Μουσικό PC

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Μελετω την πιθανοτητα στησιματος ενος PC για την αναπαραγωγη ηχου, σε συνδιασμο με ενα εξωτερικο DAC.

Βασικη προυποθεση ειναι να μην κανει θορυβο. Καθολου. τπτ.

Οποτε εριξα μια ματια στις πιθανες λυσεις για σασι, αυτο της streacom με εμπνεει ιδιαιτερα

fc5-b-035-180.jpg


Η τιμη ομως δεν ειναι χαμηλή. Υπαρχει καποια πρόταση-εναλλακτικη ?

Μετα περναμε στην τροφοδοσία.

Ο Σωκ λεει οτι ειμαι για εδω http://www.skroutz.gr/s/311021/Seasonic-X-Series-Fanless-400.html

Εχουμε κατι αλλο? θα προτιμουσα να μπει μεσα στο κουτι, αλλα και εξωτερικη μας κανει. Φυσικα οι προτασεις για fanless psu.

Μητρικη μια 1155 ? και ενα ι3 ? νομιζω αρκουν. Πρεπει να εχει κάποια υποτυπώδη καρτα ηχου και γραφικών. Επισης δυνατοτητα τηλεχειρισμου . Ποιες μάρκες ειναι οι προτεινόμενες ?

8 G Μνημη, δευτερο σλοτ κενο για μελοντικη επεκταση με αλλα 8. DDR3 ?

Ενα SSD 64-128 για λειτουργικο, σλοτ για 2.5 χ 2? (υπαρχει 2 τερα εξωτερικο, δεν βιαζομαι για τον εσωτερικο)

Ισως οχι αμεσα αλλα θα μπει και ενα BR player (υπαρχει μια 3D TV που σπανια αναβει..)


Ακουω προτασεις για ολα οσα αναφερθηκαν.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Νομίζω πως οχι. ειναι ενα μείον. Αν υπαρχει καποια προταση καλοδεχουμενη

edit: παιρνει μονο Pico psu. οποτε η εξω η ...πικο
 
Last edited:

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Η εμπειρια μου λεει οτι τα τελειως fanless εχουν προβληματα. Ακομη τοσο χαμηλο κουτι δεν θα διαλεγα. Καλυτερα καποιο που ειναι λιγο πιο ανετο, να παιρνει και μια ψυκτρα με ενα low profile fan πανω απο τον επεξεργαστη. Εχω καιρο να ασχοληθω με hardware οποτε δεν ξερω κατι συγκεκριμενο.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εγώ από κουτί του πρότεινα αυτό,αφού θέλει fanless.

AK-ITX05-BK_f00.jpg
http://www.akasa.com.tw/update.php?...e=Chassis&type_sub=Mini+ITX&model=AK-ITX05-BK
ΔΕΝ Χωράει και ATX τροφοδοτικό,κοστίζει το 1/3 από το άλλο και ΙΣΩΣ μπορεί να χωρέσει και ένα επιπλέον heatsink από πάνω,αφού το ίδιο το κουτί λειτουργεί σαν ψύκτρα.
Εν τω μεταξύ ο Pan Man έχει δίκιο,τα fanless τροφοδοτικά είναι λίγο ασταθή,αλλά το συγκεκριμένο το έχει πατήσει κάτω ο γνωστός και αγαπητός μας Tom και αστάθεια άρχισε να παρουσιάζει μόνο σε πολύ ζεστό περιβάλλον.
Γενικά σε αυτά τα λεφτά,αυτό προτείνουν όλοι οι γκουρού.

Το όλο θέμα είναι να βρεθεί μητρική με επεξεργαστή με κάτω από 35 watt CPU TDP.
(Και κουτί να του αρέσει γιατί αυτό που έβαλα εγώ,δεν του αρέσει.)

Edit:Δεν χωράει ΑΤΧ,έχει δικό του,120 Watt,my bad.
 
Last edited:

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,585
Συγγνώμη αν είμαι off-topic αλλά να ρωτήσω κάτι;
η γνώμη σας για αυτό: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.911229
με έναν ssd και μνήμες και το audiophile linux θα μπορέσει να οδηγήσει άνετα ένα dac (πχ idsd nano) ακόμα και σε μελλοντική (τυχόν) αναπαραγωγή dsd ;
Για τώρα ενδιαφέρομαι μέχρι flac 24/192. Πιστεύετε ότι σαν low bubget system θα δουλέψει ή δεν μπορεί να σηκώσει την αναπαραγωγή και των flac και των dsd στο μέλλον. Εννοείται ότι θα είναι μόνο για αναπαραγωγή μουσικής, υπάρχει ΗΥ για όλα τα άλλα!.
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν είμαι εκτός θέματος.

υγ. η επίσημη ιστοσελίδα : http://www.zotac.com/products/mini-...id18/sort/starttime/order/DESC/amount/10.html
 
Last edited:

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Προσπαθώντας να στήσω το δικό μου pc στο παρελθόν σε σασί με παθητική ψύξη είχα πέσει σε κάτι σασί πανάκριβα όπως το πρώτο στις φωτογραφίες και έτσι εγκατέλειψα την ιδέα. Τελικά το έστησα σε κανονικό κουτί χρησιμοποιώντας φερρίτες στην τροφοδοσία των ανεμιστήρων αλλά και στην τροφοδοσία της κάρτας ήχου. Μάλιστα είχα ανοίξει και σχετικό νήμα...

Η ιδέα όμως του σασί και των εξαρτημάτων με παθητική ψύξη σίγουρα πρέπει να είναι η καλύτερη επιλογή.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αυτά που έβαλα παραπάνω πάντως,γύρω στα 100 ευρώ παίζουν στην Ελληνική αγορά και κάτι λιγότερο έξω.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Να συμπληρώσω όμως πως υπάρχουν ψύκτρες επεξεργαστή ειδικές χωρίς ανεμιστήρα με μεγαλύτερη επιφάνεια ψύξης, όπως και κάρτες γραφικών με παθητική ψύξη, τροφοδοτικά fanless και ούτω κάθε εξής. Οπότε με λίγο ψαξιματάκι γίνεται η δουλειά χωρίς κατ´ανάγκη αγοράς σασί με παθητικές λύσεις ψύξης. Νομίζω πως ένα σασί HTPC μπορεί να κάνει μια χαρά την δουλειά.

Το βασικότερο όλων είναι να υπάρχει ένα καλό τροφοδοτικό κυρίως modular για να μην υπάρχει η κλασική 'μακαρονάδα', με ικανότητες σταθερής τροφοδοσίας. Πολλά φθηνά τροφοδοτικά κυρίως κάτω των 100 ευρώ (χωρίς να αποτελεί κανόνα) δεν παρέχουν καθόλου σταθερό voltage....

Καλή και σταθερή τροφοδοσία, καλή κάρτα ήχου, (ονειρεύομαι μια sotm :grinning-smiley-043) και ελαφρύ περιβάλλον λειτουργίας είναι τα βασικά.
 

Aurum

Established Member
8 April 2013
242
Μελετω την πιθανοτητα στησιματος ενος PC για την αναπαραγωγη ηχου, σε συνδιασμο με ενα εξωτερικο DAC.

Βασικη προυποθεση ειναι να μην κανει θορυβο. Καθολου. τπτ.

Οποτε εριξα μια ματια στις πιθανες λυσεις για σασι, αυτο της streacom με εμπνεει ιδιαιτερα

fc5-b-035-180.jpg


Η τιμη ομως δεν ειναι χαμηλή. Υπαρχει καποια πρόταση-εναλλακτικη ?

Μετα περναμε στην τροφοδοσία.

Ο Σωκ λεει οτι ειμαι για εδω http://www.skroutz.gr/s/311021/Seasonic-X-Series-Fanless-400.html

Εχουμε κατι αλλο? θα προτιμουσα να μπει μεσα στο κουτι, αλλα και εξωτερικη μας κανει. Φυσικα οι προτασεις για fanless psu.

Μητρικη μια 1155 ? και ενα ι3 ? νομιζω αρκουν. Πρεπει να εχει κάποια υποτυπώδη καρτα ηχου και γραφικών. Επισης δυνατοτητα τηλεχειρισμου . Ποιες μάρκες ειναι οι προτεινόμενες ?

8 G Μνημη, δευτερο σλοτ κενο για μελοντικη επεκταση με αλλα 8. DDR3 ?

Ενα SSD 64-128 για λειτουργικο, σλοτ για 2.5 χ 2? (υπαρχει 2 τερα εξωτερικο, δεν βιαζομαι για τον εσωτερικο)

Ισως οχι αμεσα αλλα θα μπει και ενα BR player (υπαρχει μια 3D TV που σπανια αναβει..)


Ακουω προτασεις για ολα οσα αναφερθηκαν.

Μητρική: Καλύτερα να πας στο πιο καινούργιο socket 1150 (εκτός και αν βρεις πολύ οικονομικότερη λύση με το 1155)
Η αγορά των υπολογιστών καλπάζει και εάν πάρεις 1155 είσαι ήδη μια γενιά πισω. (Με το ρυθμό που βγαίνουν τα καινούργια sockets σύντομα θα είσαι δύο γενιές πίσω...)
Άρα προτείνω μητρική κάτι σε 1150 που θα χωράει στο κουτί και θα ικανοποιεί τις τωρινές και μελλοντικές ανάγκες σου για αναβάθμιση.
Οπωσδήποτε να έχει 4 θέσεις για μνήμες. (μπορεί να χρειαστούν σε μελλοντική αναβάθμιση)
Αν πρότεινα μάρκα, θα πρότεινα Gigabyte.

Επεξεργαστής: μια χαρά όπως είπες i3 (όμως έναν 1150) Θα έχει μια χαρά επιδόσεις για ήχο και δεν θα θερμαίνεται (όπως τα μεγαλύτερα i5 και i7)

Μνήμη: 4-8 γιγα θα είναι μια χαρά, εκτός και εάν φορτώνουμε πολλα αρχεία ήχου σε RAMDISK για να παίξουν από εκεί. Τότε μπορεί να χρειαστεί και περισσότερο ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός.

Δίσκος: Όπως είπες SSD 64-128 (καλύτερα 128 γιατί τελειώνουν γρήγορα τα 64) με το λειτουργικά και τα προγράμματα. Αν θες βάζεις και άλλο πχ 2τερα για αρχεία. Καλύτερα να παίρνει το κουτί δισκους 3,5 (και όχι 2,5) για να μπορείς να βάζεις δίσκους για σταθερούς υπολογιστές και όχι τους 2,5 που είναι φορητοί ή για λάπτοπ. (Οι SSD είναι μόνο 2,5 οπότε εκει θα χρειαστεί ένα μπρακετάκι αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα)

Κάρτα γραφικών: Σε 1150 (ή και 1155) έχει ενσωματωμένη ο επεξεργαστής. Εφόσον δίνει η μητρική κατάλληλες εξόδους οθόνης (μερικές παλιά δεν έδιναν) δεν χρειάζεσαι εξωτερική. Θα είναι μια χαρά. Για Blueray θα χρειαστεί η μητρική να έχει έξοδο HDMI για να συνδεθεί με την τηλεόραση.

Τηλεχειρισμός: Ένα ασύρματο πληκτρολόγιο και ένα ασύρματο ποντίκι που θα πιάνουν από μακρυά (ή και ενσύρματα με μακριά καλώδια :flipout:)

Για το fanless δεν ξέρω διότι δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο. Πάντως το τροφοδοτικό δε κάνει και τόσο θόρυβο ακόμα και αν έχει ανεμιστήρα. Αυτό είναι υποκειμενικό βέβαια...

Τι κουτί θυμίζει πολύ HiFi αλλά θα πρέπει να χωρέσουν μέσα όοολα τα παραπάνω. Δεν ξέρω κατά πόσον θα ψύχεται σωστα και τι δυνατότητες επέκτασης έχει. Επίσης δεν είναι καθόλου καλό που περιορίζει την ψύξη του επεξεργαστή με την ενσωματωμένη παθητική ψύκτρα. Τι προδιαγραφές πρέπει να έχει ο επεξεργαστής για να τον ψύξει καλά?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Μουσικό PC

Συγγνώμη αν είμαι off-topic αλλά να ρωτήσω κάτι;
η γνώμη σας για αυτό: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.911229
με έναν ssd και μνήμες και το audiophile linux θα μπορέσει να οδηγήσει άνετα ένα dac (πχ idsd nano) ακόμα και σε μελλοντική (τυχόν) αναπαραγωγή dsd ;
Για τώρα ενδιαφέρομαι μέχρι flac 24/192. Πιστεύετε ότι σαν low bubget system θα δουλέψει ή δεν μπορεί να σηκώσει την αναπαραγωγή και των flac και των dsd στο μέλλον. Εννοείται ότι θα είναι μόνο για αναπαραγωγή μουσικής, υπάρχει ΗΥ για όλα τα άλλα!.
Ευχαριστώ και συγγνώμη αν είμαι εκτός θέματος.

υγ. η επίσημη ιστοσελίδα : http://www.zotac.com/products/mini-...id18/sort/starttime/order/DESC/amount/10.html

Βεβαίως και μπορεί.
Είναι πολύ μικρές οι απαιτήσεις που έχει το στήσιμο που αναφέρεις.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Μουσικό PC

Τι προδιαγραφές πρέπει να έχει ο επεξεργαστής για να τον ψύξει καλά?
Cpu TDP κάτω από 35 watt,η σελίδα της akasa έχει μια λίστα με τους επεξεργαστές και τις μητρικές που είναι κατάλληλα.
Σε όλα αυτά,τα ίδια ισχύουν.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,585
Ευχαριστώ πολύ! :a0210:

ψήνομαι έντονα να μπω στο τριπάκι! :2thumb22sup:
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Να συμπληρώσω κι εγώ στα προηγούμενα που είπα τον SSD με dedicated δίσκο μόνο για μουσική και καλές ram 4-8 gb όπως αναφέρατε και εσείς σε προηγούμενα μηνύματα...

Δεν σας προλαβαίνω....!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Μουσικό PC

Ευχαριστώ πολύ! :a0210:

ψήνομαι έντονα να μπω στο τριπάκι! :2thumb22sup:

:a0210:
Για ακόμα καλύτερα,εγώ δεν θα έβαζα audiophile linux.
Θα έβαζα μια ωραιότατη εγκατάσταση Win 7,απογυμνωμένη από τα πάντα,με Foobar.
Δουλεύει με το τίποτα.
Ή ακόμα καλύτερα να μας φτιάξει ένα ο φίλος tuxx για χ86 και μάλιστα headless αν είναι δυνατόν.
Βάλε-παίξε.:firstprize:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,732
Βόλος
Το αγόρασα εγώ το Zotec. Το παραφόρτωσα με 1TB Toshiba και 8GB Kingston. Του έχω στήσει ήδη Windows 8.1 Pro N. Σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω για music player, άντε και για λίγο Office συνδεδεμένο σε μια Panasonic 24" που έχω παραδίπλα. Άμα το τελειώσω θα σας πω εντυπώσεις.
Πάντως δεν είναι fanless, έχει ένα μικρό ανεμιστήρα πάνω από τον επεξεργαστή με αγωγό προς τα πίσω.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,585
Ελπίζω να μην κάνει πολύ θόρυβο το Zotec από τον ανεμιστήρα του. Ευχαριστώ sokmav για τις πληροφορίες, θα πάω για win εκτός αν κάποιος "μετρ" από εδώ φτιάξει κανένα οδηγό για εμάς τους αρχάριους! :grinning-smiley-043
 

Aurum

Established Member
8 April 2013
242
Re: Απάντηση: Re: Μουσικό PC

Cpu TDP κάτω από 35 watt,η σελίδα της akasa (μάλλον εννείς τη streacom) έχει μια λίστα με τους επεξεργαστές και τις μητρικές που είναι κατάλληλα.
Η ερώτηση ήταν κυρίως ρητορική. :2thumb22sup:Εννοούσα ότι δεν δινει την ελευθερια να διαλέξει ο χρήστης όποιον επεξεργαστή θέλει
Σε όλα αυτά,τα ίδια ισχύουν. ????

--------