Βοήθεια σε αγορά ηχείων 2.1

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
Καλησπερα παιδιά θα ήθελα μια μικρή βοήθεια γιατί ειμαι ψηλό άσχετο
θέλω ένα 2.1 το οποίο να μπορώ να το συνδέσω με οπτική ίνα η hdmi για ps3/tv/pc (δυστυχώς δεν έχω χώρο για 5.1)
πρεπει να ειναι ηχεία δαπέδου κολόνες και η κύρια χρήση τους θα ειναι ταινίες

σας παρακαλώ προτείνεται μου κάτι της προκοπής γιατί δεν ξέρω τη να διαλέξω επίσης πείτε μου αν χρειάζεται ενισχυτή η κατή άλλο

μέχρι 200 ευρώ ευχαριστώ
 
Last edited:

metalised1975

New member
26 October 2013
32
Ενισχυτή χρειάζεσαι σίγουρα, έχω την εντύπωση ότι το PS3 συνδέεται μόνο με οπτική ίνα. Για τα λεφτά που διαθέτεις όμως και μια δεν έχεις χώρο για 5.1 ίσως θα'ταν καλό να δεις για soundbar (ηχομπάρα). Ενδεικτικά μπορείς να τσεκάρεις το http://www.plaisio.gr/thleoraseis/home-cinema/set/LG-Soundbar-NB2430.htm ή το http://www.plaisio.gr/thleoraseis/home-cinema/set/Samsung-Soundbar-HW-F450.htm που έχει ασύρματο subwoofer και υποδοχή για οπτική ίνα. Επίσης και το media markt έχει κατά καιρούς πολύ καλές προσφορές. Έχε υπόψη σου πάντως ότι όλες οι ηχομπάρες είναι πολύ μακριές πάνω από 80-90cm που σημαίνει ότι αν έχεις μικρή τηλεόραση (κάτω από 40¨) θα δείχνει άσχημο. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν πήρα soundbar (η τηλεόραση μου είναι 32¨) και μπήκα στο "λούκι" να φτιάξω σύστημα σιγά σιγά. Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
ευχαριστώ για την απάντηση η τηλεόραση ειναι 55αρα και η ηχομπάρα έδειχνε μια καλή λύση θα το σκεφτω

σε περίπτωση που κάνω την υπέρβαση και πάω σε 5 αυτα ειναι οκ? www.skroutz.gr/s/424075/Eltax-Experience-5-Pack.html
 

metalised1975

New member
26 October 2013
32
Μάλλον όχι φίλε μου, μιλάμε για μεγάλη υπέρβαση. Καταρχήν θα χρειαστείς ενισχυτή οπωσδήποτε, οπότε υπολόγισε 250-300 για άναν αξιοπρεπή. Έπειτα τα συγκεκριμένα, χωρίς να τα έχω ακούσει, ψάχνοντας στο internet δεν άκουσα και τις καλύτερες γνώμες. Ο καλύτερος κριτής πάντως είναι τα αυτιά σου, αν μπορείς να τα ακούσεις κάνε το και αποφάσισε μόνος σου.
 

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
μαλών το soundbar ειναι η καλύτερη επιλογή ευχάριστο πολύ