευθείαν στον ολοκληρωμένο McIntosh MA 6500 που έχει πολύ καλό phono input για κεφαλές ΜΜ. Έχω σε πολύ μεγάλη υπόληψη τα ΜΚ2 γενικά. Το υπόλοιπο σύστημα:

Πηγές, Meridian 507 cdp, Yamaha HDD1500 cdr, Nakamichi Dr10 cassette recorder, Denon 1500 tuner.
Ηχεία, Harbeth SHL5
Καλώδια παντού Kimber (ηχείων 12TC), φίλτρο-σταθεροποιητής Exact Power EP15.

Η προδιάθεση βελτίωσης έρχεται από ενημέρωση, δεν έχω ακούσει "πειραγμένο¨1200 μέχρι τώρα... Και δεν έχω δοκιμάσει και άλλο ΤΤ στο σύστημά μου... Οπότε λαμβάνω σοβαρά υπόψη γνώμες από σχετική εμπειρία, ειδικά από μέλη του φόρουμ που έχουν σοβαρή γνώση από παρόμοια set-ups...

Για λεφτά σκεφτόμουν όχι πάνω από 300€. Ανακαλωδίωση εννοώ ότι κάνει και η ΚΑΒ, δηλαδή καλύτερα καλώδια βραχίονα έως και τα RCA βύσματα. Βέβαια δεν ξέρω αν το όλο εγχείρημα θα αποδώσει ακουστές και ικανοποιητικές διαφορές... Εικάζω..

Ευχαριστώ εκ προτέρων!

Θάνος
 
Last edited:

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Οι κεφαλές πολύ γνωστές σε μένα, και έχω και μια 881S με την Μκ2 βελόνα... πολύ καλή κεφαλή αλλά υπάρχει χώρος για βελτίωση, ειδικά εάν επάνω στην Shure που ήδη έχεις βάλεις μια Jico SAS βελόνα. Στην 881 αν βάλεις SAS πιθανώς να γίνει πολύ επιθετική...

Προσωπικά θα δοκίμαζα πρώτα μια Jico SAS στην Shure, που θα σου πάει στα 120 ευρώ με μεταφορικά, και μετά θα ψαχνόμουν να δω τι μου αρέσει και τι μου λείπει από το σύστημα.

McIntosh και Harbeth πολύ καλά και τα δύο, αλλά τους αξίζει μια πολύ καλύτερη βινυλιακή πηγή.

Δεν μας είπες τι είναι αυτό που σου αρέσει στην αναπαραγωγή των δύο αυτών κεφαλών και τι δεν σου αρέσει για να έχουμε έναν μπούσουλα...

Υποθετικά αν πουλήσεις το Technics και τα λεφτά της αναβάθμισης τα βάλεις μαζί, παίρνεις ένα πολύ καλό μεταχειρισμένο πικάπ, υψηλότερων αξιώσεων από το Mk2...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Συμφωνω με οσα σου ειπε ο Κρις.
Πολυ ωραιο το συστημα,θα ελεγα πολυ κοντα στα γουστα μου :)
Ξεκινωντας απο το οτι ο ενισχυτης σου εχει εισοδο μονον για κεφαλες ΜΜ θα ελεγα και γω οτι μια JICO SAS για την 97xE σχεδον επιβαλλεται οπως και ενα "καλυτερο" κελυφος για τον βραχιωνα σου,κατι απο audio-technica,ADC χαμηλης μαζας (οχι πανω απο 6-7 γρ)
Aν εχεις την ευκαιρια δοκιμασε κανενα διαφορετικο ματ στο πλατω.
Αν πας για βελονα SAS ρυθμισε την οσο γινεται καλυτερα-
(πολυ σημαντικο για να παρεις τα μεγιστα), κανε τις ακροασεις σου και δες τι δεν σου αρεσει απο εκει και περα.
Γενικα πιστευω θα μεινεις ευχαριστημενος,αν ομως θελεις κατι περισοτερο,τοτε οπως λεει ο Κρις, ισως θα πρεπει να σκεφτεις και ενα καλυτερο πικαπ.

http://stylus.export-japan.com/prod...cts_id=1526&osCsid=s47ljqslj3r77c7nvhiubj3fa3
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Θάνο (εάν υποθέτω σωστά απο το nickname) στα ίδια πλαίσια με την απάντηση του Χρήστου και του Παναγιώτη,
κινούμαι και εγώ. Υπήρξα σε ανάλογο προβληματισμό με σένα, κατά το παρελθόν, όντας κάτοχος του mk2 και
ψάχνομουν να βρώ τί μου φταίει...(και με παραπλήσιο εξοπλισμό απο τον δικό σου)

Οπότε αυτό που έκανα, ήταν μια άμεση σύγκριση του mk2 με κάποιο άλλο πικάπ (παραπλήσιας κατηγορίας τιμής),
με αποτέλεσμα να μου αρθούν όλοι οι δισταγμοί και οι απορίες στο τί έπρεπε να κάνω.

Επίσης, ενα πράγμα το οποίο καλοπροαίρετα μου θέτανε προς προσοχή, ήταν και συμφωνώ απόλυτα με αυτό,
οτι το mk2, καλό θα ήταν εάν το κρατούσα, να το κρατούσα στην εντελώς εργοστασιακή του μορφή, καθώς
με αυτόν τον τρόπο θα κρατούσε την όποια συλλεκτική αξία, τη δυνατότητα για μελλοντική πώληση, αλλά και
τον ηχητικό χαρακτήρα του...

Ωστόσο επειδή θεωρώ οτι τα μηχανήματα είναι για να παίζουν μουσική( και όχι γραμματόσημα), δόθηκε στον
επόμενο κάτοχο, που το τίμησε δεόντως και εμείς (εγώ και αφεντιά μου) προχωρήσαμε προς νέες αγορές.

Για να καταλήξω στην πρόταση μου, οπωσδήποτε πάρε μια sas για την shure που έχεις σε πρώτη φάση
και έπειτα προσπάθησε να δοκιμάσεις κάποιο άλλο ή άλλα πικάπ στο σύστημα σου, για να σου λυθούν οι όποιες
απορίες και να καταλάβεις τί πραγματικά ζητάς και τί σου λείπει.

Καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Για να καταλήξω στην πρόταση μου, οπωσδήποτε πάρε μια sas για την shure που έχεις σε πρώτη φάση

Ναι , αυτο ειναι απο τα σημαντικα βηματα,διοτι πρωτον ακομη κι αν αλλαξει πικαπ η Μ97SAS θα ανταποκριθει εξαιρετικα και δευτερον (imo) θα ειναι σε πληρη αρμονια μουσικα με την φιλοσοφια του συστηματος του
 

THANOS58

New member
30 January 2013
11
Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους! Δεν ήξερα ότι η Jico "σπρώχνει" τόσο μπροστά τον ήχο μιας Μ97xe με την δική της βελόνα... Αλλά νομίζω πως πριν κάνω επέμβαση σε Μκ2, η δύσκολη συμβουλή αντικατάστασης του Μκ2 με κάτι πιο -αν θέλετε- χαιφιντελίστικο, είναι η πιο ...προκλητική! Βέβαια ο συνδυασμός της τρομερής του κατασκευής και των ευκολιών ρυθμίσεων που έχει, μαζί με την -on the fly- αλλαγή κεφαλής που μπορώ και κάνω, με προβληματίζουν... Τι υπάρχει εκεί έξω που να μπορεί να κάνει καλύτερο παίξιμο, με τέτοια κατασκευάρα και ρυθμίσεις, και να μην σκάσω τετραψήφιο αριθμό ευρώ; Αυτός είναι ο λόγος που σκεφτόμουν να το κρατήσω και να το βελτιώσω... Σίγουρα θα ήθελα να χρησιμοποιώ και τις δύο μου κεφαλές, και για να μην φτάσω στο να αγόραζα έναν SME ( πολλάααα λεφτάαα...), το μόνο ΤΤ που ξέρω ότι μπορεί και αλλάζει κέλυφος είναι το Dual 505 ή 460... Αλλά ΜΚ2 σε ποιότητα κατασκευής δεν είναι, δηλαδή δεν το πιάνει σε ακρίβεια στροφών, δεν έχει VTA, κ.ο.κ. Πάντως άκουσα σε σπίτι κολλητού ένα CS 460 με την ΟΜ 10, σεταρισμένο με ολοκληρωμένο παλιό Luxman A-331 και ηχεία βάσης B & W 602S3, και εντυπωσιάστηκα πολύ. Αν έχετε να προτείνετε κάτι που να μου δώσει λύση, έστω και με κάποιους συμβιβασμούς στις ευκολίες χρήσης/ρυθμίσεων σε σχέση με το Μκ2, είμαι όλος αυτιά...

Θάνος - Ευχαριστώ
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Τωρα αλλαζει το πλανο.Οταν λες οχι τετραψηφιο νουμερο,να πουμε μεχρι 999 ?
 

THANOS58

New member
30 January 2013
11
Τωρα αλλαζει το πλανο.Οταν λες οχι τετραψηφιο νουμερο,να πουμε μεχρι 999 ?

Εεεε, ναι εντάξει, βέβαια προυποτιθεμένου ότι θα φύγει το 1200 (κυριολεκτικά έχει παίξει το πολύ 20 ώρες)... Αλλά θα κρατήσω οπωσδήποτε την 881mkIIS, αν είναι να κρατήσω την μία κεφαλή από τις δύο, εφόσον δεν βρίσκουμε άκρη στο να χρησιμοποιώ αποσπώμενο κέλυφος... Ξέχασα να σου απαντήσω για την αντικραδασμική βάση, που δεν είναι άλλο από το ίδιο το ράφι του ρακ (δεν βγαίνει πια), και το οποίο πατάει σε ακίδες περιμετρικά στην εσοχή που κάθεται. Οπότε δεν φοβάμαι πιθανό ...σαματά, ακόμα και από ένα Rega (καλά πάει το μυαλό μου;)...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Ειναι μεσα στα υποψηφια.....χαχαχα

Ο πιο φτηνος καινουργιος βραχιωνας με αποσπωνενο κελυφος που μπορω να σκεφτω ειναι ο JELCO SA250S και 750.
To ποιο θα ειναι το πικαπ δυσκολευει,εκτος κι αν οπως λες πας σε ολοκληρωμενη λυση τυπου rega κλπ.
Να το ψαξουμε λιγο και τα λεμε
 
Last edited:

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Θάνο σε αυτό που λές (δλδ για τις ευκολίες ρυθμίσεων και παραμετροποίησης του πικάπ) σε κατανοώ απόλυτα,
καθώς το mk2 φαντάζει (και ενδεχομένως είναι) κορυφή και είναι κάτι που μου λείπει και εμένα, μετά την πώληση του.

Ωστόσο, θεωρώ χωρίς να έχω τις γνώσεις, αλλά μόνο ακουστικές εμπειρίες, οτι η σωστή ρύθμιση (όσο και εύκολη να είναι
ως διαδικασία βάση ευκολιών που παρέχει ο βραχίονας) πρέπει να ακολουθεί κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές, οι οποίες
απαιτούν ειδικά εργαλεία και λεπτούς χειρισμούς (τα οποία στην παρούσα φάση προσωπικά δεν τα κατέχω).

Το αποτέλεσμα δε της σωστής ρύθμισης, εξασφαλίζει καλύτερο αποτέλεσμα στην αναπαραγωγή, όχι μόνο ακουστικώς αλλά
απο λειτουργικής απόψεως, εξασφαλίζοντας με αυτόν τον τρόπο την μακροβιότητα των κεφαλών και των βινυλίων.

Οπότε το μειονέκτημα της μή άμεσης παραμετροποίησης του πικάπ (απο εμένα προσωπικά), θεωρώ οτι αντισταθμίζεται
απο την ανάγκη για το σετάρισμα και της ορθής χρήσης - συντήρησης απο κάποιο ειδικό...αυτά τα ολίγα απο εμένα.

Επιμένω, οτι προσπάθησε μέσα απο αγγελίες, ή γνωστούς του χώρου να ακούσεις οτι μπορείς, για να αποκτήσεις εμπειρίες
και να βρείς αυτό που θα σου ταιριάξει καλύτερα...(με ή χωρίς το Mk2), καθώς όπως έλεγε και ενας φίλος μου 2 πικάπ
παίζουν οπωσδήποτε καλύτερα απο 1...!!! χαχαχα
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
καθώς όπως έλεγε και ενας φίλος μου 2 πικάπ
παίζουν οπωσδήποτε καλύτερα απο 1...!!! χαχαχα

Γιατι οχι ? :ernaehrung004:

Αυτη την στιγμη πανω στο δωματιο εχω μου φαινεται 5-6 :flipout:

Για το υπογειο μην ρωτησεις.....γιατι μαλλον πανε για εξαρτηματα :laugh:
 

THANOS58

New member
30 January 2013
11
Λοιπόν αγόρια, κι εγώ θάθελα από δυό και τρία μαραφέτια για να παίζω όπως μου αρέσει...! Αλλά προέρχομαι από 4 χρόνια ανεργία, μόλις έπιασα μια δουλειά με μισθό το ένα τρίτο απ' ότι έπαιρνα το 2007, βράσε όρυζα δηλαδή... Άρα για την ώρα κάθομαι φρόνιμα στην στενότητά μου, και ήρεμα και με ρέγουλα ζητάω ακρόαση σε μεταχειρισμένα ή προσφορές, εφόσον κάποιος συγκατατίθεται... Διότι αποκλείεται να δώσω το Μκ2 τυφλοσούρτη και μετά να αγοράσω κάτι -με τσίμα-τσίμα τα οικονομικά μου, χωρίς να τόχω ακούσει... Κοινώς, υπομονή και προσοχή. Δυστυχώς λόγω αφραγκίας έδωσα σε πολύ χαμηλή τιμή ένα κυριολεκτικά καινούργιο 1200GLD κεφαλωμένο με Shure V15VxMR καινούργια κι αυτή. Τα λεφτά πήγανε σε χρέη, έμεινα με το Μκ2 το ασημί... Η τέλεια επιλογή θα ήταν κάποιο απλό αλλά εξαίρετο πλατό με έναν SME 309 MKII, ή κάπως έτσι... Ένα Thorens TD 350 ας πούμε... Σε rosewood γυαλιστερή λάκα ας ξαναπούμε, το άτιμο... Αχ βαχ... Για την ώρα κύπτω ταπεινώς την κεφαλή και περιμένω να μαζέψω τίποτα παραπάνω ψιχία, αν δεν με ξεκάνει ο Γιαννοστουρνάρας ο αχόρταγος! Πάντως θα το ήθελα πολύ το προαναφερόμενο σετ... Να μαζέψω κανα τεσσάρι που κάνει; Θα φάει τρία-τέσσερα χρονάκια, είμαι ήδη 55 ετών, δεν ξέρω τι θα γίνει αύριο... Αλλά ας μην αγχώνομαι, αρκετά προβλήματα υγείας μου δώρισε το στρες και η δυστυχία της ανεργίας... Να είστε όλοι πολύ-πολύ καλά, και οι ιδέες και συμβουλές σας πολύτιμες!
Θάνος -Ευχαριστώ
 
Last edited:

pelopis85

AVClub Enthusiast
19 December 2007
716
Μη στενοχωριέσαι!παρε αρχικά τη jico sas που σου πρότειναν οι άλλοι φιλοι και η αλλαγη πλατώ έρχεται εν καιρω
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ναι... τώρα που γνωρίζουμε την κατάσταση... πας για Jico SAS επάνω στην Shure, και βλέπεις μετά τι θα κάνεις...

Είμαι σίγουρος ότι θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα -bye-
 

wias

New member
7 January 2010
22
Καλησπέρα.
Συγνώμη που «ανασταίνω» ένα λίγο πεθαμένο αλλά ενδιαφέρον thread, αλλά ήθελα να ρωτήσω μηπως καποιος εχει άποψη για το εξής ερώτημα:

Σαν σύγκριση, μια Denon DL-160 ή ο συνδυασμός Jico SAS επάνω στην Shure M97XE, είναι καλύτερη επιλογή? (μιλώντας πάντα για το συγκεκριμένο πικαπ -technics mk2- χωρίς modifications)
————
Γενικά ψάχνω να αγοράσω μια βελόνα για το συγκεκριμένο πικαπ, όποτε κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη... Η παλια Denon-DL160 μάλλον πνεει τα λισθια μιας και ακούγεται οπως η (ακόμα πιο παλια) Stanton D680.

Χρηματικό όριο δεν θέτω, γιατί μπαίνει αυτόματα κάποιο, λόγο του πικαπ (δλδ φαντάζομαι ότι μια βελόνα 1000+ προφανως θα είναι overkill για το συγκεκριμένο πικαπ 😄). Απο μουσική, το μεγαλύτερο κομμάτι της δισκοθήκης είναι rock (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό)...

Θα με ενδιέφεραν οι προτασεις σας, είμαι νεος στο φόρουμ, σας ευχαριστώ εκ των προτερω.

Αααα, το υποκοιπο σύστημα είναι το εξης:
Ενισχυτής Vincent sv236
Phono Stage Rotel RQ970BX
Ηχεία Danish Physics .3