Σύνδεση Roister Emphasis 25 σε Yamaha R-S700.

sakis_s

New member
8 March 2014
8
Γειά σας! Μπορεί κανείς να μου πει πως να συνδέσω τα Roister Emphasis 25 στον ενισχυτή Yamaha R-S700; Τί τύπο καλωδίου θα πρέπει να χρησιμοποιήσω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Capture.JPGyamaha_rs700_back.jpg
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Τι καλώδιο ηχείων εννοείς;
Με ένα απλό 2χ4 mm. θα είναι μια χαρά.
Από τα επάνω + και - του ενισχυτή στα + και - του ηχείου (δεν χρειάζεσαι και τις 4 μπόρνες,στις πάνω βάλτο.
Αν θέλεις να δώσεις παραπάνω χρήματα,μπορείς να πάρεις κι έτοιμο με μπανάνες ή spades,να κάνεις διπλοκαλωδίωση,κλπ..
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Τρόπς Α!
Παίρνεις ένα καλώδιο με 2 αγωγούς(κόκκινο-μαύρο) και συνδέεις τον ενισχυτή με τα ηχεία,προτιμησε την κάτω πλευρά
Τρόπος Β!
Παίρνεις καλώδιο ηχείων με 4 αγωγούς(συνήθως έχουν 4 χρώματα).
Από την πλευρά του ενισχυτή πλέκειςτούς 2 αγωγούς σε έναν(προσοχή στα χρώματα)!
Στην πλευρά των ηχείων ένας αγωγός για κάθε μπόρνα!
Προσοχή!!!!!
Ό,τι βάζεις στο κόκκινο του ενισχυτή θα βάλεις και στις κόκκινες μπόρνες των ηχείων,το ίδιο για το μαυρο
 

sakis_s

New member
8 March 2014
8
Re: Απάντηση: Σύνδεση Roister Emphasis 25 σε Yamaha R-S700.

Τι καλώδιο ηχείων εννοείς;
Με ένα απλό 2χ4 mm. θα είναι μια χαρά.
Από τα επάνω + και - του ενισχυτή στα + και - του ηχείου (δεν χρειάζεσαι και τις 4 μπόρνες,στις πάνω βάλτο.
Αν θέλεις να δώσεις παραπάνω χρήματα,μπορείς να πάρεις κι έτοιμο με μπανάνες ή spades,να κάνεις διπλοκαλωδίωση,κλπ..

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν έχω ξανα ασχοληθεί με μπόρνες γι'αυτό έχω μπερδευτεί. Ειδικά που έχει 4 πίσω. Ξέρεις ποιά είναι η καλύτερη σύνδεση που μπορώ να τους κάνω χωρίς όριο κόστους καλωδίων; Για να έχει 4 μπόρνες δεν είναι καλύτερα να τις χρησιμοποιήσω όλες; Αν σου είναι εύκολο να μου στείλεις και ένα link με το καλώδιο που μου προτείνεις για να καταλάβω τι εννοείς λέγοντας "μπανάνες" και "spades", θα το εκτιμούσα πολύ.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σύνδεση Roister Emphasis 25 σε Yamaha R-S700.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν έχω ξανα ασχοληθεί με μπόρνες γι'αυτό έχω μπερδευτεί. Ειδικά που έχει 4 πίσω. Ξέρεις ποιά είναι η καλύτερη σύνδεση που μπορώ να τους κάνω χωρίς όριο κόστους καλωδίων; Για να έχει 4 μπόρνες δεν είναι καλύτερα να τις χρησιμοποιήσω όλες; Αν σου είναι εύκολο να μου στείλεις και ένα link με το καλώδιο που μου προτείνεις για να καταλάβω τι εννοείς λέγοντας "μπανάνες" και "spades", θα το εκτιμούσα πολύ.

Εδώ βλέπεις τερματισμένα με spades.

timthumb.php.jpg

Εδώ είναι οι μπανάνες....

images.jpg

Κι εδώ έτοιμα με μπανάνες...

b_w2.jpg
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Κι ενα ενδεικτικό λινκ για καλώδιο ηχείων.
(Αν πιάνουν τα χέρια σου λίγο,προσθέτεις μόνος σου μπανάνες ή δίχαλα,ή ακόμα το βάζεις και σκέτο,γυμνό,δεν υπάρχει περιορισμός.)
Απλώς το γδύνεις λίγο,το βάζεις στις υποδοχές που αποκαλύπτονται όταν ξεβιδώνεις λίγο τις μπόρνες και σφίγγεις πολύ καλά.
(με προσοχή φυσικά να μην υπάρχει καμία επαφή μεταξύ + και -.)
 
Last edited:

sakis_s

New member
8 March 2014
8
Re: Απάντηση: Σύνδεση Roister Emphasis 25 σε Yamaha R-S700.

Κι ενα ενδεικτικό λινκ για καλώδιο ηχείων.
(Αν πιάνουν τα χέρια σου λίγο,προστέτεις μόνο σου μπανάνες ή δίχαλα,ή ακόμα το βάζεις και σκέτο,γυμνό,δεν υπάρχει περιορισμός.)
Απλώς το γδύνεις λίγο,το βάζεις στις υποδοχές που αποκαλύπτονται όταν ξεβιδώνεις λίγο τις μπόρνες και σφίγγεις πολύ καλά.
(με προσοχή φυσικά να μην υπάρχει καμία επαφή μεταξύ + και -.)

Μάλιστα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Το τοπίο ξεκαθάρισε κατά πολύ στα μάτια μου.. Ουσιαστικά απ'ότι κατάλαβα, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσω καλώδιο 4άρων αγωγών για τις 4 μπόρνες επειδή οι μπόρνες είναι συνδεδεμένες ανα 2 μεταξύ τους με ελάσματα (Jumpers). Αν χρησιμοποιήσω καλώδιο 4πλό θα πρέπει να αφαιρέσω τα ελάσματα αυτά και να συνδέσω και τις 4 ξεχωριστά αλλά ουσιαστικά είναι ακριβώς το ίδιο. Οπότε με ένα 2πλό καλώδιο με spades ή με μπανάνες, θα είμαι καλυμένος. Τώρα ξέρεις αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά αν θα χρησιμοποιήσω spades ή μπανάνες; Εσύ τι θα επέλεγες;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Αν κάνεις διπλοκαλωδίωση,αφαιρείς τους βραχυκυκλωτήρες από τις μπόρνες των ηχείων.
Είναι τα μεταλλικά ελάσματα που συνδέουν τις πάνω με τις κάτω μπόρνες.
 

sakis_s

New member
8 March 2014
8
Re: Απάντηση: Σύνδεση Roister Emphasis 25 σε Yamaha R-S700.

Αν κάνεις διπλοκαλωδίωση,αφαιρείς τους βραχυκυκλωτήρες από τις μπόρνες των ηχείων.
Είναι τα μεταλλικά ελάσματα που συνδέουν τις πάνω με τις κάτω μπόρνες.

Όμως απ'ότι κατάλαβα δεν έχει ουσιαστική διαφορά αν θα χρησιμοποιήσω διπλοκαλωδίωση ή αν θα τα συνδέσω απλά χρησιμοποιώντας τους βραχυκυκλωτήρες σωστά;
 

sakis_s

New member
8 March 2014
8
Re: Απάντηση: Σύνδεση Roister Emphasis 25 σε Yamaha R-S700.

Ασφαλή συμπεράσματα,μόνο κατόπι δοκιμής.
Σε γενικές γραμμές και στη φάση που είσαι,άφησε την διπλοκαλωδίωση...

Ευχαριστώ πολύ!