Ενισχυτής με λυχνίες 6Τ10

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
IMG_4273_zpse25d35a1.jpg


Τα «έσπασες» με το πρόσωπο και σου περίσσεψε το κάδρο που φιλοξενούσε το ζεύγος σε παλιότερες ανέμελες στιγμές. Μη στενοχωριέσαι! Μην μελαγχολείς!

Τώρα που είσαι μπακούρι μπορείς να πάρεις την εκδίκησή σου για όσα πρότζεκτ στερήθηκες λόγω κρεβατομουρμούρας χρησιμοποιώντας συμβολικά το ίδιο αυτό αντικείμενο…

IMG_4257_zpsebc4c656.jpg


IMG_4271_zps81eb899a.jpg


Κάντο ενισχυτή με λαμπάκια και επένδυσέ τον με ύφασμα που έσκισες από τον αγαπημένο καναπέ του προσώπου. Η τηλεόραση του παππού μπορεί να βοηθήσει στην ολοκλήρωση του σετακίου προσφέροντας τα full range μεγάφωνάκια της και Voila!
Ένα ακόμη κατασκεύασμα ολοκληρώθηκε με επιτυχία!

Οι 6Τ10 λυχνίες ανήκουν στην οικογένεια των compactron, η οποία δημιουργήθηκε για να ανταγωνιστεί τα τρανζίστορς συνδυάζοντας 2 και 3 λυχνίες σε ένα περίβλημα με σκοπό την μείωση του μεγέθους σε τηλεοράσεις και ραδιόφωνα της τελευταίας εποχής των λυχνιών.

IMG_4270_zpseaf91fff.jpg


IMG_4267_zpsc31cedf3.jpg


Οι συγκεκριμένες που χρησιμοποιήθηκαν εδώ περιλαμβάνουν μία πέντοδο με αρχικό προορισμό να εργασθεί ως Fm Detector και μία πέντοδο ισχύος για χρήση ως τελικός ενισχυτής ακουστικού σήματος. Μία έρευνα στο διαδίκτυο μας αποκαλύπτει πως η ξαδέλφη της 6Τ9 (τρίοδος-πέντοδος), χρησιμοποιείται από πολλούς DIYers και έτσι μπορεί και να έχει και τσιμπημένες τιμές για το είδος της. Την 6Τ10 όμως την άφησαν ήσυχη και έτσι μπορείτε να την βρείτε ακόμη και με 1 δολάριο έκαστη όπως και εγώ, αλλά ποιο πιθανή τιμή είναι τα 5 με 6. Οι βάσεις με τις 12 υποδοχές κοστίζουν κάπου στα 16-20 δολάρια η τετράδα. Τα κάδρα είναι ΙΚΕΑ με το μεγάλο στα 6-7 ευρώ και τα μικρά στα 4-5 έκαστο.

Στη συγκεκριμένη κατασκευή τα υπόλοιπα υλικά που χρησιμοποίησα υπήρχαν στο συρτάρι και για αυτό οι εξόδου είναι ολίγον μικροί. Η χαμηλή δημοτικότητα της 6Τ10 από την άλλη οδηγεί και σε έλλειψη εφαρμογών και σχεδίων στο διαδίκτυο. Έτσι βρέθηκα με δύο πιθανά κυκλώματα προς αντιγραφή.

Ένα είναι το παρακάτω, πιθανόν από γιαπωνέζικό ραδιόφωνο.
6T1020Amplifier-Schematic_zps4eee8389.jpg


Έπαιξε αμέσως χωρίς προβλήματα αλλά κάτι δεν μου άρεσε για να πω την αλήθεια. Ο ήχος ήταν μουντός και ταυτόχρονα τραχύς στα δικά μου αυτιά (λοιπά όργανα και γνώσεις δεν διαθέτω).

Όσο για το επόμενο που βλέπεται παρακάτω, φαίνεται πως ο τύπος ασχολήθηκε αρκετά και έχει γράψει ολόκληρο τεύχος που θα βρείτε εδώ. Δεν είχα όμως ζένερ και λεντ και δεν το δοκίμασα αυτούσιο. Όμως μου άρεσε πολύ περισσότερο η ανάδραση από άνοδο σε άνοδο μια και καθάρισε ο ήχος και έγινε λαμπρότερος χωρίς αύξηση στην ακουστή παραμόρφωση. Έτσι κατέληξα σε ένα mix των δύο κατά κάποιο τρόπο. Το τελικό αποτέλεσμα δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασε. Και πάλι η τραχύτητα παραμένει. Νομίζω πάντως πως μπορείς να πεις ότι θα πάρεις 2(?) αξιοπρεπή watt ανά κανάλι.

2x6T10_zps3d555e59.jpg


Για την κατασκευή του κουτιού χρησιμοποίησα κόντρα πλακέ 4mm για τον ενισχυτή και τα «ηχεία». (φυσικά μην περιμένετε να ακούσετε και θαύματα από αυτά, είναι απλά για μόστρα, καλύτερα να συνδεθεί σε ένα σωστό ζευγάρι).

Για τον εξαερισμό ανοίχθηκαν τρύπες και καρφώθηκε ανοξείδωτη σίτα εσωτερικά. Βαφή με άσπρο και μαύρο σπρέι. Στην βάση των λυχνιών χρησιμοποιήθηκε ένα φύλλο αλουμίνιού και τριγύρω αλουμινοταινία για να δημιουργηθεί μαζί με τις σήτες ένας κλωβός κατά κάποιο τρόπο. Έπαιξε χωρίς πρόβλημα 12 συνεχόμενες ώρες αλλά μετά τις 1.5 με 2, ακόμη και το κάδρο από το την πλευρά του μετασχηματιστή είναι αρκετά ζεστό.

IMG_4255_zps9972878f.jpg


IMG_4256_zps1da5f0e6.jpg


IMG_4260_zpsc45fed8a.jpg


IMG_4261_zps0d288722.jpg


IMG_4274_zps382fc92e.jpg


IMG_4286_zpsae3cdd21.jpg


Έκλεψα το παραδέχομαι...

Διαστάσεις ενισχυτή 28.5x11.5xH=23.5cm. Bάρος 2800gr.
Καλές κατασκευές!
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μεγάλε έγραψες τώρα...

Πρόταση και για όσους τους έμεινε η κορνίζα-θήκη με τα στέφανα του γάμου...εδώ και εάν ταιριάζει!
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Και αυτός ο άνθρωπος είναι άνεργος... :furious3: :furious3: :furious3: :furious3: :furious3:
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Να σου πω ρε φίλε;
Μήπως σε έχει βάλει κανείς επίτηδες για να μας τρελάνεις;
(Γεια στα χέρια σου και το μυαλό σου,το είπα και θα το ξαναπώ.)
:SFGSFGSF:
 

papakostasl

Established Member
6 November 2009
130
έχω διαβάσει τις περιγραφές και από τις προϋγούμενες κατασκευές σου και πρέπει να πω πως με έχεις αφήσει άφωνο

συγχαρητήρια
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
τωρα είναι που μας πηρες και τα "σώβρακα".......
το :grinning-smiley-043 ειναι πολύ λίγο για να περιγράψει αυτό που βλέπουμε !
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: Ενισχυτής με λυχνίες 6Τ10

Μεγάλε έγραψες τώρα...

Πρόταση και για όσους τους έμεινε η κορνίζα-θήκη με τα στέφανα του γάμου...εδώ και εάν ταιριάζει!

:SFGSFGSF: :flipout::flipout::flipout:

Δίχως να θέλω να φανώ ότι εμπαίζω τη δημιουργία σου...πες μου δεν θα ήταν άψογη η παρακάτω προσαρμογή....με μόνιμο τραγούδι σε κυκλική αναπαραγωγή ♪♫Για να σε εκδικηθώ♪♫ των Μητροπάνου & Παπαδόπουλου...
 

Attachments

  • IMG_4257_zpsebc4c656.jpg
    IMG_4257_zpsebc4c656.jpg
    55.3 KB · Views: 158

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Κατοχύρωσε δικαιώματα τώρα για αυτό το gadget! Eίσαι τεράστιος! Θα χ... στο τάλιρο! :flipout::flipout::flipout:
:ernaehrung004:
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Πέρα από την πλάκα, όλοι σου έχουν πει για το ταλέντο σου.
Είναι ξεκάθαρο ότι δημιουργείς με συνδιασμό διαφόρων υλικών και φαίνεται ότι αγαπάς ιδιαίτερα τις λάμπες.

Φίλε καλώς ήρθες και εδώ, καλή συνέχεια είτε δημιουργική είτε επαγγελματική.

Μου κάνει εντύπωση ότι κανείς δεν έχει ρωτήσει για τα υλικά που χρησιμοποιείς.
Βλέπω ότι συνδιάζεις δέρμα ή δερματίνη, με ύφασμα χοντρό (δεν ξέρω την ονομασία του μου θυμίζει κάτι σαν ρηχτάρι που μας τρελαίνουν οι γυναίκες μας). Επίσης χρησιμοποιείς mdf εάν είδα καλά, το οποίο με τι το δουλεύεις στις κούρμπες και τα ανοίγματα με ρούτερ;
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,973
Απάντηση: Re: Ενισχυτής με λυχνίες 6Τ10

Δίχως να θέλω να φανώ ότι εμπαίζω τη δημιουργία σου...πες μου δεν θα ήταν άψογη η παρακάτω προσαρμογή....με μόνιμο τραγούδι σε κυκλική αναπαραγωγή ♪♫Για να σε εκδικηθώ♪♫ των Μητροπάνου & Παπαδόπουλου...

Γιά έξτρα καλτίλα παίξε Χρήστο Αυγερινό "Γιά τά μάτια τού κόσμου" όταν γιά εκκλησίες/προδοσίες/νυφοκαψούρες. Εγγύηση. :grandpa:
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ενισχυτής με λυχνίες 6Τ10

Ευχαριστώ.

Τα υλικά είναι δερματίνη, ουρανός αυτοκινήτου (το μπεζ), ταπετσαρία αυτοκινήτου (το κόκκινο), ύφασμα καναπέ χοντρό το μαύρο εδώ. Ότι θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις. όλα τα έχω κολλήσει με βενζινόκολλα και δεν έχει ξεκολλήσει τίποτα ακόμη.
Το ρούτερ δεν έχει περάσει ακόμη την πόρτα μου, μόνο το τρυπάνι, αλλά πριν να βγουν τα ρούτερ υπήρχαν και οι λίμες :flipout:.
______________________________________________________________________________________________________________

Ωραίες μουσικές προτάσεις! Περιμένω και άλλες να συμπληρωθεί η λίστα να το κάνουμε τελικά το jukebox του "καμμένου":a0210:
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Με ένα headless linuxάκι σε ένα Ras. PI κολλημένο από δίπλα,θα ήταν και on-and-play η playlist του χωρισμένου.
All-in-one λύση,όχι αστεία.
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Εσείς που ξέρετε παρακαλώ να προσθέσετε και ένα πομπό στο προτζεκτ, και σαν έξτρα θα μπορεί ο καμμένος καταναλωτής να πάρει και το παρακάτω εξαιρετικά πρακτικό gadget να απολαμβάνει τον πόνο ασυρμάτως και χωρίς εξωτερικές παρεμβολές από την ηχορύπανση.

vacuum_tube_radio_hat.jpg
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ενισχυτής με λυχνίες 6Τ10

Ευχαριστώ.

Τα υλικά είναι δερματίνη, ουρανός αυτοκινήτου (το μπεζ), ταπετσαρία αυτοκινήτου (το κόκκινο), ύφασμα καναπέ χοντρό το μαύρο εδώ. Ότι θες μπορείς να χρησιμοποιήσεις. όλα τα έχω κολλήσει με βενζινόκολλα και δεν έχει ξεκολλήσει τίποτα ακόμη.
Το ρούτερ δεν έχει περάσει ακόμη την πόρτα μου, μόνο το τρυπάνι, αλλά πριν να βγουν τα ρούτερ υπήρχαν και οι λίμες :flipout:.
______________________________________________________________________________________________________________

Ωραίες μουσικές προτάσεις! Περιμένω και άλλες να συμπληρωθεί η λίστα να το κάνουμε τελικά το jukebox του "καμμένου":a0210:

Για τα υλικά έχεις δίκιο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ότιδήποτε είτε από το χώρο του αυτοκινήτου είτε από το χώρο της επένδυσης καναπέδων, φαντασία και καλή επιλογή υλικών.
Για τη βενζινόκολλα δεν θα ξεκολήσει, αν και υπάρχει ενισχυμένη στα υλικά (δερματίνες, ουρανοί) για τα αυτοκίνητα, για όποιον θέλει ισχυρή μακροζωΐα.
Οπότε τις κούρμπες τις δούλεψες με το χέρι και με μπόλικη υπομονή...100% hand made που λένε.
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
πραγματικά πάρα πολυ ωραία κατασκευή και με παρα πολύ φαντασία. Η ιδέα της κορνίζας ήταν απίστευτη.
Μπράβο.