SE ενισχυτής με λυχνίες 6C45Π-Ε, 2x800 (m)W...

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
1_zpsb3769bf3.jpg


Άλλος ένας super mini.Αυτή τη φορά νομίζω πως φθάνουμε στον απόλυτο (δυνατό) μινιμαλισμό. Χωρίς στάδιο προενίσχυσης (ναι, παίζει μόνη της!) αρκεί μόνο μια τρίοδος, δύο αντιστάσεις και ένας πυκνωτής ανά κανάλι…

Η μικρούλα δεσποινίς που το καθιστά αυτό δυνατό μας έρχεται από την παγωμένη Ρωσία και έχει κατέβει από το ραντάρ του MIG-25.Η φυσικές τις διατάσεις δεν διαφέρουν σε τίποτα από μια 12Α_7. Με το εκρηκτικό της «υπεραγώγιμο» ταπεραμέντο των 45mA+/-11mA/V καθώς και τα 8W ανοδικής απώλειας, δεν πέρασε απαρατήρητη όταν άρχισε τις βόλτες στην αγορά.

2_zps2b059100.jpg


3_zps7716fe38.jpg


Εδώ ένα ενδιαφέρον site με παραπομπές και πολλά στοιχεία καθώς και … βασανιστήρια. Τα 150V στην άνοδο που αναφέρουν τα data, σε κάποιους φάνηκαν πολύ λίγα μόλις παρατήρησαν τις διαστάσεις της ανόδου μέσα από το γυαλί. (καλά όχι και 2mm που αναφέρουν κάποιοι, αλλά 1.25 μου φαίνεται πιο ρεαλιστικό)

Το συνολικό κόστος ανέρχεται περίπου στα 80 ευρώ, από τα οποία 35 στοίχησαν οι 3 μετασχηματιστές (Αντωνιάδης, με τους εξόδου σε στάνταρ ποιότητα), και 22 ευρώ οι 2 NOS λυχνίες.

4_zps5913eac0.jpg


5_zps0ff07871.jpg


6_zps350e85bf.jpg


Οι περισσότεροι αναφέρουν πως χρειάζεται αντίσταση στο πλέγμα για την αποφυγή (μη ακουστών) ταλαντώσεων και έτσι έπραξα και ο ίδιος για να είμαι σίγουρος μια και δεν έχω όργανα μέτρησης.

Επίσης φαίνεται πως όλοι καταλήγουν να την λειτουργούν στα 8W με190-200V/40mA στην άνοδο, και περίπου 2.2V στην κάθοδο, με μια αναμενόμενη θεωρητική απόδοση στην έξοδο της τάξης των 750-800mW. Η συνολική κατανάλωση ρεύματος-στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον- είναι 30W.

7_zpsf3169749.jpg


8_zpse90b7e38.jpg


Το σασί αποτελείται από 0.5mm γαλβανιζέ λαμαρίνα και MDF 10mm περιμετρικά.
Τα ποδαράκια είναι καμπύλα τυφλά παξιμάδια 4mm που βιδώνοντας σε αντίστοιχη ντίζα συγκρατούν το κάτω καπάκι.

Οι εξωτερικές του διαστάσεις είναι 16x16x5cm, ενώ το βάρος της όλης κατασκευής είναι 2.55kg. Αυτή τη φορά το ένα υλικό επένδυσης άλλαξε σε μπορντό ύφασμα (ταπετσαρία αυτοκινήτου 17ευρώ το τρέχον μέτρο με πλάτος ρολού 1.9m). Έτσι μετά από την ηλεκτρική χελώνα κατέληξα τώρα με μια ηλεκτρική μπιζουτιέρα...

Ποτενσιόμετρο καλύτερα με λιγότερα k.

2X6C45P-E_zps7f14f461.jpg


Η λεπτή δερματίνη που καλύπτει το μέταλλο και βρίσκεται και γύρω από την βάση των λυχνιών φαίνεται να αντέχει την θερμοκρασία αν και δεν το περίμενα.
Θα πρότεινα σε κάποιον να σκεφτεί σοβαρά να τον φτιάξει, ίσως και ως ενισχυτή ακουστικών. Kατά την γνώμη μου πραγματικά αξίζει.


9_zps43e7b10a.jpg


10_zps3cd2e276.jpg
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ρε Νίκο... στα πατώματα έχουμε πέσει...

Είπαμε να μπεί, να παρουσιάσει... αλλά οκ...









:BDGBGDB55:
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Το παλικάρι είναι για μεγάλα πράγματα Αντώνη.
Δεν μπορώ να φανταστώ καν που μπορεί να φτάσει αν του δωθούν τα μέσα και τα κονδύλια.

Κάποιος επαγγελματίας του χώρου πρέπει να τον τσιμπήσει ή να συνεργαστεί...

απλά δεν υπάρχει! :worshippy:

(αλλα να μη μας ξεχάσει,,, να πέρνουμε λίγο μάτι και μεις, ε? :rolleyes:)
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ για τα σχόλια. Άντε 2-3 ακόμη και δεν έχω άλλα έτοιμα.

Σαν ήχο έπαθα πλάκα σε κλασσική (καλά δεν έχει ισχύ αλλιώς θα έβλεπαν μερικοί άλλοι... ενισχυτές:flipout:) Μια φορά τον είχαμε μετρήσει με κανονικό παλμογράφο και τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά αλλά δεν έχω ούτε μια φώτο. Είναι και λίγο αναίσθητος αλλά η πηγή μου -της πλάκας- έχει χαμηλή έξοδο.

Όσο μπορεί να φανεί σε παλμογράφο λάπτοπ έχουμε το παρακάτω. (Το απότομο πέσιμο στους 19k είναι από την κάρτα και τι δειγματοληψία)
Και μέχρι τα 20hz όσο μπορεί να φάνεί όταν τον μετράω εδώ είναι ουσιαστικά φλάτ.
 

Attachments

  • 2x6c45 unlog.jpg
    2x6c45 unlog.jpg
    62.5 KB · Views: 251

Dim.AR

Established Member
26 May 2012
264
Aθηνα - Βυρωνας
Συγχαρητηρια για τις κατασκευες σου , ομορφα και καλοεπενδυμενα "παιχνιδακια" φτιαχνεις :proud: , η πτωση απο τα 19ΚΗz κατα πασα πιθανοτητα ειναι του μετασχηματιστη εξοδου , μην τα ριχνεις ολα στην καρτα λιγο δυσκολο ειναι να φταιει αυτη ! .
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Και σε loop το ίδιο γίνεται. Μέχρι 19k πάει έντελως καρφί, μετά πέφτει απότομα (με 48k δειγματοληψία) . Με 44k πέφτει από ποιό νωρίς.
 

Dim.AR

Established Member
26 May 2012
264
Aθηνα - Βυρωνας
Μετρα τον ενισχυτη με γεννητρια και παλμογραφο θα δεις οτι παλι το ιδιο θα κανει δλδ φταιει ο μετασχηματιστης εξοδου .
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Καλησπέρα. Είμαι ολίγον τι άσχετος κι έχω δύο απορίες: α) βλέπω δύο σετ rca βυσμάτων αλλά κανένα επιλογέα, είναι in και out; β) βλέπω πιο πέρα μία είσοδο "καρφί", είναι έξοδος ακουστικών; Έχεις δοκιμάσει να ακούσεις ακουστικά;
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Σπύρο το καρφί είναι η στέρεο είσοδος. Τα άλλα είναι 2 ζεύγη μπόρνες για σύνδεση των ηχείων.

Κάτι είχα δοκιμάσει με ακουστικά αλλά τότε θέλει ποιο σοβαρό φιλτράρισμα σίγουρα στην τροφοδοσία. (και ποιός ξέρει τι άλλο)
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,973
Από σκόνη καί λίπος χεριών πού αναπόφευκτα μαζεύουν τά υφάσματα καί θαμπώνουν/λεκιάζουν μέ τόν καιρό τί συντήρηση θέλουν τά συγκεκριμένα; Κάποιο καθαριστικό χαλιού ίσως;
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Για τη σκόνη πινέλο, για τους λεκέδες δεν ξέρω σίγουρα μια και δεν τα χρησιμοποιώ, αλλά κάτι αφροί που είναι για ταπετσαρίες αυτοκινήτων μάλον θα είναι το καλύτερο.
Έχω καθαρίσει κάποτε κάθισμα που είχε ποτισμένα λάδια.
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
1_zpsb3769bf3.jpg



Ρε Χρήστο το ταλέντο σου στο Design ειναι το κάτι άλλο !
πραγματικά οι κατασκευές σου ομορφαίνουν την D.I.Y κατηγορία
 

Theodosis O.

Senior Member
29 August 2006
413
Αθήνα
Συγχαρητήρια Χρήστο. Φοβερό design.
Αυτή η λάμπα είναι καταπληκτική.

Θα μπορούσε αυτό το σχέδιο να χρησιμοποιηθει και σαν προ ?