Βλάβη σε VT30, αξίζει η επισκευή της;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Alexandros!

New member
15 January 2011
13
Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για το κατά πόσο αξίζει να επισκευάσω μια VT30. Τα γεγονότα έχουν ως εξής:

Μια μέρα γυρνάω από την δουλειά και η γυναίκα μου μου λέει ότι ενώ έβλεπε η τηλεόραση έκλεισε και μύρισε κάτι καμένο. Στην προσπάθεια να την ανοίξω βλέπω τα το γνωστό αναβόσβημα του κόκκινου led για 7 φορές.

Την πάω στο επίσημο τοπικό service και μετά από σχεδόν 20 ημέρες με ειδοποίησαν ότι το κόστος ανταλλακτικών είναι 540 +60 εργασία (αλλαγή 3 πλακετών μάλλον εννοούν SD/SU/SC). Τόσο καιρό στις αλλεπάλληλες ενοχλήσεις μου μου έλεγαν ότι δεν τους απαντάει η αντιπροσωπεία για το κόστος των ανταλλακτικών το οποίο μάλιστα μου έλεγαν δεν είναι σταθερό αλλά ανάλογο της ζήτησης.

Με βάση αυτά τα δεδομένα τι με συμβουλεύετε να κάνω? (σημειωτέον ότι για αυτά που αλλάζουν δίνουν 1 χρόνο εγγύηση).

Η εναλλακτική που έχω στο μυαλό μου είναι η αγορά καινούργιας 50' ST60.

Ευχαριστώ,
Αλέξανδρος
 

Alexandros!

New member
15 January 2011
13
Re: Panasonic Plasma VT30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Συμπληρωματικά να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον πλην επίσημου δικτύου να επισκευάζει panasonic plasma σε πιο φιλικές τιμές?
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
H πιο φιλική τιμή θα είναι μόνο στα 60 που ούτως ή άλλως είναι χαμηλή καθώς άλλες εταιρίες χρεώνουν 150άρια για εργασίες. Ουσιαστικά πληρώνεις τις πλακέτες. Εγώ θα σε συμβούλευα να ρωτήσεις στο τοπικό service για το ποια είναι η ζημιά ακριβώς, να μιλήσεις με το service στην Intertech και να πάρεις και από εκεί μια εκτίμηση. Η αλήθεια είναι πως το κόστος είναι μεγάλο στα 600. Τώρα είναι στη κρίση σου αν κι εφόσον σε παίρνει οικονομικά για κάτι νέο.
 

Alexandros!

New member
15 January 2011
13
... Εγώ θα σε συμβούλευα να ρωτήσεις στο τοπικό service για το ποια είναι η ζημιά ακριβώς, να μιλήσεις με το service στην Intertech και να πάρεις και από εκεί μια εκτίμηση.

Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάρω την Intertech και αυτοί με παρέπεμψαν σε συνεργάτη τους κοντά στην περιοχή που μένω. Άρα καταλαβαίνω ότι δεν προσφέρουν service κεντρικά αλλά συνεργάζονται με κατά τόπους τεχνικούς.

Πάντως και για τα 540 για τις πλακέτες σε μια έρευνα που έκανα στο εξωτερικό η αντίστοιχη τιμή είναι 400$ (δεν μπορώ να ξέρω βέβαια για τη γνησιότητα)
 
Last edited:

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Οσο σκεπτομαι τι βλακεια εκανα που λυπηθηκα 340 για 5χρονη επεκταση εγγυησης Κωτσοβολου...
 

stavrospet

Established Member
30 November 2007
117
Νεα Παλατια Ωρωπος
Τα 600 ευρω για επισκευη ειναι πολλα. Ενω στις καινουριες τηλεορασεις οι τιμες ολο και πεφτουν. Ψαξ' το λιγο μηπως συμφερει η αγορα καινουριας.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Αν έχεις την 50VT30, αυτό που θα πρέπει να ερευνήσεις είναι το τι 50" τηλεόραση αγοράζεις με 600 .

Αν εχεις σκοπό να αλλάξεις μάρκα, διάσταση, τεχνολογία ή/και οτιδήποτε άλλο, θα πρέπει να εξετάσεις με πόσα παραπάνω από τα 600 θα βρεις μια 50" (τουλάχιστον) που να σε ικανοποιεί.

Κάνεις την αφαίρεση και αποφασίζεις...... "όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος".

Αν αποφασίσεις να μην την επισκευάσεις, μπορείς να την πουλήσεις για ανταλλακτικά εδώ.... http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php/75-Τηλεοράσεις-Προβολείς-Οθόνες-(Προσφορά)

Ή μπορείς να την πετάξεις εδώ.... http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php/111-Χαρίζεται

.....όχι τίποτα άλλο.... για να την φορτωθεί κανένας άλλος και να γλυτώσεις το κουβάλημα μέχρι τον κάδο
 
Last edited:

Alexandros!

New member
15 January 2011
13
Βασικά, παρόλο που υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, λόγω του ξενερώματος που έφαγα "καίγοντας" 2000 σε 2.5 χρόνια έχω πει ότι τέτοια @@@κία δεν την ξανακάνω, οπότε κοιτάω τηλεοράσεις λίγο παραπάνω από το κόστος επισκευής δηλαδή 900-1000 .

Επειδή έχω καλομάθει στο μαύρο της plasma σαν 1η επιλογή κοιτάω την Panasonic 50' ST60 στα 1000 .

Σαν εναλλακτική την προσφορά που τρέχει για την Samsung 55' F6500 στα 900 . Το θετικό εδώ είναι ότι υπάρχει στα Media Markt που δίνει με 120 επισκευή για 5 χρόνια (θέλω να δω και τα ψιλά γράμματα βέβαια) EDIT: Άκυρη αυτή η επιλογή μόλις εξαντλήθηκε....
 
Last edited:

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Sorry...

...αλλά αφού ήδη έχεις αποφασίσει να μην την φτιάξεις και εφόσον κοιτάς τηλεοράσεις 900-1.000, τι ρωτάς αν σε συμφέρει?

Άνοιξε καλύτερα ένα νήμα στη κατηγορία "Αγορά νέας τηλεόρασης".... http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php/130-Αγορά-νέας-τηλεόρασης

Αξιολόγησε ό,τι κατατεθεί εκεί και καλές αγορές.

Υ.Γ: Αν αποφασίσεις να την φτιάξεις μπορείς να ενημερώσεις στο παρών νήμα για την εξέλιξη της επισκευής κόστος, ανταλλακτικά κ.λ.π.
 

Alexandros!

New member
15 January 2011
13
Re: Απάντηση: Βλάβη σε VT30, αξίζει η επισκευή της;

Sorry...

...αλλά αφού ήδη έχεις αποφασίσει να μην την φτιάξεις και εφόσον κοιτάς τηλεοράσεις 900-1.000, τι ρωτάς αν σε συμφέρει?

Άνοιξε καλύτερα ένα νήμα στη κατηγορία "Αγορά νέας τηλεόρασης".... http://www.avclub.gr/forum/forumdisplay.php/130-Αγορά-νέας-τηλεόρασης

Αξιολόγησε ό,τι κατατεθεί εκεί και καλές αγορές.

Υ.Γ: Αν αποφασίσεις να την φτιάξεις μπορείς να ενημερώσεις στο παρών νήμα για την εξέλιξη της επισκευής κόστος, ανταλλακτικά κ.λ.π.

Αν είχα αποφασίσει θα είχες δίκιο αλλά δεν το έχω χωνέψει ακόμα... για αυτό ρώτησα αν ξέρει κανείς πιο φθηνούς εναλλακτικούς τρόπους επισκευής...Τις πιθανές άλλες λύσεις τις έγραψα για να αποτυπώσω πως το σκέφτομαι.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Ούτως ή άλλως το νήμα αυτό υπάρχει, οπότε αν μπορεί κάποιος να σου προτείνει ή/και προσφέρει φθηνότερο εναλλακτικό τρόπο επισκευής θα το γράψει εδώ.

Για δική σου διευκόλυνση, άνοιξε νήμα με τις απαιτήσεις σου, budget κ.λ.π. στην άλλη κατηγορία και παράλληλα με την έρευνα αγοράς, παρακολουθείς και πιθανές προτάσεις που θα γίνουν.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Αν είχα αποφασίσει θα είχες δίκιο αλλά δεν το έχω χωνέψει ακόμα... για αυτό ρώτησα αν ξέρει κανείς πιο φθηνούς εναλλακτικούς τρόπους επισκευής...Τις πιθανές άλλες λύσεις τις έγραψα για να αποτυπώσω πως το σκέφτομαι.

δεν κοιτας μηπως εσκασαν πυκνωτες τους οποιους αλλαζεις φτηνα? (λιγα ευρω)...εαν δεν ξερεις σε καποιο σερβις που επισκευαζουν τηλεορασεις...οχι επισημο πανασονικ διοτι θα θελουν να αλλαξουν ολη την μοναδα-πλακετα...

Οσο σκεπτομαι τι βλακεια εκανα που λυπηθηκα 340 για 5χρονη επεκταση εγγυησης Κωτσοβολου...

στις σημερινες τηλεορασεις επιβαλλεται κατι τετοιο....οποτε στην επομενη...ξερεις...εγω την εφερα και δεν μπορουσα να κανω κατι τετοιο και ελπιζωωωω
 
Last edited by a moderator:

Alexandros!

New member
15 January 2011
13
δεν κοιτας μηπως εσκασαν πυκνωτες τους οποιους αλλαζεις φτηνα? (λιγα ευρω)...εαν δεν ξερεις σε καποιο σερβις που επισκευαζουν τηλεορασεις...οχι επισημο πανασονικ διοτι θα θελουν να αλλαξουν ολη την μοναδα-πλακετα...

Αυτό θα κάνω...έχεις υπόψη κανείς κάποιο καλό service?
 

MrZ104

New member
31 March 2014
21
Φίλε μου μήπως σε είχε προειδοποιήσει η τηλεόραση πριν τα τινάξει? Αρκετό καιρό τώρα όταν κλείνει μετά από κανένα 10 λεπτό ακούγεται ένα έντονο κλακ. Πριν από καμιά βδομάδα την ώρα που έβλεπα μου έσβησε! Την ξανάνοιξα και όλα καλά!
Σου έκανε τίποτα τέτοιο εσένα? Το κλακ το κάνει και μια 50ut20 του γαμπρού μου (χωρίς να του έχει σβήσει πότε) και για αυτό δεν είχα ανησυχήσει.. Με το κλείσιμο όμως με ζώσανε τα φίδια..
 
Last edited:

MrZ104

New member
31 March 2014
21
Η γνώμη μου είναι να την φτιάξεις.. 50άρα με 600 ευρώ και 1 χρόνο εγγύηση δεν είναι άσχημα.. Κάτι ακόμα διαβάζω σε ξένα φόρουμ για ελαττωματικό firmware. Είχες αναβαθμίσει στο τελευταίο?
 

Alexandros!

New member
15 January 2011
13
Φίλε μου μήπως σε είχε προειδοποιήσει η τηλεόραση πριν τα τινάξει? Αρκετό καιρό τώρα όταν κλείνει μετά από κανένα 10 λεπτό ακούγεται ένα έντονο κλακ. Πριν από καμιά βδομάδα την ώρα που έβλεπα μου έσβησε! Την ξανάνοιξα και όλα καλά!
Σου έκανε τίποτα τέτοιο εσένα? Το κλακ το κάνει και μια 50ut20 του γαμπρού μου (χωρίς να του έχει σβήσει πότε) και για αυτό δεν είχα ανησυχήσει.. Με το κλείσιμο όμως με ζώσανε τα φίδια..

Η γνώμη μου είναι να την φτιάξεις.. 50άρα με 600 ευρώ και 1 χρόνο εγγύηση δεν είναι άσχημα.. Κάτι ακόμα διαβάζω σε ξένα φόρουμ για ελαττωματικό firmware. Είχες αναβαθμίσει στο τελευταίο?

Στη δική μου περίπτωση δεν είχα καμία ένδειξη ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο. Η τηλεόραση έσβησε και μύρισε καμένο... Το firmware ναι ήταν το latest...
Δεν είχα τέτοιους θορύβους που αναφέρεις. Το ότι σου έσβησε δεν είναι καλό σημάδι αλλά αφού δεν συνεχίζεται το φαινόμενο ξέχασε το.

Εγώ αποφάσισα και πήρα καινούργια. Την παλιά αν δεν καταφέρω να την δώσω για ανταλλακτικά (μιας και πέρα από τις πλακέτες ήταν σε κατάσταση καινούργιας) ίσως την φτιάξει ο πατέρας μου που ψάχνεται για τηλεόραση και με τα 600 δεν παίρνει κάτι εφάμιλλο σε 50' (αν και εγώ του πρότεινα να πάει σε ST60 42αρα)

Ο 1 χρόνος εγγύησης που είχα αναφέρει αφορούσε μόνο τις υπο αλλαγή πλακέτες...τα υπόλοιπα ήταν εκτός..
 

MrZ104

New member
31 March 2014
21
Στη δική μου περίπτωση δεν είχα καμία ένδειξη ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο. Η τηλεόραση έσβησε και μύρισε καμένο... Δεν είχα τέτοιους θορύβους που αναφέρεις. Το ότι σου έσβησε δεν είναι καλό σημάδι αλλά αφού δεν συνεχίζεται το φαινόμενο ξέχασε το.

Εγώ αποφάσισα και πήρα καινούργια. Την παλιά αν δεν καταφέρω να την δώσω για ανταλλακτικά (μιας και πέρα από τις πλακέτες ήταν σε κατάσταση καινούργιας) ίσως την φτιάξει ο πατέρας μου που ψάχνεται για τηλεόραση και με τα 600 δεν παίρνει κάτι εφάμιλλο σε 50' (αν και εγώ του πρότεινα να πάει σε ST60 42αρα)

Ο 1 χρόνος εγγύησης που είχα αναφέρει αφορούσε μόνο τις υπο αλλαγή πλακέτες...τα υπόλοιπα ήταν εκτός..
Είχες αναβαθμίσει στο τελευταίο firmware? (θα στην έπαιρνα εγώ για ανταλλακτικά αλλά βλέπεις έχει πρόβλημα σε όλες τις πλακέτες..)
 

Alexandros!

New member
15 January 2011
13
Ναί είχα αναβαθμίσει...Το πρόβλημα δεν είναι σε όλες τις πλακέτες αλλά σε μια. Απλά η αντιπροσωπεία συνιστά αντικατάσταση & στις 3 γιατί έχει παρατηρηθεί συχνά να καίγεται και η καινούργια πλακέτα αν αλλάξεις μόνο αυτή.