Project Morpheus *PlayStation 4 VR*

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: Project Morpheus*PlayStation 4 VR*

χαχαχα.... καπως ετσι! :p

Αν υπαρχει ενδιαφερον να γραψω 2 λογια...

Εχω καποια εμπειρια απο VR, ειχα αρκετα low cost glasses (Samsung gearv vr, google vr, και πολλα αλλα), και μια μικρη επαφη με το oculus rift.

Το PSVR ειναι καπου στη μεση.
Καλη κατασκευη και κυριως πολυ ανετη εφαρμογη , ακομα και με γυαλια (δυστυχως δε φοραω φακους επαφης, οποτε τα γυαλια ειναι αναγκαστικα).

Η εικονα ειναι καλη, χωρις φυσικα να φτανει τα 2 μεγαλα του αδελφια (oculus-vive) κι αυτο κυριως ωφειλεται στη χαμηλη σχετικα επεξεργαστικη ισχυ του ps4.
Εχω το slim PS4 και οχι το PRO που τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα.

Δεν ειναι ομως το προβλημα τοσο μεγαλο, οχι για μενα τουλαχιστον, που ξερω οτι ειμαστε 1-2 γενιες μακρια απο το να εχουμε πολυ καλη εικονα σε VR.
Χρειαζομαστε σιγουρα οθονες 4Κ στα γυαλια και σαφως πολυ μεγαλυτερη ισχυ σε κονσολες.

Το μεγαλυτερο προβλημα ομως ειναι το motion sickness.

Aυτο το αισθημα δηλ. που δημιουργειται απο την αισθηση οτι κινεισαι στο χωρο (αυτο που βιωνεις με τα ματια), ενω στην ουσια εισαι ακινητος (αυτο που καταλαβινει ο εγκεφαλος λογω του λαβυρινθου).

Σε πολλους το αισθημα ειναι ελαφρως αισθητο και δυσαρεστο, ενω μπορει να φτασει σε εντονη ναυτια, ακομα κι εμετο!

Εγω ειμαι καπου στη μεση...κι εχει να κανει και με το παιχνιδι.

Εχοντας στο παρελθον δοκιμασει αρκετο VR, ηξερα τι να περιμενω.

Μπορεις παντως να εκπαιδευσεις (σιγα-σιγα) τον εαυτο σου να το συνηθισει, τουλαχιστον εγω βλεπω διαφορά.

Πχ οταν ειχα πρωτο-δοκιμασει το Drive club VR (racing) ειχα εντονη ναυτια, ενω τωρα που το δοκιμασα πιο ηρεμος, η αισθηση ηταν καλυτερη.
Ειναι νωρις ακομα για να πω πολλα , μετα απο μερικες μερες, θα γραψω περισσοτερα.

Δοκιμασα και αρκετα demo, και στα περισσοτερα δεν ειχα εντονο θεμα.


Η αισθηση παντως στο drive club, ειναι μοναδικη και δε ξερω αν μπορω μετα απ αυτα να γυρισω πισω, σε "συμβατικη" οδηγηση , σε απλη οθονη!
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Project Morpheus*PlayStation 4 VR*

Ευχαριστούμε Γιάννη για τις εντυπώσεις σου.

Από ποιότητα εικονας/πιξελαρισμα πως τα πάει?
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: Project Morpheus*PlayStation 4 VR*

εξαρταται απο το παιχνιδι... σε καποια ειναι καλη η εικονα , σε καποια αλλη οχι και τοσο.

Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να διατηρει το ps4 πολυ υψηλα fps για ν αποφυγει διαφορα θεματα (οπως το motion sickness κλπ). και γι αυτο δε περιμενουμε θαυματα.

Για παραδειγμα, το drive club, που εχει απο τα καλυτερα γραφικα σε racing, σε VR mode, δεν εχει το ιδιο καλα γραφικα, εχει χαμηλοτερη αναλυση , λογω ακριβως αυτου του γεγονοτος.

Φυσικα, ακομα ειναι σχετικα νωρις για τους Devs , και ειδικα στο ps4 pro, θα δουμε αρκετες βελτιωσεις στο μελλον.

Δεν το παιρνεις ομως γι αυτο, εγω τουλαχιστον το γνωριζα αυτο... αυτο που μετραει κυριως ειναι η εμπειρια!

Σε επομενη γενια κονσολων και γυαλιων, αυτο σιγουρα θα λυθει...


ΥΓ.. οποιος ειναι Αθηνα και θελει να το δει απο κοντα και με την ησυχια του, ισχυει ανοιχτη προσκληση! :ernaehrung004:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ΥΓ2... μπορεις να παιξεις οποιο παιχνιδι θελεις, ακομα και απο αλλη κονσολα σε theater mode... οπου τα γυαλια απλα προβαλουν την εισοδο HDMI σε μεγαλη οθονη, ακομα κι αυτο ειναι καλυτερο απο το απλο gaming σε TV (οσον αφορα την αισθηση παντα). Φυσικα μπορεις να δεις και ταινια σα να εισαι σε σινεμα, με οθονη 200" στο 1 μετρο!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Project Morpheus*PlayStation 4 VR*

Ωπα !

Δωσε λεπτομέρειες για το 2ο ΥΓ σου!
Με τι τροπο/προγραμμα/πηγη κλπ ... Προφανως για πηγη αλλη απο το ps4.
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: Project Morpheus*PlayStation 4 VR*

απο παντου.. εχει κατι σαν passthrough HDMI, αλλα πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με το ps4 (μεσω micro usb) .
Οπως ειπα μπορεις να δεις ειτε τα παιχνιδια του ιδιου του ps4 , ειτε πχ του xbox one, wii, κλπ.

Ακομα και ταινιες μπορεις να δεις , αλλα προς το παρον οχι σε 3D mode, θα υπαρξει patch γι αυτο μαλλον.
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: Project Morpheus*PlayStation 4 VR*

Επειδή δεν υπάρχει ορίζοντας, δεν είναι τόσο ζαλιστικο τελικά.... Άκρως εντυπωσιακό αν το βιώσεις.

Sent from my SHIELD Tablet K1 using Tapatalk
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Re: Project Morpheus*PlayStation 4 VR*

χαχαχα.... καπως ετσι! :p

Αν υπαρχει ενδιαφερον να γραψω 2 λογια...

Εχω καποια εμπειρια απο VR, ειχα αρκετα low cost glasses (Samsung gearv vr, google vr, και πολλα αλλα), και μια μικρη επαφη με το oculus rift.

Το PSVR ειναι καπου στη μεση.
Καλη κατασκευη και κυριως πολυ ανετη εφαρμογη , ακομα και με γυαλια (δυστυχως δε φοραω φακους επαφης, οποτε τα γυαλια ειναι αναγκαστικα).

Η εικονα ειναι καλη, χωρις φυσικα να φτανει τα 2 μεγαλα του αδελφια (oculus-vive) κι αυτο κυριως ωφειλεται στη χαμηλη σχετικα επεξεργαστικη ισχυ του ps4.
Εχω το slim PS4 και οχι το PRO που τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα.

Δεν ειναι ομως το προβλημα τοσο μεγαλο, οχι για μενα τουλαχιστον, που ξερω οτι ειμαστε 1-2 γενιες μακρια απο το να εχουμε πολυ καλη εικονα σε VR.
Χρειαζομαστε σιγουρα οθονες 4Κ στα γυαλια και σαφως πολυ μεγαλυτερη ισχυ σε κονσολες.

Το μεγαλυτερο προβλημα ομως ειναι το motion sickness.

Aυτο το αισθημα δηλ. που δημιουργειται απο την αισθηση οτι κινεισαι στο χωρο (αυτο που βιωνεις με τα ματια), ενω στην ουσια εισαι ακινητος (αυτο που καταλαβινει ο εγκεφαλος λογω του λαβυρινθου).

Σε πολλους το αισθημα ειναι ελαφρως αισθητο και δυσαρεστο, ενω μπορει να φτασει σε εντονη ναυτια, ακομα κι εμετο!

Εγω ειμαι καπου στη μεση...κι εχει να κανει και με το παιχνιδι.

Εχοντας στο παρελθον δοκιμασει αρκετο VR, ηξερα τι να περιμενω.

Μπορεις παντως να εκπαιδευσεις (σιγα-σιγα) τον εαυτο σου να το συνηθισει, τουλαχιστον εγω βλεπω διαφορά.

Πχ οταν ειχα πρωτο-δοκιμασει το Drive club VR (racing) ειχα εντονη ναυτια, ενω τωρα που το δοκιμασα πιο ηρεμος, η αισθηση ηταν καλυτερη.
Ειναι νωρις ακομα για να πω πολλα , μετα απο μερικες μερες, θα γραψω περισσοτερα.

Δοκιμασα και αρκετα demo, και στα περισσοτερα δεν ειχα εντονο θεμα.


Η αισθηση παντως στο drive club, ειναι μοναδικη και δε ξερω αν μπορω μετα απ αυτα να γυρισω πισω, σε "συμβατικη" οδηγηση , σε απλη οθονη!

Ευχαριστούμε Γιάννη για το review - θα σταθώ στην τελευταία φράση σου - φαίνεται, απ' ότι μου λεν και δύο γνωστοί μου που χρησιμοποιούν το oculus με το Assetto Corsa, το VR ταιριάζει γάντι στα racing παιχνίδια. Η εμπειρία, παρ' όλη την χαμηλή ανάλυση, δεν συγκρίνεται ούτε καν με τρεις οθόνες.

Θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω την εμπειρία της VR οδήγησης. Απ' ότι λένε η αίσθηση της ταχύτητας (τουλάχιστον στον συνδυασμό oculus + assetto) αποδίδεται τόσο ρεαλιστικά που ακόμα και άτομα που έρχονται σε επαφή για πρώτη φορά με το sim racing αποδίδουν σαν να ασχολούνται χρόνια μ' αυτό (φτάνει να ξέρουν οδήγηση).
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: Project Morpheus*PlayStation 4 VR*

Σε λίγο θα βγει και το Dlc για vr του dirt rally, ελπιζω να έχει καλύτερα γραφικά.
Το Σεπτέμβριο έρχεται και το νέο project cars 2 με υποστήριξη για vr!
Έχουμε να δούμε πολλά...


Sent from my SHIELD Tablet K1 using Tapatalk

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

https://youtu.be/5Gk7w0czD64


https://youtu.be/ZNPn6aqildk

Sent from my SHIELD Tablet K1 using Tapatalk