Φυσιολογική φθορά των ακουστικών με το χρόνο.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το νημα,οπου θα μπορει να σχολιασει οποιος θελει,το πως διατηρουνται τα ακουστικα του με την παροδο των χρονων,περιγραφοντας και λιγο τη χρηση που τους κανει (προσεκτικη,σκληρη),πως τα αποθηκευει,κτλ.



Sennheiser HD600

Τα αγορασα καινουρια,αρχες του 2003,αν θυμαμαι σωστα.Τα πρωτα χρονια η χρηση τους ηταν ελαχιστη.Το '08 αγορασα τον ενισχυτη ακουστικων,και αρχισα να τα χρησιμοποιω πιο συχνα μεχρι και σημερα.Δεν ακουω καθημερινα με αυτα,θα ελεγα 5-6 φορες το μηνα κατα μεσο ορο,3-4 ωρες περιπου ή και λιγο παραπανω τη φορα.
Καποιες περιοδους ισως τα χρησιμοποιησω παραπανω,καποιες αλλες λιγοτερο.

Εχω βγαλει-βαλει τα καλωδια 2-3 φορες (εχει αναφερθει οτι αν το κανεις συχνα,ισως χαλαρωσουν οι επαφες μεσα και υπαρξει προβλημα),αλλα ειναι οκ,δεν υπηρξε θεμα με το ζευγαρι μου.

Επισης εχω βγαλει 2-3 φορες τα μαξιλαρακια για πλυσιμο (στο χερι με σαμπουαν μαλλιων),και κρατανε σχετικα καλα,και σε σχημα,και σε παχος (αυτο εχει να κανει και με την εφαρμογη και την πιεση στο καθε κεφαλι).Εκτος τα μαξιλαρακια,δεν εχω κανει καποιο αλλο καθαρισμα στα συγκεκριμενα ακουστικα.

Περα απο αυτα,εχει πατικωθει εντελως το μαξιλαρακι κατω απο τη στεκα (οπου ακουμπανε στο κεφαλι),αλλα δε με ενοχλουν,ισως γιατι καθονται και στα μαλλια.
Τελος,εχει υπαρξει ενα μικρο ξεφλουδισμα στο γυαλιστερο υλικο που καλυπτει τη στεκα,στο κεντρο της,πλαγια,εκει που ακουμπουν αν τα αφησω καπου,αλλα δε φαινεται πολυ και δεν επηρεαζει κατι ουσιαστικα.
Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι εχουν καλη ποιοτητα κατασκευης και διατηρουνται καλα με τη χρηση που τους κανω.Τα προσεχω αρκετα (οπως ολα τα ακουστικα που εχω),και δε μου εχουν πεσει ποτε,ουτε εχω κατσει πανω τους κατα λαθος.
Συνηθως δε τα φυλαω στο κουτι τους,αλλα τα αφηνω πανω στο cd player.Ισως επειδη τα ακουμπαω εκει καποιες φορες που ειναι ζεστο,ξεφλουδισε το υλικο που ανεφερα παραπανω.(ισως ξεφλουδισε και απο το ανοιξε-κλεισε της στεκας οπως τα φοραω.)


Shure SRH840

Αυτα εχουν χρησιμοποιηθει πιο πολυ απο ολα μου τα ακουστικα.Τα αγορασα καινουρια,τελη του 2009.Μια προσεγγιστικη εκτιμηση της χρησης τους,κατα μεσο ορο απο τη στιγμη που τα αγορασα,4 φορες την εβδομαδα για περιπου 2 ωρες τη φορα.
Εχω δει καποιες αναφορες στο διαδικτυο,για σπασμενα ζευγαρια.Περισσοτερο για τα 940,αλλα εχω δει και 3-4 περιπτωσεις στο headfi για τα 840.Τα προσεχω,δε μου εχουν πεσει κατω ουτε εχω κατσει πανω κατα λαθος.
Επειδη μου φαινεται και μενα η ποιοτητα κατασκευης οχι και η καλυτερη δυνατη,ειμαι προσεκτικος με αυτα.Στο κουτι,υπηρχε ενα χαρτινο/γυψινο κομματι οπου ειχε σαν θηκες και εφαρμοζαν μεσα,διπλωνοντας με λιγο παραξενο τροπο.Οποτε το εχω βγαλει,και τα βαζω ετσι στο κουτι,βαζοντας διπλωμενο το πουγκι απο δερματινη,σε τετοιο σημειο ωστε να μην "παιζουν" μεσα.
Το καλωδιο ειναι αποσπωμενο και "κλειδωνει",δε το εχω βγαλει ποτε ομως απο τοτε που τα πηρα,δε μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα.

Τα shure εχουν διατηρηθει μεχρι τωρα σε πολυ καλη κατασταση,σχεδον σαν καινουρια.Εχουν πανω τα πρωτα μαξιλαρακια (ειχε και αλλο ζευγαρι στη συσκευασια),τα οποια ειναι απομιμιση δερματος,καλης ποιοτητας.Το σχημα τους ειναι καλα διατηρημενο ακομη,και ειναι μαλακα,οπως στην αρχη.Εχουν αποκτησει μονο μια μικρη γυαλαδα εκει που ακουμπουν στο κεφαλι (λογω του λιπους/ιδρωτα ισως),και υπαρχει μια μικρη υπονοια οτι μελλοντικα μπορει να αρχισει να "σπαει" λιγο το υλικο (δεν εχει γινει ακομα).
Ο τροπος που τα καθαριζω,ειναι με μια βαμβακερη φανελα πολυ ελαφρα βρεγμενη με νερο,ανα περιοδους.
Συνολικα ως τωρα,θεωρω οτι εχουν βγει ποιοτικως καλα με το χρονο,αλλα οπως ειπα τα προσεχω αρκετα και αυτα.


Sony MDR 1R
Τα αγορασα καινουρια νομιζω τελος του 12,σιγουρα παντως τα εχω πανω απο 1 χρονο.Οπως και τα αλλα ακουστικα,τα προσεχω,δε μου εχουν πεσει ή ζοριστει ποτε.Ειναι ακομη σε κατασταση καινουριων.Η χρηση που τους κανω,ειδικα τελευταια,ειναι συχνη,σχεδον καθημερινη.
Οπως και τα shure,τα καθαριζω με μια ελαφρα βρεγμενη βαμβακερη φανελα που και που.
Το καλωδιο τους ειναι αποσπωμενο αλλα δε κλειδωνει.Ορισμενες φορες το βαζω και το βγαζω αν τα φυλλαξω στη θηκη τους.Εκει που κουμπωνει στα ακουστικα παιζει λιγο και κανει εναν ηχο,αλλα ειναι κατι χαρακτηριστικο του μοντελου εξ'αρχης και δεν δημιουργηθηκε στην πορεια.
Γενικα δε τα φυλλαω στο κουτι,(παρα μονο αν τα μεταφερω),αλλα τα αφηνω απλα πανω σε αυτο,για να μη βγαζω συνεχεια το καλωδιο.

Δειχνουν ικανοποιητικα φτιαγμενα παντως,και οτι θα μεινουν ετσι για καιρο ακομη αν η χρηση ειναι τυπικα προσεκτικη.


KRK KNS6400

Ειναι τα λιγοτερο χρησιμοποιημενα ακουστικα μου.Ζητημα αν τα εχω βαλει μια 15αρια φορες,και πολλες λεω.Ειναι σαν καινουρια.Παροτι φθηνοτερα απο τα αλλα,η κατασκευη τους (παροτι δειχνει "φθηνη"),ειμαι σιγουρος οτι αντεχει πιο πολυ καταπονηση απο ολα τα αλλα μου fullsize ακουστικα.Τα μαξιλαρακια τους ομως καλυπτονται απο ενα υλικο σαν λεπτο φυλλο χαρτι/πλαστικο ,και το οποιο υποθετω οτι καποια στιγμη θα ξεφλουδισει γρηγορα,σε σχεση με τα αλλα μαξιλαρακια απομιμησης δερματος,οπως των shure παραπανω.Υπαρχει και η επιλογη να αγορασει καποιος τα μαξιλαρακια των KNS8400 (με καλυτερο υλικο δερματινης) που εφαρμοζουν και αυτα,αλλα σιγουρα με καποια αλλαγη στο ηχητικο αποτελεσμα λογω υλικου.





Πιστευω λοιπον οτι μια αναφορα της καταστασης των ακουστικων μας στο περασμα του χρονου,εχει καποιο ενδιαφερον γι'αυτους που ασχολουνται,ή για καποιον που σκεφτεται να κανει μια αγορα στο μελλον,ωστε να εχει μια εικονα παραπανω απο καποιους που εχουν και χρησιμοποιουν καιρο καποια μοντελα.
Δεν ειναι αναγκη να μας αγχωνουν αυτα βεβαια,ολα τα πραγματα φθειρονται με το χρονο,εμεις να ειμαστε καλα να τα απολαμβανουμε και οσο κρατησουν :)
 
  • Like
Reactions: Sonorus

pelopis85

AVClub Enthusiast
19 December 2007
716
Ωραιο θα ηταν να έβαζες και φωτο για καθε περιπτωαη ακουστικού...
Πολυ ενδιαφέρουσα παρουσιαση παντως
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Ευχαριστω :)

Επειδη ασχολουμαι και με τη φωτογραφια,θα το κανω καποια στιγμη,δειχνοντας και σε εικονες αυτα που εγραψα.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Καποιες φωτογραφιες λοιπον,οπως σωστα προτεινε ο φιλος παραπανω,για την καλυτερη κατανοηση αυτων που εγραψα.
Αρχικα για τα Sennheiser HD600,καποια στιγμη παλι και για τα αλλα.


Στην πρωτη εικονα,φαινεται πως εχει πατικωθει το μαξιλαρακι κεφαλης,κατω απο τη στεκα,ειδικα στο κεντρο.Καινουρια,ειναι αισθητα πιο παχια.Ειχα διαβασει ενα σχολιο απο καποιον μεσα απο τη Sennheiser,οτι αυτο αποτελει οντως ενα μειονεκτημα της σχεδιασης/υλικου,και συμβαινει με το χρονο,αλλα δε θυμαμαι αν ανεφερε αν εχει διορθωθει πιο μετα,και επισης δε ξερω αν και των HD650 που ειναι λιγο διαφορετικο,παθαινει το ιδιο.Εδω θα μπορουσαν να μας πουν οσοι εχουν τα 650,που ειναι αρκετοι εδω στο φορουμ.
Παντως μπορει καποιος να αγορασει ανταλλακτικο και να το αλλαξει.



_MG_1941r.jpg


Στην επομενη φωτογραφια,φαινεται το ξεφλουδισμα της γυαλιστερης επικαλυψης στυλ μωσαικου,που εχει γινει στο κεντρο της στεκας κυριως,πλαγια (προσοψη) και χαμηλα (προς το μαξιλαρακι κεφαλης δηλαδη).Ειναι το σημειο που ακουμπα αν τα αφησω καπου,και απο την αλλη μερια δεν εχει συμβει.Πιστευω λοιπον,οτι ισως φταιει το οτι τα ακουμπω μερικες φορες στο cd player που ειναι και λιγο ζεστο,αρα μπορει να προκληθηκε με την επαφη με τη σκληρη επιφανεια,ισως και με τη θερμοτητα,οπως επισης και απο το ανοιξε/κλεισε οταν τα βαζω/βγαζω στο κεφαλι.


_MG_1947r.jpg



Στην τελευταια φωτογραφια,φαινεται η κατα τ'αλλα καλη κατασταση των ακουστικων μετα απο 10+ χρονια,με τη χρηση που περιεγραψα στο πρωτο ποστ.Τα μαξιλαρακια ειναι τα αρχικα,τα οποια εχουν βγει και πλυθει λιγες φορες με σαμπουαν μαλλιων,για λογους υγιεινης,και κρατανε καλα ακομη.Δεν υπαρχει καποια αλλη φθορα στα ακουστικα περαν αυτων που περιεγραψα παραπανω,και οι οποιες προσωπικα δε με ενοχλουν και σε κατι.Ισως αν ειχα ξυρισμενο κεφαλι να με ενοχλουσε η στεκα λογω της φθορας που υπεστει το μαξιλαρακι κεφαλης,αλλα τωρα δεν εχω προβλημα.




_MG_1924r.jpg




Θα ηθελα εδω να ξανακανω μια αναφορα,αν και οι περισσοτεροι στην κατηγορια εδω,θα εχουν διαβασει αυτο το θεμα που ειχα.Μια φορα αγορασα ανταλλακτικα μαξιλαρακια (μαξιλαρακια αυτιων) απο τον επισημο αντιπροσωπο στην Αθηνα.Περιεργως,τα καινουρια μαξιλαρακια ηταν πιο κοντα σε παχος/υψος απο τα ηδη χρησιμοποιημενα παλια,ενω θα επρεπε να συμβαινει το αντιθετο. Τα γυρισα πισω να τα συγκρινω με αλλα καινουρια ανταλλακτικα,και ολα τα 3-4 ζευγαρια που ειχαν ηταν τα ιδια,λιγο πιο κοντα/λιγοτερο πλουσια σε σχεση με τα stock των ακουστικων.Αυτο ειχε γινει πριν καποια χρονια,και δε ξερω τι εφταιγε,η παρτιδα εκεινη,κατι αλλο...Παντως με τα νεα μαξιλαρακια τα αυτια ηρθαν λιγο πιο κοντα στις μοναδες,αλλαζοντας τον ηχο με εναν τροπο που δε μου αρεσε τοσο,και αν τα αφηνα,αυτο θα γινοταν ακομη εντονοτερο λογω χρησης.Ετσι απο τοτε,ξαναχρησιμοποιω τα παλια,τα οποια εχω πλυνει 2-3 φορες μεχρι τωρα,και ειναι σε καλη κατασταση ακομη.
Αν παντως ολα τα ανταλλακτικα ειναι σαν αυτα που πηρα τοτε,και δεν επεσα σε καποια ειδικη περιπτωση,τοτε δε θα με ικανοποιουν πια τοσο τα hd600 αν χρειαστει να χρησιμοποιησω αυτα τα ελαφρως πιο κοντα,οχι τοσο πλουσια μαξιλαρακια,γιατι η διαφορα στον ηχο ηταν αισθητη και δε μου αρεσε,και αυτο θα γινοταν οπως ειπα ακομη χειροτερο με τη χρηση,με τα αυτια να ερχονται ακομη πιο κοντα στα drivers.


Ελπιζω τα στοιχεια και οι φωτογραφιες που ανεβασα να εχουν ενδιαφερον σαν αναγνωση,και πιθανως να βοηθησουν και σε κατι,για οποιον ενδιαφερεται για τα μοντελα αυτα.Θα ηθελα το παραδειγμα μου,οποιος εχει χρονο και ορεξη,να το ακολουθησει,γιατι βρισκω το θεμα αρκετα ενδιαφερον,ειδικα για αντικειμενα που κοστιζουν αρκετα λεφτα.
 
Last edited:

D4rkst3EL

New member
23 November 2011
43
Μιας και άλλαξα πρόσφατα τα pads και το καλώδιο ενός ζευγαριού AKG Κ171 είναι ευκαιρία να προσθέσω και εγώ στο ωραίο θεματάκι.

Το καλώδιο είχε υποστεί κάποιες φθορές αλλά τα pads ήταν αυτά που έχρηζαν αλλαγής.

DSCF3155.jpg


Με την αλλαγή των pads επανήλθε η αίσθηση ότι φοράς ωτοασπίδες που είχε χαθεί εν μέρει. Επίσης παρατήρησα ότι τα καινούρια pads έχουν ίσια την επιφάνεια με την οποία ερχόμαστε σε επαφή. Ενώ τα παλιά ήταν πιο στρογγυλεμένα. Έκανα και μια προσπάθεια να φανεί στις φωτογραφίες.

DSCF3163.jpg

Επι τι ευκαιρία έγινε και αλλαγή του καλωδίου. Το παλιό ήταν πολύ μακρύ για τη χρήση που το ήθελα οπότε το καινούρια με βόλεψε μια χαρά.

DSCF3164.jpg

DSCF3158.jpg


Με τις αλλαγές τα ακουστικά μπορώ να πω ότι έγιναν καλύτερα και απο καινούρια μιας και η υπόλοιπη κατασκευή είναι πραγματικά "σκυλί" και με τις προσθήκες το seal έγινε πάρα πολύ καλό και το καλώδιο με βολέυει πιο πολύ για τη χρήση που το θέλω.

Γενικά αυτό που έχω αποκομίσει με τα ακριβά ακουστικά είναι ότι τα pads είναι απαραίτητο να μπορείς να τα αλλάξεις και καλό είναι να ισχύει και για το καλώδιο. Μιάς και σε περίπτωση που τραυματιστεί ή θέλουμε να το αλλάξουμε με άλλο καλύτερο ή άλλου τύπου πχ balanced κάνει την όλη διαδίκασια πολύ πιο απλή απο το να ανοίξουμε το ακουστικό και να το χεριάσουμε.

Tα pads είναι και ο ένας λόγος που δεν έχω αποκτήσει τα fidelio X1 τα οποία ζηλέυω
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Θα συμφωνησω και'γω με αυτο που λες για τα earpads και το καλωδιο,για τα ακριβοτερα ακουστικα.Και για μενα ειναι προυποθεση να αλλαζουν,αν κοιτω κατι για αγορα,τουλαχιστον τα earpads.
Αν το καλωδιο δεν αλλαζει ισως δε με πειραξει και τοσο,μιας και τα προσεχω αρκετα,αλλα καλο θα ειναι να αλλαζει κι'αυτο.
Πχ τα AKG K550 που ειχαν περασει λιγο απο τα χερια μου,δεν ειχαν αποσπωμενο καλωδιο,αλλα φαινοταν πολυ καλα φτιαγμενο εκει στη συνδεση.

Ευχαριστουμε παντως που εγραψες στο νημα,ηταν κατατοπιστικες και οι εικονες.

Οταν εχεις χρονο,μπορεις επισης να αναφερεις,μετα απο ποσο καιρο και με τι περιπου χρηση φθαρηκαν τα μαξιλαρακια.
 

D4rkst3EL

New member
23 November 2011
43
Τα ακουστικά είναι περίπου τεσσάρων ετών. Αρχικά γινόταν πυκνή χρήση και μετά αραιώτερη λόγο απόκτησης ηχείων, αν και τα ακουστικά πάντα μου ήταν και μου είναι χρήσιμα. Το σημαντικό, που δυστυχώς μου διαφεύγει, είναι το πότε τα μαξιλαράκια άρχισαν να "σπάνε" μιας και η αλλαγή τους(κακώς) δε έγινε αμέσως λόγο του ότι εδινα πιο πολύ βάση στα ηχεία.

Είναι σημαντικό μιας και πραγματικά αλλάζει κατα κόρον το seal και εν μέρει και το sound signature. Πρέπει να το έχω δει και αλλού αυτό να ειπώνεται.
Πάντως τώρα ήρθε η σειρά των ηχείων να πιάσουν (λίγη) σκόνη.
 

pride4eagles

New member
10 December 2009
55
Wherever the music takes me
Υπέροχη η ιδέα σου φίλε μου! :worshippy:
Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο νήμα είναι πολλά υποσχόμενο και άκρως ενημερωτικό. Υπάρχουνε πολλοί guru εδώ μέσα... :ears:
Αν μας δώσουν τα φώτα τους θα μπορέσουμε να σχηματίσουμε μία αρκετά σαφή εικόνα σχετικά με την πορεία και την αντοχή μέσα στον
χρόνο των πολλών και καλών ακουστικών που διαθέτουν... Ίσως να μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί και ένας πολύ καλός οδηγός για αγορά
μεταχειρισμένων ακουστικών. Γιατί σ' αυτόν τον δύστυχο τον τόπο (έτσι όπως τον κατάντησαν οι :furious3: πολιτικοί), η προσφυγή σε αγορά
ενός μεταχειρισμένου ζεύγους ακουστικών (και ενισχυτή και dac) ίσως να φαντάζει μονόδρομος...Ίσως, λέω ίσως, δεν ξέρω...
Και πάλι μπράβο! :a0210:
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Καλημερα και σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια.

Πιστευω θα ειναι χρησιμο και ενδιαφερον,οτι μπορει να προσθεσει καποιος σε αυτο το νημα,σχετικα με την αντοχη και την κατασταση των ακουστικων του στο χρονο.Μαζι παντα με μια μικρη περιγραφη χρησης,ποτε αγοραστηκαν κτλ για να εχει και καποιο νοημα η ολη αναφορα,και κατα προτιμηση και απο φωτογραφικο υλικο αν ειναι δυνατον.
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Φυσιολογική φθορά των ακουστικών με το χρόνο.

Καποιες φωτογραφιες λοιπον,οπως σωστα προτεινε ο φιλος παραπανω,για την καλυτερη κατανοηση αυτων που εγραψα.
Αρχικα για τα Sennheiser HD600,καποια στιγμη παλι και για τα αλλα.


Στην πρωτη εικονα,φαινεται πως εχει πατικωθει το μαξιλαρακι κεφαλης,κατω απο τη στεκα,ειδικα στο κεντρο.Καινουρια,ειναι αισθητα πιο παχια.Ειχα διαβασει ενα σχολιο απο καποιον μεσα απο τη Sennheiser,οτι αυτο αποτελει οντως ενα μειονεκτημα της σχεδιασης/υλικου,και συμβαινει με το χρονο,αλλα δε θυμαμαι αν ανεφερε αν εχει διορθωθει πιο μετα,και επισης δε ξερω αν και των HD650 που ειναι λιγο διαφορετικο,παθαινει το ιδιο.Εδω θα μπορουσαν να μας πουν οσοι εχουν τα 650,που ειναι αρκετοι εδω στο φορουμ.
Παντως μπορει καποιος να αγορασει ανταλλακτικο και να το αλλαξει.



View attachment 101751


Στην επομενη φωτογραφια,φαινεται το ξεφλουδισμα της γυαλιστερης επικαλυψης στυλ μωσαικου,που εχει γινει στο κεντρο της στεκας κυριως,πλαγια (προσοψη) και χαμηλα (προς το μαξιλαρακι κεφαλης δηλαδη).Ειναι το σημειο που ακουμπα αν τα αφησω καπου,και απο την αλλη μερια δεν εχει συμβει.Πιστευω λοιπον,οτι ισως φταιει το οτι τα ακουμπω μερικες φορες στο cd player που ειναι και λιγο ζεστο,αρα μπορει να προκληθηκε με την επαφη με τη σκληρη επιφανεια,ισως και με τη θερμοτητα,οπως επισης και απο το ανοιξε/κλεισε οταν τα βαζω/βγαζω στο κεφαλι.


View attachment 101752



Στην τελευταια φωτογραφια,φαινεται η κατα τ'αλλα καλη κατασταση των ακουστικων μετα απο 10+ χρονια,με τη χρηση που περιεγραψα στο πρωτο ποστ.Τα μαξιλαρακια ειναι τα αρχικα,τα οποια εχουν βγει και πλυθει λιγες φορες με σαμπουαν μαλλιων,για λογους υγιεινης,και κρατανε καλα ακομη.Δεν υπαρχει καποια αλλη φθορα στα ακουστικα περαν αυτων που περιεγραψα παραπανω,και οι οποιες προσωπικα δε με ενοχλουν και σε κατι.Ισως αν ειχα ξυρισμενο κεφαλι να με ενοχλουσε η στεκα λογω της φθορας που υπεστει το μαξιλαρακι κεφαλης,αλλα τωρα δεν εχω προβλημα.


Ελπιζω τα στοιχεια και οι φωτογραφιες που ανεβασα να εχουν ενδιαφερον σαν αναγνωση,και πιθανως να βοηθησουν και σε κατι,για οποιον ενδιαφερεται για τα μοντελα αυτα.Θα ηθελα το παραδειγμα μου,οποιος εχει χρονο και ορεξη,να το ακολουθησει,γιατι βρισκω το θεμα αρκετα ενδιαφερον,ειδικα για αντικειμενα που κοστιζουν αρκετα λεφτα.

Με τα HD600 έχω ακριβώς τις ίδιες φθορές.
Η μπάντα του κεφαλιού κάποια στιγμή "ξεφουσκώνει". Δεν ενοχλεί πολύ γιατί γίνεται σιγά σιγά και το συνηθίζει κανείς. Αλλά όταν επισκευαστεί κάθονται σαφώς πιο άνετα στο κεφάλι.
Εδώ οδηγίες επισκευής:
http://logikir100.tripod.com/sennheiser.htm
Δεν χρειάζονται αντικατάσταση γιατί επισκευάζονται εύκολα και γίνονται καλύτερα και από καινούρια.
Όταν κάνει κανείς τις τομές από κάτω θα δει ότι το αφρολέξ μέσα έχει λειώσει και είναι μια αηδία!. Όμως το εξωτερικό ύφασμα είναι πολύ καλής ποιότητας. Αρκεί ένα πλύσιμο και γίνεται καινούριο. Εγώ αρχικά το γέμισα με τετράγωνα αφρολεξάκια που έκοψα από την συσκευασία μίας κάρτας για πισι. Αλλά δεν ικανοποιήθηκα από το αποτέλεσμα. Τοποθέτησα λοιπόν και ακρυλική βάτα εσωτερικά προς το κεφάλι και τα μαξιλαράκια έγιναν "τούμπανο"! Πολύ καλή αίσθηση!
Και όταν γίνουν οι τομές, μετά μπορεί κανείς να αλλάζει συχνά το υλικό και να πλένει τα μαξιλαράκια. Δεν υπάρχει κανείς λόγος να αγοραστούν καινούρια, γιατί αν και φτηνά είναι υποδεέστερα των επισκευασμένων.

Άλλη φθορά που έχω επειδή είμαι "αφτιάς" είναι από τα πτερύγια των αφτιών μου που ακουμπάνε στα εσωτερικά αφρολέξ και με τα χρόνια τα φθείρουν. Την τελευταία φορά που τα άνοιξα τοποθέτησα τα σφουγγαράκια 180 μοίρες ανάποδα οπότε τα αφτιά μου ακουμπάνε τώρα σε φρέσκο υλικό. Και αυτά υπάρχουν και είναι φτηνά.

Τα μαξιλαράκια τα πλένω όταν θυμάμαι.... Τα έχω πλύνει δύο φορές στα 10 χρόνια. Ευτυχώς είναι ακόμα σαν καινούρια. Μάλιστα παρατήρησα την τελευταία φορά ότι πατικώθηκαν ελαφρά από την επάνω μεριά και τα τοποθέτησα ανάποδα για να τα φέρω στα ίσα τους.
Ένας τρόπος στεγνού καθαρισμού που είδα κάπου, δεν θυμάμαι που, μάλλον στο youtube, είναι το τρίψιμο μεταξύ τους. Παίρνουμε δηλαδή από ένα μαξιλαράκι σε κάθε χέρι και τα τρίβουμε μεταξύ τους καλά καλά. Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό. Πέφτουν σκόνες και μικρόβια και τα μαξιλαράκια γίνονται σε υφή και εμφάνιση καλύτερα και από πλυμένα!...
Εδώ αυτός τους αλλάζει αφρολέξ:
http://logikir100.tripod.com/sennheiser_earpad.htm

Ανταλλακτικά υπάρχουν εδώ:

http://www.thomann.de/gr/search_PG_4.html?gf=headphones&bf=sennheiser&oa=pra

http://www.custom-cable.co.uk/sennheiser-hd545-hd565-hd580-hd600-hd650-inner-discs-pair-black.html

Και αλλού....
 
Last edited:

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Λοιπόν, μετά από πολλά χρόνια, μια ενημέρωση στο παρόν θέμα. Αφορά στα κλειστού τύπου Shure SRH840


Η στέκα των συγκεκριμένων ακουστικών, είχε μια επικάλυψη από ένα μαύρο υλικό σε απομίμηση δέρματος. Τα ακουστικά, τα είχα αποθηκευμένα τα τελευταία χρόνια, χωρίς να τα χρησιμοποιώ πολύ. Αυτό το υλικό στη στέκα, είχε αρχίσει να ξεφλουδίζει. Πιθανώς, εκτός της πολυκαιρίας, να έπαιξε ρόλο το ότι στο προηγούμενο σπίτι είχε πολύ υγρασία.

Έπιασα λοιπόν υπομονετικά, και ξεφλούδισα με το χέρι όλο αυτό τα μαύρο υλικό. Το αποτέλεσμα τώρα, είναι να έχει μια νέα όψη η στέκα, καθώς αποκαλύφθηκε το υλικό από κάτω. Είναι κάτι μεταξύ υφάσματος και βελούδου, χρώματος γκρι. Περιέργως, μου αρέσει κάπως. Επίσης, για κάποιο λόγο το λογότυπο της εταιρίας στο πάνω μέρος της στέκας, παρέμεινε, καθώς δε μπορούσα να το ξεφλουδίσω και αυτό (μάλλον είναι διαφορετικά πρεσαρισμένο). Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία μια άλλη στιγμή.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
@mstr
Γιάννη χαίρομαι που σε ξαναβλέπουμε! :smile: :ciao:


Μιχάλη (ελπίζω να θυμάμαι σωστά το όνομα), χαίρομαι και´γω που βλέπω έστω και από εδώ, ότι συνεχίζουμε να είμαστε καλά.

Να ξέρεις, αυτές τις μέρες της καραντίνας, σκεφτόμουν στιγμές της ζωής μου, και θυμήθηκα και την όμορφη επίσκεψη τότε στα μέρη σου. Ελπίζω όλα καλά.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Είναι η δερματίνη , δυστυχώς το παθαίνει με τα χρόνια ότι και να γίνει.

Ναι, το παρατηρώ ότι πάει να σπάσει και στα sony mdr 1r που επίσης έχω. Τουλάχιστον στα shure που την ξεφλούδισα εντελώς, έμεινε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Εγώ πιτσιρικάς είχα μεταλλάδικο μπουφάν που έγινε έτσι και λέω τι στο καλό , που λεφτά για άλλο.
Το ξεφλούδισα λοιπόν τελείως και έγινε πιο αλανιάρικο από ότι πριν....
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Μιχάλη (ελπίζω να θυμάμαι σωστά το όνομα), χαίρομαι και´γω που βλέπω έστω και από εδώ, ότι συνεχίζουμε να είμαστε καλά.

Να ξέρεις, αυτές τις μέρες της καραντίνας, σκεφτόμουν στιγμές της ζωής μου, και θυμήθηκα και την όμορφη επίσκεψη τότε στα μέρη σου. Ελπίζω όλα καλά.

Ναι Γιάννη, όλα καλά!
Ελπίζω κι' εσύ το ίδιο.
Ωραία θα είναι να ξαναβρεθούμε κάποια στιγμή.
Και αυτή τη φορά ως ανανεωμένοι ακουστικάριοι! :D -bye-
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
καλησπέρα,
για να μήν ανοίγω νέο θέμα, και επειδή βλέπω είναι το πιο ενημερωμένο αυτό εδώ, ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος Αθήνα που κάνει σέρβις ακουστικά;
Αλλαγή αφρού, και λίγο ενα συμμάζεμα καθαρισμό.
Έχω ενα ζευγάρι vintage Sonab H10.
ευχαριστώ