Διαολεμένο υλικό!!! (Rubber)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Θα ηθελα να μοιραστω τον πονο μου μαζι σας :)bigcry: ) και να σας ζητησω την συμβουλη σας και την γνωση σας!

Εχω μερικες μικροσυσκευες (τηλεκοντρολ-gps- portable recorder) οι οποιες ειναι φιαγμενος απο αυτο το σιχαμενο υλικο.
Προφανως ειναι σκληρο pvc και με καποιο τροπο, το επικαλυπτουν με αυτο.
Με το καιρο αυτος ο διαολος πολυμεριζεται και αρχιζει να γινεται ενα κολλωδες υλικο, που ειναι τελικα να πετας την συσκευη.

Υπαρχει κανενας τροπος να συντηρηθει-αναδομηθει εκ των υστερων αυτο το υλικο???
Και βεβαια πιο δραστικα.....να αφαιρεθει (χωρις να καταστρεψω το υπολοιπο πλαστικο)??

Βοηθατε συγχωριανοι!!:ernaehrung004:
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Για δωσε κανα παραδειγμα καποιας συσκευης μαυτο να καταλαβουμε τι ακριβως ειναι. Κανα λινκ απο φωτο ?
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Μαιστα...

Θα βρεις ευκολα τετοιο (βενζιναδικο, καταστημα εργαλειων η στη wurth)

http://www.ebay.co.uk/bhp/wurth-silicone-spray

Το ψεκαζεις το αφηνεις κανα μισαωρο και το σκουπιζεις με πανακι ΑΝ δεν το "πιει" ολο.
Αν ειναι κατι που ειναι χαλια , επαναλαμβανεις.

Το ιδιο μπορεις να κανεις προληπτικα σε αλλα που δεν εχουν "χαλασει" ακομα.

Θα με θυμηθεις.

:ernaehrung004:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Πολυτεχνιτες μου και ουχι ερημοσπιτες μου:ernaehrung004:,
Εχετε κατα νου, καμμια βοηθεια για το αχρηστο!!!
Μιλαμε οτι οτι πιασω ....σκ@τ@ τα κανω!!

Μεχρι και σε λαθος κατηγορια το ποσταρα!:smash:

Βοηθηστε μπας και γλιτωσω καμμια συσκευη, γιατι ειμαι ετοιμος να τα πεταξω.
Το προβλημα με το spay ειναι οτι θα πεσει μεσα στις οθονες και πολυ φοβαμαι οτι θα τα χαλασω μια ωρα αρχιτερα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
αυτό το σιχαμένο πράγμα είναι παντού με διάρκεια ζωής γύρω στα 5 χρόνια.
Πχ είναι στα χερούλια πόρτας αυτοκινήτων, πλάτες από συσκευές, ταμπλετ, κινητά κλπ. Επίσης το βάζουν ως σουέντ και επικαλύπτοντας υφάσματα και τους δίνουν υφή δέρματος. Μετά τα 5 χρόνια τρίβεται σαν ψωμί....
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Εχω ενα ασυρματο τηλεφωνο που το αγορασα ως αδιαβροχο.
Για αυτο εχει και μια χοντρη μπλε φλαντζα που εχει μετατραπει σε μαστιχα.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δύσκολα τα πράγματα με αυτό το υλικό το οποίο έχει καταταλαιπωρήσει πάρα πολύ κόσμο.
Εμείς το αντιμετωπίσαμε στο κάτω μέρος ταμπλό αυτοκινήτου, το οποίο όπως σωστά αναφέρατε μετά τα 5-7 χρόνια αποδομήθηκε και άρχισε να κολλά ως τρελλό.

Η αφαίρεση του είναι μπελάς και απαιτεί την πλήρη αφαίρεση των πλαστικών από τα λοιπά μέρη.
Μέθοδοι που χρησιμοποιήσαμε ήταν:
1) μπλε οινόπνευμα και μπόλικο χαρτί κουζίνας με πολυυύ τρίψιμο
2) διαλυτικό νίτρου και μπόλικο πανί για πέταμα, αλλά προσοχή γιατί το διαλυτικό νίτρου αρπάζει λίγο και από το πλαστικό και θέλει δοκιμή πριν τη χρήση.
3) προιόντα λιποδιαλυτών φούρνου όπως κάτι Mr... τα οποία είχαν πολύ καλό αποτέλεσμα, αλλά με αρκετό τρίψιμο.

Με αυτό τον τρόπο φεύγει-βγάζεις την ηλίθια ελαστική επίστρωση και βγαίνει από κάτω καθαρό το πλαστικό σε όποιο χρώμα βάσης έχει και εδώ θέλει μεγάλη προσοχή, γιατί μπορεί να έχεις μια όμορφη μπλε ή μπεζ επιφάνεια και από κάτω να σου βγει μαύρο πλαστικό.
 

f2gnikos

New member
13 May 2012
80
Εγω εχω ενα ραδιο tivoli PAL το οποιο μετα απο 5-6 χρονια κυριολεκτικα δεν μπορουσα να το πιασω,κολλαγε στα χερια μου.
Το ετριψα με ασετον και καθαρισε,προσοχη μονο στα μερη που υπαρχουν marks,αριθμοι κλπ γιατι θα ξεβαψουν,εκει δυστυχως δεν μπορεσα να κανω κατι.
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Μια ειναι η λύση που την ανακάλυψα τυχαία:

Το απόλυτο καθαριστικό: Το μωρομάντηλο!

Ετριψα με αυτό τους διακόπτες παραθύρων του αυτοκινήτου και καθάρισαν απο την επικάλυψη αυτή άριστα. Χωρίς κανένα ίχνος τριψίματος, φθοράς κτλ. Το ίδιο έχω κάνει σε κινητό τηλέφωνο με άριστα αποτελέσματα. Θελει βεβαια γυνμασμένα δάχτυλα και υπομονή.

Η δευτερη λύση, όπου αυτό επιτρέπεται από το σχήμα της επιφάνειας (πχ σε επίπεδο τμήμα ενός ταμπλώ αυτοκινητου το έχουμε κάνει με απολυτη επιτυχία) είναι η ...μή αφαίρεση! Δευτερη επικάλυψη με μαυρο ματ (ή οποιο είναι της αρεσκείας σας, πχ carbon look) με ειδικό αυτοκόλλητο για τέτοιες εργασίες. Λιγο ζέσταμα με θερμο αέρα και το αυτοκόλλητο γίνεται ένα σώμα με τις τυχόν καμπύλες που έχουμε και την υφή που θέλουμε.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Απάντηση: Re: Διαολεμένο υλικό!!! (Rubber)

Μια ειναι η λύση που την ανακάλυψα τυχαία:

Το απόλυτο καθαριστικό: Το μωρομάντηλο!

Ετριψα με αυτό τους διακόπτες παραθύρων του αυτοκινήτου και καθάρισαν απο την επικάλυψη αυτή άριστα. Χωρίς κανένα ίχνος τριψίματος, φθοράς κτλ. Το ίδιο έχω κάνει σε κινητό τηλέφωνο με άριστα αποτελέσματα. Θελει βεβαια γυνμασμένα δάχτυλα

Μπορει να φανει ανοητο ,αλλα ισως εχει την σημασια του.....ποια μαρκα μωρομαντηλο????

Εχω παρει επισης το spray σιλικονης που μου υπεδειξε ο Χρησταρας και ισως να ειναι και αυτη απολυτη λυση....περιμενω αυριο το πρωί να στεγνωσει και θα σας αναφερω σχετικα !
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
prod_image_zoom_wipes_babywipes.gif
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: Διαολεμένο υλικό!!! (Rubber)

Μπορει να φανει ανοητο ,αλλα ισως εχει την σημασια του.....ποια μαρκα μωρομαντηλο????

Εχω παρει επισης το spray σιλικονης που μου υπεδειξε ο Χρησταρας και ισως να ειναι και αυτη απολυτη λυση....περιμενω αυριο το πρωί να στεγνωσει και θα σας αναφερω σχετικα !

To σπρέι σιλικόνης ή ακόμη και τα γαλακτώματα πλαστικών δεν θα σου επιφέρουν μόνιμη λύση αλλά παροδική, απόλυτη δεν είναι σε καμία περίπτωση. Το πόσο θα κρατήσει κανείς δεν μπορεί να απαντήσει, γιατί εξαρτάται από το πόσο πολύ έχει προχωρήσει η αποδόμηση του υλικού.
Είχαμε παρατηρήσει ότι σε τμήματα πλαστικών που κόλλαγαν ελαφρώς, αυτή η λύση είχε καλό αποτέλεσμα και ένα συχνό περιοδικό αποτέλεσμα συντηρούσε την κατάσταση.
Σε τμήματα που η αποδόμηση ήταν προχωρημένη, είχε μελώσει το παχύ υλικό και μπορούσες να το πλάσεις ακομη και με τα δάκτυλα...εκεί σωτηρία δεν υπήρχε με καμία αλοιφή!
Από το 2005, ψάχναμε για λύσεις (σε αυτοκίνητο) και τελικά καταλάβαμε ότι όλα είναι ημίμετρα. Η μόνη λύση ήταν η αφαίρεσή του και η κατάλληλη βαφή για τα έγχρωμα ή η αντίστοιχη επένδυση. Είχαμε από Ιταλία μια αναφορά για υλικό όπως το Plasti Dip που ανέφερε ο Νίκος Πετραλιάς, αλλά τότε δεν υπήρχε στην Ελλάδα και είχαμε πρόβλημα και ως προς το χρωματολόγιο.

Τα μωρομάντηλα, είναι λογικό να κάνουν γιατί πολύ απλά περιέχουν και κάποια ποσότητα αιθυλικής αλκοόλης. Είχα γράψει ότι ακόμη και με μπλε οινόπνευμα (ως φθηνότερο υλικό) θα κάνετε δουλειά.
Εάν τώρα θέλετε να καθαρίσετε μία επιφάνεια σε έναν φορητό πλοηγό 3.5" για παράδειγμα, καλύψτε την οθόνη του πάρτε ότι θέλετε (μωρομάντηλα, πανιά εμποτισμένα σε οινόπνευμα) και τρίψτε, τρίψτε με υπομονή και θα καθαρίσει.
Σε μεγάλες επιφάνειες, ξεχάστε μωρομάντηλα και οινοπνεύματα, πάρτε πιο δραστικά μέτρα γιατί θα σας ανεβάσουν κατά πολύ το κόστος της αφαίρεσης.
 
Last edited:

stavrospet

Established Member
30 November 2007
117
Νεα Παλατια Ωρωπος
Η μονη λυση ειναι σπρευ καθαριστικο φουρνου απο λιπαρες ουσιες. Ψεκαζεις το αφηνεις 2-3 λεπτα να ενεργησει ο αφρος και μετα σκουπιζεις καλα με πανακι. Το εχω εφαρμοσει σε αυτοκινητο με επιτυχια.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: Διαολεμένο υλικό!!! (Rubber)

Εγω εχω ενα ραδιο tivoli PAL το οποιο μετα απο 5-6 χρονια κυριολεκτικα δεν μπορουσα να το πιασω,κολλαγε στα χερια μου.
Το ετριψα με ασετον και καθαρισε,προσοχη μονο στα μερη που υπαρχουν marks,αριθμοι κλπ γιατι θα ξεβαψουν,εκει δυστυχως δεν μπορεσα να κανω κατι.

Kι εγω το τιβολι που εχω εκανα με το σπρει σιλικονης και ησυχασα πολλα χρονια τωρα.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
ενα ηχειάκι φορητό που εχω με αυτή την αηδία το υλικό που κολλάει μετά απο κάποια χρόνιοα, το έτριψα με ισοπροπυλική αλκοόλη και βγήκε...οχι ασετόν πάντως, ειναι πολύ επιθετικό και θα λιώσει και το πλαστικό!

πλέον αποφεύγω οτιδήποτε "rubberized"
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
χθες έτριψα με σφουγγαρακι-γυαλοχαρτο το κουμπι volume από μαμά ραδιο-cd blaupunkt σε Fiat Grande Punto το οποίο είχε μισοξεβάψει και μέσα ήταν λευκό. Μια σκέτη αηδία είχε γίνει. Το εβαψα με μαύρο ματ και έγινε λουλούδι. Εβγαινε και με το νύχι, κατι που σημαίνει ότι υπάρχουν διάφορα αντιστοιχα διαολεμένα υλικα..