JRiver

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Αν σου αρέσει, τί τη θές την γνώμη μας βρε Μιχάλη;
Με τα δικά σου γούστα θα ακούς, όχι τα δικά μας.

:ernaehrung004:
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αν σου αρέσει, τί τη θές την γνώμη μας βρε Μιχάλη;
Με τα δικά σου γούστα θα ακούς, όχι τα δικά μας.

:ernaehrung004:
χμμμ δεν είναι θέμα γούστου ακριβώς φίλε... αν ήταν θα το είχα πάρει... με πιάνεις ε; -bye-
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Μια χαρά είναι! Τόσο σε ήχο όσο και σε δυνατότητες ευκολίες.
έχω όμως την αίσθηση (λέω αίσθηση γιατί δυστυχώς δεν αξιώθηκα να τα συγκρίνω ακόμα...) ότι το foobar είναι ένα κλικ πιο πάνω.

Επίσης πολύ σημαντικό, ότι μπορεί να διαχειριστεί και τις ταινίες σου (άσχετο με την μουσική, όμως λίγο έως πολύ όλοι βλέπουμε και ταινίες)
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εγώ πάντως έχω καταλήξει πλέον να έχω δυο διαφορετικές βιβλιοθήκες.
Την μια με τις καλές εγγραφές που παίζω στο foobar και μια με τις όχι τόσο καλές που παίζω με το Jriver κι έχω την εντύπωση πως τις κάνει πιο ανεκτές.

Επιπλέον έχει πολλά εργαλεία για να πειραματιστεί κανείς.
Πάντως το θεωρώ χρήσιμο,οπότε η ψήφος μου είναι θετική.
Αφού σου αρέσει κιόλας,χτύπα το να πάει στο καλό...:flipout:
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Το foobar στα δικά μου τα αυτιά είναι πιο αναλυτικό και έχει πιο καθαρό ήχο ενώ το jriver λίγο λιγότερη πληροφορία και πιο στρογγυλό ήχο.
Μια λύση είναι αυτή που λέει ο sokmav.
 

delamostre

Senior Member
23 April 2009
308
Άλιμος
Re: Απάντηση: JRiver

Εγώ πάντως έχω καταλήξει πλέον να έχω δυο διαφορετικές βιβλιοθήκες.
Την μια με τις καλές εγγραφές που παίζω στο foobar και μια με τις όχι τόσο καλές που παίζω με το Jriver κι έχω την εντύπωση πως τις κάνει πιο ανεκτές.

Σωκράτη με δυο διαφορετικές βιβλιοθήκες?
Δεν παίζεσαι βρε συ!!!:firstprize:



Σε δοκιμή που έκανα στο σύστημά μου ανάμεσα σε foobar και JRiver, τα συμπεράσματα είναι τα εξείς:

Foobar
Απροβλημάτιστη συμπεριφορά προγράμματος, δουλεύει άψογα (ως interface) αλλά βρε παιδί μου οι ρυθμίσεις του είναι πονοκέφαλος!
Τι είναι αυτό το "πράμα" βρε παιδιά? Χάνεσαι και μπλέκεσαι αλλά "αν είσαι τυχερός" θα βγάλεις αποτέλεσμα.

Ο ήχος είναι καθαρός αλλά έχει μια σαφέστατη σκληράδα.
Θα έλεγα ότι με στρεσάρει όταν ακούω με μεγαλύτερη ένταση, κάτι μεταξύ "τσίγκινου" και διάφανου...
Από θέμα διαχείρισης βιβλιοθήκης δεν μπορώ να πω ότι μου κάνει τα χατήρια...

JRiver
Ήχος μαλακός χωρίς να στρεσάρει και χωρίς να λείπει η ανάλυση.
Θα έλεγα ότι είναι "αυτό που πρέπει" και όχι "αυτό που αρέσει".
Στα δίνει όλα όπως είναι και δεν ωραιοποιεί.

Interface άψογο. Η διαχείριση της βιβλιοθήκης, ιδιαίτερα όταν είναι μεγάλη (η δική μου μουσική είναι περίπου 9TB) είναι υποδειγματική.
Μου αρέσει πάρα πολύ η ρύθμιση "theater mode" όπου το player γίνεται πλατφόρμα media center με τη δυνατότητα να ανατρέχεις στους δίσκους ή τους καλλιτέχνες διαλέγοντας από τα εξώφυλλα!
Επιπλέον όταν παίζει ο δίσκος, στο backround εναλλάσονται φωτογραφίες του καλλιτέχνη ή του συγκροτήματος, χωρίς να φορτώνει με περιττά αρχεία τους φακέλους (τραβάει τις φωτό on the fly μέσω internet).

Αρνητικό βλέπω την ασυμβατότητα με πολλές συσκευές κυρίως με drivers wasapi ή asio.
Είναι θέμα καθαρά "τύχης" να ταιριάξει με drivers συσκευών, κάτι που με το foobar δε συμβαίνει.
Αν δεν ταιριάξει, γίνεται το "τέλειο ανέκδοτο"!:slapface:

Το dac που χρησιμοποιώ είναι ένας προενισχυτής της Onkyo (P-3000R), ο οποίος με asio drivers (επίσημους από την εταιρία) παρουσιάζει τα παρακάτω θέματα.
Αν παίξει με wasapi τότε δεν υπάρχει κανένα κόλλημα και λειτουργούν τα πάντα μια χαρά.
Προβλήματα που με foobar είναι ανύπαρκτα.
Δείτε παρακάτω τι εννοώ, με video τραβηγμένο από το σύστημά μου...


Παρ' όλα αυτά έχω αγοράσει το JRiver γιατί... εεε δεν το σκαλίζω βρε παιδιά και κάθε λεπτό!
Βάζω μουσικούλα και παίζει χωρίς πρόβλημα!
Αν το "τσιτώσω" όμως.... :HTEHETH63:
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Σταμάτη,αυτήν την στιγμή "τρέχει" η 19 έκδοση του Jriver.
Ίσως η αναβάθμιση να σου λύσει το πρόβλημα με τους Asio οδηγούς.
Αλλιώς περιμένεις την Onkyo,λογικά θα αναβαθμίσει κάποια στιγμή.

Για την ρύθμιση του Foobar,τα πάντα όλα εδώ.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
και εγώ στις λίγες δοκιμές που έχω κάνει το φου μου φαίνεται μεν πιο ουδέτερο - διάφανο αλλά με το άλλο έβαλα και άκουσα ολόκληρα άλμπουμ και απλά δεν ήθελα να κάνω συγκρίσεις ... άκουσα μουσικούλα!!!
όλα αυτά με ακουστικά...
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Εγώ λέω να αγοράσω το Musichi για τις δυνατότητες αρχειοθέτησης που έχει. Το έχετε δοκιμάσει; Πώς πάει από ήχο; Παίζει cue sheets;
 

akis76

AVClub Enthusiast
30 June 2006
828
Ιωάννινα
Re: Απάντηση: JRiver

Σε δοκιμή που έκανα στο σύστημά μου ανάμεσα σε foobar και JRiver, τα συμπεράσματα είναι τα εξείς:

Foobar
Απροβλημάτιστη συμπεριφορά προγράμματος, δουλεύει άψογα (ως interface) αλλά βρε παιδί μου οι ρυθμίσεις του είναι πονοκέφαλος!
Τι είναι αυτό το "πράμα" βρε παιδιά? Χάνεσαι και μπλέκεσαι αλλά "αν είσαι τυχερός" θα βγάλεις αποτέλεσμα.

Ο ήχος είναι καθαρός αλλά έχει μια σαφέστατη σκληράδα.
Θα έλεγα ότι με στρεσάρει όταν ακούω με μεγαλύτερη ένταση, κάτι μεταξύ "τσίγκινου" και διάφανου...
Από θέμα διαχείρισης βιβλιοθήκης δεν μπορώ να πω ότι μου κάνει τα χατήρια...

JRiver
Ήχος μαλακός χωρίς να στρεσάρει και χωρίς να λείπει η ανάλυση.
Θα έλεγα ότι είναι "αυτό που πρέπει" και όχι "αυτό που αρέσει".
Στα δίνει όλα όπως είναι και δεν ωραιοποιεί.

Interface άψογο. Η διαχείριση της βιβλιοθήκης, ιδιαίτερα όταν είναι μεγάλη (η δική μου μουσική είναι περίπου 9TB) είναι υποδειγματική.
Μου αρέσει πάρα πολύ η ρύθμιση "theater mode" όπου το player γίνεται πλατφόρμα media center με τη δυνατότητα να ανατρέχεις στους δίσκους ή τους καλλιτέχνες διαλέγοντας από τα εξώφυλλα!
Επιπλέον όταν παίζει ο δίσκος, στο backround εναλλάσονται φωτογραφίες του καλλιτέχνη ή του συγκροτήματος, χωρίς να φορτώνει με περιττά αρχεία τους φακέλους (τραβάει τις φωτό on the fly μέσω internet).

Θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου. Και εγώ το jriver έχω αποφασίσει να χρησιμοποιώ τρία χρόνια τώρα και είμαι στην έκδοση 18. Εμένα το πρόβλημα που μου κάνει τελευταία είναι να μην μπορεί να κάνει fade in fade out όταν τελειώνει το τραγούδι και αρχίζει το επόμενο, ενώ αν κάνω μόνος μου την αλλαγή, το fade λειτουργεί κανονικά. Δεν το κάνει πάντα το πρόβλημα, αλλά αρκετά συχνά και κυρίως σε flac αρχεία, και ξεκίνησε πριν από λίγο καιρό μετά από format που χρειάστηκε να κάνω στο laptop. Κατά τα άλλα super ευχαριστημένος τόσο ηχητικά όσο και στο κομμάτι του interface.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Re: Απάντηση: JRiver

Θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου. Και εγώ το jriver έχω αποφασίσει να χρησιμοποιώ τρία χρόνια τώρα και είμαι στην έκδοση 18. Εμένα το πρόβλημα που μου κάνει τελευταία είναι να μην μπορεί να κάνει fade in fade out όταν τελειώνει το τραγούδι και αρχίζει το επόμενο, ενώ αν κάνω μόνος μου την αλλαγή, το fade λειτουργεί κανονικά. Δεν το κάνει πάντα το πρόβλημα, αλλά αρκετά συχνά και κυρίως σε flac αρχεία, και ξεκίνησε πριν από λίγο καιρό μετά από format που χρειάστηκε να κάνω στο laptop. Κατά τα άλλα super ευχαριστημένος τόσο ηχητικά όσο και στο κομμάτι του interface.

options/audio/track changes
Untitled.jpg
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
πάντως ρε παιδιά ξανακούω εδώ και κάποια ώρα και πάλι απλά ακούω μουσική!!!
και μάλιστα με την ον μπορντ και τα ακουστικά καρφωμένα στο λαπτοπ... που να ρθει και το idsd χεχ!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: JRiver

Αφού βλέπω και δεν σας νοιάζει για Bit-Perfect,κλπ,να και μια ρύθμιση για πολύ αργά το βράδυ που μερικοί ακούνε σε πολύ μικρές εντάσεις και είναι κάτι σαν το παλιό Loudness αλλά στο πιο εκλεπτυσμένο του και μελετημένο.
Επιλογές>DSP & Output format>Adaptive Volume>Night Mode.

ΓŽΕ‘ΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ±ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ?.PNG