Συνδρομητικές υπηρεσίες μουσικής και ποιότητα ήχου!

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Πολύ καλά τα Spotify και Google Music αλλά μας συνηθίζουν στην όχι καλή ποιότητα ήχου ή τουλάχιστον όχι σε αυτή που έχουμε συνηθίσει από το σύστημά μας!!!
Είμαι για διακοπές εκτός Αθήνας και ακούω με Laptop PC - την ταπεινή UCA222 - JDSLabs O2 - Beyerdynamic DT770LE.
Την συντριπτική πλειοψηφία των ακροάσεων την μοίραζα μέχρι στιγμής σε Spotify και G/music!
Συνεχώς ανακάλυπτα νέα πράγματα και πολλές διαφορετικές εκτελέσεις κλπ κλπ...
Όμως από κάποια στιγμή και μετά άρχισα να σκέφτομαι... πρέπει να πάρω ένα ζευγάρι πιο καλά ακουστικά... πρέπει να βρω έναν καλό DAC/Amp για on the go καταστάσεις... θα τινάξω την μπάνκα πάλι :( ... γιου γκετ δε πικτσερ!!!
Ε, μετά λέω δεν βάζω και λίγο foober - KS - με μουσικές που έχω στον δίσκο που κουβαλάω πάντα μαζί..
Φαντάζεστε τι έγινε μετά...
Σαφως και ξέρω τους περιορισμούς των εν λόγω μηχανακίων, μετά την αλλαγή όμως έπαιξαν πολύ πιο καλά και ξεκούραστα...


Τι λέτε πάνω σε αυτό το θέμα;

Νομίζω πως θα περάσει πολύς καιρός μέχρι να έχουμε υψηλής ποιότητας συνδρομητικές υπηρεσίες σε χαμηλές τιμές!!!!

Στην τελική το πρόβλημά μου είναι πως πιάνω τον εαυτό μου να χάνεται μέσα στην αναζήτηση και την ποικιλία των εν λόγω υπηρεσιών και χάνω σε ποιότητα...
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,525
Θεσσαλονίκη
Είναι θέμα ισορροπιών.

Αν οι πραγματικά καλές ηχογραφήσεις στα είδη που σε ενδιαφέρουν είναι λίγες, ψάχνεις μόνο εκείνες για το "καλό" player και σε lossless/HD format.

Τα υπόλοιπα ακούγονται μια χαρά.
Το spotify το έχω αγαπήσει. Μου ανοίγει νέους ορίζοντες και το κυριότερο, όταν είμαι σε διακοπές δε χρειάζεται να ετοιμάζω την Άρτα και τα Γιάννενα για να πάρω από μουσικές και δεν έχω περιορισμό επιλογών. Με εξυπηρέτησε πολύ το τελευταίο δεκαήμερο που ήμουν στο νοσοκομείο.

Συνεπώς, spotify/G music κλπ για on the go/discovery καταστάσεις και FLAC για το καλό μας σύστημα.


Υ.Γ. Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, για τους φίλους της κλασικής, το πράγμα αλλάζει πολύ, μια και υπάρχουν πάρα πολλές καλές εκτελέσεις σε καλές ηχογραφήσεις. Εκεί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, βλέποντας και κάνοντας.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Πολυ καλο θεμα.

Η ποιότητα παραμένει χαμηλή κυριως για 2 λογους.

Πρώτον, οι δισκογραφικές δεν θέλουν να χασουν τις πωλησεις και δεύτερον η υψηλότερη ανάλυση θελει και μεγαλύτερες ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων (και φυσικά hardware).
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,525
Θεσσαλονίκη
Μην ξεχνάμε ότι ακόμα οι χρεώσεις στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας για το internet είναι υπέρογκες και ακόμα κι αν ξεπεραστεί αυτό, χρειάζεται τουλάχιστον LTE δίκτυο για υψηλής ποιότητας streaming. Οι υπηρεσίες αυτού του είδους, πατάνε πολύ πάνω στο φορητό στοιχείο, οπότε αναγκαστικά θα περιμένουμε...
 
πολύ ωραίο θέμα.

Έπαθα κι εγώ ένα ψιλοσοκ τις προάλλες, ενώ άκουγα συνήθως από google music (και αυτά που έχω στο κινητό αλλά και αυτά που ανακαλύπτεις και κατεβάζεις από αυτό) και ήμουν ευχαριστημένος με το fiio E18 σε κάποια φάση έκανα το λάθος και σύνδεσα το imac στο fiio και έβαλα flac με audirvana + για player....

Κλάμααααα..... :ears:


Αλλά τι να κάνεις, μη τα θέλουμε και όλα δικά μας (εδώ που τα λέμε ψάχνομαι για μια 64gb micro sd σε γήινη τιμή)...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Πάντως 320kbps δεν εναι καθόλου άσχημα για ενα μέσο σύστημα ούτε πρόκειται κανεις να καταλάβει διάφορα απο το lossless , εκτός αν πρόκειται για αυτί θαύμα. Τώρα για συστήματα με 5ψηφια αξία, τοτε sorry επενδυστε αντίστοιχα και στο υλικό :)
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
πάντως το συστημα που περιέγραψα πιο πάνω απέχει έτη φωτός από 5ψήφια συστήματα... και όμως η διαφορά είναι εντελώς αισθητή!!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Είναι θέμα ισορροπιών.

Αν οι πραγματικά καλές ηχογραφήσεις στα είδη που σε ενδιαφέρουν είναι λίγες, ψάχνεις μόνο εκείνες για το "καλό" player και σε lossless/HD format.

Τα υπόλοιπα ακούγονται μια χαρά.
Το spotify το έχω αγαπήσει. Μου ανοίγει νέους ορίζοντες και το κυριότερο, όταν είμαι σε διακοπές δε χρειάζεται να ετοιμάζω την Άρτα και τα Γιάννενα για να πάρω από μουσικές και δεν έχω περιορισμό επιλογών. Με εξυπηρέτησε πολύ το τελευταίο δεκαήμερο που ήμουν στο νοσοκομείο.

Συνεπώς, spotify/G music κλπ για on the go/discovery καταστάσεις και FLAC για το καλό μας σύστημα.


Υ.Γ. Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, για τους φίλους της κλασικής, το πράγμα αλλάζει πολύ, μια και υπάρχουν πάρα πολλές καλές εκτελέσεις σε καλές ηχογραφήσεις. Εκεί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, βλέποντας και κάνοντας.
Κατα βάσην μιλάω για ακουστικά πράγματα και για πολύ κλασική μουσική βέβαια... όπου νομίζω εκεί είναι και πιο αισθητές οι διαφορές όσον αφορά την ποιότητα - φυσικότητα κλπ του υλικού!!

Αλήθεια ποιό απο τα δυο προτιμάτε; Spotify ή Google music;

Η πολύ φτηνότερη τιμή του G.Music θα με κάνει μάλλον να το προτιμήσω αλλά γενικώς νομίζω πως με βολεύει καλύτερα το Spotify! Προς ώρας έχω και τα δυο...
Επίσης δεν έχω βρει τρόπο να παίξω με GM στο Mac, με δεδομένο πως θέλω να το κρατήσω όσο πιο καθαρό γίνεται απο προγράμματα, οπότε δεν έχω εγκαταστήσει Chrome! Mάλλον θα πρέπει να το κάνω! Βρήκα κάποιο πρόγραμμα ανεξάρτητο αλλά δεν με έπεισε...
Μεγάλο μείον του GM επίσης η μη δυνατότητα αποθήκευσης μουσικής στο laptop αλλά μόνο σε τηλέφωνα/tablet... εκτός και αν χρησιμοποιήσεις συνδρομητικό ξεχωριστό πρόγραμμα!
Εχω ξεφύγει λίγο βέβαια...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Το spotify για μένα δεν εχει αντίπαλο στα 4.2 ευρω σε cosmote.
Απο την άλλη βρισκω την ποιότητα του παραπανω απο ικανοποιητικη.
Προσωπικα άμα βρω συτο που θελω σε μουσική αρκουμαι να το ακουω και από ενα τρανζίστορ.
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Το spotify για μένα δεν εχει αντίπαλο στα 4.2 ευρω σε cosmote.
Απο την άλλη βρισκω την ποιότητα του παρσοανω απο ικανοποιητικη.
Προσωπικα άμα βρω συτο που θελω σε μουσική αρκουμαι να το ακουω και από ενα τρανζίστορ.

Συμφωνούμε οκ! Το θέμα τι έθεσα όταν πάμε πέρα από αυτό το στάδιο.
Αν δεν έχεις cosmote όμως όπως εγώ;
Το gm έχει 5 πάρα ενώ το sf 8 ή 7 πάρα δεν θυμάμαι...
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
καλημερα κ χρονια πολλα..

το συστημα μου ειναι στο 5ψηφιο και δεν με ενοχλουν τυχον διαφορές
ναι, απο το cd player θα ακουσω καλυτερα αλλα κ απο το δικτυο παιζει εξαιρετικά...
αυτο που εχει μεγαλη διαφορα ,και μαλλον σε κατι τετοιο έπεσε να κανει την συγκριση ο Μιχάλης , ειναι η διαφορές στην ποιοτητα αναμεσα στα "δισκακια" του spotify...

αναμφίβολα ειναι μεγαλη ευκολια το spotify...
και θα συμφωνήσω με τον Στεριο, σου ανοιγει οριζοντες...

και ερωτηση.... με την συνδρομη, εξακολουθει το 320 ή παμε σε wav ?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ας κανουμε και συγκριση μεταξύ των δύο τελικά... σαν gui προτιμώ το google .. το οτι δεν μπορώ να καταβάσω στο λαπτοπ μου τη σπάει!!!!!
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
το google ειναι σαφώς πιο album friendy και πιο ομορφο. Το spotify εχει καλύτερες λίστες. Με ενδιαφέρει το πρώτο οπου και πήγα.

Τωρα για τα 320kbps ,αν καταφέρει κάποιος και ακούσει την διαφορά από το cd σε blind test στην ίδια ηχογράφηση ,τα συγχαρητήριά μου, έχει εξαιρετικό αυτί! (εγώ έχω προσπαθήσει επανειλημμένως και δεν τα εχω καταφέρει, με ακουστικά, ηχεία κτλ)
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Άρα δλδ να αφήσουμε την αναζήτηση της όσο γίνεται πιο υψηλής πιστότητας (με δεδομένο πάντα ότι η μουσική, το υλικό, προέχει έτσι;.. Όχι ως αυτοσκοπό, αλλά ως μέσο για να έρθουμε πιο κοντά στο μουσικό γεγονός), των σωστών rips των cds μας, της bit prefect, αναπαραγωγής, ακόμα και του hi-rez και να το γυρίσουμε στα mp3 320;;
Σαφώς και όχι IMO.
Σαφώς και αξίζουν οι υπηρεσίες αυτές, και προσωπικά τελευταία ακούω πιο πολύ από εκεί παρα από την φυσική μου συλλογή, αλλά ξέρω (και το ακουω δλδ αλλιώς δεν θα άνοιγα το νήμα) ότι χάνω σε πιστότητα...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Και μην ξεχνάτε επίσης τα artifacts που προστίθενται στον ήχο από το δίκτυο αυτό κάθε αυτό...
Το εχω πει και αλλού πώς προσωπικά στις σοβαρές μου ακροάσεις κλείνω το wifi του υπολογιστή και το ακουω...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Άρα δλδ να αφήσουμε την αναζήτηση της όσο γίνεται πιο υψηλής πιστότητας (με δεδομένο πάντα ότι η μουσική, το υλικό, προέχει έτσι;.. Όχι ως αυτοσκοπό, αλλά ως μέσο για να έρθουμε πιο κοντά στο μουσικό γεγονός), των σωστών rips των cds μας, της bit prefect, αναπαραγωγής, ακόμα και του hi-rez και να το γυρίσουμε στα mp3 320;;
Σαφώς και όχι IMO.
Σαφώς και αξίζουν οι υπηρεσίες αυτές, και προσωπικά τελευταία ακούω πιο πολύ από εκεί παρα από την φυσική μου συλλογή, αλλά ξέρω (και το ακουω δλδ αλλιώς δεν θα άνοιγα το νήμα) ότι χάνω σε πιστότητα...

χμμμ... τωρα αν θες την άποψη μου, ναι γίνεται μεγάλη φασαρία για την ποιότητα imho στα υψηλά κλιμάκια του hi-end. Προσωπικά ναι θέλω καλή ποιότητα, αλλα δεν την ψάχνω στα άκρα... στην τελική αυτό που θέλω να ακούσω είναι η μουσική. Μερικές φορές βολεύομαι και με εξαιρετικά low-end συσκευές όπως τα ηχεία του tablet :)
Δεν κατακρίνω όμως και αυτούς που ψάχνουν την μέγιστη ποιότητα, ειναι και αυτό ενός είδους αναζήτηση, αλλα όχι μουσική αναζήτηση.
Για να κλείνω το κεφάλαιο ποιότητα, θεωρώ τα 320kbps αξιοπρεπέστατη για την συντριπτική πλειοψηφία των ακροατών. Ισως στο μέλλον μπορεί να αναβαθμιστεί η υπηρεσία παρέχοντας και ασυμπίεστο υλικό, αλλα μου φαίνεται οτι δεν εχουν τέτοιες προθέσεις
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
χμμμ... τωρα αν θες την άποψη μου, ναι γίνεται μεγάλη φασαρία για την ποιότητα imho στα υψηλά κλιμάκια του hi-end. Προσωπικά ναι θέλω καλή ποιότητα, αλλα δεν την ψάχνω στα άκρα... στην τελική αυτό που θέλω να ακούσω είναι η μουσική. Μερικές φορές βολεύομαι και με εξαιρετικά low-end συσκευές όπως τα ηχεία του tablet :)
Δεν κατακρίνω όμως και αυτούς που ψάχνουν την μέγιστη ποιότητα, ειναι και αυτό ενός είδους αναζήτηση, αλλα όχι μουσική αναζήτηση.
Για να κλείνω το κεφάλαιο ποιότητα, θεωρώ τα 320kbps αξιοπρεπέστατη για την συντριπτική πλειοψηφία των ακροατών. Ισως στο μέλλον μπορεί να αναβαθμιστεί η υπηρεσία παρέχοντας και ασυμπίεστο υλικό, αλλα μου φαίνεται οτι δεν εχουν τέτοιες προθέσεις

Συμφωνούμε σε όλα εκτός από το ότι η αναζήτηση της υψηλής πιστότητας (υπό την σωστή θεώρηση της.. όχι ως αυτοσκοπό δλδ όπως είπα και πιο πάνω) δεν είναι ΚΑΙ μουσική αναζήτηση. Κατά τη γνώμη μου σαφώς και είναι..
Προσωπικά, με έχει κάνει καλύτερο μουσικό...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Τι "καταναλωση" εχει το spotify στο κινητο ?
(μεσω 3G εννοω προφανως)