Αγορά έξυπνου κινητού εώς 120 ευρό !

andreas_spec

New member
31 January 2013
87
Καλησπέρα , ψάχνω smartphone εώς 120 ευρό . Το όριο το βάζω επείδη μου φαίνετε λογικό και επειδή ήδη βρήκα 2 επιλογές σε αυτή την κατηγορία που φαίνετε να καλύπτουν αυτά που ζητάω .Το nokia lumia 525 και το sony xperia m .Επειδή δεν έχω ιδέα από κινητά , χρειάζομαι κάποια γνώμη από ποιο έμπειρους .
Android έχω δουλέψει λίγο καιρό σε zte και ήταν καλά , windows phone ποτέ . Το nokia lumia 525 το βάζω σαν επιλογή επειδή διάβασα ότι είναι πολύ γρήγορο σε αλλαγες σελιδων και ανοιγμα εφαρμογών και γενικά στο ίντερνετ , κάτι που είναι πολύ σημαντικό .Αμα έχετε να προτείνετε κάμια αλλη επιλογή ,ελευθερα . Ευχαριστώ :D
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,414
Βριλήσσια
Καλως τον!

Και γω δεν κατεχω πολλα πραγματα για τα smart phones αλλα εψαχνα πριν κανα μηνα και γω ενα κινητο με καλη οθονη και ταχυτητα για σερφαρισμα, book reading και κυριως με μπροστινη καμερα για skype. Και αξιοπρεπη μπαταρια βεβαια.
Δυστυχως δεν εβρισκα κατι που να μου αρεσε μεχρι τα 150 ευρω και κοιταξα απο Κινα μερια οπου ρισκαρα και πηρα ενα κινητακι που μολις κυκλοφορησε, οπως το ηθελα και μονο ~70 ευρω ($99), επειδη ηταν σε pre-sale.
Τωρα εχει ακριβυνει ~$15 και βρισκεται στα 85 ευρω. Λεγεται DooGee GD350...ουτε που ειχα ξανακουσει τετοια μαρκα :))

Αλλα και παλι νομιζω οτι η τιμη του ειναι πολυ καλη για android 4.2, 4πυρηνο κινητακι στα 1.3GHz, εξαιρετικη αναλυση οθονης, με 2 καμερες και 2200mAh μπαταρια.
Δεν χρειαστηκε να κανω καμμια παρεμβαση για τα Ελληνικα, τα ειχε μεσα. Εχει και GPS, Bluetooth και ολα τα καλουδια που βλεπεις σε ακριβα κινητα.
Το εχω λιγες βδομαδες τωρα και ειμαι πραγματικα πολυ ευχαριστημενος. Κανενα προβλημα απολυτως. Εχει γενικως καλες κριτικες που διαβασα εκ των υστερων.

Το αγορασα απο εδω επειδη τοτε ειχε $99 οταν το εκανες προ παραγγελια, πριν κυκλοφορησει δηλαδη.
http://www.focalprice.com/MK0121B/D...ve_IPS_Touch_Screen_1280x720_Android_4.2.html
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,693
Με τελωνείο τι γίνεται??? ξεπερναει τα 100 ευρώ!

Αν ζητήσεις να έρθει με DHL κατά πάσα πιθανότητα θα πληρώσεις. Αν έρθει με απλό ταχυδρομείο (Singpost συνηθως) δεν έχεις πρόβλημα.
 

andreas_spec

New member
31 January 2013
87
Καλημέρα , ωραίο το doogee dg350 , είχα βρει και αλλες επιλογες από κινα , γενικά έχει πολλές σε αυτα τα λεφτά . κατέληξα σε κάποιο επώνυμο επειδη ενας γνωστος μου ειπε εχουν καλυτερη αρχιτεκτονικη στην κατασκευη μιλουσε για την πλακετα-τσιπακια κτλ, οπότε καλύτερη λειτουργία . και επίσης οτι διαμορφωνουν το λογισμικο που εχει το καθε μοντελο αναλογα με τις δυνατοτητες του μοντελου ωστε να τρεχει καλυτερα ,και στην τελικη οτι το να παρω κινητο γνωστης εταιρειας ειναι καλύτερη επιλογή επειδη δεν εχω ιδεα , αυτα ισχυουν ;
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
κοιτα... λιγο πολύ τα περισσότερα κινέζικα εχουν αναπτυχθεί πανω στο devkit που δίνει η MediaTek οπου φτιάχνει τους low end επεξεργαστές για κινητά (MTK*).
Οποτε αυτό που αλλάζει ειναι το λίγο customization που κανει ο κατασκευαστής στο λειτουργικό και τα περιφερειακά. Σαν επεξεργαστής φυσικά δεν είναι ανταγωνιστικός των 4πύρηνων Snapdragon ουτε κατα διάνοια.
Το design της πλακέτας - τσιπάκια φυσικά και παίζει τεράστιο ρόλο στην σταθερότητα και απόδοση του κινητού τόσο τα ψηφιακά όσο και στα αναλογικά RF κομμάτια της. (πχ το τι μνήμη θα χρησιμοποιήσεις μπορεί να φέρει μεγάλες διαφορές στην απόδοση του κινητού, η μια κακοσχεδιασμένη πλακέτα το καθιστά unstable) Αν τα μετρήσεις σε εργαστήριο δεν θα εντυπωσιαστείς και πάλι απο την απόδοση ενω σε κάποιους τομείς τα πράγματα μπορεί να ειναι πολύ άσχημα (παρεμβολες στο wifi απο το module της κινητής κτλ). Η αλήθεια ειναι οτι έχουν βελτιωθεί αρκετά τον τελευταίο καιρό.
θα πρότεινα όποιος κοιτάει για κινέζικο, να προσανατολιστεί στα πιο "επώνυμα" κινέζικα αλλιώς.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,414
Βριλήσσια
Ειχα βρει ενα ενδιαφερον πινακακι οταν εψαχνα για κινητο με πρωτοκλασσατους 'επωνυμους' Κινεζους κατασκευαστες και τους λιγοτερο 'επωνυμους' το οποιο και παραθετω

china-comparison.png

http://www.phonearena.com/news/Chin...d-cons-part-1-price-4G-LTE-and-clones_id49599

Παρ'ολα αυτα, προτιμησα μια καινουρια εταιρεια -και το ρισκαρα οπως ειπα παραπανω- επειδη μου εκαναν εντυπωση τα πλουσια χαρακτηριστικα του σε συνδυασμο με την τιμη προσφορας του pre-sale.
Mετα απο κανα τριμηνο θα ξαναγραψω σε αυτο το νημα την συμπεριφορα του τηλεφωνου της DooGee, επειδη νομιζω οτι ισως ειναι νωρις ακομα να εκφερω αξιοπιστη κριτικη.
Mενω στο γεγονος οτι φιλοι που γνωριζουν και εχουν επωνυμα κινητα, και ζητησα την γνωμη τους, το εχουν αξιολογησει θετικα και για την ποιοτητα κατασκευης και τις επιδοσεις.

Μεχρι στιγμης ομως αναρωτιεμαι τι (τεραστιο) ποσοστο κερδους μπορει να εχουν τα πιο επωνυμα κινεζικα αλλα ιδιαιτερα οι γνωστες σε ολους μας μαρκες!!

Παρεμπιπτοντως 2 φιλοι που εχουν lenovo, o ενας το Α660 και ο αλλος ενα P770, αν δεν κανω λαθος, με μπαταρια 3500mah!!, ειναι κατενθουσιασμενοι -και γνωριζουν απο κινητα.
 

andreas_spec

New member
31 January 2013
87
Να πω την αλήθεια μαρέσει η ιδέα να έχω ένα Sony ή Nokia κινητό :D , όχι οτι λεει πολλά αλλά είναι μια γνωστή εταιρεία . Με εγγυήσεις τι γίνετε ; είναι ενα ακόμα + για τα επώνυμα ή έχουν καλή εγγυηση και τα κινέζικα ; Εάν κατάλαβα από το μήνυμα του sfortis μετράει το να έχεις qualcomm σε σχέση με mtk .π.χ το σόνυ έχει qualcomm snapdragon s4 plus και gpu adreno 305 , απο οτι διαβασα είναι ίσως τα καλυτερα στην κατηγορία τιμής . ποιο πολύ πάω προς το sony, διάβασα αρκετά καλά για το κινητό αυτό και τα windows του nokia μαλλον δεν θα μαρεσουν.
 

andreas_spec

New member
31 January 2013
87
Το Sony Xperia m αγοράστηκε. Καλό είναι για την χρήση που θέλω,γρήγορο χωρίς λαγκ,κατευθείαν αναβάθμιση στην 4.3 πολύ εύκολα,.για 120 ευρό φαίνεται καλό, με καλούτσικη κάμερα.καλό βράδυ