Δύο DIY ενισχυτές με λυχνίες, -οι "μεγάλοι"-

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
"Αντιφραφαί - Εκδρομαί ο Χρήστος" για να παραφράσουμε και τον θρυλικό δίσκο του θείου Νώντα...
Και οι δύο είναι από σχέδια του φίλου Βαγγέλη. Η σελίδα του ΕΔΩ όπου μπορείτε να βρείτε τα σχέδιά τους καθώς και άλλα.

Ο πρώτος ήταν ένας Push-Pull 2x8W με ΕL84.
Έφτιαξα τα πάντα σύμφωνα με το σχέδιο μόνο που έκανα βλακεία και δεν πήρα εξόδου με ενδιάμεση λήψη, έτσι τον γύρισα στην ψευτοτριοδική λειτουργεία...
Το συνολικό κόστος έφτασε τα 300ευρώ περίπου χωρίς το σασσί με σχετικά καλά υλικά.
Οι μετασχηματιστές εξόδου είναι στην standard πόιότητα του Αντωνιάδη και στοίχησαν 25Ε έκαστος ενώ ο ισχύος 30Ε

IMG_3868_zps876d2df7.jpg


IMG_3869_zps71537c83.jpg


Το σασσί είναι από γαλβανιζέ λαμαρίνα 0.8mm διαστάσεων 30Χ20Χ5 cm και τα πλαινά από MDF 17mm.
H γνωστή επένδυση και σε αυτόν (αντέ και το μπεζάκι που μαρέσει τελείωσε σχεδόν σε αυτή τη κατασκευή
frown.png
)

IMG_3831_zpsc69eb9f0.jpg


IMG_3836_zpsb3dbd503.jpg


Μέχρι να ανοίξω όλες τις τρύπες και τα σχετικά με χαζομηχανηματάκια οι γείτονες είχαν αρχίσει να με κοιτούν περίεργα.
Όλα είχαν πάει καλά, κανένας βόμβος κτλ. Η είσοδος με το μικρό καρφί είναι για τους iPhone-άδες και έχει προτεραιότητα μια και απομονώνει τα RCA. Έβαλα και διακόπτη για τα νήματα και μετα για την υψηλή. (Τώρα αυτό μάλον δεν χρειαζόταν)

Τόσο καλά μου φαινόταν όλα που εμένα κάτι δεν μου άρεσε (!), ίσως κυρίως γιατί ξέφευγε από αυτό που ήθελα. Τον δυνατό μινιμαλισμό. Έτσι τον έδωσα αλλά όχι χωρίς πόνο ψυχής...

IMG_3837_zpsa5092cfa.jpg


IMG_3865_zps80ac36f4.jpg


IMG_3872_zps0745c70d.jpg


Και κάπου ανάμεσα σε όλα αυτά ξέμεινα και από τον ενισχυτή που είχα έως τότε οπότε έπρεπε να φτιάξω έναν άλλο "μεγάλο" για κύρια χρήση...
Ακριβώς τότε να ο Βαγγελάκης φτιάχνει έναν SE με ΚΤ88. Κανά δύο αντιστάσεις και κανα δύο πυκνωτές ανά κανάλι και τέρμα. Ααααααααυτός είναι :music-smiley-005: λέω και αρχίζω τα σχέδια για το κουτί.

IMG_4299_zps4ecd3583.jpg


Αρχικά δεν μπορούσα με τίποτα να βρω ένα σχέδιο κουτιού που να μου αρέσει. Αλήθεια δοκίμασα πολλές δεκάδες στο χαρτί
eusa_wall.gif

Μετά είπα να κάνω κάτι απλό. Κόψε και ράψε και κόλλα και μόλις τον έβαλα να παίξει είχε ένα βόμβο. Όχι πολύ αλλά δεν τον ήθελα και έτσι μια και τον ήθελα για τον βασικό μου ενισχυτή.

Έτσι η πρώτη κατασκευή έφαγε σουτ στον κουβά και άρχισα πάλι από το μηδέν. Αυτή τη φορά είχα πάρει όμως το μάθημα και πριν κάνω ότιδήποτε έβαλα τον τροφοδοσίας μόνο του στο ρεύμα και σε έναν εξόδου σύνδεσα μόνο τα ακουστικά και τον κουνούσα στον χώρο να βρώ την βέλτιστη θέση. Δυστυχός δεν έβγαλα φωτογραφίες εσωτερικά για να το δείτε και εσείς.

IMG_4290_zpsff3bdbc5.jpg


IMG_4291_zpsf56e4e20.jpg


IMG_4292_zps0a19beae.jpg


Μετά άντε από την αρχή να βρώ νέο κουτί. Με τα πολλά κατέληξα εδώ αλλά είχα τόση κούραση που δεν μπορούσα να προσέξω ποιά και την λεπτομέρεια...

Τα κάθετα κομάτια έγειναν από κόντρα πλακέ 6mm τρυπημένο μόνο με εργαλεία χειρός που απλά βάφτηκαν με αστάρι και μαύρο σπρέι χωρίς κανένα ιδιέταιρο τρίψιμο ποιό πριν.

Τα κουτιά σχηματίστικαν από φύλο αλουμινίου 0.7mm πατημένο στο χέρι. Στό εμπρός τμήμα που είναι οι λυχνίες πάνω από το αλουμίνιο κόλλησε και ένα άλλο κόντρα πλακέ 6mm για να βυθιστούν έτσι οι μεγάλες λυχνίες και να μην φαίνεται πολύ χύμα η βάση τους.
Μετά βρήκα έναν που ντύνει καναπέδες και πήρα ένα ρετάλι ύφασμα και τα έντυσα.
Σάντουιτς έγιναν όλα με ντίζα Μ5, τυφλά παξιμάδια και σωλήνα αλουμινίου Φ8. από κάτω για ποδαράκια έβαλα τυφλά παξιμάδια Μ6.

IMG_4326_zps65902254.jpg


Για τον εξαερισμό ανοίχτηκαν οι τρύπες πίσω, και εσωτερικά αυτών έβαλα ανοξείδωτή σίτα. Άλλες τρύπες από κάτω δεν έχει αλλά το αλουμίνιο είναι πολύ λεπτό και σώνει την κατάσταση. ´Οχι βέβαια πως οι πυκνωτές στην τροφοδοσία περνάν και πολύ καλά αλλά είναι στον πάτο, κάτω από τον μετασχηματιστή και πιστεύω θα αντέξουν πολύ.

Ως βασικός ενισχυτής για εμένα που είναι, έβαλα και επιλογέα 4 εισόδων καθώς και ένα ξέμπαρκο RCA που βλέπεται πίσω είναι για πιθανή σύνδεση κάποιας γείωσης αργότερα. Οι εξόδου που είχα ήταν κάπως οριακοί 12W και με απλό πυρήνα αλλά μια χαρά μου ακούγονται.

Διαστάσεις Π29 x Β22 x Υ14.5cm

IMG_4295_zpsc6dc8361.jpg
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Χρήστο, έτσι όπως το πας, θα προκαλέσεις αναταραχές στη hi-end κοινότητα, όπου κυριαρχεί πλέον το κακό γούστο και η υπερβολή σε όλα τα επίπεδα.
 
Last edited:

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Eυχαριστώ. Αλλά όπως την βρίσκει κανείς νομίζω με μόνη προυπόθεση να μην ενοχλεί τον άλλο. Υπάρχει λόγος να συγχυζόμαστε?
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Επιτρέπεται να ρωτήσω τί επαγγέλεσθε;
Όχι από περιέργεια αλλά θα ήθελα να μάθω αν σχετίζεστε με οποιονδήποτε τρόπο με τον ευρύτερο χώρο του design.
Δεν μπορεί... κάτι, κάπου, κάπως... :)