Κινητά Τηλέφωνα από Κίνα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Αλήθεια βλέπω στα διάφορα ebays πολλά κινέζικα τηλέφωνα, κλώνους από blackberries μέχρι iphone σε τιμές από 50 έως 100 ευρώ.

Κι επειδή οι κόρες (ζωή νά 'χουνε) θέλουν και πάλι 3 συσκευές κι εγώ άλλη μια, σκέφτομαι αντί να δώσω και πάλι ένα χιλιάρικο στη
SONY και να είμαι του χρόνου και πάλι με χαλασμένες συσκευές (κλασικά!!!) να κάνω την ίδια περίπου δουλειά με no name Κινητά.

Εντυπώσεις κανείς;





airb said:
Καταστήματα που προσφέρουν "τριγωνική αποστολή"

  • Gearbest: Priority Line (EU Express)
  • Banggood: Priority Direct Mail
  • CooliCool: Ζητήστε αποστολή με SF Express και επιλέξτε το Insurance
  • Vickmall: Priority Direct Mail
  • The Solution Shop: EU Express, μόνο Xiaomi προϊόντα
  • LightIntheBox: Duty & tax insurance. To τσεκάρετε πριν το Checkout.
  • TomTop: ZDP.
  • Αρκετά καταστήματα απο AliExpress (π.χ Hong Kong Goldway)


"Ενημέρωση των καταναλωτών για τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων προέλευσης εξωτερικού από χώρες εκτός ΕΕ"


Η ΕΕΤΤ, ως αποδέκτης σημαντικού αριθμού ερωτημάτων για τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων προέλευσης εξωτερικού από χώρες εκτός
της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ), ενημερώνει τους καταναλωτές για τα είδη των αντικειμένων που επιβαρύνονται με τέλη εκτελωνισμού, τις προβλεπόμενες
κατηγορίες τελών και τις αντίστοιχες χρεώσεις. Στόχος της πληροφόρησης αυτής είναι να προβαίνουν οι καταναλωτές στις καλύτερες δυνατές επιλογές
υπηρεσιών παράδοσης ταχυδρομικών αντικειμένων, σύμφωνα με τις ανάγκες τους.


Επίσης, η ΕΕΤΤ συνιστά στους καταναλωτές:

να επιδεικνύουν ιδιαίτερη προσοχή κατά τη διενέργεια παραγγελίας αντικειμένου, ηλεκτρονικής ή μη, από χώρα εκτός ΕΕ, όσον αφορά την επιλογή της
ταχυδρομικής υπηρεσίας αποστολής του αντικειμένου και τις πρόσθετες χρεώσεις εκτελωνισμού.

  • να ενημερώνονται εκ των προτέρων για τα ισχύοντα τέλη εκτελωνισμού από τους τιμοκαταλόγους των ταχυδρομικών εταιρειών και την ιστοσελίδα
    των Ελληνικών Τελωνείων (https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/)
  • να λαμβάνουν υπόψη ότι τα ταχυδρομικά αντικείμενα εξωτερικού, είτε διακινούνται από τα ΕΛΤΑ είτε από εταιρίες ταχυμεταφορών, οφείλουν
    να επιδίδονται στη διεύθυνση του παραλήπτη, με την επιφύλαξη προηγούμενης αποπληρωμής των οφειλών προς το δημόσιο (ΦΠΑ/Δασμών)
    και αποδέσμευσης των αποστολών από τις τελωνειακές αρχές.

Σημειώνεται ότι η ΕΕΤΤ δεν είναι αρμόδια για τον καθορισμό ή τον έλεγχο του ύψους των πρόσθετων χρεώσεων κατά τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών
αντικειμένων. Για τα εν λόγω θέματα, αρμόδια είναι η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων.

Ακολουθεί το πλήρες ενημερωτικό κείμενο για τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων προέλευσης εξωτερικού από χώρες εκτός ΕΕ, το οποίο
βρίσκεται και στο https://www.eett.gr.


Αντικείμενα μη εμπορικού και εμπορικού χαρακτήρα

Η διαδικασία που εφαρμόζεται, κατά τον εκτελωνισμό, βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων
εμπορικού χαρακτήρα με αξία υψηλότερη των 22 ευρώ ή μη εμπορικού χαρακτήρα με αξία μεγαλύτερη των 45 ευρώ.

Ως αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε
ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της μικρής ποσότητάς τους προορίζονται, χωρίς καμία αμφιβολία,
για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

Για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, ενώ τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν
υπερβαίνει τα 22 απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α και τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει τα 150 απαλλάσσονται από το δασμό.


Κατηγορίες τελών

Τα τέλη διακρίνονται στις εξής κατηγορίες:


(α) Τέλη προς το δημόσιο (δασμοί, ΦΠΑ, ∆ΕΤΕ)

Τα τέλη αυτά καταβάλλονται ανεξαρτήτως του παρόχου που έχει αναλάβει τη διακίνηση της αποστολής. Για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα:

  • για είδη μέχρι 45 δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι.
  • για είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 700 , υπόκεινται σε κατ’ αποκοπή δασμό 2,5%,
    εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον εκτελωνισμό με βάση τη δασμολογική κατάταξη του είδους.
  • για είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 700 , καταβάλλονται οι ισχύοντες δασμοί και φόροι.


(β) Τέλη εκτελωνισμού από ΕΛΤΑ.

Τα τέλη που προβλέπονται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ είναι:

  • «Τέλος παρουσίασης στο Τελωνείο για χαρακτηρισμό τελωνειακώς ελεύθερων»:
    3 ευρώ για ταχυδρομικά δέματα (συμπεριλαμβανομένων των δεμάτων EPG) καθώς και για αντικείμενα EMS, τα οποία προσκομίστηκαν από
    τα ΕΛΤΑ ΑΕ στις τελωνειακές αρχές για σχετικό έλεγχο και διαπιστώθηκε ότι δεν περιέχουν αντικείμενα που επισύρουν δασμοφορολογικές
    επιβαρύνσεις και χαρακτηρίστηκαν από τις τελωνειακές αρχές ως «τελωνειακά ελεύθερα».
  • «Τέλος εκτελωνισμού»:
    Σύμφωνα με τον ακόλουθο πίνακα:
    cif.jpg

    Όπου CIF είναι η στατιστική αξία του αντικειμένου όπως αναγράφεται και στη σχετική αυτοκόλλητη ετικέτα που επικολλάται στα εκτελωνισμένα
    ταχυδρομικά αντικείμενα και υπολογίζεται από την αξία του αντικειμένου, τα έξοδα μεταφοράς, τυχόν ασφάλιστρα, κ.λπ. Αφορά αντικείμενα
    επιστολικού ταχυδρομείου και δεμάτων, από χώρες εκτός ΕΕ, που εκτελωνίστηκαν και εκδόθηκε για αυτά τελωνειακή διασάφηση από τις
    τελωνειακές αρχές.
  • «Τέλος παράδοσης στον εκτελωνιστή του παραλήπτη»:
    15 ευρώ.
  • «Τέλος διασάφησης εξαγωγής»:
    5 ευρώ για μεμονωμένο αντικείμενο με προσαύξηση 1 ευρώ ανά αντικείμενο για κατάθεση πλέον του ενός αντικειμένου.


(γ) Τέλη εκτελωνισμού από εταιρία ταχυμεταφορών

  • Εργατικά και έξοδα αποθήκευσης
  • Αμοιβή εκτελωνιστή που συνήθως ξεκινά από 50-60 ευρώ και αυξάνει ανάλογα με την αξία του τιμολογίου. Εναλλακτικά, ο παραλήπτης μπορεί να
    χρησιμοποιήσει δικό του εκτελωνιστή ή να κάνει τον εκτελωνισμό ο ίδιος. Σε αυτή την περίπτωση, δεν πληρώνει αμοιβή εκτελωνιστή στην εταιρία
    ταχυμεταφορών, αλλά απαιτείται η «έκδοση διατακτικής» με κόστος από 0 έως 35 ευρώ, συν το κόστος του τρίτου εκτελωνιστή (αν υπάρξει).

Τα ταχυδρομικά αντικείμενα εξωτερικού, είτε διακινούνται από τα ΕΛΤΑ είτε από εταιρίες ταχυμεταφορών, οφείλουν να επιδίδονται στη διεύθυνση του
παραλήπτη, με την επιφύλαξη προηγούμενης αποπληρωμής των οφειλών προς το δημόσιο (ΦΠΑ/Δασμών) και αποδέσμευσης των αποστολών από τις
τελωνειακές αρχές.


Οι καταναλωτές οφείλουν να ενημερώνονται για τα ισχύοντα τέλη από τους τιμοκαταλόγους των εταιριών και από την ιστοσελίδα των Ελληνικών Τελωνείων
https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/ στην ενότητα Συχνές Ερωτήσεις / Εισαγωγές-Εξαγωγές- Οφειλές / Εισαγωγές – Εξαγωγές / Ποιά είναι η
δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

[via]
(Sent from Nexus 6P)
 
Last edited by a moderator:

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

Έχω ένα αντίγραφο του iphone (όπως και ο κουνιάδος μου)με tv tuner, δουλεύουν μια χαρά....

Αρκεί να το πάρεις από μαγαζί που θα στο αλλάξει άμεσα σε περίπτωση προβλήματος....
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Κινέζικα τηλέφωνα;

Ξέρεις αν πληρούν οποιεσδήποτε προδιαγραφές ασφαλείας? Και κατασκευαστικές (μην σας τιναχτεί καμία), αλλά και ηλεκτρομαγνητικές, SAR?

Και μιλάς για κόρες, ηλικία? Για μικρά παιδιά και κινητό, φαντάζομαι ξέρεις ότι δεν συστήνεται...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

Είδαμε και το αληθινό iPhone πόσο σέβεται το SAR... :tdown:

ε, δεν νομίζω να υποχρεώθηκε και κανείς να το αγοράσει...

και υπάρχουν πάντα και τα ΒΤ...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Κινέζικα τηλέφωνα;

Ξέρεις αν πληρούν οποιεσδήποτε προδιαγραφές ασφαλείας? Και κατασκευαστικές (μην σας τιναχτεί καμία), αλλά και ηλεκτρομαγνητικές, SAR?

Και μιλάς για κόρες, ηλικία? Για μικρά παιδιά και κινητό, φαντάζομαι ξέρεις ότι δεν συστήνεται...

Η μεγάλη είναι 17 και η δεύτερη 14. Οι άλλοι δυο είναι μικροί ακόμη και δεν έχουν τηλέφωνο, ούτε και θα αποκτήσουν σύντομα...

Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

Έχω ένα αντίγραφο του iphone (όπως και ο κουνιάδος μου)με tv tuner, δουλεύουν μια χαρά....

Αρκεί να το πάρεις από μαγαζί που θα στο αλλάξει άμεσα σε περίπτωση προβλήματος....

έχεις (ή έχετε) να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο;
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,608
Μπακοτσιάνος...
Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

Θα προτιμούσα να δώσω τα 100 σε μια ορίτζιναλ συσκευή και ας μην είχε την Άρτα και τα Γιάννενα πάνω...:ernaehrung004:
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

Θα προτιμούσα να δώσω τα 100 σε μια ορίτζιναλ συσκευή και ας μην είχε την Άρτα και τα Γιάννενα πάνω...:ernaehrung004:

Μα δεν θα το πάρω Τζίμη μου για μένα... οι κόρες τα θέλουν και θέλουν το τηλέφωνο να έχει τα πάντα και το θέμα είναι ότι χρησιμοποιούν όλες τις δυνατότητες στο έπακρο. Δηλ. θέλουν δυο sim (μια για τους φίλους που έχει ελάχιστη χρέωση και μια για το κανονικό καρτοκινητό), θέλουν φωτογραφική μηχανή και βίντεο (η μεγάλη έχει περίπου 2300 αρχεία που τράβηξε με το κινητό, η δεύτερη κάπως πιο τεμπέλα έχει μόλις 750), πλήρες σημειωματάριο, ημερολόγιο με γιορτές, εξετάσεις, πάρτυ, κλπ. κι άλλα πολλά.

και δεν μπορείς σε κάποιους που χρησιμοποιούν όλες τις δυνατότητες που έχει ένα κινητό, να πεις πάρε ένα απλό. Κι αυτά που έκανε μέχρι τώρα τί θα τα κάνει;

και το κακό είναι ότι οι συσκευές της SONY χαλούν κι όταν πηγαίνω για διαμαρτυρία στο σέρβις μου λένε σταθερά ότι οι συσκευές δεν έχουν κατασκευαστικά προβλήματα αλλά χαλούν από τη χρήση. Κι έχουμε μέχρι στιγμής χαλασμένες 8 (905, 910, 800, 810, 610).
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

γιατί έτσι με τα sony....
εμένα ακόμα και το 905 που έχει η σύζυγος (που τα ρημάζει κυριολεκτικά) αντέχει.
Στην δε κόρη πρόλαβα και της πήρα κινητό των 400 ευρώ (όπως ακριβώς τα λες είναι Βλάση, δεν υπάρχει λειτουργία που να μην την έχει χρησιμοποιήσει, έχει 8 giga πάνω, που γιά την ώρα φτάνουν, στο παλιό είχε φορτώσει 1.5) με ευτυχώς 40 άτοκες δόσεις...Κάτι σαν το νομισματικό ταμείο ένα πράγμα...
 
Last edited:

Θ.Νίκος

AVClub Addicted Member
10 August 2007
2,540
Αθήνα
Απάντηση: Κινέζικα τηλέφωνα;

Βλάση μου ας προσεχες.....τα κορίτσια πήραν το φωτογραφικό μικρόβιο του μπαμπά...
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Π Ο Τ Ε ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ CE ΠΑΡΟΤΙ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΛΑΣΤΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΥΣΤΑΣΗ Μ Α Κ Ρ Υ Α!
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Π Ο Τ Ε ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ CE ΠΑΡΟΤΙ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΛΑΣΤΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΥΣΤΑΣΗ Μ Α Κ Ρ Υ Α!

ευχαριστώ πολύ
 
Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

Όσοι αναφέρεστε σε εκπομπές SAR "κλώνων", έχετε κάποια πηγή από όπου να φαίνεται πως όντως είναι υποδεέστερα σε αυτόν τον τομέα από τα "επώνυμα" κινητά;

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα εταιρικό Nokia αλλά ο προκάτοχός του ήταν κλώνος iPhone που με είχε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Μήπως αυτά περί υψηλού SAR τα διαδίδουν οι μεγάλοι κατασκευαστές επειδή δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τιμολογιακά τους Κινέζους;

Επίσης, η SE έχει χαλάσει πολύ σαν υποστήριξη όσο και σαν ποιότητα, όσο ήταν ακόμα Ericsson για μένα είχε το καλύτερο σέρβις στην Ελλάδα - ευρωπαϊκού επιπέδου θα έλεγα.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

Ένας φίλος αγόρασε ένα αρκετά ακριβό κινέζικο κινητό, νομίζω πλήρωσε 300 ευρώ: είχε τα πάντα απάνω, μέχρι και τηλεόραση (!). Χάλασε σε τρεις μέρες. Τα συμπεράσματα δικά σου. Αλήθεια, γιατί δεν δοκιμάζεις ένα ΝΟΚΙΑ; είναι αρκετά αξιόπιστα, κατά την εμπειρία μου, και δεν είναι και πολύ ακριβά.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

Όσοι αναφέρεστε σε εκπομπές SAR "κλώνων", έχετε κάποια πηγή από όπου να φαίνεται πως όντως είναι υποδεέστερα σε αυτόν τον τομέα από τα "επώνυμα" κινητά;

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα εταιρικό Nokia αλλά ο προκάτοχός του ήταν κλώνος iPhone που με είχε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Μήπως αυτά περί υψηλού SAR τα διαδίδουν οι μεγάλοι κατασκευαστές επειδή δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τιμολογιακά τους Κινέζους;

Επίσης, η SE έχει χαλάσει πολύ σαν υποστήριξη όσο και σαν ποιότητα, όσο ήταν ακόμα Ericsson για μένα είχε το καλύτερο σέρβις στην Ελλάδα - ευρωπαϊκού επιπέδου θα έλεγα.

Εγώ με το ποστ μου ρωτούσα αν είναι ασφαλή σε αυτόν τον τομέα, γιατί δεν έχω δει ποτέ αναφορά για SAR σε κινέζικα. Τώρα η μη αναγραφή του αν σε κάνει να νιώθεις ασφαλής... Δεν ξέρω (εμένα όχι). Και αυτό δεν έχει να κάνει με τους μεγάλους κατασκευαστές ή την διαφορά τιμής... Αλλά με την ανυπαρξία (?) quality control στα ανώνυμα, καθώς και με τις άγνωστες προδιαγραφές τους. Αυτό που είχες ανέφερε τίποτα?

Οσο για το service στα SE, πλέον έχουν εξωτερικούς συνεργάτες για service centers. Τα ίδια service centers αναλαμβάνουν την επισκευή σχεδόν όλων των εταιριών, οπότε λίγο πολύ περιμένεις τα ίδια αποτελέσματα. Διαφορά κάνει φυσικά η κατεύθυνση που τους δίνει η κάθε κατασκευάστρια εταιρία (π.χ. αν θυμάμαι καλά τα iphone δεν τους αφήνει να βάλουν χέρι, παρά μόνο να πιστοποιήσουν το πρόβλημα).
 
Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

Μα ούτε εγώ έχω δει ποτέ μετρήσεις για συγκεκριμένα μοντέλα, απλά γενικολογίες και αοριστίες.

Το να κρίνουμε μία συσκευή αποκλειστικά και μόνο βασιζόμενοι στην προέλευσή της δεν είναι σε καμμία περίπτωση αντικειμενικό κριτήριο αξιολόγησης. Αν κάποιος έχει δει κάποιο συγκριτικό όπου γίνονται μετρήσεις εκπομπών ας δώσει κάποιο link για να ξέρουμε ποιά είναι τέλως πάντων τα "επικίνδυνα" κινητά.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

τα "κινέζικα" βγαίνουν σε διαφορετικά εργοστάσια απο τα "γνωστά" άραγε ?
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΕΙΝΑΙ. ΑΠΛΑ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ. ΟΙ ΔΕ ΑΛΛΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΡΙΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΧΑΜΗΛΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΕΣΤ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Κινέζικα τηλέφωνα;

Μα ούτε εγώ έχω δει ποτέ μετρήσεις για συγκεκριμένα μοντέλα, απλά γενικολογίες και αοριστίες.

Το να κρίνουμε μία συσκευή αποκλειστικά και μόνο βασιζόμενοι στην προέλευσή της δεν είναι σε καμμία περίπτωση αντικειμενικό κριτήριο αξιολόγησης. Αν κάποιος έχει δει κάποιο συγκριτικό όπου γίνονται μετρήσεις εκπομπών ας δώσει κάποιο link για να ξέρουμε ποιά είναι τέλως πάντων τα "επικίνδυνα" κινητά.

To ότι δεν έχεις δει θα έπρεπε να σε ανησυχεί, αφού υπάρχουν θεσπισμένες πολύ συγκεκριμένες μέγιστες τιμές για SAR... Τα επώνυμα το αναγράφουν εμφανώς (μαζί και με άλλες πιστοποιήσεις, π.χ. CE mark), πιθανότατα είναι και υποχρεωμένοι οι κατασκευαστές για να μπορούν να τα πουλήσουν στην Ευρώπη. Και ας φτιάχνονται και στον Αρη...