4DX Cinema

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Τιμή εισιτηρίου για ταινία 3D σε 4DX Cinema: 9 ευρώ.

Cinema City uses the highest quality projection equipment from the Belgian manufacturer Barco and from KINOTON and Christie, guaranteeing a sharp and crisp picture.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Χώρες όπου υπάρχουν 4DX cinemas:

theaters_map.gif
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Ξεκινώντας από το τέλος:

1. Θα προτιμούσα νορμάλ αίθουσα κινηματογράφου και όχι τη 4DX; Όχι.
2. Μπορεί να με κάνει το 4DX να δω μια ταινία πρώτα στο σινεμά και μετά στο σπίτι; Ναι.
3. Θα το έβαζα το σύστημα 4DX στο dedicated home cinema, ακόμη κι αν μπορούσα; Όχι.

Κι εξηγούμαι:

1. Το 4DX είναι ικανό να προσφέρει μια πιο ολοκληρωμένη διασκέδαση στο σινεμά. Δεν μπορείς να μη σκάσεις χαμόγελο με τις αντιδράσεις τις δικές σου, ή του διπλανού σου. Διεγείρονται όλες οι αισθήσεις και απλά διασκεδάζεις.
- Η ξιφολόγχη πετάγεται από πίσω και νιώθεις το φύσημα στο αυτί σου, όχι σαν αίσθηση, αλλά κυριολεκτικά σου φυσιέται το αυτί, με ισχύ σαν να στο φυσούσε με το στόμα κάποιος.
- Καρφώνεται το ξίφος στον ηθοποιό, νιώθεις το σούβλισμα στην πλάτη του καθίσματος.
- Κόβεται το λαρύγγι του ηθοποιού, σου πιτσιλιέται η φάτσα, σαν να πετάγεται το αίμα πάνω σου.
- Ανεβαίνει η κάμερα στον αέρα για πανοραμική λήψη, νιώθεις σαν να πετάς ψηλά με την κάμερα.
- Είσαι σε βάρκα; Πλέεις δεξιά-αριστερά κι εσύ.
- Γίνεται έκρηξη; Φεγγοβολάει η αίθουσα, όχι μόνο η οθόνη.
- Καπνοί από το ηφαίστειο; Ατμοί και στην αίθουσα.
- Από κλειστό χώρο βγαίνει έξω ο ηθοποιός; Νιώθεις τον αέρα.
Από κει και πέρα είναι στο χέρι του αιθουσάρχη πώς το θα ρυθμίσει το σύστημα. Η αίσθηση που αποκόμισα στη συγκεκριμένη αίθουσα ήταν ότι το είχαν το σύστημα στο τέρμα. Δεν μπορεί σε ξιφομαχία σε κάθε χτύπημα να κουνιέσαι μπρος πίσω σε πλήρη κίνηση. Πιο στιγμαίο-ακαριαίο θα έπρεπε να είναι και ίσως και με μικρότερη ένταση.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
2. Ενδιαφέρον είναι πρώτα να διασκεδάσεις με το έργο σε 4DX στο σινεμά, και κατόπιν να το δεις με περισσότερη προσοχή στο home cinema.
Πολλές στιγμές ξεχνιέσαι με τα 4d εφέ (ως πρωτάρης, ή επειδή είναι στο full από τον ρυθμιστή του συστήματος), και αποσπάται η προσοχή σου από την ταινία.

3. Δεν πιστεύω να το έβαζα ποτέ σε home cinema, ούτε σε dedicated. Ακόμη και ζάμπλουτος να ήμουν. Δεν νομίζω ότι θες στο σπίτι να ατμίζεσαι/φυσιέσαι/πιτσιλιέσαι/χτυπιέσαι. Μία δόνηση στο κάθισμα/καναπέ πιστεύω αρκεί, από buttkicker στο κάθισμα, Clark Synthesis Platinum σε πλατφόρμα, μέχρι και D-BOX σύστημα για τους φραγκάτους απαιτητικούς.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Πέρα απ' αυτά, νομίζω ότι οι αιθουσάρχες επαναπαύονται με την ύπαρξη του 4DX, και αμελούν τον ήχο. Τυπικά καλός θα έλεγα ο ήχος στη συγκεκριμένη αίθουσα.
Πολύ, μα πολύ καλύτερος ο ήχος στην αίθουσα IMAX στο Mall of Sofia.

O συνδυασμός που θα σκότωνε θα ήταν IMAX αίθουσα ταυτόχρονα με καλορυθμισμένο 4DX (όχι στο full για εντυπωσιασμό).
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: 4DX Cinema

ρε συ εδω μπαινεις να δεις σινεμα και βγαινεις με πνευμονια!

Ναι, αν είσαι ελαφρά ντυμένος μπορεί να αισθανθείς ότι κάθεσαι στο ρεύμα.

Δυστυχώς δεν υπάρχει διαφοροποίηση της θερμοκρασίας του αέρα ανάλογα με τα δρώμενα. Ο καυτός αέρας από την έκρηξη του Βεζούβιου στην Πομπηία υποδηλωνόταν από το ίδιο δροσερό αεράκι.
 
Mόνο εμένα μου φαίνεται ύποπτο το ότι δεν υπάρχει ήδη στον "Δυτικό" κόσμο (Ευρώπη, ΗΠΑ) ;; Πως εξηγείται αυτό; Μήπως έχει να κάνει με τίποτα προδιαγραφές ασφαλείας;


Γενικά πάντως δε μου αρέσει η ιδέα. Για amusement park ναι, φανταστικό. Αλλά ο κινηματογράφος είναι κάτι διαφορετικό.
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Πριν 2 εβδομαδες ημουν πραγα και ειδα σε ενα mall την συγκεκριμενη αιθουσα και ρωτησα περι τινος προκειται και μου ειπαν αυτα ακριβως που αναφερει και ο tzo , το εχω
σκυλομετανειωσει που δεν μπηκα να δω , τον captain america the winter soldier , γιατι βασικα δεν ακολουθησε κανενας απο την παρεα!!!!ξανα τετοια ευκαιρεια ενας θεος ξερει σε ποσα χρονια θα το δουμε στην τριτοκοσμικη ελλαδιτσα μας.Η εμπειρεια πρεπει να ειναι απεριγραπτη!!!!!!!
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,647
Αθήνα
Καλά τώρα... 4ος κόσμος και τριτοκοσμική Ελαδίτσα επειδή η Σόφια έχει 4DX.
Το περίεργο βέβαια είναι οτι ούτε στην Αμερική υπάρχει (ακόμα) ούτε και σε καμία άλλη μεγάλη Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, αλλά μάλλον κι αυτοί τριτοκοσμικοί θα είναι.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
AΠΙΣΤΕΥΤΟ το 4DX στην ταινία The Amazing Spider-Man 2!

Έχουν κάνει εκπληκτική δουλειά στο ταίριασμα των εφέ με συγκεκριμένες σκηνές της ταινίας, που είναι και άφθονες και εντυπωσιακές.

Πραγματικά νιώθεις σαν να πετάς με τον Spider-Man. Νιώθεις σαν να πέφτεις στο κενό και όλες τις περιστροφές στον αέρα.
Όταν στέκεται ο Spider-Man στην κορυφή ενός κτιρίου νιώθεις τον αέρα σαν να βρίσκεσαι κι εσύ ψηλά. Στην αίθουσα έχει τρεις μεγάλους ανεμιστήρες σε κάθε πλευρά, σε θέση front wide/height.
Στις ηλεκτροπληξίες με τον Electro, αναβοσβήνουν δυνατά strobes στην αίθουσα.
Στις καταστροφές όχι απλά δονείται αλλά ταρακουνιέται όλη η σειρά καθισμάτων.
Στις μάχες όταν πέφτουν οι ήρωες με την πλάτη στη γη οι σουβλιές στην πλάτη του καθίσματος σε κάνουν να αισθάνεσαι το χτύπημα κι εσύ ο ίδιος.
Στις κυκλικές περιστροφές, νιώθεις σαν να περιστρέφεσαι κι εσύ ολόκληρος.
Φυσήματα αέρα στο αυτί μεταφέρουν την αίσθηση του πετάγματος από πίσω.
Πιτσιλιές υδρατμών από μπροστά, ένας μικρός χαμός από διέγερση αισθήσεων σε απόλυτη χρονική ακρίβεια με τα δρώμενα της ταινίας!

Αν είχα τηλεκοντρόλ, θα έβαζα ξανά και ξανά συγκεκριμένες στιγμές της ταινίας για να τις απολαύσω!

Είδα εκ των υστέρων ένα trailer του Spiderman σε άλλη αίθουσα με απλό 3D, και λέω τι; αυτό είναι το Spider-Man; KAMIA ΣΧΕΣΗ!

Τελικά παίζει μεγάλο ρόλο ποια ταινία θα δει κανείς σε 4DX. Στο Spider-Man 2 φαίνονται περίτρανα οι δυνατότητες του 4DX!