Super Mini ενισχυτής SE με λυχνίες 12AU7/ECC82

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
1_zpse8d430e3.jpg


· Έχεις οικολογικές ανησυχίες, όμως δεν μπορείς να ξεκόψεις από παλιές αμαρτίες;
· Θέλεις στο γραφείο να το παίζεις κάπως;
· Αποζητάς ένα ενισχυτή με λυχνίες, που θα διαθέτει υψηλό ΔΕ.ΣΥ.Α; (Δείκτης Συζυγικής Αποδοχής).
· Είσαι άνεργος, άρα ο προϋπολογισμός είναι στενός, όμως τη θέλεις και την αμαρτία;
· Είσαι φραγκάτος αλλά απλά σπάγκος και δεν σου βγαίνουν εύκολα τα ρημάδια από τη τσέπη;
· Δεν θέλεις να μπεις συνέταιρος στη ΔΕΗ;
· Ζεις στο Τόκυο και δεν έχεις χώρο;
· Δεν ζεις στο Τόκυο αλλά πάλι δεν έχεις χώρο;

Εάν η απάντηση σου είναι ναι έστω και σε ένα από τα παραπάνω μη σκας, σου έχω τη λύση! Με λιγότερα από 50 ευρώ (25 από τα οποία για τους μετασχηματιστές), και κατανάλωση που αγγίζει μόλις τα 14Watt μπορείς και εσύ αγαπητέ αναγνώστη να αποκτήσεις έναν all tube ενισχυτή!

2_zpse61ba194.jpg


3_zps08448f0f.jpg


Για να το επιτύχεις, δεν έχεις παρά να ακολουθήσεις τοπαρακάτω εξαιρετικά απλό διάγραμμα, με μόνο 4 αντιστάσεις και 2 πυκνωτές ανά κανάλι και το όνειρο θα γίνει πραγματικότητα.

2X12AU7_zpsa2c8622d.jpg


6_zps29df778d.jpg


Ως φιλική συμβουλή μόνο θα σου έλεγα να τον βάλεις σε ένα ποιο απλό και όμορφο κουτάκι από εμένα, που το μόνο που κατάφερα ήταν να σπαταλήσω ατελείωτες ώρες στο κόψε-τρύπα-στράβωσε που δεν έπιασαν τόπο, για να καταλήξω τελικά με κάτι που θυμίζει ηλεκτρική χελώνα ή t(r)oll…
(Έκλεψα από τον Fender Greta και το πλήρωσα...)

4_zpsf17d7904.jpg


5_zpsd9b63d37.jpg


To συγκεκριμένο troll έχει διαστάσεις 14x14cm και ύψος λιγότερο από 10. Αποτελείται από φύλλο αλουμινίου 0.75mm επάνω και κάτω, ανοξείδωτη σήτα και MDF 6mm. Επένδυση με τα γνωστά υλικά και συνολικό βάρος 1.8 kg.

7_zps45f6e197.jpg


8_zps7c9431c6.jpg


Εάν θες και εσύ να δοκιμάσεις,
Καλή επιτυχία!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Λουκούμι!
Το θέλω!
(Και να ´ξερα και πως να το φτιάξω :flipout:)
Τι να σου πω Χρήστο,απλώς RESPECT.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
You've got a big fan! :worshippy:

Aν μου επιτρέπεις (δεδομένου ότι αποκλείεται να έχω περισσότερο γούστο απο σένα) ένα πράσινο/παστέλ μανό για τις βίδες της πρόσοψης ή αντίστοιχο καπάκι θα το έβαζα!

Α, ναι...
Πως ακούγεται? :D
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Super Mini ενισχυτής SE με λυχνίες 12AU7/ECC82

για ακουστικά μιλάω

5w/8 Ohm βγάζει πάντως νορμάλ.
Ταμάμ για να οδηγεί τουίτερ.(καθένας με τον πόνο του :Banane0:)
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Ποιά 5W ρε παιδιά? άσε τι είναι οι μετασχηματιστές. Δεν έχω να τον μετρήσω αλλά στην καλύτερη λίγο πάνω από μισό βατ θεωρητικά να υποθέσω.
Αυτόν θα τον ξαναέφτιαχνα αν χρειαζόταν με ολίγο ραφηνάρισμα παραπάνω τώρα που παίζω και λίγο με παλμογράφο στο λαπτοπ.

Είχει θυμό για τα κυβικά του και καλή απόκριση όσο μπορούμε να το πούμε αυτό. Θέματα dumping factor θα έχει μάλον λόγο μεγάλης αντίστασης εξόδου.

Για ακουστικά δεν το έχω ψάξει ποτέ αλλά έρχεται ένας στα επόμενα που την καταβρίσκει με κλασσική και έχει ακόμη λιγότερα (!) υλικά. Εκείνος ίσως αξίζει. :ernaehrung004:

*edit

Τον αυτόν στο link τον έχω φτιάξει και ανεβάσει εδώ αν θέλει κάποιος να δει. Σύμφωνα με τα data 3.5W max λέει με 10%. Με 4-5% παραμόρφωση να είναι κανά 2-2.5 να υποθέσω.
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αλλα αντ´αλλα είδα...
μισό βατ δεν μας κάνει γαμώτο...
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Είναι δύσκολα τα watt Άρη :ADFADF1:

Με κατανάλωση 2 και κάτι βατ στην άνοδο αν έβγαιναν έξω 5 τότε θα παίρναμε νομπελ φυσικής :award: και θα είχαμε λύσει και το ενεργειακό πρόβλημα και δεν θα παίζαμε με μαγνητάκια...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Super Mini ενισχυτής SE με λυχνίες 12AU7/ECC82

Είναι δύσκολα τα watt Άρη :ADFADF1:

Με κατανάλωση 2 και κάτι βατ στην άνοδο αν έβγαιναν έξω 5 τότε θα παίρναμε νομπελ φυσικής :award: και θα είχαμε λύσει και το ενεργειακό πρόβλημα και δεν θα παίζαμε με μαγνητάκια...

Εμένα θα το πεις;:flipout:
Με 2χ600VA Μ/Τ(χώρια προενισχυτής,κρος,πηγες,κλπ) και πάλι θέλω:thrasher:
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Super Mini ενισχυτής SE με λυχνίες 12AU7/ECC82

Με τέτοιο καλό καιρό φέτος φαντάζομαι όχι μόνο δεν άναψες θέρμανση αλλά μπορεί να έβαλες και το κλιματιστικό στην ψύξη :flipout:
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Super Mini ενισχυτής SE με λυχνίες 12AU7/ECC82

Με τέτοιο καλό καιρό φέτος φαντάζομαι όχι μόνο δεν άναψες θέρμανση αλλά μπορεί να έβαλες και το κλιματιστικό στην ψύξη :flipout:
:flipout:
Με 92 ευαισθησία στα ηχεία,κρύοι πάνε γαμώτο..τζάμπα το ρεύμα (ΑΒ τάξη,ευτυχώς.)
 
28 June 2006
2,941
Ωραίος για πολλοστή φορά. Γιατί ECC82 με 8 κΩ rp?

Ως έχει βγάζει το πολύ 0,2 βατ, χωρίς να υπολογίζουμε τις τυχόν απώλειες του μετ/τή εξόδου:

Στο σημείο λειτουργίας σου έχει rp γύρω στα 7,5-8 κΩ. Με φορτίο 25 κΩ, το κέρδος της γίνεται 25/(25+7,5)*18=13,8 περίπου. Δεν μπορείς να την οδηγήσεις με πάνω από 5 volt rms, μιας και πολώνεις στα 7 και οδηγείς με πυκνωτή άρα Α2 δεν παίζει. Και πολλά βάζω, γιατί ήδη από τα 4,5+ θα τραβάει ρεύμα το πλέγμα -> τρομερή παραμόρφωση.
Συνεπώς έχεις 5*13,8 = 69 Vrms στο πρωτεύον του μετ/τή εξόδου. Δηλαδή 69^2/25000 = 0,19 βατ.

Λόγω των 25 κΩ, για να μειωθεί το φορτίο στο μισό έστω στους 50 ΗΖ, (θεωρητικά δηλαδή -3db στους 50) χρειάζεται αυτεπαγωγή πρωτεύοντος 12,5 κΩ στα 50 ΗΖ, δηλαδή 6,28*50*L=12500 -> L= 40 H !!!
Σε καμία περίπτωση με το μέγεθος αυτό και το ελαφρό διάκενο που θέλει για το λίγο DC.

Οι λάμπες αυτής της κατηγορίας που είναι κλάσεις καταλληλότερες για τέτοιο ενισχυτάκι είναι οι διπλοτρίοδες με rp 2-3 το πολύ κΩ (5687, 6Ν6 μεταξύ άλλων).
Θέλουν 6 βατ η κάθε μια στα νήματα και από 4 στις ανόδους των εξόδου + από 1-1,5 στις εισόδου, με 30 - 40 VA μετ/τή τροφοδοσίας (ΕΙ75) είσαι υπέρ εντάξει.
Φορτίο πολύ πιο ανθρώπινο: 6-8 κΩ ανάλογα το σημείο λειτουργίας, συνεπώς 10-13 Η για -3db στους 50 ΗΖ. Παλεύεται.

παράδειγμα -πρόχειρο: 5687, 180 volt/ 20-22 mA, (-7 στο πλέγμα, μ=17, όσο και η '82) 6 κΩ φορτίο (3 φορές το rp δηλαδή, όπως και στο δικό σου με την '82), γύρω στα 0,7 βατ και πολύ καλύτερο χαμηλά. Διπλασιάζεις την ανοδική απώλεια ( 4 βατ από 2 παρά κάτι) υπερτριπλασιάζεις την ισχύ (από 0,2 σε 0,7).

Επιπλέον μπόνους: καλύτερο σημείο λειτουργίας για το οδηγό στάδιο.
 
Last edited: