Φακοί για m4/3

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Σημείωση διαχείρισης Update 20/8/2023

MICRO FOUR THIRDS LENSES – A COMPLETE LIST

πάνω από 300 φακοί (περιλαμβάνονται και οι Cine version) καταταγμένοι ανά χώρα προέλευσης και μάρκα

Ανοίγω αυτό το θέμα για απορίες σχετικά με φακούς για το σύστημα m4/3 , ώστε να λύσουμε της όποιες απορίες μας .
Σκέφτομαι την αγορά κάποιου αντίστοιχου με τον Nikkor 35mm f/1.8G ο οποίος κοστίζει 175 ευρώ , δεν μπορώ να βρω κάποιον αντίστοιχο σε τιμή , κάτω από f2.5 για m4/3 .
Γνωρίζω πως ο 35mm για DX , στα m4/3 σώματα είναι περίπου 22-24mm και δεν θα με πείραζε να υπάρξει απόκλιση + - 5mm , μάταια όμως νομίζω πως ψάχνω .
Αναρωτιέμαι , είναι τόσο καλύτεροι οι <<μικροί>> , ή καθώς είμαστε οι πρώτοι απαιτητικοί χρήστες m4/3 , καλούμαστε να καλύψουμε τα αρχικά κοστολόγια σχεδιασμού / καλουπιών /κατασκευής ?
 
Last edited by a moderator:

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,644
Μέση γη
Αν ψάχνεις κάτι στα 35 χιλ. και φωτεινό, δες τον m.zuiko 17/1.8. Η τιμή του είναι αλμυρή, αλλά μπορεί να τον βρεις μτχ. στα 300 (τόσο τον πήρα εγώ). Πιο φθηνή λύση, όχι όμως τόσο καλή οπτικά είναι ο m.zuiko 17/2.8, ο οποίος παίζει και κάτω από 150 ευρώ μτχ. Στα ίδια χρήματα θα βρεις και τον panasonic 14/2.5, ο οποίος ισοδυναμεί σε κάδρο 28 χιλ.
Ο must φακός του συστήματος είναι ο τηγανήτας 20/1.7 panasonic. Πιο οξύς από όλους του άλλους, φωτεινός, λίγο πιο αργός στην εστίαση και η πρώτη κόπια του φακού πρέπει να παίζει γύρω στα 200 με ταβάνι τα 250 ευρώ.
 
  • Like
Reactions: Tmetal

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Το ζητούμενο είναι όπως τόνισα στο πρώτο μήνυμα f1.8 , άντε f2.0 το πολύ . Όντως αλμυρός ο 17/1.8 του οποίου την πορεία παρακολουθώ , αλλά είναι ακόμη νωρίς μιας και δεν πολυκυκλοφόρησε ώστε να πέσει κάπως η τιμή , είτε του νέου είτε μτχ .
Τον 14/2.5 ήδη τον έχω και δεν σας κρύβω πως μου μου διέφυγε ο 20/1.7 , καθώς έχει ειπωθεί πως είναι πιο αργός από τον 14 , οπότε και τον είχα αγνοήσει εξ αρχής .
O 20mm f/1.7 II τι διαφορές έχει με τον πρώτο που δεν αναγράφει ΙΙ ? Αν και η τιμή του είναι παραπλήσια με μτχ m.zuiko 17/1.8 , δίχως όμως να ξέρω εάν είναι τόσο καλύτερος ο τελευταίος .
Έχω τέλη του μηνός μια εκδήλωση στο δημοτικό θέατρο με το χορευτικό του γιου μου και μου ζήτησαν να βγάλω φωτογραφίες , ο φωτισμός όπως καταλαβαίνετε είναι χαμηλός . Πέρυσι στην ίδια εκδήλωση η pm1 με τον 14/2.5 σε iso800 μου έδινε ταχύτητα 1/80 ενώ το ζητούμενο ήταν τουλάχιστον 1/200 (ευτυχώς σε ριπή κατόρθωσα και πήρα πολλές καλές φωτογραφίες , αλλά με αρκετό και κουραστικό ξεδιάλεγμα) . Βέβαια με την pl5 και σε raw , πιστεύω να μπορέσω να ανεβάσω μέχρι iso3200 , αλλά ο φωτεινός φακός είναι φωτεινός και όσο λιγότερο iso τόσο καλύτερα.
Αλήθεια παίζει να μου δανείσει κανείς κάποιον από τους 17/1.8 - 20/1.7 ? Τι έγραψα τώρα !!!
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,644
Μέση γη
Άμα μου τους προσέχεις δεν έχω λόγο να μην σου τους δανείσω. Αρκεί να είσαι Αθήνα.
Η βασική διαφορά των δύο 20/1.7 είναι η αθόρυβη εστίαση του νεότερου για το βίντεο. Κατά τα άλλα είναι ισοδύναμοι, ίσως με μικρές διαφορές μεταξύ τους.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Φακοί για m4/3

Το ζητούμενο είναι όπως τόνισα στο πρώτο μήνυμα f1.8 , άντε f2.0 το πολύ . Όντως αλμυρός ο 17/1.8 του οποίου την πορεία παρακολουθώ , αλλά είναι ακόμη νωρίς μιας και δεν πολυκυκλοφόρησε ώστε να πέσει κάπως η τιμή , είτε του νέου είτε μτχ .
Τον 14/2.5 ήδη τον έχω και δεν σας κρύβω πως μου μου διέφυγε ο 20/1.7 , καθώς έχει ειπωθεί πως είναι πιο αργός από τον 14 , οπότε και τον είχα αγνοήσει εξ αρχής .
O 20mm f/1.7 II τι διαφορές έχει με τον πρώτο που δεν αναγράφει ΙΙ ? Αν και η τιμή του είναι παραπλήσια με μτχ m.zuiko 17/1.8 , δίχως όμως να ξέρω εάν είναι τόσο καλύτερος ο τελευταίος .
Έχω τέλη του μηνός μια εκδήλωση στο δημοτικό θέατρο με το χορευτικό του γιου μου και μου ζήτησαν να βγάλω φωτογραφίες , ο φωτισμός όπως καταλαβαίνετε είναι χαμηλός . Πέρυσι στην ίδια εκδήλωση η pm1 με τον 14/2.5 σε iso800 μου έδινε ταχύτητα 1/80 ενώ το ζητούμενο ήταν τουλάχιστον 1/200 (ευτυχώς σε ριπή κατόρθωσα και πήρα πολλές καλές φωτογραφίες , αλλά με αρκετό και κουραστικό ξεδιάλεγμα) . Βέβαια με την pl5 και σε raw , πιστεύω να μπορέσω να ανεβάσω μέχρι iso3200 , αλλά ο φωτεινός φακός είναι φωτεινός και όσο λιγότερο iso τόσο καλύτερα.
Αλήθεια παίζει να μου δανείσει κανείς κάποιον από τους 17/1.8 - 20/1.7 ? Τι έγραψα τώρα !!!

θέλεις να σου δώσω τη d700 με τους 24-70 2.8 και 50 1.8 ή ακόμα και φλας για να καλύψεις την εκδήλωση; Είναι κάπως πιο βαριά από αυτό που έχεις, αλλά θα είναι και πιο μανιτζέβελη. Παρασκευή πρωί θα περάσω από τη Σκύδρα με κατεύθυνση προς Αριδαία. Μπορείς να βρεθούμε έστω για λίγο;
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Φακοί για m4/3

..

Τον 14/2.5 ήδη τον έχω και δεν σας κρύβω πως μου μου διέφυγε ο 20/1.7 , καθώς έχει ειπωθεί πως είναι πιο αργός από τον 14 , οπότε και τον είχα αγνοήσει εξ αρχής .
O 20mm f/1.7 II τι διαφορές έχει με τον πρώτο που δεν αναγράφει ΙΙ ?

..

Είναι πιο ελαφρυς (87gr vs 100gr) και έχει βελτιωμένο μοτερ AF. Λογικά εκτός από πιο αθόρυβο θα είναι και πιο γρήγορο ..

Τα οπτικά έμειναν ίδια (οπως δηλώνει η Panasonic) αλλά στο τεστ της DxO εμφανίζονται μικροδιαφορές με πιο σημαντική οτι ο καινούργιος έχει αισθητά λιγότερη βινιετα και εκτροπές στο τερμα ανοιχτό f/1.7. Ομως κάπως χαμηλότερη ευκρίνεια .. Το πιο πιθανό είναι αυτές οι διαφορές να μην οφείλονται στην αλλαγή μοντέλου αλλα σε sample variation ..

Δες τις μετρήσεις οχι τα γενικά σκορ ..
http://www.dxomark.com/Lenses/Compa...-ASPH-on-Olympus-OM-D-E-M5___1195_793_534_793
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Απάντηση: Re: Απάντηση: Φακοί για m4/3

Ας το πάμε σύμφωνα με τον τίτλο του νήματος

Άντε και την τιμή την παλεύουμε :flipout: τα 40mm πολλά δεν είναι ?

Άμα μου τους προσέχεις δεν έχω λόγο να μην σου τους δανείσω. Αρκεί να είσαι Αθήνα.

Ευχαριστώ , Νάουσα είμαι αλλά θα μπορούσα να αναλάβω courier (υπάρχει βέβαια το ρίσκο της μεταφοράς και είναι απόλυτα σεβαστό)
Όσο για την προσοχή , η μηχανές (και τα κινητά μου ) σπάνια ακουμπάνε πάνω σε επιφάνειες εάν δεν υπάρχει κάτι επάνω (ένα σιμέ τέλος πάντως) , αλλιώς από το χέρι στην τσάντα .

θέλεις να σου δώσω τη d700 με τους 24-70 2.8 και 50 1.8 ή ακόμα και φλας για να καλύψεις την εκδήλωση; Είναι κάπως πιο βαριά από αυτό που έχεις, αλλά θα είναι και πιο μανιτζέβελη. Παρασκευή πρωί θα περάσω από τη Σκύδρα με κατεύθυνση προς Αριδαία. Μπορείς να βρεθούμε έστω για λίγο;

Βλάση πραγματικά με συγκινείς και μένω ήδη υπόχρεος , φυσικά θα προτιμούσα την δική μου pl5 (ξέρω καμία σχέση) καθώς την γνωρίζω και κυρίως διότι μου έρχεται κάπως άδικο να κάνω δοκιμές και μαθήματα γνωριμίας με FF , έχοντας ξένη μηχανή και δη τόσο ακριβή .
Η εκδήλωση είναι στις 23 Μαρτίου , θα πάω μια μέρα από αυτές στο θέατρο στις πρόβες να δοκιμάσω με την δική μου και εάν δεν έχω αποτέλεσμα καλό ίσως τα ξαναπούμε .

Είναι πιο ελαφρυς (87gr vs 100gr) και έχει βελτιωμένο μοτερ AF. Λογικά εκτός από πιο αθόρυβο θα είναι και πιο γρήγορο ..

Εδώ κάνει λόγο για ίδια αργή εστίαση , αλλά φωτογραφίες με καλύτερη αντίθεση και απλά καλύτερα υλικά στο σώμα του , θεωρώντας καλύτερη την αγορά του παλιού .
 
Last edited:

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
Re: Απάντηση: Φακοί για m4/3

θέλεις να σου δώσω τη d700 με τους 24-70 2.8 και 50 1.8 ή ακόμα και φλας για να καλύψεις την εκδήλωση; Είναι κάπως πιο βαριά από αυτό που έχεις, αλλά θα είναι και πιο μανιτζέβελη. Παρασκευή πρωί θα περάσω από τη Σκύδρα με κατεύθυνση προς Αριδαία. Μπορείς να βρεθούμε έστω για λίγο;

respect! εισαι απιστευτος!!!
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Φακοί για m4/3

Εδώ κάνει λόγο για ίδια αργή εστίαση , αλλά φωτογραφίες με καλύτερη αντίθεση και απλά καλύτερα υλικά στο σώμα του , θεωρώντας καλύτερη την αγορά του παλιού .

Μάλιστα .. αν το μέτρησαν (παρόλλο που μετρήσεις δεν βλέπω) έτσι θα έιναι.
Αλλά είναι παράλογο να άλλαξαν όλο το σασι (απο πλαστικό σε μεταλλικό) και το μοτέρ (απο DC motor σε micromotor) για να πάρουν το ίδιο αποτέλεσμα .. απλά να μειωθεί ο θόρυβος του AF !!.

H πλάκα είναι οτι η DxO γράφει

"While the new lens has a revamped metallic (silver or black) finish, the firm says the optical formula remains unchanged."

Και παρόλο που έμειναν ίδια τα οπτικά οι διαφορές στις μετρήσεις της ήταν οπτικού τύπου (βινιέτα -εκτροπές), ενώ παράλληλα μέτρησε χαμηλότερο "acutance" (σχεδόν συνώνυμο με μειωμένο κοντραστ).

Ενώ το ephotozine διέγνωσε καλύτερο κοντραστ και λιγότερο flair ..
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,644
Μέση γη
Πάντως εγώ που δοκίμασα και τους δύο 20/1.7 στη Μ1, δεν διαπίστωσα καμία διαφορά στην ταχύτητα εστίασης...
Και έτσι κράτησα τον παλιό.
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Και σε διάφορα blog χρήστες λένε πως δεν είδαν διαφορά στην ταχύτητα εστίασης .

Τον παλιό επέλεξες να κρατήσεις για λόγους οικονομίας , ή κάτι άλλο ?
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,644
Μέση γη
Τον παλιό είχα. Απλά επειδή στο βίντεο ακούγεται είπα να δω μήπως ο νέος είναι πιο γρήγορος στην εστίαση. Αποδείχθηκε ότι δεν ήταν. Η κόπια μου είναι οπτικά καλή, οπότε δεν υπήρχε λόγος να πληρώσω παραπάνω για τον καινούργιο που οπτικά είναι ίδιος...
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Εγώ είχα τον παλιό και τώρα πήρα τον καινούργιο, καθόσον ταιριάζει γάντι με τη GX7 :)
Αν και καλύτερος σε ποιότητα κατασκευής, δεν το δείχνει και φταίει η "γυαλάδα" που αναδύει. Σε ταχύτητα εστίασης είναι το ίδιο με τον παλιό (που δεν είναι τόσο αργός όσο λένε, απλά δεν είναι τσακμάκι). Εκεί όμως που είδα διαφορά είναι στο contrast, με τον νέο να υπερτερεί αρκετά. Επίσης, το δακτυλίδι εστίασης είναι πιο σφικτό και ακριβές, ότι πρέπει για βίντεο (είναι και πιο ήσυχος όταν κάνει AF).
Σημασία έχει ότι και στις δύο εκδόσεις του παραμένει, για μένα, ο απόλυτος pancake για φωτογραφία δρόμου
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Έχοντας τον m.zuiko 17/1.8 έβγαλα την ίδια φωτογραφία σε f2.5 f3.2 f4 με τον εν λόγω και με τον Lumix 14/2.5 , ο m.zuiko είναι διαμάντι , καλύτερη αντίθεση και ευκρίνεια από τον lumix (ακόμη και στο f1.8), η ταχύτητα εστίασης είναι εμφανώς ανώτερη , θα έλεγα αστραπιαία . Αυτά είδα εγώ και σας παραθέτω και σε πλήρη ανάλυση τα jpeg όπως βγήκαν από το lightroom με ίδιες ρυθμίσεις φυσικά .


m.zuiko f2.5
Lumix f2.5

Εάν δεν αποφασίσω για nikon d7100 , η επόμενη αγορά μου θα είναι om-d e-m10 με m.zuiko 17/1.8 .

Οι φωτός βγήκαν για γνωριμία με τον φακό καθώς μου ήρθε δανεικός για μια εκδήλωση , περαιτέρω τεστ δεν μπορώ να κάνω μη θέλοντας να καταχραστώ την φιλότιμη κίνηση του δανειστή . Η απόφαση βέβαια πάρθηκε , καθώς η διαφορές είναι άμεσα ορατές ακόμη και με αυτό το μικρό συγκριτικό .
Στο θέμα της φωτεινότητας , δεν είναι απλά τρία στοπ (κάτι που ακούγεται λίγο) , είναι ότι την ταχύτητα που μου δίνει ο lumix σε iso 2500 , ο m.zuiko την δίνει σε iso 1250 !!!
 

Attachments

  • 2514c.jpg
    2514c.jpg
    94.3 KB · Views: 342
  • 2517c.jpg
    2517c.jpg
    243.8 KB · Views: 345

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Εάν είναι τόσο καλύτερος ο 20/1.7 από τον 14/2.5 δεν γνωρίζω , αυτό που γνωρίζω είναι πως ο 14/2.5 μόνο στο μέγεθος υπερτερεί από τον 17/1.8 .
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Απάντηση: Φακοί για m4/3

20/1.7 και 17/1.8 είναι καλύτεροι φακοί από τον 14/2.5, αυτό δεν χρειάζεται συζήτηση. Το θέμα είναι μεταξύ τους τι γίνεται και ποιος εξυπηρετεί τον καθένα από μας καλύτερα. Εγώ προσωπικά δεν έχω πειστεί για τον 17/1.8 ενώ αντίθετα και οι δύο εκδόσεις του 20/1.7 με έχουν αφήσει πολύ ευχαριστημένο. Μετράει και το μέγεθος όμως, με τον Πανασόνικ το πακέτο με τη GX-7 είναι πιο "κόμπακτ" από το συνδυασμό με τον 17/1.8, ενώ και το εστιακό μήκος των 40mm μου ταιριάζει περισσότερο από τα 34. Με καλύτερο κοντράστ δε, ο νέος 20/1.7 με γλυτώνει αρκετά από χάσιμο χρόνου στην επεξεργασία :guitarist:
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Απάντηση: Re: Απάντηση: Φακοί για m4/3

20/1.7 και 17/1.8 είναι καλύτεροι φακοί από τον 14/2.5, αυτό δεν χρειάζεται συζήτηση.

Κρατώ αυτό , άρα εάν είναι φωτογραφικά ίδιοι , ο 20αρης κερδίζει σε φορητότητα και ο 17αρης στην ταχύτητα εστίασης (είναι καταπληκτικός) , εάν δεν χρειάζεται βέβαια κάποιος τα 17mm και τις προεστιακές επισημάνσεις (εάν το λέω καλά) .
 
Last edited: