Klarus Lights

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fotaras

Senior Member
10 January 2012
315
Παιρνω το θαρρος να ανοιξω αυτο το thread που θα αφορα τους φακους της συγκεκριμενης εταιριας γιατι εψαξα ολο το section με τους φακους και δεν ειδα για την συγκεκριμενη μαρκα.
Σχολια,προτασεις,νεα μοντελα και προβληματα για τους φακους Klarus.

Μιας που το ανοιξα,θελω να το εγκαινιασω κι'ολας για ενα θεματακι για τον Klarus XT11 820 lumens.

Ειμαι κατοχος εδω και κανα μηνα του φακου και τον δουλευω τις τελευταιες μερες και θελω να σας ρωτησω για τρια θεματακια που εχω.

1 - Οταν τον αναβω σε ολα τα modes φωτεινοτητας , ακουγεται και ενα μικρο βουητο απο τον φακο. Στο high mode ακουγεται σχετικα δυνατα ενω στο low ακουγεται πολυ χαμηλα. Φυσικα δεν ακουγεται πολυ δυνατα,κυριως οταν τον εχω κοντα στο αυτι το ακουω. Γιατι το κανει αυτο? Ειναι φυσιολογικο?

2 - Οταν βγαζω τις μπαταριες και τις ξαναβαζω,καποιες φορες,οχι παντα,εκει που βιδωνω το πισω καπακι,στα τελειωματα,αναβει στιγμιαια ο φακος και σβηνει μετα. Φυσικα μετα δουλευει κανονικα. Δεν το κανει παντα,καποιες φορες το κανει και καποιες οχι. Στον Nitecore SRT7 που εχω δεν το εχει κανει ποτε. Ειναι φυσιολογικο και αυτο η οχι?

3 - Τριτον και τελευταιο,και σημαντικοτερο,παμε στα των μπαταριων που παιρνει ο συγκεκριμενος φακος. Χτες που χαζευα στο internet σε διαφορα sites για φακους ειδα να λεει για τον XT11. "Battery: 2x CR123A / 1x 18650 (Do not use 16340 batteries or any other battery over than 3.0V ) .
Εδω ειναι και το θεμα μου. Προς το παρον χρησιμοποιω 2 CR1232 , οχι επαναφορτιζομενες. Οταν τελειωσουν ειχα σκοπο να χρησιμοποιησω τις αντιστοιχες επαναφορτιζομενες της Nitecore που ειχα παραγγειλει τις προαλλες,οι οποιες ομως ειδα οτι ειναι 3.7V. Μπορω να τις χρησιμοποιησω αυτες η οχι? Το ιδιο και για τις panasonic 18650 ncr 3400 mha που εχω. Θα κανουν αυτες? Μια φορα που τις δοκιμασα τις τελευταιες δουλευε ο φακος. Τι κανουμε ρε παιδια? Εχει πλακα να μην παιρνει επαναφορτιζομενες μπαταριες,θα ειναι μεγαλη χαζομαρα.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
1. Συμβαινει αρκετα συχνα. Αλλοι λενε οτι ειναι ενα πηνιο μεσα στα ηλεκτρονικα, αλλοι αναφερουν οτι το κανουν οι μπαταριες (CR123A) Μην ασχολεισαι
2. Συμβαινει σε καποιες μαρκες πχ Surefire. Δεν το εχω ψαξει. Σιγουρα καπου κλεινει το "κυκλωμα"
3. ναι ΔΥΟ επαναφορτιζομενες ΟΧΙ. Μια (πχ 18650) ναι...Γιατι με δυο η συνολικη ταση ειναι εμγαλυτερη των οριων της πλακετας
 

fotaras

Senior Member
10 January 2012
315
Κωστα σε ευχαριστω ξανα.
Για το 2,διαβασα σε ενα review στο internet (αφορουσε ομως το απλο μοντελο,με τα 600 λουμενς) ελεγε ο τυπος οτι ακομα και κλειστος οταν ειναι ο φακος,υπαρχει μια πολυ ελαχιστη καταναλωση διοτι ο φακος αναβει και απο το πληκτρο mode για το strobe. Αρα μηπως ειναι εξαιτιας αυτου?

Για το 3. Εχω τις panasonic τις 18650 που ειναι επαναφορτιζομενες. Και αυτες λενε οτι ειναι 3.7V ομως. Σιγουρα κανουν η θα υπαρχει καποιο προβλημα?
Τα volts προσθετικα δεν πανε οταν ειναι σε σειρα οι μπαταριες? Γιατι αν ειναι ετσι,τοτε τα 7.4V ειναι μεσα στα ορια. Στο site της εταιριας λεει working voltage 3.5V-8.4V.
 

mixalio

AVClub Enthusiast
21 January 2012
718
Χανιά
οι μπαταριες που γραφουν 3,7volt οταν ειναι πληρως φορτισμενες ειναι 4,2v.
με μια μπαταρια 18650 ο φακος σου δουλευει κανονικοτατα. πολλοι φακοι εχουν προβλημα με δυο rcr123 (οχι cr123)
επειδη ειναι 4,2 + 4,2 = 8,4volt. αν ομως το manual του δικου σου λεει μεχρι 8,4 τοτε παλι εισαι οκ
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Eχω τον Klarus RS11 που ειναι σε πολλα παρομοιος με τον ΧΤ11 συμπεριλαμβανομενου και του περιορισμου για τις 2χrcr123a.

Κlarus XT11
Battery: 2x CR123A / 1x 18650 / 2x 16340 (use of 16340 batteries is not recommended)


Οπως βλεπεις παραπανω, ΔΕΝ απαγορευται η χρηση των 16340 αλλα και ΔΕΝ συνισταται.

Αυτο εμενα μου λεει ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι ο φακος ΔΕΝ προκειται να παθει τιποτα αν χρησιμοποιηθουν 2χ16340 αλλα ειναι πιθανον το led και ο φακος να ζεσταθει λογω του μεγαλυτερου βολταζ (8.4).
Ειναι γεγονος οτι με 2 μπαταριες cr123a ο φακος θα ειναι φωτεινοτερος σε σχεση με 1χ18650. Με 2χ16340 ακομα πιο φωτεινος. Εις βαρος της διαρκειας παντα.

Αν θελεις να εισαι απολυτως σιγουρος, μπορεις να μετρησεις τις 16340 μολις βγουν απο τον φορτιστη. Αν η καθε μια ειναι στα 4.2 και χαμηλοτερα (που θα ειναι), προχωρα αφοβα και βαλε τις στο φακο.
Μπορει να εχεις καποιο θεμα με τη ζεστη μετα απο κανενα 5 λεπτο συνεχους λειτουργιας στο high. Αν δεν σε ενοχλει, κανενα προβλημα.
Πιθανως να μειωνεται λιγο η ζωη του λεντ με τη μεγαλυτερη θερμοκρασια, αλλα δεν υπαρχει θεμα, το λεντ θα κρατησει παλι μια ζωη.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
μια αλλη εξηγηση -που δεν σκεφτηκα- ειναι οτι ο φακος τραβα περισσοτερο ρευμα απο αυτο που οι 16340 μπορουν να υποστηριξουν.
Αν ειναι ετσι ειναι για το καλο των μπαταριων

για το 2, αυτο που λες δεν το πιστευω να γινεται αν ο πισω διακοπτης που ειναι μηχανικος οταν ειναι κλειστος (κοβει το κυκλωμα).
Αν τωρα μπορεις να σβησεις τον φακο και απο τον μπροστα (που σημαινει οτι ο πισω αφηνει ρευμα να περασει), τοτε Ισως.
(δεν μπορω να τσεκαρω προδιαγραφες, δες κανενα ρεβιου)

το θεμ με τους ηλεκτρονικους διακοπτες ειναι περιεργο. Στην Zebralight μου, ριχνει μια φλασια οποτε ξαναβαζω την μπαταρια και κλεινει το κυκλωμα.
Επισης ριχνει και φλασια οταν την ακουμπαω με χερια φορτισμενα με στατικο ηλεκτρισμο (βγαλε ακρη)
 

fotaras

Senior Member
10 January 2012
315
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Χιωτη εκανες λαθος στα χαρακτηριστικα του φακου. Εβαλες αυτα του "απλου" XT11. Στον δικο μου που ειναι αυτος με τα 820 lumens λεει συγκεκριμενα:
Working Voltage: 3.5V-8.4V
Battery: 2x CR123A / 1x 18650 (Do not use 16340 batteries or any other battery over than 3.0V)


Αυτος δεν παιρνει τις 16340 απο οτι λεει ο κατασκευαστης. Μην τις χρησιμοποιειτε λεει. Εχω φαει τρελο μπερδεμα! Τελικα να τις χρησιμοποιω τις επαναφορτιζομενες η οχι? Θεωρητικα,και απο οσα μου λετε εσεις,και με τις δυο μπαταριες (ειτε τις RCR123A ειτε τις Panasonic NCR 18650) ειμαι μεσα στα ορια που προτεινει ο κατασκευαστης.

Λιγο η πληρης αγνοια σχετικα με τις μπαταριες,λιγο το οτι βουιζει οταν δουλευει (βεβαια αυτο ειναι τελειως ασχετο απο οτι μου ειπατε) ,σκιαζομαι μη σκασει καμια μερα.

Περα απο ολα αυτα,με βολευει αφανταστα ο συγκεκριμενος φακος,ειδικα με τα δυο κουμπακια που εχει απο πισω.Του εχω βαλει και το Aggresive Bezel και εχει γινει τουμπανο!
 

flashlight

Senior Member
4 April 2013
636
Με τις 18650 και με τις μη επαναφορτιζόμενες CR123A σίγουρα δε θα έχεις πρόβλημα.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
ειναι οπως ακριβως στα ειπα στο ποστ 6.

θα πρεπει να τραβα τουλαχιστον 1,5αμπερ απο τις RCR και αυτο ειναι στα ορια τουςς αν ειναι απο τις καλες
 

fotaras

Senior Member
10 January 2012
315
Ok μαγκες. Μερσι. Οποτε συνοψιζοντας,ή μη επαναφορτιζομενες μπαταριες ή τις επαναφορτιζομενες 18650. Η πρωτη περιπτωση δεν με καλυπτει,οποτε παμε στην δευτερη. Εκλεισε! Ευχαριστω παιδια!
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Χιωτη εκανες λαθος στα χαρακτηριστικα του φακου. Εβαλες αυτα του "απλου" XT11. Στον δικο μου που ειναι αυτος με τα 820 lumens λεει συγκεκριμενα:
Working Voltage: 3.5V-8.4V
Battery: 2x CR123A / 1x 18650 (Do not use 16340 batteries or any other battery over than 3.0V)


Αυτος δεν παιρνει τις 16340 απο οτι λεει ο κατασκευαστης. Μην τις χρησιμοποιειτε λεει. Εχω φαει τρελο μπερδεμα! Τελικα να τις χρησιμοποιω τις επαναφορτιζομενες η οχι? Θεωρητικα,και απο οσα μου λετε εσεις,και με τις δυο μπαταριες (ειτε τις RCR123A ειτε τις Panasonic NCR 18650) ειμαι μεσα στα ορια που προτεινει ο κατασκευαστης.

Λιγο η πληρης αγνοια σχετικα με τις μπαταριες,λιγο το οτι βουιζει οταν δουλευει (βεβαια αυτο ειναι τελειως ασχετο απο οτι μου ειπατε) ,σκιαζομαι μη σκασει καμια μερα.

Περα απο ολα αυτα,με βολευει αφανταστα ο συγκεκριμενος φακος,ειδικα με τα δυο κουμπακια που εχει απο πισω.Του εχω βαλει και το Aggresive Bezel και εχει γινει τουμπανο!

Ναι οντως λεει "do not use 16340 batteries".
Παρ'ολα αυτα δινει working voltage 8.4. Γιατι αραγε?

Εγω θα τους εγραφα ενα email ρωτωντας τους "εαν το συνολικο βολταζ των 16340 ειναι χαμηλοτερο η ισο με 8.4, θα υπαρχει προβλημα?"
 

acaliptos

Established Member
28 February 2007
256
Σήμερα είχα αφήσει αρκετή ώρα τον RS11 αναμμένο και όταν είχε πέσει αισθητά το φως του, δοκίμασα να τον κλείσω για φόρτιση .
Ο διακόπτης δεν υπάκουσε σε καμμία εντολή.Ούτε πατώντας τον μια φορά για να σβήσει, ούτε κρατώντας τον πατημένο για να αλλάξει η ένταση του.
Ξεκολλήσε όταν πάτησα το strobe.



Η μπαταρία που έχει είναι η NCR 18650B 3.7V 3400mAh Protected Rechargeable Lithium από banggood.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Kαι γω ακριβως την ιδια μπαταρια χρησιμοποιω σε αυτον τον φακο.
Δεν ειχα ποτε προβλημα. Μαλλον τυχαιο θα ηταν, αλλα αφου ξεκολλησε με το strobe, ολα καλα.
Ο Κlarus RS11 ειναι απο τα πλεον αγαπητα μου φακουδακια και το συστημα των modes με τους διακοπτες στο σωμα το βρισκω μοναδικο.
 

acaliptos

Established Member
28 February 2007
256
Παρομοίως και εγώ ευχαριστημένος είμαι με τον επαναφορτιζόμενο klarus RS11.
Κάποια πραγματάκια όπως αυτό με τον διακόπτη που μου έτυχε το θεωρώ τυχαίο.
Θα τον αφήσω όμως ξανά αναμμένο για να δω την αυτονομία του και για να κάνει η μπαταρία κάποιους κύκλους φόρτισης - αποφορτισης.
Θα δω αμα ξανασυμβεί.

Πέραν αυτού το μόνο αρνητικό που είδα είναι ότι μπορεί να πατηθεί εύκολα ο διακόπτης αν έχεις τον RS11σε τσέπη ή σε τσαντάκι.

Κατά τα άλλα είναι καλος φακός.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
δεν μπορεσα να βρω στοιχεια αλλα για πες μου. Σε φυσιολογικες συνθηκες με τι πατημα κλεινει?

περνας απο ολα τα modes πριν?
Αν ναι, δεν εκλεινε γιατι δεν μπορουσε να μπει στο high.
 

acaliptos

Established Member
28 February 2007
256
Με ένα γρήγορο πάτημα κλείνει, με παρατεταμένο αλλάζει σε high / mid / low κυκλικά αναλόγα που βρίσκεται.
 

acaliptos

Established Member
28 February 2007
256
Απάντηση: Re: Klarus Lights

.....,,Μαλλον τυχαιο θα ηταν, αλλα αφου ξεκολλησε με το strobe, ολα καλα.

Αφησα σήμερα ανοικτό τον RS11 για 3 ώρες στο high mode.
Πάλι κόλλησε και δεν δουλεύε ο διακόπτης.Με το strobe ξεκολλήσε και δούλευε κανονικά.

Παρόλο που ήταν 3 ώρες ανοικτός δεν είχε πέσει αισθητά η ένταση του.Μια μέτρηση που έκανα με κάποιο light meter app , μου έδειξε 470 lux. Στην αρχή νομίζω έδειχνε 580 lux.
Υπάρχει κάποια εφαρμογή σχετικά αξιόπιστη;
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Exω παρει ενα φτηνο κινεζικο που κανει μια χαρα τη δουλεια του.
http://www.fasttech.com/products/0/10003840/1274500-hs1010-illuminance-brightness-lux-meter-light

Το χρησιμοποιω μονο για συγκριση φωτεινοτητος μεταξυ φακων κατω απο ιδιες συνθηκες.

Εν τω μεταξυ, για τις μπαταριες rcr123a των klarus εχω στειλει email στην Κlarus Aγγλιας για να δω τι θα μου πουν.
 

fotaras

Senior Member
10 January 2012
315
Ποιο καλο παιδι εχει εμπειρια στα reviews φακων και ειναι κατοχος του Klarus XT11 ή/και Klarus RS11 για να παρει μερος στο testing που εβγαλε η Klarus για τα μπλμπλίκια των παραπανω φακων?

20140401192120_62251.jpg

20140401192721_37699.jpg


Περισσοτερες λεπτομερειες εδω : http://www.klaruslight.com/kenzo/we...ached/image/20140401/20140401192721_37699.jpg

Φυσικα,αν επιλεχτει καποιο καλο παιδι απο εδω ο οποιος τυγχανει και κατοχος του Klarus XT11 , αφου κανει την δοκιμη και το review,το εξτρα μπλιμπλίκι/κουμπακι θα μου το στειλει σε εμενα δωρεαν γιατι εγω το βρηκα πρωτος! :Banane0::Banane0::Banane0:

Παμε και σε ενα αλλο θεμα. Ψαχνω να βρω ξανα τον Klarus XT11 820 Lumens για εναν φουκαριαρη φιλο μου,ο οποιος αφου ειδε τον δικο μου επαθε κοκομπλοκο και τωρα θελει και αυτος εναν! Βασικα δεν ειναι ενας φιλος μου,ειναι αλλοι δυο που τον θελουν. Anyway,δεν τον βρισκω πουθενα,τουλαχιστον στην τιμη που τον ειχα παρει στο Banggood στα 42 . Τους εστειλα mail αν θα τον ξαναφερουν γιατι τον δειχνει sold out αλλα μου ειπαν οτι δεν θα τον ξαναφερουν.

Τον βρισκω βεβαια στο battery junction αλλα εχει 80 ντολλαρς. Ψαχνοντας για κατι φθηνοτερο αλλα με ιδια διαταξη κουμπιων βρισκω παλι εναν Klarus, τον XT2C L2 U2 στα 60 δολλαρια.η οποια τιμη "τρωγεται" απο τους φιλους μου. Το θεμα ειναι οτι τα πιο φθηνα μεταφορικα ειναι στα 18 δολλαρια. Δεν υπαρχει καποια επιλογη για δωρεαν ή εστω πιο φθηνα μεταφορικα απο το battery junction?
Απο εσας το εμαθα αυτο το μαγαζι αλλα με τοσα μεταφορικα γιατι το προτιματε?
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Να στο στειλει δωρεαν μετα τη δοκιμη γιατι το βρηκες πρωτος? Δεν ειναι καλη ιδεα!!
Γιατι αν το ακουσουν τα παιδια που γραφουν πρωτοι στο νημα με τις ευκαιριες φακων στο διαδικτυο, θα ζητανε το ιδιο :))

Για το αλλο θεμα, μπορεις να δεις τον ΧΤ11 των 600 λουμενς γυρω στα 45 ευρω. Η διαφορα στο φωτισμο δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη και δυσκολα διακρινεται με το ματι.
http://www.banggood.com/KLARUS-XT11-CREE-XM-L-U2-600lm-4-Modes-LED-Flashlight-p-79968.html