HP Microserver N54L με προσεγμένο software

kgian

Senior Member
5 June 2008
442
Θα σας παρουσιάσω το δικό μου HTPC-home server. Δεν έχω φωτογραφίες γιατί δεν έχει κάτι ιδιαίτερο από εικαστικής απόψεως αλλά πιστεύω πως το έχω στήσει πολύ καλά. Πάμε λοιπόν.

Hardware:
  • HP microserver N54L
  • Sapphire 7750 low profile κάρτα γραφικών
  • 4GB ram επιπλέον για 6GB σύνολο
  • Transcend 256GB SSD
  • MCE remote
  • Apple wireless keyboard
  • Microsoft touch mouse
  • 2x Sony dualshock χειριστήρια
Software:
  • Windows 7 x64
  • XBMC
  • MPC-HC με φίλτρο dmitri render για frame interpolation
  • Sickbeard
  • Couchpotato
  • MotioninJoy για τα χειριστήρια
  • Παιχνιδάκια για διπλό
Το όλο σύστημα είναι κουμπωμένο σε έναν Onkyo 607 και προβολέα benq w1070.

Θα ακολουθήσει αναλυτική περιγραφή αργότερα γιατί τώρα φεύγω..
 

kgian

Senior Member
5 June 2008
442
Όσον αφορά το hardware:

Προτίμησα το microserver γιατί ήθελα ένα μηχάνημα καταρχάς για σερβερ, να χωράει δίσκους μέσα και να έιναι ανοιχτό 24/7. Οπότε έπρεπε να είναι σχετικά καλής κατασκευής και αξιοπιστίας, καθώς και χαμηλής κατανάλωσης. Έβαλα και μια καρτούλα με 4 θύρες usb3 για να βάλω 2 δίσκους που είχα μέχρι να λήξει η εγγύηση και να τους ξηλώσω για να τους βάλω μέσα.

Επειδή όμως με έτρωγε σκέφτηκα να το δουλέψω και για media player, να αντικαταστήσω το παλιό μου western digital tv live. Οπότε άρχισα να ψάχνω για κάρτα γραφικών. Ιδανικά θα έβαζα μια fanless αλλά ήθελα να παίζω παιχνίδια, αν θα τα κατάφερνε το μηχάνημα. Η πιο δυνατή κάρτα που υπάρχει για low profile θύρα όπως αυτές που έχει το microserver είναι η 7750 με gddr5. Έλα όμως που αυτές δεν πολυκυκλοφορούν πλέον. Ετσι έστησα καραούλι στο ebay αλλά τελικά την βρήκα στο Insomnia στα 65Ε μόλις με τα μεταφορικά.

Το πείραμα στέφθηκε με επιτυχία. Το μηχάνημα παίζει το xbmc αέρα και επίσης στα παιχνίδια πάει πολύ καλά. Περισσότερες πληροφορίες παρακάτω που θα περιγράφω το software. Αφού λοιπόν το πιο επίφοβο κομμάτι του εξοπλισμού δούλεψε, είπα να το προχωρήσω λίγο. Πήρα έναν ssd για γρήγορα φορτώματα και μια 4άρα μνήμη που την πέτυχα σε προσφορά στα 30Ε.

Το πληκτρολόγιο το είχα απο παλιότερα, όπως και το ποντίκι. Για να δουλέυω το xbmc με τηλεχειριστήριο, έβαλα ένα που μου είχε ξεμείνει από ένα altec ido silver. Επίσης είχα και 2 χειριστήρια από ένα χαλασμένο PS3. Τα έστησα (δύσκολο πράγμα) και παίζουν μια χαρά και τα δύο μαζί.

Όσον αφορά το software:
Όταν το είχα σαν σερβερ μόνο είχα βάλει το couchpotato και το sickbeard. Τι είναι αυτά; Με το πρώτο δηλώνεις τις ταινίες που θέλεις και όταν τις φέρνει ο θείος, τις τσιμπάει μόνο του, τις βάζει στην θέση τους, κατεβάζει εξώφυλα, υπότιτλους και σε ειδοποιεί, όλα αυτοματοποιημένα. Το ίδιο και με το δέυτερο αλλά για σειρές. Του λες ποιες σειρές παρακολουθείς και κάθε φορά που έχει καινούριο επεισόδιο το φέρνει, το στήνει και σε ειδοποιεί. Ακούγεται εύκολο αλλά σπάει νεύρα.

Στην συνέχεια που έβαλα την κάρτα γραφικών, σειρά εiχε το xbmc. Ήμουν σκεπτικός στην ιδέα να φτιάξω Htpc γιατί έλεγα πως χρειαζόταν μόνο αν ήθελα να παίξω με frame interpolation Και svp. ΛΑΘΟΣ. To xbmc έχει εξαιρετικό eye candy και ευκολίες. Μπήκα κατευθείαν με την εκδοση gotham σε beta. Αφού έστησα τα πάντα να δουλεύουν απλά, προχώρησα σε πιο προχωρημένα κόλπα. Το τηλεχειριστηριο δούλεψε σχετικά εύκολα αλλά για να το φέρω ακριβώς εκει που το ήθελα είχε δουλεια. Έβαλα το cinema experience addon για να μου δώσει κινηματογραφική εμπειρία, παίζοντας trailers και βιντεάκια για το format ήχου πριν την ταινία.

Το πιο προχωρημένο βήμα ήταν να βάλω frame interpolation σαν επιλογή. Δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω το svp γιατί θέλει πολλή επεξεργαστική ισχύ. Έτσι δοκίμασα το dmitri render που στοιχίζει 4Ε αλλά δίνει εξίσου καλό αποτέλεσμα μέσω της κάρτας γραφικών. Έβαλα τον mpc-hc για εξωτερικό player στο xbmc και έστησα και το τηλεχειριστήριο σε αυτό.

Επόμενος σταθμός το gaming. Φυσικά casual παιχνίδι στον καναπέ με πληκτρολόγιο-ποντίκι δεν λέει οπότε έπρεπε να κάνω τα dualshοck να δουλέψουν. Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις. Θέλουν ειδικό software, το motioninjoy και συμβατό bluetooth adapter για να δουλεύουν ασύρματα. Το κατάφερα και αυτό, οπότε τα έβαλα σε συμβατότητα xbox. Βέβαια αν κάποιος έχει χειριστήρια xbox απλουστεύονται τα πράγματα.

Απο beat em up έβαλα street fighter x tekken, street fighter 4.
Ποδοσφαιράκι το PES 2014
Ραλλάκι το dirt 3, need for speed most wanted και grid 2, sega rally 2.
Crysis 2
Skyrim

Έβαλα και το tridef 3d για να παίζουν τρισδιάστατα στον προβολέα με γυαλιά.

Αυτά! Έφαγα αρκετό καιρό για να τα στήσω αλλά νομίζω είμαι πλέον ευχαριστημένος!

Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα. Τα σχόλιά σας!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ωραία περιπέτεια μας αφηγείσαι :)

Λοιπών εγώ να σου προτείνω και τα:
MotoGP13, WRC3
Το Motogp14 δε το έχω δοκιμάσει σε 7750 , μπορεί και αυτό :)

Καλή διασκέδαση!!!!