iFi iDSD Nano

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Το εν λόγω ντακίδιον είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση (trans)portable DAC κυρίως για χρήση με λαπτοπ
Νομίζω πως αξίζει να του αφιερώσουμε ένα νήμα... (αν και έχει αναφερθεί πολλάκις σε γειτονικό νήμα δεν έχει "δικό" του)
Εδώ ένα αρκετά ενδιαφέρον review: http://translate.google.com/transla...p://www.audio-creative.nl/hifi/ifi-nano-idsd/

Είμαι πολύ περίεργος να το ακούσω όταν παραλάβει ο αντιπρόσωπος!
Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα νομίζω πως το ενδιαφέρον του κόσμου για τέτοιου είδους συσκευές είναι όλο και πιο μεγάλο... είδωμεν!!!
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Mιχάλη τα senheiser PX100 που έχω λιώσει τα τελευταία επτά χρόνια για να ακούω απο το macbookpro τα έχουν κλάσει με αποτέλεσμα να πονάνε τα αυτιά μου μετα απο λίγο, εντωμεταξύ πιάνω τον εαυτό μου όλο και περισσότερο να ακούει στο γραφείο του υπολογιστή τα βράδια ανίκανο να κουνηθεί απο την κούραση για να πάει στην "Σπηλιά" αλλα κολλημένο με κάποιο άλμπουμ στο Αudirvanna ή μουσική ή ντοκυματτέρ στο Youtube...

Γιά κοίτα μια σύμπτωση... Ψάχνοντας για τον καινούριο αντιπρόσωπο της iFi η οποία πάντα μου τραβούσε το ενδιαφέρον για το τροφοδοτικό της iUsb πεύτω επάνω στο καινούριο αυτό "διαόλι"... και λίγο αργότερα ανακαλύπτω οτι ο αντιπρόσωπος έχει μετακομίσει στην γειτονιά μου.. Μετά απο μια πολύ ευχάριστη γνωριμία με τον αντιπρόσωπο που δεν γνώριζα πρίν τελικά λύγισα και το προπαράγειλα με προοπτική να το παραλάβω στο τέλος του μηνός.

Στόχος ξεκούραστες και ποιοτικές ακροάσεις απο το ντέσκτοπ αλλα μελλοντικά και απο κάποια ταμπλέτα (ποιός ξέρει..) με ακουστικά. Τέλος ο πόνος απο τα διαλυμένα senheiser που παροπλίστικάν και τέλος ο θολος και αδιάφορος ήχος απο κάτι προιστορικά φτηνιάρικά Phillips On Ear που χρησιμοποιώ προσωρινά.

Λείπουν τα ακουστικά που θα συμπληρώσουν το Set.. Έχω βάλει αυτά εδώ http://athensproaudio.gr/perifereiaka-genika/akoustika-el/akoustika-hi-fi-el/akg-k-242-hd.html στο μάτι αλλα επειδή δεν έχω ιδέα κατα πόσο θα τα οδηγήσει ικανοποιητικά θα μου ήταν χρήσιμη η άποψη σου Μιχάλη αλλα και οποιουδήποτε γνώστη γιατι εγώ είμαι ολίγον άσχετος με το σπόρ..

Επίσης είμαι ανοικτός σε οποιαδήποτε πρόταση για ακουστικά που θα το κολακέψουν (συμφωνα με τα specs πάντα) μέχρι τα 150 ευρώ max. Στόχος όσο πιό δυνατόν καθαρός, δυναμικός και ξεκούραστος ήχος αφου μου αρέσει να ακούω και ψιλοδυνατά..

Εντυπώσεις λοιπόν με την παραλαβή θα τις γράψω εδώ. Στο μεταξύ περιμένω τις προτάσεις και τις συμβουλές σας για ακουστικά για to iFi Nano iDSD!..
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Πωπω, αχόρταγος είσαι ρε φίλε ... τρίτο ντακ ... σαλόνι - σπηλιά - ντέσκτοπ, χαιρετίσματα ...

Πάντως το ifi φαίνεται κελεπούρι, το έχει ήδη πάρει φίλος μέσω Ολλανδίας και είναι πολύ ευχαριστημένος ... τώρα, από ακουστικά υπάρχει πολύ πράγμα μέχρι τα 150 ευρώ, [που να τα κουνάει το ifi], άσε που σκάνε και καλές περιπτώσεις σε καλομεταχειρισμένα ... Αν θυμάμαι καλά, πχ. ο νέος διαχειριστής στον δικάναλο, ο Χρήστος, είχε κάποια hifi man 300, σε αυτό το ποσό, δεν γνωρίζω αν τα έδωσε ... σε καινούργια κοντά σε αυτό το ποσό, υπάρχουν τα philips fidelio χ1 που μου άρεσαν πάρα πολύ και είναι πολύ κοντά στα γούστα σου ... μπορείς να ζητήσεις από τον Θωμά (tio4711) να τα ακούσεις, νομίζω μένετε αρκετά κοντά ...
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Ήταν να μήν αρχίσω Σπύρο!.. Τα εντυπωσιακά specs, η εντυπωσιακή για τέτοια συσκευή ποιότητα κατασκευής, η δυνατότητα αναπαραγωγής απο ταμπλέτες/smartphones, ο συνδυασμός ψαρρωτικού ντάκ με καλό ενισχυτή ακουστικών και το κυριότερο η λιανική τιμή των 190 ευρώ με έκαναν να λυγίσω..

Για τα AKG τι λές; Πολύ μου αρέσουν και είναι και στην σωσή τιμή..
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Πέτρο, δεν τα έχω προσωπικά ακούσει, οπότε δεν έχω άποψη ... η εταιρεία είναι εγγύηση στον χώρο αυτό, αλλά στο λινκ που παρέθεσες δεν υπάρχουν και χαρακτηριστικά για να δούμε αν ο ενισχυτάκος του ifi μπορεί να τα κουνήσει ικανοποιητικά ... υποθέτω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις μόλις παραλάβεις το ντακάκι, είναι να πας στον κο Χατζηστάμου και να ακούσεις τα akg με αυτόν ...
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Χμμ δέν έχεις κι' άδικο.. Πάντω όποιος πιθανόν να έχει άποψη θα μου ήταν πολύ χρήσιμη..
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Χμμ δέν έχεις κι' άδικο.. Πάντω όποιος πιθανόν να έχει άποψη θα μου ήταν πολύ χρήσιμη..

Πέτρο άνοιξε ένα άλλο νήμα να γίνει εκεί κουβέντα...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ο φίλος πάντως που το πήρε πρώτος από εδώ,το είχε σε τρεις ημέρες από το (Ιταλικό;Γαλλικό;δεν θυμάμαι) μαγαζί που είχα βρει.
Βεβαίως καλύτερα από εδώ τώρα που υπάρχει αντιπρόσωπος,δεν πειράζει λίγη αναμονή.
Πέτρο,οι εντυπώσεις του ήταν πολύ καλές πάντως,το είχες διαβάσει το νήμα;
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Re: Απάντηση: iFi iDSD Nano

Ενταξει δεν ειμαι γκρινιαρης. Παντα προτιμω τα Ελληνικα μαγαζια ειδικα οταν οι τιμες ειναι ιδιες η και ακομα υποφερτα ακριβοτερες. Αλλα να η υπομονη σε αυτες τις περιπτωσεις παντα ειναι λιγη, κανενα προβλημα. Τωρα παντου διαβαζω οτι εκτοξευεται η αποδοση του με το τροφοδοτικο της ifi, εχει κανεις εμπειρια?
 

dpapav

Senior Member
19 June 2006
583
Αθηνα
Και ποιος είναι ο Ελληνας αντιπροσωπος ; Δεν ξερω αν έχει αναφερθει και μου έχει διαφυγει.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Re: Απάντηση: iFi iDSD Nano

Ο φίλος πάντως που το πήρε πρώτος από εδώ,το είχε σε τρεις ημέρες από το (Ιταλικό;Γαλλικό;δεν θυμάμαι) μαγαζί που είχα βρει.
Βεβαίως καλύτερα από εδώ τώρα που υπάρχει αντιπρόσωπος,δεν πειράζει λίγη αναμονή.
Πέτρο,οι εντυπώσεις του ήταν πολύ καλές πάντως,το είχες διαβάσει το νήμα;

Όχι Σωκράτη. Μπορείς να το ανεβάσεις;..
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Οταν το παρηγγειλα εγω μου ειπε οτι θα ειχε παραδοση μεχρι 10 Απριλιου, τωρα εγινε τελος του μηνος?

Kαι ο ίδιος ο αντιπρόσωπος είναι κάπως τσιτωμένος αφού δεν του απαντούσαν για μια εβδόμάδα και τελικά του έδωσαν νέα ημερομηνία παραλαβής στις 25 Απριλίου. Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις οπύ η ζήτηση για προφανείς λόγους ξεπερνάει κατα πολύ την παραγωγική ικανότητα προκύπτουν τέτοιες καθυστερήσεις και συνήθως την πληρώνουν οι μικρρότερες αγορές.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Όποιος καταλαβαίνει,εδώ είναι.
Σπιτικές,το τονίζω.
Κι αν καταλαβαίνω την εξήγηση,είναι από καλές έως εξαιρετικές.
Το αν ξύνουν δεν μας λέει,ή αν μονιτορίζουν,έχουμε και βίτσια,:flipout:






Fi-iDSD-nano-DAC-J-Test.jpgFi-iDSD-nano-DAC-FFT-1-kHz-14-dBFS.jpgFi-iDSD-nano-DAC-FFT-1-kHz-05-dBFS.jpgFi-iDSD-nano-DAC-FFT-1-kHz-3-dBFS.jpg
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Πέτρε έχεις πάρει τρελή φόρα λέμε!!!!
Να τσεκάρεις και τα DT770 (εγώ έχω τα AE 32Ohm)! Θα στα φέρω να τα ακούσεις όταν παραλάβεις! Ομως εγώ θα πρότεινα αυτά!!!!! Το βγάζουμε όμως οφ τοπικ το νηματάκι και δεν κάνει...
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Σε ευχαριστω Μιχαλη! Εχω ανοιξει αντιστοιχο νημα στα ακουστικα για να μην βγαινουμε off topic.