Sony KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
393
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
Kατοχος απο χθες της εν λογω σονυ αγορασμενη με 780 και 5ετη εγγυηση,με πρωτες εντυπωσεις αριστες,οσων αφορα εικονα,ηχο κτλ η τιβι τα σπαει απλα.Εντυπωση μου εκανε το εξωτερικο τροφοδοτικο της οι πανεμορφες γραμμες της αψογο κομματι.Στα καναλια digea η εικονα ειναι παραπανω απο αξιοπρεπης ενω σε αρχεια hd 1080 κολησσα πραγματικα απο την κρυσταλλινη εικονα και τα αψογα χρωματα της,Επειδη δεν εχω τις γνωσεις των ειδημονων εδω στο φορουμ σαν ενας απλος θεατης που του αρεσει η τελεια εικονα οφειλω να πω πως ειμαι υπερικανοποιημενος.Η συνδεση στο ιντερνετ εγινε ασυρματα αμεσως και κατι βιντεο που ειδα στο youtube ολα καλα,ο μιντια πλειερ της δε δεν ειπε οχι σε κανενα απο τα αρχεια που της εδωσα-mkv-mp4 avi τα επαιξε ολα σφαιρα και με greek subs αψογη
 
Last edited by a moderator:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: SONY BRAVIA KDL-48W605

40"...[trustedreviews.com]...Sony KDL-40W605B review...http://www.trustedreviews.com/sony-kdl-40w605b_TV_review

------
BRAVIA KDL-xxW605B....[xx=40",48",60"]

Motionflow XR 400 Hz (60",100Hz panel), 200 Hz (48"/40",50Hz panel)

SonyW6_zpsedc6b715.jpg



SITE ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ-ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

KDL-48W605B...http://www.sony.gr/support/el/content/cnt-specs/KDL-48W605B/list

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ-ΓΕΝΙΚΑ-FAQ-ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ-iMANUAL-ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ-FIRMWARE

Υποστήριξη για το KDL-48W605B...http://www.sony.gr/support/el/product/KDL-48W605B


panel: Sony KDL-48W605B_panel PNL:LSY480HN0101,KDL-40W605B_panel PNL:LSY400HM0302.

Μορφές αρχείου με δυνατ. αναπαραγωγής
[Supported Codec for DLNA / USB device]...http://pdf.crse.com/manuals/14HE438111/GR/codeclist.html#10


Διαφορές W70xB με W605B
...http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/114069-SONY-TV-Line-up-2014?p=1057054460&viewfull=1#post1057054460

Optional Accessories:Skype camera:CMU-BR200/CMU-BR100
Sony Wireless Subwoofer SWF-BR100
 

music_lover

Senior Member
5 November 2007
412
Re: SONY KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλοριζικη και καλες θεασεις!
 

Blinky

AVClub Enthusiast
2 October 2006
814
Re: SONY KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

εχουνε κανει καμια λαμογια οι της Sony με το processing?
Και καλα φοραει X-reality pro , αλλα εχει 30-33ms input lag, και το ενα review μιλαει για ανεξηγητα soft εικονα σε SD...
Μετα, στο hdtvtest.co.uk βγαζει "μονο" 2000:1 contrast calibrated....τι διαολο για ολοκαινουριο samsung panel....
Πολλα πραγματα βρωμανε, οτι την εχουν χαντακωσει επιτηδες για να μη φαει πωλησεις απο την 705...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: SONY KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

και το ενα review μιλαει για ανεξηγητα soft εικονα σε SD...

Το συγκεκριμένο site δεν είναι τόσο αξιόπιστο όσο διαλαλεί ο τίτλος του... ;)

Στο θέμα της επεξεργασίας ειδικά, ακόμα και τα αξιόπιστα site τα έχουν κάνει μαντάρα, πολλές φορές...
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: SONY KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

εχουνε κανει καμια λαμογια οι της Sony με το processing?
Και καλα φοραει X-reality pro , αλλα εχει 30-33ms input lag, και το ενα review μιλαει για ανεξηγητα soft εικονα σε SD...
Μετα, στο hdtvtest.co.uk βγαζει "μονο" 2000:1 contrast calibrated....τι διαολο για ολοκαινουριο samsung panel....
Πολλα πραγματα βρωμανε, οτι την εχουν χαντακωσει επιτηδες για να μη φαει πωλησεις απο την 705...

Με μαύρο 0.059 cd/m2 δεν μου φαίνεται και τόσο "καινούργιο" το πάνελ εκτός και φταίει ο φωτισμός που είναι direct LED. Πάντως ακόμη και η 42W705 με το AUO τα πάει καλύτερα.
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
393
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
Re: SONY KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Tην παλεψα με ρυθμισεις για να της δωσω γκαζια αλλα παντα σεβομαι του ειδικους του φορουν, οποτε αν καποιος εχει ρυθμισεις ας τις δωσει ευχαριστω πολυ.
 

sdeogr

New member
19 May 2014
1
Re: SONY KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα!
Διάβασα ότι έχεις πάρει το συγκεκριμένο μοντέλο...
Έχω παραγγείλει και εγώ την 48 και η χρήση της θα είναι κυρίως ταινίες (ΜΙΝΤΙΑ ΠΛΕΪΡ ΚΛΠ)
Μετά από ένα μήνα τί εμπειρίες έχεις;;
Οτιδήποτε προσέχουμε κλπ θα ήταν χρήσιμο!
Ευχαριστώ!!!
 

spartan27gr

AVClub Enthusiast
17 January 2009
1,049
Re: SONY KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παιδες τι πανελ φοραει η συγκεκριμενη ξερουμε?ευχαριστω.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Re: SONY KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

KDL-48W605B:Samsung display ,VA ,Direct LED ,50Hz ,RGB(vertically striped sub-pixel layout).

KDL-40W605B::Samsung display ,VA ,Direct LED ,50Hz ,RGB(horizontally striped sub-pixel layout).
 

spartan27gr

AVClub Enthusiast
17 January 2009
1,049
Re: SONY KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

KDL-48W605B:Samsung display ,VA ,Direct LED ,50Hz ,RGB(vertically striped sub-pixel layout).

KDL-40W605B::Samsung display ,VA ,Direct LED ,50Hz ,RGB(horizontally striped sub-pixel layout).

Ωραιος χαβιτο!!!σε ευχαριστω.
 

fokion

New member
11 August 2010
3
Re: SONY KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έχω την τηλεόραση εδώ και λίγα 24ωρα. Η εντύπωσή μου είναι άριστη ως προς την ποιότητα της εικόνας. Οι ρυθμίσεις είναι άπειρες και σχετικά εύκολα μπορεί να βρει κάποιος σημείο ισορροπίας. Προσωπικά προτιμώ την ουδέτερη προς ελαφρά θερμή εικόνα, οξύτητα και κοντράστ αρκετά αλλά όχι φουλ, και δεν βλέπω ιδιαίτερα τα σπορ. Ακόμα και στην ψηφιακή τηλεόραση η εικόνα είναι πολύ καλή, σε Alpha, Skai, Nerit SD (πολιτικό μπλιάχ). To 720p είναι εξαίρετο, τόσο από αρχεία, όσο και από HD κανάλια της δορυφορικής. Η Νεριτ HD είναι πολύ κάτω, δεν ξέρω πόσο φταίει η ανάλυση 1080i ή υπάρχει θέμα bitrate ή κάτι άλλο.
Ο ήχος δεν ενθουσιάζει, όμως είναι καλύτερος απ' ό,τι περίμενα με βάση όσα είχα διαβάσει.
Τα μενού δεν με ενθουσίασαν, είναι όμως αρκετά καλά δομημένα. Τα διάφορα δικτυακά της δεν μ' ενδιαφέρουν, άλλωστε θεωρώ τα tweets έκπτωση της ανταλλαγής απόψεων και του διαλόγου. Ο ήχος "football" φαίνεται ότι κατεβάζει την ένταση του εκφωνητή και ανεβάζει την εξέδρα. Αλλάζοντας κανάλι, η ρύθμιση χάνεται αυτόματα. Το τηλεχειριστήριο καλό, μου λείπουν μερικά shortcuts για γρήγορη πρόσβαση σε λειτουργίες που χρειάζονται αρκετά κλικ. Δεν τα βρήκα, αλλά δεν είμαι και σίγουρος ότι δεν τα έχει.
Βιβλιαράκι ΔΕΝ υπάρχει, ΟΥΤΕ και στο διαδίκτυο. Πέρα από τις πολύ βασικές οδηγίες τοποθέτησης, υπάρχει το ηλεκτρονικό manual με πρόσβαση από το πληκτρολόγιο του τηλεχειριστηρίου (κάτι σαν pdf δηλαδή).
Στο δίκτυο συνδέθηκα μόνον ασύρματα. Πολύ καλές οι ρυθμίσεις, υπάρχει ακόμα και η Mac address της κάρτας WiFi για όσους χρησιμοποιούν hardware κλείδωμα στο modem-router.
Τα δυο πράγματα που με ενόχλησαν είναι:
1. Αρκετά αργή σε αλλαγές καναλιών. Η εικόνα εμφανίζεται σε 2 δευτερόλεπτα περίπου, σε HD περισσότερο. Μου φάνηκε πιο αργή και από τους εξωτερικούς δέκτες Edision, FlyTv κλπ
2. Αν το προηγούμενο είναι και θέμα συνήθειας, η ιδιοτροπία στο είδος των αρχείων που γράφει κάποιος σε σκληρό δίσκο, δεν παίζεται. Τα αρχεία είναι m2ts και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις πρώτες εγγραφές, αλλά πέρα από το ότι δεν ανοίγουν ούτε σε Windows ούτε σε Ubuntu, πήρα και μήνυμα λάθους όταν προσπάθησα να τα μετατρέψω μέσα από τα προγράμματα m2ts-converter και ezr8-videolab. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, πάντως στην τηλεόραση παίζουν και με πολύ καλή εικόνα.
Γρήγορη και παραμετροποιήσιμη είναι η επιλογή των εξωτερικών εισόδων. Μπορεί να παραλείψει κάποιος όποιες δεν χρησιμοποιεί, χωρίς όμως να τις χάσει τελείως, αν επιλέξει να εμφανίζονται μόνον όταν συνδεθεί μια συσκευή πάνω τους. Το HDMI παραμετροποιείται από την εξωτερική συσκευή και μπορεί κάποιος να επιλέξει πώς θα ανταποκρίνεται το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης. Στη δική μου περίπτωση, ρύθμισα τον VU+ Duo έτσι ώστε να χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά το χειριστήριο της τηλεόρασης. Στην περίπτωση αυτή δεν είναι δυνατος ο χειρισμός παραμέτρων της τηλεόρασης (π.χ. εικόνα), που επανέρχεται, πατώντας το κατάλληλο πλήκτρο και επιλέγοντας να γυρίσει το χειριστήριο στην TV.
Ευχάριστη έκπληξη ήταν η υποστήριξη των υποτίτλων στα εκτελέσιμα αρχεία βίντεο. Παίζει UTF-8, UTF-16 και πολλά άλλα, ανάμεσα και τα παλιότερα ελληνικά (δεν θυμάμαι την κωδικοσελίδα τους, τελειώνει σε -7). Δεν βρήκα όμως δυνατότητα στην αυξομείωση των χαρακτήρων, στην τοποθέτησή τους στο κάδρο κλπ.
Στα 490 που την πήρα, είναι μια καλή αγορά, ήδη η τιμή της είναι στα 470. Πιστεύω ότι στα 420-450 (αν φτάσει ως τον χειμώνα) είναι άριστη αγορά, αν κάποιος θέλει την φυσικότητα και την λεπτομέρεια της εικόνας που μας έχει συνηθίσει η Sony. Βέβαια, όλα είναι ζήτημα γούστου.
Όλα αυτά, είναι οι πρώτες εντυπώσεις, και διευκρινίζω ότι μιλώ συγκριτικά με παλιότερη Sony και χωρίς εμπειρία από άλλες σύγχρονες τηλεοράσεις. Αν έχω κάποιο νεότερο για τα αρχεία βίντερο που δημιουργούν οι εγγραφές της, ή για κάποιο άλλο θέμα, θα επανέλθω.
 
Last edited:

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962

star2013

New member
28 August 2013
22
Re: SONY KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Θέλω τη βοήθεια σας. Για πρώτη φορά δοκίμασα να δω ταινία από το στικάκι. Η ταινία παίζει μια χαρά, αλλά οι ελληνικοί υπότιτλοι εμφανίζονται στα «αλαμπουρνέζικα». Μετέτρεψα το αρχείο των υποτίτλων από ANSI σε UTF 8, ακόμα και σε UTF 16, αλλά αυτό που βγαίνει στην οθόνη είναι μια σειρά από ???????????? κάθε φορά που υπάρχει ομιλία.

Τι πρέπει να κάνω;
 

fokion

New member
11 August 2010
3
Re: SONY KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Θέλω τη βοήθεια σας. Για πρώτη φορά δοκίμασα να δω ταινία από το στικάκι. Η ταινία παίζει μια χαρά, αλλά οι ελληνικοί υπότιτλοι εμφανίζονται στα «αλαμπουρνέζικα». Μετέτρεψα το αρχείο των υποτίτλων από ANSI σε UTF 8, ακόμα και σε UTF 16, αλλά αυτό που βγαίνει στην οθόνη είναι μια σειρά από ???????????? κάθε φορά που υπάρχει ομιλία.

Τι πρέπει να κάνω;


Αγαπητέ μου, στο μοναδικό τεστ που έκανα, δεν χρειάστηκε να μετατρέψω τίποτα στο αρχείο των υπότιτλων. Στην αρχή έβλεπα κι εγώ ερωτηματικά, μπήκα στο μενού της τηλεόρασης, είδα ότι ήταν επιλεγμένα UTF-16, επέλεξα Ελληνικά 8856-7 (8-bit) και εμφανίστηκαν σωστά, ενώ η ταινία συνέχισε να παίζει.
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
393
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
Re: SONY KDL W605B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Το μονο που μου την σπαει(λιγακι) ειναι το μαυρο πλαισιο των υποτιτλων κατα τα αλλα η τιβι ειναι για τα λεφτα της αξιοπρεπης και με τις καταλληλες ρυθμισεις στην εικονα παιρνεις πολυ καλο αποτελεσμα.