Προβλημα καναλιων Nova σε Smart TV Samsung F6400

kolaz1

New member
28 February 2014
2
Καλησπερα σας,

Ειναι το πρωτο μου post και θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους εκ των προτερων.

Το προβλημα που εχω ειναι σχετικο με τη Νοβα και τη Smart TV Samsung F6400 46 ιντσων.
Αγορασα την εν λογω τηλεοραση πριν μερικες μερες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Το προβλημα που αντιμετωπίζω ειναι το εξης:

Εχω συνδεσει την τηλεοραση με τον δεκτη της Νοβα HD 831 μεσω θυρας HDMI και ολα λειτουργουν αψογα.
Αν ομως κλεισω την τηλεοραση για αρκετη ωρα (ο δεκτης Νοβα παραμενει παντα ανοιχτος, δεν τον κλεινω, για να ανανεώνονται τα κλειδια)
τοτε οταν ανοιξω ξανα την τηλεοραση (π.χ. το πρωι που ξυπναω), η τηλεοραση συνδεεται αυτοματως με την θυρα HDMI, βλεπω το ονομα του καναλιου Νοβα, και ολα τα στοιχεια της εκπομπης κανονικα, αλλα δεν υπαρχει εικονα, σαν να ειναι κλειδωμενα ολα το προγραμματα.
Ακ κλεισω τον δεκτη απο το τηλεκοντρολ και τον ξανανοιξω, το προβλημα παραμενει.
Αν αποσυνδεσω τελειως τον δεκτη απο το ρευμα και τον επανασυνδεσω, ο δεκτης κανει επανεκκίνηση και ολα πλεον διορθωνονται και τα καναλια ανοιγουν ολα κανονικα.
Οταν κλεινω την τηλεοραση για μικρο διαστημα, δεν παρουσιαζεται αυτο το προβλημα.

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Ευχαριστω πολυ !!!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δοκίμασε να κλείνεις το βράδυ τον δέκτη της NOVA. Όσο τον είχα πάντα τον έκλεινα το βράδυ χωρίς κάποια διαφορά στην λειτουργία του (reset και κολλήματα έτσι και αλλιώς κάνει γιατί το λογισμικό της NOVA είναι προβληματικό).
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Ακριβως την ιδια τηλεοραση με τον ιδιο δεκτη νοβα...κανενα προβλημα...
απλα οταν κλεινω την τηλεοραση...κλεινω και τον δεκτη...
 

kolaz1

New member
28 February 2014
2
Ευχαριστω, θα το δοκιμασω.
Παντως δεν ειναι φυσιολογικο να συμβαινει αυτο το προβλημα. Ελπιζω να βρω την ακρη......
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Πάντως είναι ασυμβατότητα του 831 γιατί με τον δέκτη του OTE TV στην 6500 που έχω δεν έχει ποτέ πρόβλημα ακόμη και 1-2 φορές που τον είχα ξεχάσει ανοιχτό.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
τοτε οταν ανοιξω ξανα την τηλεοραση (π.χ. το πρωι που ξυπναω), η τηλεοραση συνδεεται αυτοματως με την θυρα HDMI, βλεπω το ονομα του καναλιου Νοβα, και ολα τα στοιχεια της εκπομπης κανονικα, αλλα δεν υπαρχει εικονα, σαν να ειναι κλειδωμενα ολα το προγραμματα.
Ζάπινγκ μπορείς να κάνεις στο σημείο αυτό;